Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 24 sty 2022, 11:15

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 sty 2022, 13:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3528
Trochę byłem zdziwiony, ale wygląda na to, że na naszym forum jeszcze nie padło pytanie o przodków, którzy studiowali przed wojną na Uniwersytecie Poznańskim.

Czy ktoś badał w swojej rodzinie ten trop?

Czy istnieją gdzieś spisy studentów poszczególnych lat czy inne akta z których można się czegoś dowiedzieć o przedwojennych studentach?

UP obejmował także wydział lekarski, na bazie którego poswstała po wojnie osobna uczelnia, czy więc w przypadku przedwojennych studentów medycyny miałoby to znaczenie (mój dziadek studiował medycynę w latach 1926-1930)? Ale ciekaw byłbym także gdzie szukać w przypadku innych wydziałów.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2022, 15:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 580
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Na WBC są dostępne roczniki uniwersytetu z okresu międzywojennego, jednak zawierają one informacje o władzach uniwersytetu, kadrze profesorskiej, wykładowcach i strukturze administracyjnej, a późniejsze wydania również wykazy korporacji akademickich (bez nazwisk członków).
Wygląda na to, że pozostaje tylko szukanie "na piechotę" w archiwum uniwersyteckim na Morasku. Pytanie, ile też materiałów pozostało z czasów przedwojennych...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2022, 16:14 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 535
Archiwum Korporacyjne:
https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... a-polonia/
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2022, 18:21 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 52
Witam ! Szanowni koledzy z Forum WTG! Skorzystajmy i pomóżmy.
Organizacje studenckie - korporacje studenckie z okresu miedzy wojennego w Poznaniu opracował i prowadzi archiwum korporacji p. dr Bartłomiej Wróblewski , który prosi o pomoc w poszerzeniu bazy informacji o przedwojennych studentach na uczelniach poznańskich . Dzięki archiwum korporacji dowiedziałem się, że mój stryj był studentem na uczelni poznańskiej - uzupełniałem biogram Tomasza Kozłowskiego z Dulska, który był członkiem korporacji "Primislavia".
Pan dr Wróblewski prosi o wszelką pomoc w poszerzeniu bazy danych, aby ocalić wszystko co możliwe, dla potomnych.
Pozwalam sobie przytoczyć w całości maila jaki w tej sprawie otrzymałem /m.in. też i ja /, w którym wyjaśnia sprawę i podaje linki do poszczególnych korporacji i do archiwum korporacji.
...."Dzień dobry,
zwracam się do Państwa jako rodziny jednego ze zmarłych członków (filistrów) Korporacji „Magna-Polonia”, „Lechia”, „Posnania”, „Chrobria”, „Surma”, „Baltia”, „Silesia", „Corona”, „Helionia”, „Pomerania”, „Legia”, „Masovia”, „Mercuria”, „Primislavia”, „Hermesia”, „Slensania”, „Gedania”, „Laconia”, „Roma”, „Filomatia”, „Aesculapia”, „Demetria”, „Husaria”, „Palestria”, „Iustitia” oraz „Odra” z Poznania. Były to najważniejsze korporacje, które w 20-leciu międzywojennym zrzeszały polskich studentów w Poznaniu.
Byliśmy już w kontakcie, więc tylko krótko przypomnę.
Od 20 lat zajmuję się historią korporacji i prowadzę Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich w Poznaniu. Zapraszam do obejrzenia stron poświęconych korporacjom:Magna-Polonia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... a-polonia/
Lechia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-lechia/
Posnania https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -posnania/
Chrobria https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -chrobria/
Surma https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... n/k-surma/
Baltia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-baltia/
Silesia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-silesia/
Corona https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-corona/
Helionia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -helionia/
Pomerania https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... pomerania/
Korpus Zawisza Czarny https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... za-czarny/
Legia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... n/k-legia/
Masovia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-masovia/
Mercuria https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -mercuria/
Primislavia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... imislavia/
Hermesia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -hermesia/
Slensania https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... slensania/
Gedania Posnaniensis https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... naniensis/
Laconia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-laconia/
Roma https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... an/k-roma/
Filomatia Posnaniensis https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... naniensis/
Aesculapia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... esculapia/
Icaria https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... /k-icaria/
Demetria https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -demetria/
Husaria https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... k-husaria/
Palestria https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... palestria/
Iustitia https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -iustitia/
Odra https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... an/k-odra/
Mniejsze korporacje z Poznania https://www.archiwumkorporacyjne.pl/ind ... -poznania/

Udało się między innymi przygotować rysy historyczne wszystkich poznańskich korporacji, ustalić obszerne listy tych stowarzyszeń obejmujące 4059 osób oraz indywidualne zdjęcia 842 z nich, a także zaprezentować zachowane pamiątki. Wciąż jednak brakuje na przykład czapki Corony, Pomeranii, Primislaviii, Filomatii, odznak Surmy, Mercurii czy Laconii, wielu biogramów i ok. 75% fotografii członków poznańskich korporacji, a także szerszych danych dotyczących mniejszych korporacji z naszego miasta (m.in. Astria, Viritia, Ferrumia, Gdynia, Sigismundia).

Na stronie wirtualnego Muzeum Korporacyjnego jest ponad to baza wszystkich ponad 200 polskich korporacji oraz baza 16.000 polskich korporantów z lat 1816-1939 - studentów i absolwentów uniwersytetów z Dorpatu, Rygi, Wiednia, Czerniowiec, Wilna, Lwowa, Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Lublina, Cieszyna, Kowna oraz innych ośrodków akademickich. To jedyne tego rodzaju miejsce pamięci o wszystkich polskich korporacjach i korporantach.

Czas płynie nieubłaganie. Gdy rozpoczynałem w 2001 r. prace nad Archiwum i Muzeum żyło jeszcze około 200 przedwojennych korporantów. Najmłodsi z nich mieli ponad 80 lat., najstarsi już wówczas blisko 100 lat. Z tego grona najprawdopodobniej nie żyje już nikt. Nie żyje już także znaczna część, jeśli nie większość dzieci przedwojennych korporantów, a nawet część wnuków. Jest coraz mniej osób, które pamiętają te osoby, czują się związane i zainteresowane. Niewiele też pozostało materialnych śladów po samych korporacjach. Nie tylko ze względu na losy wojenne i powojenne, ale także z powodu braku świadomości i stopniowego zapomnienia. To rzecz normalna, ale jednocześnie przypomnienie, że pewnych spraw nie można odkładać na przyszłość. A warto ocalić pamięć dla przyszłych pokoleń i społeczeństwa, tym bardziej że losy polskich korporantów-niemałej części polskich elit zasługują na to ze względu na ich patriotyzm, zasługi i dramatyczne często losy.

Dlatego raz jeszcze i w świadomości, że z roku na rok będzie to trudniejsze, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w uzupełnieniu biogramów i fotografii przedwojennych korporantów z Poznania i innych miast (w załączniku ankieta biograficzna). Chodzi także o inne zdjęcia, dokumenty, ale także związane z korporacjami wszelkie inne przedmioty użytku codziennego jak czapki, szarfy, odznaki. Niezwykle istotne jest przy tym opisywanie fotografii dawnych korporacji/korporantów, gdyż coraz mniej osób jest w stanie rozpoznać osoby, miejsca, sytuacje. W załączniku przesyłam informację o korporacjach akademickich, która może pomóc w poszukiwaniach.

Na dole strony www.archiwumkorporacyjne.pl znajdziecie Państwo wyszukiwarkę nazwisk, która pozwoli sprawdzić, w których korporacjach były osoby noszące określone nazwisko.

Będę wdzięczny za przesłanie tej informacji do członków Państwa rodziny i innych rodzin zmarłych korporantów z Poznania oraz innych miast, a także znanych Państwu historyków, regionalistów, kolekcjonerów zainteresowanych tym okresem i mogących posiadać jakiekolwiek informacje oraz pamiątki z tego obszaru. Okres świąteczny skłania do spotkań rodzinnych i wspomnień.

W nadziei na kontakt z Państwa strony łączę świąteczne i noworoczne życzenia.
Z szacunkiem,
Bartłomiej Wróblewski
---
dr Bartłomiej Wróblewski, LLM
Archiwum Korporacyjne - Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich
Archive and Museum of Polish Academic Fraternities

A: os. Jagiellońskie 122/3, 61-223 Poznań
T: (+48) 602 236 194 / E: archiwum@archiwumkorporacyjne.pl
www.archiwumkorporacyjne.pl / www.fb.com/archiwum.korporacyjne"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2022, 18:56 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 52
Witam!Do tematu studentów przedwojennych.
Pragnę się podzielić następującą informacją:

W grudniu 2021 otrzymałem maila, który poniżej przytaczam , a który dotyczy też studentów przedwojennych, z którego dowiedziałem się, że brat/Tomasz Kozłowski/ mego pradziadka /Maksymiliana/
był studentem KAR w Pruszkowie.
Cytuję: "Szanowny Panie, pański adres mailowy dostałem od Pana Grabowskiego/regionalista z Kruszwicy-przyp. mój/.
Obecnie pracuję nad monografię Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie pod Opolem, która w XIX w. była licznie odwiedzana przez Polaków z wszystkich części podzielonych ziem polskich. Wśród nich był także Tomasz Kozłowski absolwent tej uczelni wywodzący się z Tarnówka (powiat Inowrocław). Postać ważna dla miejscowej kolonii polskiej, bo był, w 1860 r., współzałożycielem i najprawdopodobniej pierwszym prezesem Towarzystwa Bratniej Pomocy Akademików Polaków. W związku z tym mam prośbę o pomoc w uzyskaniu wszelkich informacji związanych z biografią Tomasza Kozłowskiego, zwłaszcza dotyczących jego studiów - jeśli się zachowały. Poszukuję także wszelkich ilustracji dotyczących tej postaci zwłaszcza portretów lub fotografii z czasów młodości, które można wykorzystać w przygotowywanej publikacji".
Na Uniwersytecie Opolskim :Dr hab. Mariusz Patelski prof. UO - Instytut Historii - Uniwersytet Opolski - mail : patelski7@wp.pl

Okazało się, że możemy sobie nawzajem pomóc - dysponuję zdjęciem Tomasza Kozłowskiego, które udostępniłem dr Patelskiemu
Podaję powyżej kontakt osobom zainteresowanym tym tematem.
Pozdrawiam.
Jerzy Kozłowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sty 2022, 19:23 
Offline

Dołączył(a): 08 wrz 2012, 14:55
Posty: 358
Lokalizacja: Toruń
Łukaszu,
Chyba możesz poszukać informacji o swoim przodku w archiwum UAM. Mają tam chyba teczki studentów z fotografiami. Przykład:
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0654871006
Pozdrawiam
Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2022, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3528
Wszystkim dziekuję za wskazówki.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2022, 22:17 
Offline

Dołączył(a): 24 lut 2016, 19:07
Posty: 52
Witam!
Pan dr Wróblewski z Archiwum Korporacji
też kieruje nas do archiwum UAM-po szersze informacje o danej osobie,
jeżeli są zachowane teczki osobowe to powinniśmy się dowiedzieć wielu szczegółów,
Na razie pozostaje nam tylko je ręcznie przewertować.
Pozdrawiam
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2022, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 cze 2015, 12:58
Posty: 284
Było trochę o tym w jednym z Roczników WTG, chociaż z naciskiem na UEP, ale podane były też namiary innych uczelni.
http://www.wtg-gniazdo.org/upload/roczn ... Wrobel.pdf


Akta Uniwersytetu Poznańskiego z lat 1919-1939 i 1945-1955 oraz Reichsuniversitt Posen 1940-1945 znajdują się w zasobie Archiwum UAM:
http://archiwum.amu.edu.pl/zaswiadczenia.html

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL