Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 lis 2010, 11:24 
Offline

Dołączył(a): 02 lis 2009, 14:46
Posty: 12
Witam,

Zwracam się do osób znających dobrze temat Policji Państwowej w II Rzeczpospolitej.


Zacznę od końca. Mam w rodzinie osobę (brat babci), dla której w księdze adresowej m. Poznania z 1930 roku znalazłem opis "śledczy P.P.".
Czy jest to opis, który pozwala jednoznacznie stwierdzić czym ta osoba się zajmowała ?
Proszę o podpowiedź gdzie szukać informacji (literatura) o funkcjonowaniu, strukturze PP w II RP.

Czy są gdzieś dostępne spisy funkcjonariuszy ?

Dodam tylko, że brat mojej babci został zabrany z domu przez żołnierzy radzieckich (NKWD ?) tuż po ich wkroczeniu do Poznania w 1945 roku, co nasuwa pewne przypuszczenia, co do jego przedwojennej działalności, ale też nie wyklucza (niestety) jakichś działań w trakcie II wojny światowej.

pozdrawiam
Roch Barełkowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 13:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Polecam "Historię Policji w Polsce" autorstwa prof. A. Misiuka lub jakies inne opracowania tego autora np. "Od MSW do posterunku Policji Państwowej. Dzieje ustroju organów policyjnych II RP w latach 1918-1926".

Zajrzyj też tutaj:

http://www.dws-xip.pl/wojna/2rp/ad8.html

W Archiwum Państwowym w Poznaniu znajdziesz rozkazy Komendanta Wojewódzkiego, wykazy funkcjonariuszy awansowanych itp. Nie ma tam indeksów funkcjonariuszy od A do Z. Trzeba akta przejrzeć.

Polecam również zwrócić się z pytaniem do Archiwum Akt Nowych w Warszawie i ewentualnie przeprowadzic kwerendę.

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2010, 20:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 sty 2007, 05:50
Posty: 495
Lokalizacja: Poznań
1) Martyrologia policjantow województwa poznańskiego II RP, pod red. Zenona Smolarka i Andrzeja Borowskiego Szczytno Wydaw. Wyższej Szkoły Policji, 2010
2) Policja Państwowa 1919-1939 :powstanie, organizacja, kierunki działania Misiuk Andrzej Warszawa : Wydaw. Naukowe PWN, 1996.
3) Policja Państwowa w II Rzeczypospolitej :organizacyjno-prawne podstawy funkcjonowania Mączyńśki Marek Kraków "Księgarnia Akademicka", 1997
4) Granatowa armia Tomasz Strogulski; Opole Opolskie Zakłady Graficzne, 2000

_________________
Katarzyna Krüger
Szukam Krüger, Krystman, Rusznica, Tuszyński.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2010, 07:41 
Offline

Dołączył(a): 02 lis 2009, 14:46
Posty: 12
Bardzo dziękuję za podanie obszernej bibliografii. Zaczynam poszukiwania podanych pozycji.
Proszę jednak o jeszcze, o kolejne podpowiedzi.
Kasiu, korekta przeoczyła :oops:

pozdrawiam
Roch

Poszukuję: Barełkowski, Danielewski, Drzewiecki, Rische


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 lis 2010, 15:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Pomnik poległych policjantów II. wojna.
Park gen. Andersa Gniezno

Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lis 2014, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2014, 13:59
Posty: 231
Lokalizacja: Poznań
Witam,

czy ktoś ma dostęp lub wie gdzie odszukać spis funkcjonariuszy granatowej policji, dokładnie chodzi mi o Kalisz i okolice

prawdopodobnie mój pradziadek był funkcjonariuszem tej formacji i chciałbym to sprawdzić


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2014, 14:09 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2012, 13:17
Posty: 29
Lokalizacja: Murowana Goślina
Witam,
posiadam pierwszą z wymienionych przez casey pozycji, składają się na nią głównie biogramy. Jeśli ktoś poszukuje jakichś informacji, służę pomocą.
Pozdrawiam,
Justyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2014, 15:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Witam
Wawrzyniec Janke przewodnik policji, 1875-1847 Poznań.
Nazwisko powiązane z moimi Linette.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2014, 16:31 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2008, 08:14
Posty: 244
Lokalizacja: Szamotuły, Środa Wielkopolska,Dąbrowice pow.kutnowski
Witam,
bardzo proszę o sprawdzenie:
Jan Danecki syn Jana policjant 1919-1923 Sompolno i Koło 1923-1928.Być może wcześniej pocz.1919 roku w Kłodawie.
Zginął postrzelony śmiertelnie przez kolegę.
pozdrawiam
Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2014, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Witam,
serdecznie proszę o sprawdzenie:
Nalewalski - policjant z Margonina
Matuszkiewicz Teodor - syn Tomasza i Marianny

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2014, 12:25 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2012, 13:17
Posty: 29
Lokalizacja: Murowana Goślina
Witajcie,
zwróćcie, proszę, uwagę na tytuł książki. Zawiera ona następujące spisy:
1. Policjanci - jeńcy obozu NKWD w Ostaszkowie zamordowani w Twerze (Kalinin) pochowani w Miednoje. Notki biograficzne 340 policjantów służących 1 września 1939 roku w jednostkach organizacyjnych policji województwa poznańskiego.
2. Policjanci - jeńcy obozu NKWD w Ostaszkowie zamordowani w Twerze (Kalinin) pochowani w Miednoje. Notki biograficzne 114 policjantów z innych województw, którzy w okresie międzywojennym służyli także w województwie poznańskim.
3. Policjant pełniący w dniu 1 września 1939 roku służbę w województwie pomorskim (poprzednio w województwie poznańskim) zamordowany na Ukrainie.
4. Policjanci województwa poznańskiego zamordowani w innych miejscach (poza Twerem) i zamęczeni w obozach przez okupantów hitlerowskich i sowieckich. Notki biograficzne 37 policjantów służących 1 września 1939 roku w jednostkach policji województwa poznańskiego.
5. Policjanci województwa poznańskiego zamordowani w innych miejscach (poza Twerem) i zamęczeni w obozach przez okupantów hitlerowskich i sowieckich. Hitlerowski mord sądowy na 18 funkcjonariuszach Policji Państwowej z Chodzieży.
6. Policjanci województwa poznańskiego, którzy po 1 września 1939 roku zaginęli bez wieści. Ich losy do dnia dzisiejszego nie są znane. Notki biograficzne 22 policjantów pełniących służbę w jednostkach policji województwa poznańskiego 1 września 1939 roku.

Znalazłam tylko jedno nazwisko (spis nr 1):
Posterunkowy PP Teodor Matuszkiewicz, syn Tomasza i Marianny (z domu Kręgielska), ur. 28.03.1890 roku w Koźminie, województwo poznańskie. Nr ewid. 1004. W czasie I Wojny Światowej walczył w armii niemieckiej. Służbę w policji rozpoczął w 1919 roku. Rozkazem nr 182 z 24.08.1925 roku został przesiedlony 15.08.1925 roku ze Szkoły Posterunkowych Komendy Miejskiej PP w Poznaniu do VII Komisariatu Komendy Miejskiej PP w Poznaniu, rozkazem nr 421 z 16.08.1932 roku przeniesiono go z VII Komisariatu na Posterunek Kolejowy Komendy Miejskiej PP w Poznaniu, rozkazem nr 563 z 30.01.1936 roku został przeniesiony z Posterunku Kolejowego do VIII Komisariatu w Poznaniu, rozkazem nr 573 z 30.05.1936 roku przeniesiono go na Posterunek PP w Krzykosach, powiat średzki, rozkazem nr 589 z 3.02.1937 został przeniesiony z Posterunku PP w Krzykosach do IV Komisariatu Komendy Miejskiej PP w Poznaniu, gdzie pracował do września 1939 roku. Według ewidencji obozu w Ostaszkowie mieszkał w Poznaniu przy ulicy Jeżyckiej 39 (faktycznie 35/9). Brak danych o odznaczeniach. Postanowieniem Prezydenta RP z 5.10.2007 awansowany do stopnia aspiranta PP. Dane o rodzinie: żona Franciszka ur. 1898 r., córka Wanda ur. 1931 r.
Do biogramu dołączone jest zdjęcie.

Pozdrawiam serdecznie,
Justyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2014, 15:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 lis 2010, 17:12
Posty: 21
Lokalizacja: Przeworsk, podkarpackie
Czy mógłbym prosić o sprawdzenie nazwiska - Pauch
Marek

_________________
Marek Sawicki

Poszukuję Pauchów, Przydróżnych
Śniaty, Siekówko, Sączkowo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2014, 15:53 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2012, 13:17
Posty: 29
Lokalizacja: Murowana Goślina
Marku,
tego nazwiska nie ma na listach.
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2014, 18:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Justyno,
ogromnie Ci dziękuję.
Teodor był mężem Franciszki zd. Januchowska.
Ich córka Wanda Celestyna (1931-2007) - mąż Ludwik Jujka (1927-2014).
Franciszka była córką siostry mojego dziadka - REWELACJA - Dzięki.
Tak to mój Teodor, czy możesz przesłać zdjęcie?
mulikgg@gmail.com

Pozdrawiam
Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2014, 22:31 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2012, 13:17
Posty: 29
Lokalizacja: Murowana Goślina
Małgosiu,
przesłałam to, o co prosiłaś + niespodziankę.
Cieszę się, że mogłam pomóc,
Justyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2014, 08:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 cze 2012, 18:08
Posty: 219
Lokalizacja: Łódź
Justyno,
ogromnie Ci dziękuję. FANTASTYCZNE wiadomości i to zdjęcie.
Dziękuję
Małgośka

_________________
Poszukuję:
Nalewalscy, Szudrowicz, Jankowscy, Januchowscy, Jelonek, Kośmiccy, , Milke, Lange, Smarzyńscy, Radeccy z Wągrowca
Jujka, Matuszkiewicz z Poznania
Rybak- Łaziska
Bukowscy - Potulice
Gościńska, Mróz - Łopienno
Świętochowscy z Łodzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2014, 23:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Witam.Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Antoni Busz (1897-1939),służył w Policji Państwowej na Śląsku,w niewoli sowieckiej stracony w Twerze,pochowany w Miednoje.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2014, 23:43 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2012, 13:17
Posty: 29
Lokalizacja: Murowana Goślina
Witaj Barbaro,
biogram Antoniego zamieszczono w książce, przesyłam Ci jego skan na maila (na wp.pl).
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2014, 23:58 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 23:38
Posty: 63
Witam,

w chwili obecnej piszę referat o mojej OSP - dlatego przeszukałem wiele gazet z okresu międzywojennego. Nasza kronika odtwarzana od niedawna zawiera zaledwie 5-6 zdań o działalności straży z lat 1935-1939. Dlaczego o tym piszę?

Przeglądając liczne gazety, dzienniki urzędowe trafiłem na wiele artykułów, w którym są nazwiska m.in. funkcjonariuszy P.P. (z powiatu obornickiego - bo w chwili obecnej ten obszar jest w kręgu moich zainteresowań). Wzmianki te dotyczą np. listy nazwisk funkcjonariuszy oraz wysokość kwot, jaką przeznaczyli na np. pomoc zimową dla bezrobotnych, cele LOPP (Ligi Ochrony Przeciwgazowej i Przeciwlotniczej), na FON (Fundusz Obrony Narodowej) i wiele innych. Ale nie tylko. Czasem - rzetelny dziennikarz pisząc o wypadkach drogowych czy burdach na imprezach wiejskich określił z imienia i nazwiska oraz stopnia funkcjonariuszy P.P., czasem takie dane pomijano.

Z kolei w Monitorze Polskim z okresu międzywojennego można często znaleźć również informacje o rejestracji stowarzyszeń, w których podawane są nazwiska założycieli, cel stowarzyszenia, obszar funkcjonowania itp. W okresie międzywojennym wiele jednostek Policji zakładało stowarzyszenia sportowe, aby promować sprawność fizyczną wśród swoich funkcjonariuszy. Rejestrację zawsze opublikowano w Monitorze Polskim - ale trzeba mieć cierpliwość, bo nawet jeśli organizacja została zarejestrowana w urzędzie np. w maju 1937 roku - to wzmianka w M.P. mogła nastąpić dopiero kilka miesięcy później. Dziennik ten wychodził codziennie i miał średnio po 8 stron. Osobiście przejrzałem wszystkie egzemplarze od 1935-1939 roku i znalazłem wiele ciekawych informacji - w tym dużo nazwisk policjantów-założycieli stowarzyszeń sportowych. Czasem takie organizacje tworzyli tylko dla jednostki - czasem dla całego powiatu.

Osobiście nie spotkałem się z listą/wykazem wszystkich funkcjonariuszy. Wydaje mi się, że dane te uległy zniszczeniu w 1939 r. lub później.

Dla zainteresowanych:
Wyciąg z Gazety Obornickiej, 05.11.1936 r.,
URZĘDNICY KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI PAŃSTWOWEJ W OBORNIKACH:
TARGOWSKI WIKTOR - komisarz,
MIERZEJEWSKI ANTONI,
ŁUKOWSKI FILIP,
PERLIŃSKI JAN,
BASZKO PIOTR,
NOWACZYK ANTONI,
KOWALSKI ROMAN,
PRZYWARA KAROL,
KLIMIUK FRANCISZEK,
CABAJEWSKI (IMIĘ NN),
STEFANIAK ROMAN,

URZĘDNICY POSTERUNKU P.P. W ROGOŹNIE:
PLUCIŃSKI JAN,
FABISZEWSKI STANISŁAW,
GRZEŚ ANTONI,
SZWAJCER FRANCISZEK,
RAJEWSKI KAZIMIERZ,

URZĘDNICY POSTERUNKU P.P. W MUROWANEJ GOŚLINIE:
KACHEL JÓZEF,
BERESZYŃSKI PIOTR,
SPYCHAŁA WINCENTY,
LEPORYNI APOLINARY,

URZĘDNICY POSTERUNKU P.P. W RYCZYWOLE
KALISTA STEFAN,
PLISZKA STANISŁAW,
BROK WŁADYSŁAW,


WYCIĄG Z GAZETY OBORNICKIEJ Z 1938 ROKU

"NA RZECZ NIESIENIA POMOCY ZIMOWEJ DLA BEZROBOTNYCH OFIAROWALI URZĘDNICY POSTERUNKU POLICJI PAŃSTWOWEJ W RYCZYWOLE: MANISZ PIOTR (3,25 ZŁ), PLISZKA STANISŁAW (2,70 ZŁ), BROK WŁADYSŁAW (2,60 ZŁ), W PAMIĄTKOWIE: ŚNIADEK JÓZEF (2,50 ZŁ), DAMCZYK JAN (2,50), PAZOŁA TOMASZ (2,25)."

Mam nadzieję, że się komuś przyda:)
pozdrawiam

_________________
pozdrawiam
Tomek

Poszukuję nazwisk: Darna/Dorna, Giermata, Gromala, Kajpust, Koput/Kaput, Majcherczyk, Mizera, Nowiccy, Pawlisiak, Pietrzak, Ratajczak, Sępek, Skarbek, Srebro, Tecław, Turek, Wałęga, Węgrzak.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2014, 01:14 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2012, 13:17
Posty: 29
Lokalizacja: Murowana Goślina
Warto też zajrzeć na stronę http://policjapanstwowa.pl/index.php/pl/
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2014, 23:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Witam,Justyno.
Bardzo dziękuję za skan i wiadomość o Antonim Buszu.To o niego mi chodziło.
Pozdrawiam.
Barbara

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2014, 01:02 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Stanisław Guza ur. 02 maja 1891 Kruszwica zm.1941 Obóz Dachau ,słuzył w Policji Państwowej w Poznaniu i Skarżysku Kamiennym.
Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2014, 11:44 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2012, 13:17
Posty: 29
Lokalizacja: Murowana Goślina
Witam,
nie ma w książce biogramu policjanta o takim nazwisku, a nawet gdyby był, to i tak nie zawierałby aż tylu informacji, co ta strona (którą z pewnością znasz):
http://www.wielkopolska.policja.gov.pl/ index.php/komunikacja-spoleczna-kwp-w-poznaniu/sala-tradycji/2968-stanislaw-guza
Pozdrawiam serdecznie,
Justyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2014, 15:45 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2011, 18:07
Posty: 43
Dzień Dobry,
proszę o sprawdzenie, czy znajdują się jakieś informacje o Janie Szczepańskim s. Ignacego ur. 1888 oraz Stanisławie Szczepańskim s. Ignacego ur. 1886 r.

Pozdrawiam
Wanda

_________________
__________________________
Z pozdrowieniami
Wanda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lis 2014, 21:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
@ JotTeKa

Justyno,
Czy w książce, którą masz, jest także notka dla osoby o nazwisku: Andrzej WEGNER ?
Był komendantem PP w Krzywinie/Krzywiniu.
[nazwisko to bywa niekiedy pisane: WAGNER]

Tutaj - http://www.radaopwim.gov.pl/media/pliki ... e_Tom2.pdf - na s. 979 jest lapidarny wpis, bez zdjęcia.
Gdybyś zechciała sprawdzić w książce i podać treść ew. notki, będę b. wdzięczna.
Może jest tam obszerniejszy wpis.

Z zapisów w innych miejscach wynika, że AW został przez NKWD zabrany z rodziną...
Nie jest dla mnie jasne, w jaki sposób to się stało - 1) Krzywin to płdn Wielkopolska, jak AW znalazł się w rękach NKWD, i 2) czy faktycznie z rodziną (żona + 3 dzieci).

pozdrowienia

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 00:17 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
W książce znajduje się biogram zarówno Jana Szczepańskiego (w Księdze Cmentarnej Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje i na tamtejszej tablicy nagrobnej napisano Jan Szekański), jak i jego brata Stanisława Szczepańskiego (ze zdjęciem).

Biogram Andrzeja Wegnera nie ma zdjęcia. Notatka opisuje przebieg pracy w policji.

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 05:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
hanialg napisał(a):
(...)
Biogram Andrzeja Wegnera nie ma zdjęcia. Notatka opisuje przebieg pracy w policji.
Dzięki za info.
Odbierz PW.

pzdr.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 06:13 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2014, 13:59
Posty: 231
Lokalizacja: Poznań
witam,

bardzo proszę o sprawdzenie osoby - Jan Stachowski. Może jest tam jakaś notatka lub zdjęcie, za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczny

pozdrawiam
Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 09:14 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2011, 18:07
Posty: 43
Dziękuję za wiadomości. Prosiłabym bardzo o biogramy obu braci oraz zdjęcie Stanisława (na PW). Oczywiście jeśli jest to możliwe.

Pozdrawiam
Wanda

_________________
__________________________
Z pozdrowieniami
Wanda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2014, 22:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
@ hanialg

Haniu, dziękuję także tutaj :)

pzdr.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2014, 09:23 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2011, 18:07
Posty: 43
Haniu,
składam przeogromne podziękowania. Jesteś wielka!

z pozdrowieniami
Wanda

_________________
__________________________
Z pozdrowieniami
Wanda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2015, 12:07 
Offline

Dołączył(a): 01 lut 2011, 07:32
Posty: 28
Witam Serdecznie !
Jeżeli pozwolicie podepnę się do tego tematu .
Kochani mój problem co do Policji w Poznaniu polega na tym iż poszukuję informacji o Johann Porzyński , Schutzmann , z IV -Polziei - Revier. przy ul. Naumannstr. 13 a.
Z moich ustaleń wywnioskowałem że jego kariera jako żandarma rozpoczęła się przed 1900 r.
Natomiast do Poznania trafił zaraz po ślubie możliwe że przed 1900 lub w tym roku .
Posiadał liczną gromadkę potomków ,ja natrafiłem na ślad 8 u , ostatnie dziecko urodziło się im w 1910 r.
W księgach adresowych występuje jeszcze w 1917 r. (na tą trafiłem ), natomiast następna dostępna księga z roku 1923 wykazuje już tylko jego żonę jako wdowę .
Z opowiadań zasłyszanych od krewnych wynika że prawdopodobnie zginął tragicznie .
Próby ustalenia faktów o jego śmierci ( daty - miejsca - jak i miejsca pochówku ) jak do tąt nie udało mi się ustalić .
I tu mam kilka pytań :
Jakie były losy żandarmów w okresie przed i po plebiscytowym w Wielkopolsce i Pomorzu ?
Czy może miał ktoś podobną sytuację i mógł by doradzić gdzie by tu jeszcze zajżeć ?
W ostatnim okresie czasu postęp komercjalny zniszczył wiele miejsc naszej tożsamości narodowej więc nie sądzę aby mi się udało odszukać grób w/w !
Poradźcie proszę jak jeszcze popróbować szukać ?
Pozdrawiam Serdecznie

_________________
Zbigniew 50
Moje biedy to Dykiel - Porzyński/a - Wigienka vel.Wegienka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2015, 07:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 maja 2009, 19:15
Posty: 98
Lokalizacja: Poznań
Witam.

Proszę o sprawdzenie.
Poszukuję informacji o policjantach

Jankowiak Ludwik 1881-1940
Policzkiewicz Karol 1909-1940

_________________
Marek M
Poszukuję
Moder, Małder, Mauder, Piskorz, Miśko -parafie Obra i Siedlec
Czyż i Ogrodowski - parafia Skórzewo
Liberski, Konieczny, Dorna - okolice Szamotuł
Wiśniewski - Kleczew i okolice


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2015, 15:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 kwi 2011, 19:26
Posty: 406
Lokalizacja: Świebodzin
Zbigniew 50 napisał(a):
Witam Serdecznie !
Jeżeli pozwolicie podepnę się do tego tematu .
Kochani mój problem co do Policji w Poznaniu polega na tym iż poszukuję informacji o Johann Porzyński , Schutzmann , z IV -Polziei - Revier. przy ul. Naumannstr. 13 a.
Z moich ustaleń wywnioskowałem że jego kariera jako żandarma rozpoczęła się przed 1900 r.
Natomiast do Poznania trafił zaraz po ślubie możliwe że przed 1900 lub w tym roku .
Posiadał liczną gromadkę potomków ,ja natrafiłem na ślad 8 u , ostatnie dziecko urodziło się im w 1910 r.
W księgach adresowych występuje jeszcze w 1917 r. (na tą trafiłem ), natomiast następna dostępna księga z roku 1923 wykazuje już tylko jego żonę jako wdowę .
Z opowiadań zasłyszanych od krewnych wynika że prawdopodobnie zginął tragicznie .
Próby ustalenia faktów o jego śmierci ( daty - miejsca - jak i miejsca pochówku ) jak do tąt nie udało mi się ustalić .
I tu mam kilka pytań :
Jakie były losy żandarmów w okresie przed i po plebiscytowym w Wielkopolsce i Pomorzu ?
Czy może miał ktoś podobną sytuację i mógł by doradzić gdzie by tu jeszcze zajżeć ?
W ostatnim okresie czasu postęp komercjalny zniszczył wiele miejsc naszej tożsamości narodowej więc nie sądzę aby mi się udało odszukać grób w/w !
Poradźcie proszę jak jeszcze popróbować szukać ?
Pozdrawiam Serdecznie


Zbigniewie, na początek zajrzyj pod ten link:

http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... iGpBkpE-aQ

_________________
Pozdrawiam,
Jurek Kołpowski

Poszukuję aktów urodzenia: Jan ANTONIEWSKI alias DANKOWSKI (ok.1769)
Joanna PRZEZDZIECKA (ok. 1771)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2015, 22:19 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Witam
W książce znajduje się biogram zarówno Ludwika Jankowiaka (ze zdjęciem) jak i Karola Policzkiewicza (ze zdjęciem).

Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sie 2015, 13:47 
Offline

Dołączył(a): 02 lis 2009, 14:46
Posty: 12
Dzień dobry,

Podsyłam dla zainteresowanych - system szkolenia PP w II RP - ciekawy artykuł i obszerna bibliografia

http://kwartalnik.csp.edu.pl/kp/archiwu ... WOWEJ.html

pozdrawiam
Roch


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2018, 19:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
CZAT - Cyfrowe Zbiory Archiwaliów Trzemeszeńskich

W tej historii wszystko zaczyna się dokładnie w Wymysłowie Górnym gm. Trzemeszno. Jest to niestety historia, która kończy się smuto. Opowieść z życia policjanta - posterunkowego Franciszka Lewandowskiego, który dostaje się do niewoli -
https://www.facebook.com/CZAT.TRZEMESZN ... =3&theater
+
zdjęcia.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2018, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
SMarek48 napisał(a):
Czy mógłbym prosić o sprawdzenie nazwiska - Pauch
Marek

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4401&tab=3
Wiadomości Kościańskie 2010 Nr 7-9 - 4/6

str.1

Foto i podpis pod:
St. post. PP Franciszek Pauch z Sączkowa (1897 – 1940) z rodziną.
Fot. ze zbiorów Marka Sawickiego z Przeworska, wnuka Franciszka Paucha
.
str.9-10

Autor artykułu: Zenon Jóźwiak

Franciszek Pauch - foto podpis: Pauch Franciszek w mundurze policjanta.
Fot. ze zbiorów Marka Sawickiego z Przeworska, wnuka Franciszka Paucha

Rozstrzelani w Twerze

5 maja 1940 r. st. posterunkowy Franciszek Pauch, a z nim inni policjanci wymienieni na liście Nr 054/1, znaleźli się w wagonach odjeżdżających z Ostaszkowa do Kalinina. Jeńców umieszczono w celach więziennych. Później wyprowadzano pojedynczo, sprawdzano nazwisko, imię, rok urodzenia, zakładano kajdanki i prowadzono do piwnicy więzienia wewnętrznego, gdzie w specjalnym dźwiękoszczelnym pomieszczeniu zabijano strzałem w tył głowy. (...)

(...) 24 IV 1928 r. ożenił się z Franciszką z domu Przydróżną (ur. 19 marca 1903 - zm. 2 września 1983 r.) ze Śniat.
Mieli trzy córki: Aurelię, Wandę i Stefanię. (...)

(...) Był odznaczony: Medalem Pamiątkowym Dziesięciolecia oraz Medalem Pamiątkowym za wojnę 1918-1921. W 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński mianował go na stopień aspiranta PP.
Franciszek Pauch miał brata Stanisława urodzonego 5 maja 1887 r. w Sączkowie, który także służył w PWŚL. (...)
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Ostatnio edytowano 13 lip 2018, 17:45 przez bugakg, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2018, 17:21 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 94401&tab=ł
Wiadomości Kościańskie 2010 Nr 3-4 - 2/6 - strony 29-31

70. rocznica zbrodni katyńskiej
Policjanci Ziemi Kościańskiej zamordowani przez Sowietów

Mówiąc KATYŃ, pamiętamy o pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” tysiącach jeńców wojennych, zawodowych wojskowych i oficerów rezerwy: profesorów wyższych uczelni, lekarzy, prawników, inżynierów, nauczycieli, dziennikarzy, literatów i duchownych, policjantów, kolejarzy, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszy służby więziennej, wziętych do niewoli po agresji na Polskę wojsk
sowieckich.

„Oni uciekli”
Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, wypełniając porozumienie z Niemcami – pakt Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939r. – 17 września wkroczył na terytorium Polski, łamiąc pakt o nieagresji. Po zakończeniu walk lokalnych ze stawiającymi opór jednostkami polskimi, Sowieci wzięli do niewoli lub aresztowali ponad 230 tys. oficerów i szeregowych oraz kilkadziesiąt tysięcy cywilów. Z tej grupy wyselekcjonowano oficerów Wojska Polskiego, których osadzono w obozach w Starobielsku (ok. 4 tys. osób) i Kozielsku (ok. 4,5 tys. osób), zaś żołnierzy KOP oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej, Straży Więziennej i Straży Granicznej osadzono w Ostaszkowie na wyspie na jeziorze Seliger. W innych obozach i więzieniach osadzono ponad 7 tys. osób.
5 marca 1940 zapadła decyzja o rozstrzelaniu jeńców [prócz Stalina pod
rozkazem podpisali siê najwyżsi funkcjonariusze państwa sowieckiego i partii - Mołotow, Woroszyłow, Kaganowicz, Kalinin i Mikojan].
Według sowieckiego tzw. „tajnego raportu” z 1959r., w wyniku ludobójczej decyzji - rozstrzelano w lesie katyńskim [obóz kozielski] - 4 421 osób, w Charkowie [obóz starobielski] - 3 820, w Twerze [obóz ostaszkowski] - 6311 osób; oraz w innych obozach i więzieniach - 7 305
osób.
Po podpisaniu układu Sikorski–Majski premier rządu polskiego gen. Władysław Sikorski w dniu 3 grudnia 1941 roku w Moskwie w rozmowie ze Stalinem zadał pytanie, co stało się z jeńcami
obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, bezskutecznie
poszukiwanych przez gen. W³adysława Andersa. Dodał, że sprawdzono
w kraju, w obozach jenieckich w Niemczech. „Ci ludzie znajdują się
tutaj - mówił polski premier. To niemożliwe. Oni uciekli - odrzekł Stalin.
Dokąd mogli uciec? - dziwił się uczestniczący w rozmowie generał Anders. No, do Mandżurii - odparł gospodarz Kremla...”.
Kiedy 13 kwietnia 1943 r. radio berlińskie podało informację o odnalezieniu masowych grobów pomordowanych polskich oficerów w lesie katyńskim, znany stał się ich los.
Została powołana komisja Międzynarodowego Czerwonego Krzyża dla zbadania tej zbrodni. W odpowiedzi, Związek Sowiecki o ten mord oskarżył Niemców i zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem polskim w Londynie.
Świat zachodni przyjął wersję sowiecką, pomimo, że posiadał pełną wiedzę na ten temat, przekazaną przez rząd polski. Zachód nadal jednak wolał milczeć...
Taki stan utrwalił się na całe półwiecze.

Trwanie w kłamstwie
Po wojnie nazwa KATYŃ była zakazana.
Cenzura po roku 1957 nie dopuszczała do wymieniania w publikacjach nawet nazwy KATYŃ. Za głoszenie prawdy o Katyniu władze PRL
skazywa³y na więzienie. Dla przykładu: "Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie wyrokiem z dnia 8 października 1949 r. [sygn. Akt Sr. 1420/49] uznał H.G. winnym tego że: w końcu lutego 1949 r. jako funkcjonariusz PUBP w D., rozpowszechniał fałszywe wiadomości mogące wyrządzić istotną szkodę interesom państwa polskiego w ten sposób, że przekonywał pracowników PUBP w D., że oficerowie polscy w Katyniu zostali pomordowani przez Armię Czerwoną, tj. czynu z art. 22 m.k.k. o za to został skazany na karę 3 lat więzienia”. 30 października 1980 roku prokurator generalny Lucjan Czubiński wydał instrukcję dla Służby Bezpieczeństwa i prokuratury, w której stwierdza:
„Casus Katyñ (...) stanowi negatywną inicjatywę podejmowaną przez zorganizowane grupy antysocjalistyczne”.
W tym samym okresie Główny Urząd Prasy, Publikacji i Widowisk przypomniał cenzorom, że nie wolno dopuszczać do ogłoszenia żadnych informacji, nawet w nekrologach, które sugerowałyby odpowiedzialność sowiecką za mord na oficerach lub wymieniały jako datę zbrodni rok 1940. Haniebna też była wypowiedź doradcy generała Wojciecha Jaruzelskiego - Wiesława Górnickiego, który w liście do tygodnika "Konfrontacje” napisał, że wśród oficerów zamordowanych w Katyniu nie wszyscy byli niewinni [sic!]. Jedynym państwowym obrońcą prawdy były Władze Rzeczypospolitej na Uchodźstwie, których jednak możliwości - po wycofaniu im uznania przez główne kraje Zachodu - stopniały prawie do zera. Najważniejszym ich dziełem było opublikowanie w 1948r. fundamentalnej księgi "Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów”. Zatajono jednak, że jej autorem był pisarz Józef Mackiewicz, który w 1943r. - w porozumieniu z kierownictwem polskiego państwa podziemnego - był świadkiem niemieckich ekshumacji w Katyniu, a po powrocie do kraju złożył relację nie tylko władzom konspiracyjnym, ale także udzielił wywiadu gazecie kontrolowanej przez Niemców, "gadzinówce”. W 1976r. na londyńskim cmentarzu Gunnersbury odsłonięto – pomimo protestów władz PRL i sowieckich - Pomnik Katyński. Jak silne były wpływy sowieckie, świadczy fakt, iż brytyjskie ministerstwo obrony na żądanie ministerstwa spraw zagranicznych zabroniło członkom brytyjskich sił zbrojnych brania uroczystości w mundurze, zakazało udziału trębaczy z pułków gwardii (pomimo wcześniejszej zgody), udziału w uroczystości nie wzięły władze "British Legion” (brytyjscy kombatanci). Rząd brytyjski wydał oświadczenie, że nie może włączyć się do sprawy katyńskiej wysyłając swoją delegację, gdyż odpowiedzialność za morderstwa katyńskie jest przedmiotem sporu. Może warto przypomnieć, że w już w 1952 Komisja Kongresu USA w swoim sprawozdaniu uznała winę NKWD i rządu sowieckiego, które w 1953 zostało przesłane do za pośrednictwem sekretarza generalnego ONZ do wszystkich delegacji.

Na fali odwilży
Na przełomie 1990r. kiedy zaczął się kruszyć ZSRS, nie miało sensu nadal ukrywać prawdę. 13 kwietnia 1990r. agencja TASS nadała komunikat, że zbrodni katyńskiej winne jest NKWD ZSRS. Dopiero jednak prezydent Borys Jelcyn 14 października 1992 roku ujawnił, że decyzję rozstrzelania jeńców podjął Józef Stalin i Biuro Polityczne KC KPZR.
Znane są nazwiska większości mieszkańców Ziemi Kościańskiej zamordowanych przez Sowietów. Pionierską pracę wykonali tu kościaniacy dr Piotr Bauer i red. Jerzy Zielonka wydając w latach 1990-1993 trzy zeszyty zatytułowane "Żołnierska droga przez mękę. Wielkopolanie w obozach sowieckich”.
To cenny przyczynek do dalszych badań.
Nie jest to lista pełna. Ciągle pojawiają się nowe nazwiska. Uzupełnieniem tych badań są wydane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa księgi cmentarne polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Foto i podpis pod:
Jedna z polskich mogił w lesie katyńskim. Fot. w zbiorach Teresy Masłowskiej


Poniżej publikujemy listę pochodzących z Ziemi Kościańskiej lub pełniących służbę na tej ziemi w okresie międzywojennym policjantów, jeńców obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku w Kalininie (Twerze), spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

BARTKOWIAK Stanisław, przodownik PP,
s. Andrzeja i Antoniny, ur. 5 X 1891 w m. Kurza Góra.
W 1939r. pełnił służbę IV Komisariacie w Poznaniu.

BĄK Wojciech, st. posterunkowy PP,
s.Piotra i Marianny z Jankowiaków, ur. 20 IV 1894 w Zielęcinie.
Służbę pełnił we Lwowie na Posterunku Kolejowym.

BERESZYŃSKI Wiktor, st. posterunkowy PP,
s. Wincentego i Małgorzaty, ur. 2 X1888 w Zielęcinie.
We wrześniu 1919r. pełnił służbę na Posterunek PP Kościerzyna.

BRESIŃSKI Piotr, posterunkowy PP,
s. Kaspra i Balbiny z Jabłońskich, ur. 1 XII 1884 w Nacławiu.
We wrześniu 1919r. na Post. w Kępnie.

BRUDKIEWICZ Zenon, posterunkowy PP,
s. Stanisława i Stanisławy z Łącznych, ur. 16 V 1913 w Kościanie.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił na Posterunku w Grudusku pow. ciechanowski.

CHWIAŁA Antoni, st. posterunkowy PP,
s. Franciszka, ur. w 1894 w Mieczewie.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę na Posterunku w Turwi.

GERTIG (GIERTYK?) Marcin, posterunkowy PP,
s. Franciszka i Franciszki z Walkowiaków,
ur. 15 X 1887 w Żegrówku.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił w III Komisariacie w Bydgoszczy.

GOŁOSIŃSKI Stanisław, posterunkowy PP,
s. Wojciecha, ur. 15 II 1913.
Od 1 II 1939r. służbę pełnił na Posterunku w Krzywiniu.

JOHN Stanisław, posterunkowy PP,
ur. 12 XI 1886 w Gradowicach.
Zamieszkały Stary Sambor woj. lwowskie.

JUSKOWIAK Franciszek, st. posterunkowy PP,
s. Tomasza, ur. 24 VII 1901 w Łękach Wielkich.
We wrześniu 1939r. służył w Urzędzie Śledczym m. St. Warszawy

KAZMIERCZAK Jan, st. przodownik PP,
s. Piotra i Józefy z Leśnych, ur. 24 VI 1885 w Mikoszkach.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę w Komendzie Powiatowej w Kościanie jako księgowy.

KORBIK Franciszek, st. przodownik PP,
s. Jakuba, ur. 1883 w Kościanie.
We wrześniu 1939 służbę pełnił w Bydgoszczy.

KOTLARSKI Andrzej, st. posterunkowy PP,
s. Ignacego i Wiktorii, ur. w 1896 w Wielkich Łękach.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił na Posterunku Kolejowym w Zdołbunowie na Wołyniu.

KRYŚLAK Roman, st. posterunkowy PP,
s. Marcina i Reginy, ur. 8 VII 1907 w Czaczyku.
We wrześniu 19ł9r. pełnił służbę na Posterunku w Bielskiej Woli pow. sarneński.

LEDZIŃSKI Wiktor, starszy posterunkowy PP
s. Franciszka i Katarzyny, ur. 5 VIII 1889 w Janiej Górze.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę na Posterunku PP w Wielichowie.

MALAK Wojciech, st. posterunkowy PP,
s. Antoniego, ur. 17 IV 1889 w Karminie.
We wrześniu 1939r. służył na Posterunku w Chełmży pow. toruński.

MARCINIAK Stanisław, starszy posterunkowy PP,
s. Wincentego, ur. 1885 w Gradowicach.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę na Posterunku w Rudnikach, pow. wieluński.

MICHALCZYK Ignacy, st. starszy posterunkowy PP,
s. Piotra i Konstancji z Nowaków,
ur. 26 VII 1897 w Łubnicy.
W sierpniu 1939r. przeniesiony z Posterunku w Domasłowicach pow. rawicki na Posterunek w Rogoźnie pow. obornicki i tam nadal
służył we wrześniu 1939r.

MICHALCZYK Stanisław, starszy posterunkowy PP,
s. Piotra. ur. 1892 w Łubnicy.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę w Poznaniu.

NAPIERAŁA Jakub, przodownik PP,
s. Jana i Teofili z Kaczmarków,
ur. 4 VII 1892 w Wilanowie.
Od 1 IV 19ł8r. w służył w Komendzie Wojewódzkiej w Toruniu.

NOWACZYK Ludwik, posterunkowy PP,
s. Stanisława i Marianny z Nowaków,
ur. 11 VII 1902 w Wielichowie.
Od 1933 służył na Posterunku PP w Suchopolu pow. prużański i tam także we wrześniu 1939r.

OSTROWSKI Leon, st. posterunkowy PP,
ur. 13 IV 1885 w Małym Łącku.
We wrześniu 1939r. na Posterunku w Śmiglu pow. kościański.

PRZYBYLSKI Sylwester, post. PP,
s. Marcina i Wiktorii, ur. ł1 XII 1914 w Jarogniewicach.
We wrześniu 1939r. służył na Posterunku w Rudniku pow. niżański.

SŁOWIŃSKI Marcin, przodownik PP,
s. Józefa i Marii z Trzcielińskich,
ur. 9 XI 1883, w Mikstacie.
Od 16 I 1934 i nadal we wrześniu 1939r. komendant Posterunku PP w Kamieńcu.

STRZELCZYK Marcin, st. posterunkowy PP,
s. Ignacego i Weroniki z Urbanków,
ur. 3 XI 1890 w Strykowie.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił na Posterunku w Kościanie.

SZCZERBAL Michał, starszy posterunkowy PP,
s. Wojciecha i Marii z Majcherzaków,
ur. 14 IX 1892, Przysieka Stara.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił jako zastępca komendanta Posterunku PP w Kamieńcu.

SZYMKOWIAK Wojciech, st. posterunkowy PP,
s. Antoniego, ur. 13 IV 1890 w Żytowiecku.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił na Posterunku w Śmiglu.

ŚCIGACZ Maciej, przodownik PP,
s. Franciszka i Antoniego,
ur. 23 II 1890 w Cichowie.
Co najmniej od 1936 i nadal we wrześniu 1939r. służbę pełnił w policji woj. stanisławowskiego.

ŚCIGACZ Stanisław, przodownik PP,
s. Franciszka i Antoniego,
ur. 6 VII 1892 w Cichowie.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę w Poznaniu.

ŚMIELKOWSKI (Smelkowski?) Józef, posterunkowy PP,
s. Jakuba, ur. w 1903 w Rogaczewie.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił na Post. w Śmiglu pow. kościański.

TALARCZYK Stanisław, posterunkowy PP,
s. Józefa i Marii z Kowalskich,
ur. 4 I 1896 w Łęki Małe.
W 1939r. służbę pełnił na Posterunku w Drawsku.

WALKOWIAK Marcin, st. przodownik PP,
s. Makarego, ur. w 1885 w Brońsku.
We wrześniu 1939r. naczelnik referatu gospodarczego Komendy Powiatowej w Poznaniu.

WEGNER Andrzej, przodownik PP,
s. Andrzeja, ur. w 1897 w m. Kawka.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę na Posterunku w Krzywiniu na stanowisku komendanta.

WIECZOREK Wacław, st. posterunkowy PP,
s. Antoniego,
ur. 3 VIII 1906 w Dębsku.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę w Wydziale Śledczym w Kosowie Pokuckim.

ZADOŃ Józef, starszy posterunkowy PP,
s. Hilarego i Józefy z Henyselów,
ur. 17 I 1898 w Wilkowie Polskim.
We wrześniu 1939r. pełnił służbę na Posterunku w Śniatyniu.

ZALEJSKI Adam Kazimierz, posterunkowy PP,
s. Jana i Marii, ur. 22 XII 1908 w Częstochowie.
We wrześniu 1939r. służbę pełnił w Kościanie.

autor:ZENON JÓZWIAK
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2018, 20:48 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
PRZYBYLSKI Sylwester, post. PP,
s. Marcina i Wiktorii, ur. ł1 XII 1914 w Jarogniewicach.
We wrześniu 1939r. służył na Posterunku w Rudniku pow. niżański.
...
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 4401&tab=3
Wiadomości Kościańskie 2010 Nr 10-11 - 5/6 - str.10

Policjant Sylwester Przybylski z Jarogniewic (1913 - 1940)

Jarogniewice to wieś, której początki sięgają XIII w. W 1300 r. dzierżył ją komes Jarogniew. Od niego też wzięła się nazwa wioski. W roku 1418 panem na Jarogniewicach był jak napisano "dzielny wojak przeciw Krzyżakom” Jan Jarogniewski. Prawdopodobnie to jego córka Jadwiga wniosła połowę Jarogniewic Rydzyńskim.
Po Rydzyńskich, poprzez różne koligacje rodzinne Jarogniewice należały do Ciświckich, Solińskich, Sokolnickich, których syn Józef z powodu problemów finansowych był zmuszony majątek sprzedać. 1825 r. to kolejny ważny etap w historii wioski. Na licytacji kupił wieś Jan Żółtowski z Ujazdu. Członkowie tej rodziny dawali przykład wielkiego patriotyzmu i przywiązania do ziemi.
Wspomnę tutaj choćby o Marcelim Żółtowskim, który urodził się w 1900 r. Gospodarował w Jarogniewicach, Głuchowie i Zadorach.
Był kawalerem Orderu Virtuti Militari za walki w wojnie 1920 r. Przewodniczył kościańskiemu kołu Wielkopolskiego Związku Ziemian. Zmobilizowany został jako podporucznik do 17 Pułku Ułanów.
Brał udział w wojnie obronnej w 1939 r. Po internowaniu w Kozielsku, 17 kwietnia ą940 r. został zamordowany przez Sowietów w lesie katyńskim.
Podzielił, więc los Sylwestra Przybylskiego.
Został policjantem
Jarogniewice to wioska należąca do prastarej parafii G³uchowo. Sylwester Przybylski urodził się 31 grudnia 1913 r. w swej rodzinnej wsi. Był synem Marcina i Wiktorii. Źródeł na jego temat jest bardzo mało. Z 1989 r. pochodzi list od jego brata.
Zacytuję tutaj fragment.
"Nie znam losów mego brata Sylwestra Przybylskiego Był funkcjonariuszem Policji Państwowej. Z tego, co pamiętam, przed wojną służył w posterunku w południowo- wschodniej Polsce. Pierwszą i ostatnią wiadomość przesłał do rodziny 17 grudnia 1939 r.
Napisał, że jest i żyje oraz czeka na odpowiedź w Ostaszkowie. Od tamtego czasu słuch po nim zaginął”.
Z 1990 r. pochodzi list Zofii Owczarczak– Skorupińskiej z Opola, przesłany do dra Piotra Bauera i red. Jerzego Zielonki:
Pozwalam sobie przesłać dokument, który z pewnością poszerzy fakty związane z tragedią kościaniaków – ofiar totalitarnych systemów. W imieniu rodziny serdecznie dziękuję za tropienie śladów w tej strasznej zbrodni. Możecie państwo mieć wielką satysfakcję -życzę dalszych sukcesów i serdecznie pozdrawiam.
P.S.
Sylwester Przybylski był bratem matki (Marii) mego męża Eugeniusza Skorupińskiego.
Z dokumentu PCK z 25 października 1990 r. adresowanego do Eugeniusza Skorupińskiego
Przybylski Sylwester …przebywający w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie figuruje na wykazie sporządzonym przez NKWD w Moskwie z roku 1940, s. 18. poz. 96 z poleceniem przekazania do dyspozycji szefa Zarządu NKWD Kalinińskiej Oblasti.
Należy przyjąć, że Sylwester Przybylski został zamordowany w 1940 r.”
Z dalszych ustaleń wynika, iż 17 grudnia 1939 r. wysłał kartę pocztową z obozu jenieckiego w Ostaszkowie do swego ojca Marcina w Jarogniewicach.
Jest to ten list, o którym wspomina zacytowany wczśniej jego brat. Zamordowany został w Twerze. Jego ciało spoczęło w zbiorowej mogile w Miednoje.
Figuruje na liście wysyłkowej z Ostaszkowa z dnia 1 kwietnia 1940 r., poz. 96.
Śmierć z dala od domu
Sylwester Przybylski z Jarogniewic był jednym z 6314 jeńców z obozu w Ostaszkowie, którzy zostali wymordowani przez NKWD. Konwoje z tego obozu były organizowane w dniach od 4 kwietnia do 16 maja 1940 r.
Wszystkie ofiary mordu zostały pochowane w 20 zbiorowych mogiłach w miejscowości Miednoje.
Konwoje jeńców były doprowadzane piechotą po lodzie jeziora Seliger do miejscowości Tupik. Ze stacji kolejowej Soroga, dalej wagonami przez stacje Piena i Lichosław trafiały do Tweru, do budynku NKWD (obecnie Twerski Instytut Medyczny).
W pomieszczeniu piwnicznym identyfikowano każdego jeńca, po czym skutego doprowadzano do celi z drzwiami obitymi wojłokiem. Podobnie jak w Charkowie strzałem z pistoletu Walther pozbawiano go życia. Na początku po nadejściu konwoju z 390 skazanymi kaci mieli trudności z wykonaniem egzekucji takiej ilości osób i następne grupy nie przekraczały 250 ludzi.
Zwłoki zamordowanych wynoszono na oczekujące ciężarówki i wywożono do odległej o 32 kilometry miejscowości Miednoje.
Tam na terenie letniskowym NKWD, na skraju lasu znajdował się przygotowany już przez koparkę sprowadzoną z Moskwy dół o głębokości 4-6 m, mogący pomieścić 250 zwłok. Trupy zrzucano, po czym koparka zasypywała je, przygotowując jednocześnie dół na następny dzień. Według zeznań byłego naczelnika kalinińskiego (twerskiego) NKWD Tokariewa do przeprowadzenia zbrodni została przysłana grupa w skład, której weszli m.in. major Siniegubow, kombryg. Kriwienko i major Błochin. To prawdopodobnie z rąk jednego z tych katów zginął Sylwester Przybylski - syn ziemi kościańskiej.

Autor artykułu: Gerwazy Knopczyński
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lip 2018, 21:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Grażynko!
Dziękuję za artykuł!Niesamowite,ale nie wiedziałem--- w wykazie zamordowanych policjantów jest brat mojej babci,Wojciech Stanisław Bąk,s.Piotra i Marianny Jankowiak.
Pamiętałem, że za nastolatka, były rozmowy o policjancie z rodziny,który zginął podczas II wojny,ale kiedy wyszedł na jaw Katyń to byłem pewien,że chodziło o Józefa Nadobnika choc on był mierniczym.Teraz już wiem,że zamordowanych z rodziny było dwoje.
Pozdrawiam:
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lip 2018, 23:35 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://policjapanstwowa.pl/wp-content/u ... sze_PP.pdf
Autor: Wojciech Stanisław Kobylarz
Funkcjonariusze Policji Państwowej z terenu obecnego powiatu Biała Podlaska ofiary zbrodni katyńskiej
Ostaszków - Twer - Miednoje 1940 r.
.
Lista ostaszkowska - od strony 11
nazwiska i biogramy
...
http://policjapanstwowa.pl/wp-content/u ... 0_2013.pdf
Echa Polesia 4(40)2013
Pro memoria
Funkcjonariusze Policji Państwowej z Brześcia nad Bugiem – lista ostaszkowska
stron 16

foto - nazwiska i biogramy
...
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/doc ... 7&dirids=1
Autor: Robert Litwiński
Policyjne losy w czasie II wojny światowej. Starszy posterunkowy Policji Państwowej Paweł Nowak
stron 14
"Paweł Nowak, syn Ludwika i Pauliny z domu Baneckiej, urodził się dnia 22 czerwca 1900 roku w Drawsku w powiecie czarnkowskim w województwie poznańskim. "
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2018, 00:03 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/ ... 9&from=FBC
Autor: Piotr Krzysztof Marszałek
Geneza i organizacja polskich formacji policyjnych w Wielkopolsce (1918-1920)
stron 14
...
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/ ... 8&from=FBC
Autor: Piotr Krzysztof Marszałek
Powstanie i rozwój organizacyjny polskich formacji policyjnych w południowo-zachodniej Wielkopolsce w latach 1918-1922
strony 14-41
.
od strony 33 (32)
...
ANEKS

Augusiak Stanisław, starszy posterunkowy PP, ur. 24.04.1885 r. w Baborowie, pow. Oborniki, syn Józefa i Stanisławy z Bittnerów. W kwietniu 1919 r. wstąpił do Żandarmerii Krajowej byłej Dzielnicy Pruskiej. Od 01.07.1920 r. w Policji Państwowej.
W okresie do listopada 1929 pełnił funkcję komendanta posterunku granicznego w miejscowości Długie Nowe, pow. Leszno. Po likwidacji posterunku został przeniesiony do Komendy Powiatowej P. P. w Lesznie na stanowisko kancelisty w referacie śledczym, na którym służył do wybuchu wojny 01.09.1939 r. Wraz z pozostałymi policjantami powiatu ewakuował się na Warszawę, gdzie pod Modlinem został ostrzelany przez artylerię niemiecką. Dalsze losy wojenne i powojenne nie są znane.

Dudziak Jan, przodownik PP, ur. 05.03.1887 r. w Gryżynce, pow. Kościan, syn Antoniego i Marianny ze Stelmaszczyków. W 1901 r. ukończył szkołę ludową, a następnie pracował w gospodarstwie rodziców. W dniu 4 października 1905 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w armii niemieckiej. Służył w 1 Pułku Strzelców Konnych w Poznaniu do 28.09. 1914 r. Po wyjściu z wojska pracował w Poznaniu. W dniu 01.08.1914 r. został zmobilizowany do armii niemieckiej, w której służył do 10.11.1918 r. W styczniu 1919 r. wstąpił do Żandarmerii Krajowej byłej Dzielnicy Pruskiej i służył na posterunku w Witowie.
Od 01.07.1920 r. przeniesiony do Policji Państwowej, w której pełni służbę na tym samym posterunku. W październiku 1927 r. zostaje przeniesiony na posterunek w Rydzynie, pow. Leszno, a w październiku 1929 r. na posterunek w Lesznie. Służbę tam pełni do wybuchu wojny 01.09.1939 r. Ewakuował się na Warszawę i brał udział w jej obronie. W początkach października 1939 r. wraca do Leszna. W dniu 06.01.1940 r., wraz z innymi byłymi policjantami, zostaje wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa i wcielony do Policji Polskiej, w której objął posterunek w Tarnowej, pow. Jasło, gdzie służył do września 1944 r. Od 1943 r. w konspiracji, pracując jako wywiadowca oddziału PPS „Podkarpacie”. Od stycznia 1945 r. do 17.10.1946 r. pełnił służbę w Milicji Obywatelskiej.
Późniejsze losy nie są znane.

Jankowiak Ludwik, przodownik PP, 1881 – 1940, komendant posterunku w Rydzynie.
Kilka miesięcy przed wojną przeniesiony na posterunek w Lesznie.
Zamordowany w Twerze przez NKWD. Miejsce pochówku nieznane.

Kowalski Franciszek, przodownik PP,1896 – 1940, komendant posterunku w Zbarzewie.
Zamordowany w Twerze przez NKWD. Miejsce pochówku nieznane.

Kubasik Konstanty, komisarz PP, podporucznik rezerwy pospolitego ruszenia, ur. 23.04.1890 r. w Zielątkowie, powiat gnieźnieński, w domu Jana i Marii z Ołtarzewskich.
Do szkoły powszechnej uczęszczał w Gnieźnie. Tam też brał udział w strajku szkolnym w 1901 r. Po ukończeniu szkoły w 1904 r. rozpoczął pracę jako praktykant w biurze adwokackim i notarialnym. W tym też czasie należał do organizacji młodzieżowej Sokoła.
W 1912 r. został powołany do armii niemieckiej, jako poborowy. Brał udział w I wojnie światowej na froncie zachodnim w Belgii i Francji.
Z wojska został zwolniony z dniem 10.08.1917 r. na skutek odniesionych ran. Po powrocie z frontu zamieszkał w Ostrowie i pracował jako sekretarz adwokacki. W listopadzie 1918 r., po przewrocie politycznym w Berlinie, wstąpił ochotniczo do organizowanych oddziałów Straży Ludowej.
Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego walczył w Ostrowie. Z dniem 02.07.1919 r. wstąpił ochotniczo do Żandarmerii Krajowej b. Dzielnicy Pruskiej początkowo w stopniu wachmistrza, a następnie wachmistrza powiatowego.
W dniu 18.12.1919 r. otrzymał awans na podporucznika Żandarmerii. Służył w Sekcji Sądownictwa Dowództwa I Brygady Żandarmerii Krajowej byłej Dzielnicy Pruskiej, a później przeszedł do Inspekcji Okręgowej w Dowództwie Żandarmerii w Poznaniu.
W dniu 01.01.1920 r. złożył egzamin maturalny przed komisją wojewódzką w Poznaniu. Z dniem 01.07.1920 r. został przejęty na etat Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do Policji Państwowej byłej Dzielnicy Pruskiej w stopniu komisarza i objął tymczasowe szefostwo Działu III (Szkoła) oraz Działu V (Rezerwa Okręgu) w nowotworzonej Komendzie Okręgowej Policji Państwowej w Poznaniu.
W okresie od 11 lipca do 4 października 1920 r. był w składzie Okręgowej Komisji Dyscyplinarnej. Po 18.07.1920 r. był już tylko wykładowcą w Okręgowej Szkole Policyjnej w Poznaniu.
Od 05.02.1921 r. był komendantem powiatowym Policji Państwowej w Gnieźnie, a następnie od 01.12.1922 r. komendantem powiatowym w Czarnkowie. W dniu 01.01.1924 r. został mianowany komendantem powiatowym w Środzie, a od 01.08.1924 r. komendantem powiatowym w Ostrowie. Od dnia 30.11.1926 r. był komendantem powiatowym Policji Państwowej w Lesznie.
Z dniem 08.10.1931 r. został przeniesiony na komendanta powiatowego do Przasnysza w województwie warszawskim i na stanowisku tym pozostawał do dnia 06.02.1933 r., gdy został zwolniony z zajmowanego stanowiska i pozostawiony w dyspozycji komendanta głównego PP. Pozostawał jednak nadal w Przasnyszu. Ostatecznie z dniem 31.03.1933 r. został mianowany komendantem komisariatu w Tarnopolu, a później komendantem powiatowym w Kopaczyńcach w województwie tarnopolskim.
Z dniem 05.08.1936 r. został zwolniony z zajmowanego stanowiska i, ze względu na dobro służby, przeniesiony w stan nieczynny. Od dnia 20.02.1937 r. został przywrócony do służby czynnej i przeniesiony do komendy powiatowej w Bielsku Podlaskim, a z dniem 29.09.1938 r. do Inowrocławia na komendanta miasta. Tam też pozostał do wybuchu wojny. Po 03.09.1939 r. wycofywał się z całą policją województwa pomorskiego w kierunku południowo-wschodnim.
Dotarł do Lwowa i tam się ukrywał. Został aresztowany przez NKWD w marcu 1940 roku i wkrótce rozstrzelany. Miejsca pochówku nie udało się do tej pory ustalić. Był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1930 r., Medalem za Wojnę 1918-1921 w 1929 r. i Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości w 1929 r.

Piątek Franciszek, przodownik PP, ur. 12.01.1892 r. w Starym Tomyślu, pow. Nowy Tomyśl, syn. Michała i Teresy z Dykrzaków. Szkołę ludową ukończył w 1906 r. w miejscowości rodzinnej. Następnie pracował w gospodarstwie rodziców.
W latach 1909-1911 uczęszczał do szkoły rolniczej w Nowym Tomyślu. W dniu 12.10 1911 r. został wcielony do armii niemieckiej i służył 74 p. a. Po zakończeniu służby poborowej pozostał w wojsku, jako podoficer zawodowy. W czasie I wojny światowej walczył na froncie zachodnim. W dniu 13.04.1918 r. został ranny, tracąc lewe oko. Po wybuchu rewolucji w Niemczech wystąpił z armii niemieckiej i powrócił do domu rodziców. W dniu 06.01.1919 r. ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego i walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W dniu
11.11.1920 r., na skutek zarządzonej demobilizacji został przeniesiony do rezerwy w stopniu starszego sierżanta.
Dnia 11.12.1920 r. wstąpił do Policji Państwowej w Poznaniu w charakterze wywiadowcy służby śledczej. W marcu 1921 r. został przeniesiony do Ekspozytury Służby Śledczej przy Komendzie Powiatowej P. P. w Nowym Tomyślu, a dnia 01.09.1922 r. do Komendy Powiatowej P. P. w Lesznie z przydziałem na posterunek P. P. w Lesznie. W roku 1923 ukończył kurs dla posterunkowych, a w 1925 r. kurs dla przodowników w Szkole Policyjnej w Poznaniu. W Lesznie służył do wybuchu wojny. W dniu 01.09.1939 r. ewakuował się w kierunku na Warszawę i 13.09.1939 r. dotarł do stolicy, w której przebywał do 08.10.1939 r. W dniu 12.10.1939 r. powrócił do Leszna, gdzie został zatrudniony przy pracach przymusowych. W dniu 06.01.1940 r. wraz z innymi policjantami został skierowany do służby w Policji Polskiej na terenie Generalnego Gubernatorstwa w powiecie Jasło. Tam otrzymał przydział do służby na posterunku P. P. w Żmigrodzie Nowym. Służbę pełnił do września 1944 r. kiedy to Niemcy zarządzili ewakuację. Do 23.01.1945 przebywał w Bieczu, pow. Gorlice. W dniu 19.02.1945 r. powrócił do Leszna, a dnia 16.05.1945 r. wyjechał do Wschowy, gdzie podjął pracę w Zarządzie Miejskim. Po wojnie oskarżany o działanie na szkodę ludności polskiej nie został zrehabilitowany.

Policzkiewicz Karol, starszy posterunkowy PP, ur. 04.11.1909 w Sosnowcu w rodzinie Stanisława i Ludwiki z Sobków. W 1934 r. ukończył średnia Szkołę Handlową w Katowicach i rozpoczął naukę w Szkole Policyjnej w Mostach Wielkich.
Pierwszy przydział otrzymał do Rydzyny, gdzie został zastępcą komendanta posterunku.
Od 23.10.1938 r. objął posterunek w Krzemieniewie z siedzibą w Garzynie, gdzie pełnił obowiązki komendanta. Po 02.09.1939 r. ewakuował się z całą policją powiatu w kierunku na Warszawę i dalej na wschód. Po 17.09.1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej. Więziony w obozie w Ostaszkowie.
Wiosną 1940 r. zamordowany w Twerze przez NKWD. Pochowany w Miednoje.

Ratajczak Ludwik, starszy posterunkowy PP, ur. 03.08.1894 r. w Osieku, pow. Kościan, syn Jakuba i Antoniny z Matuszczaków. Ukończył szkołę ludową w Osieku w 1908 r. Przez kilka następnych lat pracował w gospodarstwie rodziców.
W 1914 roku został powołany do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni do Francji. Walczył też na Bałkanach. Po zawarciu rozejmu został zdemobilizowany.
W styczniu 1919 r. wstąpił o Wojska Polskiego i brał udział w walkach w Wielkopolsce i na froncie wschodnim. W listopadzie 1920 r. został zdemobilizowany.
W dniu 01.04.1921 r. został przyjęty do Policji Państwowej i skierowany do Szkoły Policyjnej. Po zdaniu egzaminów został przydzielony na posterunek w Krzywiniu w powiecie kościańskm. W 1934 r. został służbowo przeniesiony do miejscowości Lubasz, pow. Czarnków. W 1938 r. na własną prośbę został przeniesiony do Leszna, gdzie pełnił służbę do wybuchu wojny. W dniu 14.09.1939 r. w okolicach Warszawy dostał się do niewoli niemieckiej. W stalagu I a w Prusach Wschodnich przebywał do grudnia 1939 r., kiedy to został wysłany
na roboty do gospodarstwa rolnego w Willkischken niedaleko Tylży.
W maju 1942 r. został wcielony w szeregi Policji Polskiej i wysłany do Radomia, a stamtąd do Tomaszowa Mazowieckiego. Z komendy Powiatowej w Tomaszowie otrzymał przydział na komendanta posterunku P. P. w Białobrzegach Opoczyńskich, a następnie w Błogich, gm. Owczary, pow. tomaszowski. Służbę pełnił do 06.08 1944 r. kiedy to wraz z całą obsadą posterunku zbiegł ze służby.
Po wyzwoleniu, przez kilka miesięcy służył w Milicji Obywatelskiej. W lipcu 1945 powrócił do Leszna, a od 01.08.1945 r. pełnił obowiązki komendanta Straży Przemysłowej w Zemszu, pow. Krosno Odrzańskie.

Samotejkin Aleksy Edward, posterunkowy PP, 1913 – 1940, zamordowany w Twerze przez NKWD. Miejsce pochówku nieznane.

Sarnowski Stanisław, posterunkowy PP, ur. 18.04.1890 w Kuźnicy Trzcińskiej, pow. Kępno, syn Kaspra i Zuzanny z Wancków. Do szkoły ludowej uczęszczał w miejscowości rodzinnej w latach 1897-1904. W latach 1905-1908 pracował we Wrocławiu, w charakterze ucznia gastronomiczo-hotelarskiego, a w latach 1908-1915 jako pracownik gastronomiczny w Berlinie. W dniu 15 maja 1915 r. został powołany do armii niemieckiej. Służbę pełnił w 395 pułku piechoty na froncie Zachodnim w Belgii i Francji. W sierpniu 1917 r. dostał się do niewoli francuskiej w okolicach Verdun w miejscowości Malencourt. W obozie jenieckim zgłosił się do obozu polskiego w Le Puy. Pracował w cegielni w miejscowości Roaune. W maju 1919 r. wstąpił do wojska polskiego, z którego został zwolniony na skutek demobilizacji w marcu 1920 r. Dnia 20.12.1920 r. został przyjęty do Policji Państwowej i przydzielony do Komendy Powiatowej wLesznie, gdzie służył do wybuchu wojny 01.09.1939 r. Pierwszego dnia wojny, wraz z innymi policjantami powiatu ewakuował się na Warszawę. Do Leszna powrócił w początkach października 1939 r. W styczniu 1940 r. wraz z innymi policjantami z Leszna został wysiedlony i wcielony do Policji Polskiej w powiecie jasielskim.
Początkowo na posterunek w Sękach, a następnie na posterunek w Skołyszynie. Służbę tam pełnił do sierpnia 1944 r. Po wkroczeniu sowietów w styczniu 1945 r. wrócił do Leszna. Od dnia 01.12.1945 pracował jako zarządca w majątku ziemskim w Czyżowie.
Od 15.05.1946 r. pracował w Biurze Ewidencji i Ruchu Ludności w Zarządzie Miejskim w Szprotawie. W 1948 r. został niesłusznie oskarżony o zbrodnie przeciwko narodowi polskiemu w czasie wojny. W wyniku procesu został z zarzutów oczyszczony. Ponownie został oskarżony z art. 2 dekretu z 31.08.1944 r. w 1949 r. i skazany na 6 lat pozbawienia wolności.

Stachowiak Piotr, posterunkowy PP, ur. 16.06.1895 r. w Elżbietowie, pow. Jarocin, syn Macieja i Jadwigi z Marciniaków. Zamieszkały w Lesznie przy ul. Poniatowskiego nr 25. Po zdemobilizowaniu z wojska w początkach lipca 1920 r. wstąpił do Policji Państwowej i został przydzielony do Komendy Rezerwy P. P. w Poznaniu. Następnie w grudniu 1920 r. przeniesiony został do Komendy Powiatowej P. P. W Lesznie na posterunek P. P. w Lesznie. Pełnił tam służbę policjanta mundurowego do chwili wybuchu wojny 01.09.1939 r. W drugim dniu wojny został z cała obsadą posterunku wycofany w kierunku na Warszawę. Po zakończeniu działań wojennych powrócił w pierwszych dniach października 1939 r. do Leszna i rozpoczął prace na odcinku drogowym Leszno.
W dniu 06.01.1940 r. został powołany przez żandarmerię niemiecką w Lesznie do pełnienia służby w szeregach Policji Polskiej i z dniem 10.01.1940 r. został przydzielony na posterunek P. P. w Żmigrodzie Nowym, pow. Jasło, województwo krakowskie. Na tym posterunku pełniłem służbę do chwili utworzenia frontu na linii Jasło – Żmigród – Dukla t.j. do lipca 1944 r. Potem przeniósł się do Gorlic.
Służby policyjnej już nie pełnił. Do Leszna powrócił po wyzwoleniu. Dalsze losy nie są znane.

Szatkowski Stanisław, przodownik PP, ur. 07.05.1892 r. w Trutnowie. W dniu 02.09.1939 r., wraz z całą policją powiatu leszczyńskiego został ewakuowany w kierunku na Warszawę. Losy wojenne nie są bliżej znane. Wiadomo tylko, że w dniu 20.11.1942 r. został przywieziony do KL Auschwitz transportem z Radomia.
Nadano mu numer obozowy 77017. Zmarł w obozie 06.02.1943 r.

Wawrzyniak Ignacy, starszy przodownik PP, ur. 24.01.1892 r. w Pięczkowie w powiecie średzkim w domu Franciszka i Apolonii z Stępniewskich. Naukę w szkole ludowej rozpoczął w rodzinnej wsi w roku 1898 i ukończył ją w marcu 1906 r. w roku 1907 podjął pracę na pruskich kolejach, na odcinku drogowym Miłosław, w powiecie wrzesińskim. Pracował przy pracach ślusarskich przy instalacjach sygnałowych i zwrotniczych. Po dwóch latach pracy, szukając lepszych zarobków, podejmuje pracę rębacza w jednej z kopalń węgla kamiennego w Bochum w Westfalii. Jako górnik pracował do 1912 r. kiedy to został powołany do odbycia służby wojskowej. Pruskie władze wojskowe odkomenderowały go do orkiestry I batalionu 137 p. p. w Hagenau (obecnie Hageuenau we francuskiej Alzacji).
W latach I wojny światowej służył w żandarmerii polowej. Po zakończeniu wojny na krótko powrócił do pracy na kolei w charakterze zwrotniczego.
W marcu 1919 r. decyzją władz Naczelnego Komisariatu Ludowego w Poznaniu został powołany do Żandarmerii Krajowej b. Dzielnicy Pruskiej i z dniem 05.03.1919 r. objął Komisariat Żandarmerii w miejscowości Lubosz, w powiecie Międzychód. Z dniem 01.07.1920 roku został wcielony do Policji Państwowej i mianowany komendantem posterunku we Wronkach. Z dniem 01.02.1927 r. został przeniesiony na stanowisko komendanta posterunku w Gostyniu. Przeszedł wiele szkoleń m. in. w roku 1920 ukończył kurs dla Żandarmerii Krajowej, w roku 1925 odbył kurs dla przodowników Policji Państwowej, a także w Szkole dla Szeregowych Policji Państwowej w Żyrardowie w 1930 r. i w tym samym roku w Głównej Szkole Gazowej w Warszawie, zawsze otrzymując wysokie oceny. Po ukończeniu szkół policyjnych został przeniesiony z dniem 20.03.1931 r. do Leszna w charakterze instruktora powiatowego na powiaty: leszczyński, rawicki i gostyński. Z dniem 08 maja 1935 r. został komendantem posterunku w Lesznie, gdzie służył do wybuchu II wojny światowej. W dniu 02.09.1939 r., zarządzeniem władz wojskowych policja z Leszna została ewakuowna w kierunku na Warszawę i cofała się wraz z oddziałami Armii „Poznań”. Do Warszawy dotarł w dniu 8 września i wszedł do składu osobowego 26 lwowskiego pułku piechoty, operującego w rejonie Praga - Grochów, w charakterze żandarma polowego.
W dniu 15.09.1939 r. otrzymał postrzał w prawe przedramię. Rana ta już na zawsze ograniczyła zdolności ruchowe prawej ręki.
W jednostce tej służył do chwili kapitulacji stolicy w dniu 29.09.1939 r. Do Leszna powrócił po wygojeniu się rany, skąd w dniu 14 listopada niemiecki Urząd Pracy w Lesznie skierowałgo do pracy w charakterze robotnika gorzelnianego i rolnego w majątku Jürtsch (obecnie Jurcz leżący między Lasowicami a Zaborową, 10 km od drogi łączącej Wrocław z Lubinem). W dniu 03.01.1940 r. został stamtąd odwołany przez żandarmerię niemiecką w Lesznie, a w trzy dni później odkomenderowany do żandarmerii w Krakowie.
Z Krakowa został przekazany do komendy powiatowej Policji Państwowej "granatowej" w Jaśle, gdzie mianowano go komendantem posterunku w Żmigrodzie Nowym. W lutym 1941 r. został wyznaczony na komendanta obwodowego, obejmującego posterunki w Żmigrodzie, Osieku, Dębowcu i Tarnowcu. Na stanowisku tym pełnił służbę do września 1944 r., gdy do rejonów tych zbliżała się armia sowiecka. Po wkroczeniu wojsk sowieckich został aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu w Nowym Sączu, a następnie wywieziony na Ukrainę do Doniecka (Stalino), gdzie pracował w kopalniach. Do Leszna powrócił późnym latem 1945 r. i od 15 września tego roku rozpoczął pracę w Zarządzie Gminnym w Święciechowe. Został zrehabilitowany jako były funkcjonariusz Policji Państwowej z dniem 31.12.1946 r. Na skutek reorganizacji w funkcjonowaniu samorządu lokalnego został zredukowany. Mimo podejmowanych starań nie mógł znaleźć pracy w administracji państwowej.
Od 01.10.1950 r. podjął pracę w Spółdzielni Inwalidów im. M. Kopernika w Lesznie jako pracownik fizyczny. Na emeryturę przeszedł z dniem 30 czerwca 1958 r. Zmarł 01.02.1964 r. w Lesznie. Był też wielokrotnie odznaczany m. in. Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem za Wojnę 1918-1921. Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości.

Wiśniewski Kazimierz, komisarz PP, kapitan rezerwy Wojska Polskiego, ur. 15.01.1893 r. w Krotoszynie, powiat Szubin, w rodzinie Stanisława i Franciszki z Łożyńskich. Uczęszczał do 7 klasowej szkoły ludowej w Mamliczu, w powiecie szubińskim, którą ukończył w 1907 r. Tam też uczestniczył w 1901 r. w strajku szkolnym polskich dzieci. W roku 1908 rozpoczął naukę jako kupiec w niemieckiej firmie „R. Sch. Samelson u. Sohn” w Pakości w powiecie mogileńskim.
Jednocześnie uczył się w tamtejszym gimnazjum kupieckim. Po zakończeniu nauki pracował nadal we wspomnianej firmie osiągając m. in. stanowisko kierownika przedsiębiorstwa. W dniu 9.05.1915 r. został powołany do służby w armii niemieckiej i wysłany na front rosyjski. Od połowy 1916 r. walczył na froncie zachodnim. Po powrocie z frontu podjął pracę w tej samej firmie kupieckiej w Pakości, gdzie zastało go Powstanie Wielkopolskiego. Wstąpił do oddziału ochotników organizowanego w Pakości i walczył w okolicach Inowrocławia.
W dniu 24.04.1919 r. ochotniczo zgłosił się do Obrony Krajowej w Poznaniu i z II baonem wyruszył w okolice Rawicza.
Tam też walczył w ramach 7 kompanii 159 Pułku Strzelców Wielkopolskich. W końcu lutego 1920 r. odszedł z wojska na własną prośbę i z dniem 01.03.1920 r. rozpoczął pracę w Głównym Urzędzie Ceł w Poznaniu. Od 1 sierpnia tego roku przeszedł do służby w Żandarmerii Krajowej b. Dzielnicy Pruskiej, a następnie do Policji Państwowej. W tym samym miesiącu złożył egzamin przed Komisją dla aspirantów
oficerskich. W dniu 01.10.1920 r. otrzymał nominację na aspiranta Policji Państwowej, a w dniu 01.07.1924 r. na podkomisarza.
W marcu 1934 r. otrzymał nominację na komisarza Policji Państwowej. Pierwszy przydział w policji otrzymał do Nowego Tomyśla. Od dnia 14.03.1921 r. został przeniesiony do Komendy Policji Państwowej na m. Poznań, gdzie służył w Komisariacie Kolejowym Miasteczko. Od 01.01.1922 r. p. o. komendanta powiatowego w Kościanie.
Od 18.04.1922 r. komendant powiatowy w Szamotułach. Następnie służył od 20.08.1925 r. w Kępnie, jako komendant powiatowy.
W dniu 08.10.1931 r. objął funkcję komendanta powiatowego Policji Państwowej w Lesznie. Na stanowisku tym pozostał już do wybuchu wojny. Za swoją służbę był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem za Wojnę 1918-1921 i Medalem X-lecia Odzyskanej Niepodległości. Z dniem 01.09.1939 r. wraz z całą policją powiatu wszedł w skład sił zbrojnych. Z oddziałami Armii „Poznań” wycofywał się z terenu Wielkopolski. Brał udział w bitwie nad Bzurą, gdzie dostał się do niewoli niemieckiej. Z prowizorycznego obozu jenieckiego udało mu się zbiec i połączyć z rodziną ewakuowaną do Lublina. Około 25.10.1939 r. powrócił wraz z rodziną do Szamotuł i zamieszkał w domu teściów, gdyż w Lesznie poszukiwany był przez gestapo. Podjął wówczas pracę w przejętym przez Niemców „VESTA” Towarzystwie Wzajemnych Ubezpieczeń od Ognia i Gradobicia w Poznaniu (Posensche Feuersozietät), jako agent ubezpieczeniowy.
Po wysiedleniu teściów do Generalnego Gubernatorstwa w dniu 13.03.1940 r. wraz z najbliższą rodziną pozostawał w ukryciu.
W dniu 07.01.1943 r., na skutek denuncjacji, został aresztowany przez gestapo. Początkowo był przesłuchiwany w siedzibie tajnej policji w Szamotułach. Wkrótce przewieziony został do więzienia gestapo zorganizowanego w dawnym „Domu Żołnierza” w Poznaniu, a następnie do więzienia w Forcie VII w Poznaniu, gdzie przebywał od 20 stycznia w celi nr 39. W dniu 17.02.1943 r. przeniesiono go do więzienia przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu.
Stamtąd w dniu 06.06.1943 r. został przewieziony do więzienia na ulicy Daniłłowiczowskiej w Warszawie, a w dniu 6 lipca przetransportowany do Obozu Koncentracyjnego na Majdanku, gdzie nadano mu numer obozowy 16931.
Tam też zmarł z wycieńczenia 01.10.1943 r.

Złotogórski Ludwik, komisarz PP, urzędnik państwowy, ur. 15.08.1888 r. w miejscowości Drewno niedaleko Żnina w rodzinie Józefa i Rozalii z domu Priebe. W rodzinnej wsi ukończył szkołę ludową, a następnie Szkołę Rolniczą w Żninie, gdzie uzyskał maturę w 1907 r. Rok później opuścił gospodarstwo rodziców. Nie wiemy jednak co robił do 1918 r. Zapewne brał udział w I wojnie światowej
w szeregach armii niemieckiej. Uczestniczył w walkach w czasie Powstania Wielkopolskiego. W okresie 01.01. – 04. 04.1919 r. był komendantem miasta Gąsawa oraz uzyskał awans na podporucznika Wojska Polskiego. Z dniem 05.04.1919 r. został odkomenderowany do Dowództwa Żandarmerii Krajowej byłej Dzielnicy Pruskiej w stopniu starszego żandarma, a trzy dni później został przydzielony do objazdu w Pleszewie. Z dniem 25.06.1919 r. objął objazd w Jutrosinie w powiecie rawickim. W międzyczasie został awansowany do stopnia wachmistrza. W czasie służby ukończył kurs w Szkole Żandarmerii w Poznaniu.
Z dniem 01.07.1920 r. został przejęty do Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej byłej Dzielnicy Pruskiej w stopniu młodszego podkomisarza i mianowany komendantem powiatowym Policji Państwowej w Lesznie. Podczas służbyw Lesznie awansował z dniem 01. 02.1921 r. na podkomisarza, a z dniem 01.07.1922 r. na komisarza. Obowiązki pełnił do dnia 30.11.1926 r., kiedy to został przeniesiony na komendanta powiatowego do Ostrowa. Z dniem 01.08.1938 r. został przeniesiony na stanowisko komendanta powiatowego do Nowego Tomyśla. W dniu 02.09.1939 r. wraz z całą policją powiatu ewakuował się w kierunku wschodnim razem z cofająca się Armią „Poznań”. Jego udział w walkach września 1939 r. nie jest znany. Wiadomo tylko, że był poszukiwany przez Gestapo i musiał się ukrywać. Przez całą okupację niemiecką przebywał w Radomiu pod przybranym nazwiskiem Paweł Liberski i w okresie od 11.11.1939 r. do 17.01.1945 r. pracował w firmie żelaznej K. Sołtysiaka, jako jej kierownik. Po wyzwoleniu w dniu 18.01.1945 r. zgłosił się do Miejskiej Komendy Milicji Obywatelskiej w Radomiu, gdzie objął szefostwo referatu paszportowego.
Na tym stanowisku pozostawał do 05.06.1945 r. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Nowego Tomyśla i z dniem 01.10.1945 r. zatrudnił się w tamtejszym Starostwie Powiatowym. Został szefem referatu karnoadministracyjnego.
W dniu 12.06.1945 r. wstąpił do PPR. Zmarł 12.03.1954 r. w Nowym Tomyślu.

Źródła do Aneksu:
Archiwum Akt Nowych w Warszawie, zespół Prezydium Rady Ministrów, akta byłych funkcjonariuszy policji państwowej.
Archiwum Akt Nowych w Warszawie, zespół Komendy Głównej PP.
Archiwum Państwowe w Poznaniu, zespół Komendy Wojewódzkiej PP w Poznaniu.
Archiwum Państwowe w Poznaniu, zespół Komendy Powiatowej PP w Lesznie.
Centralne Archiwum Wojskowe, akta osobowe.
Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, archiwum.
Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, dokumenty byłych więźniów.
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, akta byłych więźniów.
Państwowe Muzeum na Majdanku, akta byłych więźniów.
Relacja Krystyny Marszałek.
Relacja Apolonii Mołoń.
Relacja Urszuli Szubert.
Relacja Krystyny Wiśniewskiej.
Bauer P., Zielonka J., Żołnierska droga przez mękę. Wielkopolanie w obozach sowieckich, Kościan 1990.
Miednoje. Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego, red. Z. Gajowniczek, t. 1 i 2, Warszawa 2006.
Żołnierze Garnizonu Leszno zamordowani przez Sowietów w 1940 r. Słownik Biograficzny, oprac. Sz. Bąkowski, Leszno 2000.
...

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2018, 06:03 
Offline

Dołączył(a): 13 kwi 2012, 10:38
Posty: 378
Witam serdecznie

Prosiłbym o sprawdzenie:
Bogdanowski Kazimierz - Poznań
Piotrowski Stanisław - Chełmek
Obydwoje leżą w Miednoje

_________________
Pozdrawiam Serdecznie

Stanisław Bartoszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2018, 14:55 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
kapelusz napisał(a):
Witam serdecznie

Prosiłbym o sprawdzenie:
Bogdanowski Kazimierz - Poznań
Piotrowski Stanisław - Chełmek
Obydwoje leżą w Miednoje

http://policjapanstwowa.pl/wp-content/u ... e_Tom1.pdf
Miednoje
Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego Tom I
A-Ł
stron 621
...
Tom I - str.138
Post. PP Kazimierz BOGDANOWSKI s. Jana, ur. w 1891 w Poznaniu. W policji od 1919. We wrześniu 1939 służbę pełnił w Poznaniu.
L. 020/2 (5), 3726.
...
http://policjapanstwowa.pl/wp-content/u ... e_Tom2.pdf
Miednoje
Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego Tom II
M-Ż
stron 589
...
Tom II - str.189
St. post. PP Stanisław PIOTROWSKI s. Józefa, ur. w 1904 w Jarocinie. W policji pełnił służbę od 1928. We wrześniu 1939 na Post. w Chełmku pow. chrzanowski.
L. 026/4 (61), 5146.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2018, 19:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Grażynko!
I kolejne zaskoczenie!W I tomie jest wykazany Wojciech Bąk i jest Jego zdjęcie.Przynajmniej teraz wiem jak wyglądał,ale babcia raczej nie dowiedziała się co stało się z Jej bratem,zmarła w 1952 roku.Teraz kolejna motywacja,,Wojciech,, Dziękuję za wstawione linki!
Pozdrawiam:
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lip 2018, 21:45 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
cristovoro napisał(a):
Grażynko!
I kolejne zaskoczenie!W I tomie jest wykazany Wojciech Bąk i jest Jego zdjęcie.Przynajmniej teraz wiem jak wyglądał,ale babcia raczej nie dowiedziała się co stało się z Jej bratem,zmarła w 1952 roku.Teraz kolejna motywacja,,Wojciech,, Dziękuję za wstawione linki!
Pozdrawiam:
Krzysztof.

Na stronie 84 pisze:
Reprodukowane fotografie zostały w większości przekazane przez rodziny zamordowanych, bezpośrednio lub za pośrednictwem zarządów stowarzyszeń Rodziny Katyńskie, Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W Księdze Cmentarnej Miednoje znalazły się również fotografie ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego, Muzeum Katyńskiego i książek wymienionych w bibliografii.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 wrz 2018, 22:26 
Offline

Dołączył(a): 16 wrz 2018, 22:26
Posty: 3
Witam,
Poszukuję jakichkolwiek informacji o moim pradziadku Feliksie Janiszewskim. Ze wspomnień z dzieciństwa mojej babci wynika, że był policjantem służącym w konnej policji w Łodzi (w przedziale czasowym 1920-1930). Na początku II wojny światowej został zgładzony w szpitalu psychiatrycznym Kochanówka. Babcia już odeszła a ja rozpaczliwie próbuję dowiedzieć się więcej.Byłabym ogromnie wdzięczna za pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2018, 21:31 
Offline

Dołączył(a): 28 sie 2008, 08:14
Posty: 244
Lokalizacja: Szamotuły, Środa Wielkopolska,Dąbrowice pow.kutnowski
Napisz do AP w Łodzi .
Komenda Wojewódzka Policji Państwowej w Łodzi lata 1919-1939 Zespół 39/183/0 Jednostki: lista starszeństwa służbowego.

pozdrawiam
Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 wrz 2018, 22:05 
Offline

Dołączył(a): 16 wrz 2018, 22:26
Posty: 3
Dziękuję za poradę. Napiszę.

Pozdrawiam

Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL