Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 wrz 2014, 16:58 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Ciąg dalszy o rodzinie Katarzyny i Michała RADZIEJEWSKICH

KATARZYNA i MICHAŁ RADZIEJEWSCY mieli 10 - cioro dzieci.
Wszystkie dzieci urodziły się w Szlachcinie.
Pierwszym dzieckiem był syn , mój WSTĘPNY - JAN RADZIEJEWSKI - ur 21-06-1807 r. w Szlachcinie.
Jak jego ojciec Michał - Jan był młynarzem , a może później i właścicielem młyna też tak jak jego ojciec.

JAN RADZIEJEWSKI był w trzech związkach małżeńskich.

I związek : z AGATHĄ / AGNES / KUBICKĄ - mieli 13 dzieci , w tym ostatnie - mojego pradziadka Stanisława Radziejewskiego ur w 1855 r. w Brzeziu.
Mój pradziadek Stanisław wychowywał się w drugim małżeństwie swojego ojca Jana , bo matka wcześnie zmarła.
Najpierw mieszkali w Szlachcinie , a potem przeprowadzili się do Brzezia / czworo ostatnich dzieci urodziło się już w Brzeziu /.
Posiadam dwie fotografie z lat 90-tych XX wieku przedstawiające dom Jana Radziejewskiego w Brzeziu.
Dom jest zamieszkany , w pobliżu domu miała być kiedyś cegielnia / znajdowano cegły podczas uprawy ziemi / oraz pole uprawne Jana Radziejewskiego.

II związek : z MARIANNĄ PIOTROWICZ - mieli 7 dzieci.
Piszący na forum WTG pan Józef Jaskuła jest zstępnym tzn.jest prawnukiem Stanisławy i Marcina Grześkowiaków, wnukiem Marianny i Michała Kropaczów , synem Weroniki i Józefa Jaskułów.

III związek : z WERONIKĄ WOJTYŃSKĄ - mieli 4 dzieci.


__________________________

Ciąg dalszy nastąpi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2014, 17:16 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Ciąg dalszy o rodzinie Katarzyny i Michała Radziejewskich.

Wg mnie syn Katarzyny i Michała Radziejewskich nie był niepiśmienny.
Posiadam dokument z urzędu : zgłoszenie urodzenia syna Michała - Szlachcin - 23-08-1876 r.- dziecko z II małżeństwa Jana z Weroniką Wojtyńską , gdzie złożone są podpisy: standesbeamte : dwa podpisy , podpis Jana Radziejewskiego - imię i nazwisko wg wówczas obowiązującej pisowni , kształt liter i charakter pisma świadczą o używaniu pióra nie tylko od święta.

Nie będę się więcej rozpisywać o potomstwie Jana i jego trzech żon , chociaż mam głęboką wiedzę na ten temat , ale zajmę się teraz MICHAŁEM RADZIEJEWSKIM.

Bardzo zaintrygował mnie wpis do księgi ślubów w parafii Kretków z 23-09-1794 r.
Dotyczy MICHAŁA RADZIEJEWSKIEGO - młynarza , kawalera ze Szlachcina
i MARIANNY PIEPRZANKI - panny , córki młynarza z Bieździadowa.
Wieś Bieździadów - gmina Żerków , pow Jarocin.

Ten "mój " MICHAŁ RADZIEJEWSKI mógł być mężem MARIANNY PIEPRZANKI ! :
- bo pochodził ze Szlachcina
- bo był młynarzem
- bo był kawalerem , który po śmierci żony , mógł się ponownie ożenić , i to w 1806 r. z KATARZYNĄ JANICKĄ
- bo jest notatka na wpisie w księdze ślubów , że był wdowcem jak zawierał II związek małżeński.


____________________________

Ciąg dalszy nastąpi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2014, 17:27 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Ciąg dalszy o rodzinie Katarzyny i Michała Radziejewskich

Teraz warto by było się dowiedzieć kiedy i gdzie zmarła Marianna Radziejewska z d. / chyba Pieprz , bo panna to Pieprzanka /.
Po ślubie Michał Radziejewski mógł się przeprowadzić do Bieździadowa , i tam wspólnie z teściem pracować jako młynarz.
Po śmierci I żony mógł się przenieść z powrotem do Szlachcina , bo tam rodziły się dzieci z II związku , z moją praprababką Katarzyną Janicką.
Dzieci z I związku na pewno zostały przy ojcu , i mogły wychowywać się w II związku Michała.

Jestem ciekawa jakie są wyniki w odnalezieniu dokumentów dotyczących urodzeń dzieci Michała i Marianny Radziejewskich.

___________________________

Ciąg dalszy nastąpi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2014, 17:38 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
PIOTR RADZIEJEWSKI - dziadek Marii Radziejewskiej - literatki.

Z posiadanego świadectwa ślubu Piotra Radziejewskiego z Matyldą Kurtz / 08-05-1837 r.parafia p.w.św.Andrzeja Apostoła w Konojadzie / wynika , że miejscem zamieszkania Piotra była Nowawieś par.Vroncensis czyli Wronki.
Piszę o tym , bo w Raptularzu Średzkim , rozdział " Piękna Wielkopolanka i jej bliscy " na przedstawionym świadectwie ślubu nie ma adnotacji , że to parafia Wronki.

Ponadto w tejże publikacji w treści jak i w schemacie drzewa genealogicznego Marii Radziejewskiej - literatki , rok urodzenia Piotra Radziejewskiego nie jest ściśle określony , bo podano rok 1803 i w nawiasie 1810 ze znakiem zapytania.

Gdyby Piotr Radziejewski urodził się w 1803 roku , to mógłby być przyrodnim bratem " mojego" Jana Radziejewskiego ur w 1807 r. !

Na dzisiaj wystarczy !

Pozdrawiam wszystkich Szperaczy !

Szczególnie pozdrawiam mojego dalekiego KREWNEGO - p.Józefa Jaskułę !

DANKA z Poznania


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 wrz 2014, 21:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DANUSIA napisał(a):
...KATARZYNA MARIANNA JANICKA - na świadectwie chrztu z parafii p.w.N.M.P.Wniebowziętej w Środzie Wlkp w rubryce data urodzenia : napisano brak danych , data chrztu 03-04-1787 r./ można przyjąć , że data urodzenia jest b.zbliżona do daty chrztu , bo w tych czasach dzieci chrzcono zaraz po urodzeniu /.
Katarzyna Janicka urodziła się we wsi Strzeszki - powiat i gmina Środa Wlkp , rodzice Agnieszka i Marcin Janiccy.

_________________________
Ciąg dalszy nastąpi

Danusiu,
być może zdwojone działanie pozwoli rozwiązać zagadkę Radziejewskich.
Ostatnio mam bardzo mało czasu na wątek o tej rodzinie, ale tak na szybko:

- w XVIII w. średzkie księgi chrztów pisane są narracyjnie, nie ma żadnych tabelek,
- w oryginalnym akcie chrztu nie ma żadnego zapisu - "brak danych"
- rodzice Katarzyny zamieszkiwali w ŚRODZIE, a nie w Strzeszkach
- we wpisie podani są również chrzestni Katarzyny

Te informacje znajdziesz w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu:
Sygnatura jednostki: PM 298/04 mkr 535, poz. na filmie 4, księga chrztów str. 299, wpis 2

Zapewne powrócę przy czasie do tematu, może wspólnie rozwiążemy zagadkę.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2014, 16:17 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Danko - Moja Imienniczko !

Odpowiadam na Twój ostatni post dotyczący Katarzyny Marianny Radziejewskiej z d. Janickiej.

Niewłaściwie określiłam umiejscowienie daty urodzenia na świadectwie chrztu , nie jest to rubryka
a punkt 6) Miejsce urodzenia : Strzeszki , Data urodzenia : brak danych.
Chrzestni: Adalbertus Mazurowicz , Catharina Konikiewicz.

Może Katarzyna urodziła się w Strzeszkach , a potem jej rodzice Agnes i Martinus Janiccy przeprowadzili się do Środy Wlkp ? Dlaczego na moim świadectwie chrztu są podane Strzeszki jako miejsce urodzenia ?

Jednym zdaniem dokumenty wystawiane przez archiwa wylącznie w celach genealogicznych mogą być niewierzytelne !

Taki dokument : Świadectwo Chrztu wystawiło w dniu 31-05-2010 Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu - metryka genealogiczna 3462.

Pytanie : czy poprzez internet mogę odszukać oryginalne dokumenty dot urodzin , ślubów i zgonów ?

_______________________

Pozdrawiam ze słonecznego Poznania
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 wrz 2014, 17:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Danusiu.

Sprawę możesz zapewne wyjaśnić w AA Poznań.
Tam pracują ludzie, a kto nie pracuje ten się nie myli. :)
Bywa, że oko zawiśnie wyżej lub niżej.

Co do możliwości przeprowadzki, to ta opcja odpada.
Księża zawsze wpisywali obok aktu lub w treści aktu, miejsce urodzenia dziecka.
Tego to jestem pewna, jak również miejsca urodzenia Katarzyny.

W internecie do października roku 1874, kiedy to powstały Urzędy Stanu Cywilnego,
niestety nie znajdziesz oryginałów aktów.
W samym AAP również nie otrzymasz ksiąg do kwerendy, musisz korzystać z mikrofilmów.

Bądź dobrej myśli, na pewno uda się wszystko wyjaśnić.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 wrz 2014, 01:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DANUSIA napisał(a):
... JAN RADZIEJEWSKI był w trzech związkach małżeńskich.

I związek : z AGATHĄ / AGNES / KUBICKĄ - mieli 13 dzieci , w tym ostatnie - mojego pradziadka Stanisława Radziejewskiego ur w 1855 r. w Brzeziu.
...

II związek : z MARIANNĄ PIOTROWICZ - mieli 7 dzieci.
Piszący na forum WTG pan Józef Jaskuła jest zstępnym tzn.jest prawnukiem Stanisławy i Marcina Grześkowiaków, wnukiem Marianny i Michała Kropaczów , synem Weroniki i Józefa Jaskułów.

III związek : z WERONIKĄ WOJTYŃSKĄ - mieli 4 dzieci.
...

Danusiu, nie bardzo pasują mi wyniki wyszukane w Poznan Project z Twoją informacją dot. ślubu Jana Radziejewskiego z Agatą/Agnieszką Kubicką.

PP podaje, że ślub zawarł Laurentius czyli Wawrzyn.

"Parafia katolicka Nietrzanowo, wpis 19 / 1832

Laurentius Radziejeski 97%
Agatha Kubicka 100% "
(To 97 % za Wawrzynem jest dlatego, że wpisałam nazwisko Radziejewski)

Ty natomiast podajesz ową pannę Kubicką jako żonę Jana.
Chyba że Jan pojął za żonę Agatę/Agnieszkę Radziejeską z domu Kubicką, czyli wdowę po Wawrzynie.

Może też ten wpis być pomyłką osoby indeksującej. PP ma tylko ukierunkować do poszukiwań,
archiwa musimy odwiedzać sami.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2014, 20:57 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
Pani Danuto! Jest możliwe, że MICHAŁ RADZIEJEWSKI był naszym wspólnym praszczurem :).

Bardzo zainteresował mnie ten wątek z dwóch powodów:
- ja też badam dzieje Radziejewskich z okolic Środy Wlkp.
- w mojej rodzinie krąży legenda, iż Maria Radziejewska (od Sienkiewicza) była kuzynką mojego pradziadka, którego to przodek przegrał majątek w karty
Oczywiście wiemy ile prawdy może być w takich legendach, ale wzmożyły one jednak moje zainteresowanie.

Mój praprapradziadek młynarz MACIEJ RADZIEJEWSKI najprawdopodobniej urodził się ok. 1802 r., ale nie wiem gdzie, zmarł w 1853 r. w Gaju Chudzickim. Wg. wpisu zgonu jego rodzicami byli MICHAŁ RADZIEJEWSKI i MARIANNA. Mieszkał ze swoją żoną BARBARĄ WITKOWSKĄ i licznym potomstwem w Chudzicach (jakieś 2 km od Szlachcina). Niestety nie dokopałam się do Michała, ale Pani informacja o tym, że żeniąc się z Katarzyną Janicką Pani Michał był wdowcem, nasunęła mi myśl, że może moja Marianna była właśnie tą pierwszą żoną, Marianną Pieprzanką! Tu za dużo rzeczy sie zgadza :).

Czy mogłaby Pani podać imiona wszystkich dzieci Michała i Katarzyny?

Pozdrawiam,
Marzena


DANUSIA napisał(a):
Może tym wywodem pomogę wytrwałym i sobie w poszukiwaniach rodziców Piotra Radziejewskiego !

Wcześniej wspomniani na forum WTG Michał i Katarzyna Radziejewscy to moi praprapradziadkowie.

MICHAŁ RADZIEJEWSKI - nie wiem gdzie się urodził , też nie wiem dokładnie kiedy się urodził , bo :
- z wpisu nr 11/1806 do księgi ślubów - parafia Środa Wlkp wynika , że w chwili zawarcia związku małżeńskiego miał 40 lat , czyli mógł się urodzić w 1766 r.
- z wpisu do księgi zgonów - parafia Nietrzanowo wynika , że miał 62 lata jak zmarł / zm.23-07-1832 Szlachcin / czyli mógł się urodzić w 1770 r.
O zgonie powiadomił Kazimierz Kubicki - molitor / młynarz / , ponadto w księdze zgonów napisano, że Michał Radziejewski to młynarz i właściciel.

MICHAŁ RADZIEJEWSKI ożenił się z panną KATARZYNĄ MARIANNĄ JANICKĄ - ślub 06-07-1806 r. - parafia p.w. N.M.P.Wniebowziętej w Środzie Wlkp.
Świadkami byli: Kazimierz Bokuliński - obywatel Środy Wlkp i Wojciech Nowacji - obywatel Środy Wlkp.

Żeniąc się z K.M.JANICKĄ MICHAŁ RADZIEJEWSKI był WDOWCEM / viduus /taką informację umieszczono na wpisie do księgi ślubów.

KATARZYNA MARIANNA JANICKA - na świadectwie chrztu z parafii p.w.N.M.P.Wniebowziętej w Środzie Wlkp w rubryce data urodzenia : napisano brak danych , data chrztu 03-04-1787 r./ można przyjąć , że data urodzenia jest b.zbliżona do daty chrztu , bo w tych czasach dzieci chrzcono zaraz po urodzeniu /.
Katarzyna Janicka urodziła się we wsi Strzeszki - powiat i gmina Środa Wlkp , rodzice Agnieszka i Marcin Janiccy.

_________________________
Ciąg dalszy nastąpi

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 paź 2014, 21:27 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
Witam ponownie!

Jak się Pani Danuto dokopała do tego wpisu ślubu w parafii Kretków?

Pozdrawiam,
Marzena

DANUSIA napisał(a):
Ciąg dalszy o rodzinie Katarzyny i Michała Radziejewskich.

Wg mnie syn Katarzyny i Michała Radziejewskich nie był niepiśmienny.
Posiadam dokument z urzędu : zgłoszenie urodzenia syna Michała - Szlachcin - 23-08-1876 r.- dziecko z II małżeństwa Jana z Weroniką Wojtyńską , gdzie złożone są podpisy: standesbeamte : dwa podpisy , podpis Jana Radziejewskiego - imię i nazwisko wg wówczas obowiązującej pisowni , kształt liter i charakter pisma świadczą o używaniu pióra nie tylko od święta.

Nie będę się więcej rozpisywać o potomstwie Jana i jego trzech żon , chociaż mam głęboką wiedzę na ten temat , ale zajmę się teraz MICHAŁEM RADZIEJEWSKIM.

Bardzo zaintrygował mnie wpis do księgi ślubów w parafii Kretków z 23-09-1794 r.
Dotyczy MICHAŁA RADZIEJEWSKIEGO - młynarza , kawalera ze Szlachcina
i MARIANNY PIEPRZANKI - panny , córki młynarza z Bieździadowa.
Wieś Bieździadów - gmina Żerków , pow Jarocin.

Ten "mój " MICHAŁ RADZIEJEWSKI mógł być mężem MARIANNY PIEPRZANKI ! :
- bo pochodził ze Szlachcina
- bo był młynarzem
- bo był kawalerem , który po śmierci żony , mógł się ponownie ożenić , i to w 1806 r. z KATARZYNĄ JANICKĄ
- bo jest notatka na wpisie w księdze ślubów , że był wdowcem jak zawierał II związek małżeński.


____________________________

Ciąg dalszy nastąpi

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, 07:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Odpowiedź jest kilka postów wyżej ;)

DankaW napisał(a):
W parafii Kretków wieś Bieździadów - księga BCM 1791-1806 znajduje się zapis, którego ogólną treść zamieszczam poniżej:
1794 rok.
Dnia 23 września ks. Robert Szomański udzielił ślubu Michałowi Radziejewskiemu, młynarzowi, kawalerowi ze Szlachcina i Mariannie Pieprzance, pannie, córce młynarza z Bieździadowa.
Świadkami ślubu byli:
Francisco Zuchlewicz de Swieńceń,
Szczesny Trojanoski Cudone de Łuszczonowo,
Francisco Molitore de Slachcin et aliis.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, 16:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Szanowni Państwo.

Cieszy zainteresowanie tematem, ale jak dotychczas nic konstruktywnego z tego nie wynika, oprócz wiadomości, że Waszymi przodkami są Radziejewscy ze Szlachcina.

Moim skromnym zdaniem, aby napisać, że czwarta … Maria Radziejewska jest w Waszej rodzinie, należy to podeprzeć konkretną informacją genealogiczną, z podaniem źródła jej zapisu.
Wszyscy zgodnie uważacie, że Maria Radziejewska ur. 04.05.1875 r. w Środzie jest w Waszej rodzinie, że to kuzynka pra pra itd., ale nikt nie informuje, w jaki sposób jest powiązana
czy spokrewniona z Waszymi rodzinami?.

Pochylę czoła przed osobą, która uzupełni dotychczas znane informacje,
iż dziadek Marii Władysławy - Piotr Radziejewski, który:
- dnia 08.05.1837 r. w Konojadzie poślubił Matyldę Kurtz,
- zmarł dnia 08.01.1888 r. w Środzie,

o wpis:

Na podstawie aktu chrztu zapisanego w parafii ............ z dnia ............
Piotr Radziejewski urodził się dnia …....... w ......….. i jest synem…................................

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, 17:05 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Marzeno !

1.Wpis z księgi ślubów z 1794 r. z parafii Kretków dotyczący ślubu Michała Radziejewskiego z Marianną Pieprzanką ze wsi Bieździadów na forum WTG umieścili Danka i Bogdan , więc nie jest to moja zasługa.
Ta informacja , pewno już powtarzam jest dla mnie intrygująca.
Nie wiemy kiedy i gdzie zmarła Marianna Radziejewska z d. Pieprzanka
Nie znamy dzieci z tego związku ; być może jest to Twój przodek Maciej , i może też Piotr - dziadek - Marii Radziejewskiej - literatki , są to tylko domniemania , a nie fakty !
Dzięki Państwu W. ze Środy Wlkp otworzyło się okno do dalszych poszukiwań .

2.Zgodnie z prośbą podaję dzieci zrodzone ze związku Michała Radziejewskiego ( 1766? 1770? - 1832 ) z Katarzyną Marianną Janicką ( 1787-1852 ) - ślub 1806 r. - Środa Wlkp. :

- Jan Radziejewski ( 1807 - 1883 ) - mój prapradziadek
- Tekla Kujawa ( 1809-1852 )
- Kazimierz Radziejewski ( 1812 - 1865 )
- Józefa Radziejewska ( 1814 - N.N. )
- Jadwiga Radziejewska ( 1815 - 1822 )
- Stanisław Radziejewski ( 1817 - N.N.)
- Katarzyna Radziejewska ( 1819 - N.N.)
- Michał Radziejewski ( 1821 - N.N.)
- Piotr i Paweł Radziejewscy - bliźnięta ( 1823 - 1823 ).

____________________

Pozdrawiam
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, 17:25 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Danko i Bogdanie !

Napiszę szczerze , że w poszukiwaniach najwięcej liczyłam na Państwa profesjonalność i bezwarunkowe zaangażowanie !
A teraz to co będzie z tym tematem ?
Proszę się nie wycofywać !
Przecież w dalszym ciągu nie wiecie Państwo gdzie się urodził i czyim był synem Piotr Radziejewski ? Chyba nie złożycie broni ?

Wkrótce też napiszę o ślubie Jana Radziejewskiego z Agatą Agnieszką Kubicką.

_______________________________
Pozdrawiam
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, 17:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Kochani!

Sprawa na dzisiejszy dzień wygląda tak, iż informacja podana w cywilnym akcie zgonu Piotra Radziejewskiego (USC Środa, styczeń 1888) nie znajduje odzwierciedlenia w księgach kościelnych, tj. w okolicach Żerkowa, jak i w samym Żerkowie, między 1800 a 1810 nie ma aktu chrztu na nazwisko Piotr Radziejewski. Zostały przeszukane praktycznie wszystkie parafie, wpis po wpisie - bez oczekiwanego rezultatu. Ostatnia nadzieja jest w Was, drogie Koleżanki i drodzy Koledzy, którzy podajecie, że w Waszym drzewie znajduje się nazwisko Radziejewski i to są właśnie ci Radziejewscy. Dlatego mam taki pomysł, który może nam ułatwić odnalezienie Piotra. Niech każdy poda osoby o tym nazwisku, które znajdują się w Waszych drzewach. Chodzi tu o imiona, lata, w których żyli i miejsce zamieszkania. Dzięki temu stworzymy "mapę" nazwiska, która znacznie ułatwi nam poszukiwania!

Bardzo prosimy o Waszą pomoc!

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2014, 22:01 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Niewątpliwie sympatyczny Wojciechu !

Dobry pomysł ze stworzeniem mapy nazwiska Radziejewski.
Wg mnie , ja już wywiązałam się z tego tematu , bo myślę, że późniejsze roczniki Radziejewskich tzn. po roku 1820 nie wchodzą w rachubę.
Jeżeli będzie jednak taka konieczność to też podam dane kolejnych potomków mojego prapradziadka Jana Radziejewskiego ( trzy małżeństwa ).

Dzisiaj na forum wymieniłam 10-cioro dzieci moich praprapradziadków - Michała i Katarzyny Marianny z d. Janickiej Radziejewskich , dodam tylko , że wszystkie urodziły się w Szlachcinie.
Z kolei mój prapradziadek - Jan Radziejewski - pierwsze dziecko - syn w/wym mieszkał najpierw w Szlachcinie , bo tam urodziło się z jego I małżeństwa 9 - cioro dzieci , a ostatnie 4-czworo już w Brzeziu ,parafia Winna Góra - to jest moja linia.

Józef Jaskuła - Forumowicz WTG "Gniazdo" jest potomkiem Jana Radziejewskiego i jego II żony - Marianny Piotrowicz.

Ostatnio jest też i Marzena - Zstępna Macieja Radziejewskiego !
Zagadkową jest sprawa braku aktu chrztu Piotra Radziejewskiego w przedziale 1800-1810.
Może jest stosowny dokument Piotra Radziejewskiego w Nowej Wsi - parafia Wronki - w miejscu jego zamieszkania w chwili jego ślubu ? W końcu do zawarcia związku małżeńskiego w parafii katolickiej niezbędne są akty chrztu !

A czy można ustalić kiedy i gdzie zmarła Marianna Radziejewska z d. Pieprzanka z Bieździadowa , żona Michała - młynarza ze Szlachcina ?

__________________________

Pozdrawiam
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 07:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Dlaczego taki pomysł?

Otóż w 1825 roku absolwentem Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu zostaje Piotr Radziejewski, który deklarował po zakończeniu gimnazjum studia prawnicze. Informacja odnosząca się do jego miejsca zamieszkania jest, mówiąc z lekka ironicznie, bardzo ścisła: "z Wielkiego Księstwa Poznańskiego". Gdyby została podana konkretna miejscowość, zapewne ten akt mielibyśmy już w ręku.
Gimnazja w tamtych czasach kończyło się w wieku ok. 20-21 lat, dlatego przypuszczalną datą narodzin Piotra jest rok 1803, 1804 lub 1805, jednak nie można wykluczyć nawet roku 1800 (choć akt zgonu podaje wiek 84 lata i 5 miesięcy, co sprawia, że narodziny powinny mieć miejsce latem 1803 roku). Niestety brak na to stosownego dokumentu... Dlatego prosimy o jakiekolwiek wskazówki w postaci osób, ich wieku, miejsca zamieszkania, ewentualnie zawodu. Rokiem granicznym niech będzie rok 1810. Tylko tak będziemy mogli podjąć dalszy trop w poszukiwaniach urodzin Piotra Radziejewskiego!

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 10:16 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
szukałem na prośbę Bogdana na Uniwerkach Berlin,Wieden i Monachium lata 1825 - 35
Jura studium - nazwiska nie znalazłem...albo gdzie indziej szukać?
a to co mam na teraz...

http://www.luise-berlin.de/kalender/jahr/1842.htm
09.01.1842
Siegmund Radziejewski wird in Posen geboren. Radziejewski studierte an der Berliner Universität Medizin und arbeitete später in der chemischen Abteilung des pathologischen Instituts der Universität.


Chrzciny dzieci... Radziejewski
http://www.ahnenforschung-bildet.de/for ... 509&t=6037

z gazety nekrolog
http://www.nordkurier.de/anzeigen/node/19698

5 nazwisk Radziejewski
http://www.susannealbers.de/12download-musik2.html


henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 13:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
W nekrologu, zamieszczonym w Dzienniku Poznańskim (1888.01.10 R 30 nr 7) Piotr Radziejewski jest określony jako porucznik wojsk polskich z roku 1831. Myślę, ze to też jest jakiś trop.


Obrazek

Ponadto, przy okazji, zachowały się w kartotece Miasta Poznania karty meldunkowe,
Stanisława:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... nY0s131aRA

Wandy:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... B-_Q5ARGgA

samej Marii:
http://szukajwarchiwach.pl/53/474/0/19. ... p83rzaRbqQ

a także wielu innych Radziejewskich... Z tym, ze chyba jedynie przy tej rodzinie jest użyta partykuła 'von'.
Na pewno warto przyjrzeć się adresom, pod którymi zatrzymywali się Radziejewscy, bo niektóre mogą okazać się adresami dalszej rodziny.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Henryku!

Brak informacji też jest jakąś informacją ;) Jeśli Piotr nie pojawia się na tych uniwersytetach, to oznacza, że mógł studiować gdzieś indziej. Być może studiował we Wrocławiu, w Lipsku lub innym ośrodku uniwersyteckim w Niemczech.
Jeśli chodzi o Zygmunta Radziejewskiego, to jego postać jest nam pokrótce znana, ponieważ był synem poznańskiego kupca pochodzenia żydowskiego i zmarł bodaj w wyniku jakichś powikłań zdrowotnych po pewnym eksperymencie chemicznym w 1871 lub 1874 roku w Berlinie.
Być może uda się coś ustalić z listy chrzcin dzieci o nazwisku Radziejewski.

Olgo!

Próbowaliśmy podjąć trop Piotra jako porucznika wojsk polskich w 1831 roku jeszcze zanim zwróciliśmy się o pomoc. Przejrzeliśmy praktycznie wszystkie dostępne nam na obecną chwilę źródła dotyczące oficerów i żołnierzy walczących w powstaniu listopadowym i niestety nigdzie nie trafiliśmy na jego nazwisko. Natomiast jeśli chodzi o partykułę "von" stosowaną przy ich nazwisku, Piotr, biorąc ślub w 1837 roku w Konojadzie z Matyldą z Kurtzów został określony jako "Magnificus Generosus Dominus", czyli jak typowy przedstawiciel arystokracji/szlachty. Jeśli urodził się na terenie Wielkopolski, to zapewne znalazłby się w "Tekach Dworzaczka" i całej tej sprawy by nie było. Jednakże tak nie jest. Możemy domniemywać, że pochodził z uboższej rodziny, jednak przez zdobyte wykształcenie i pełnioną przez niego funkcję (administrator w dobrach hrabiostwa Dzieduszyckich - najpierw klucza wronieckiego, a następnie majętności Krucz), drogą awansu społecznego po prostu nabył ten tytuł. Póki co wiązanie Piotra Radziejewskiego z rodziną prymasa Michała Radziejowskiego herbu Junosza (bo i takie głosy już słyszeliśmy) uznałbym jako czystą fantastykę genealogiczną, nie podpartą żadnymi kluczowymi dowodami.

DANUSIA napisał(a):
A czy można ustalić kiedy i gdzie zmarła Marianna Radziejewska z d. Pieprzanka z Bieździadowa , żona Michała - młynarza ze Szlachcina ?


Pomysłów na rozwiązanie tej zagadki mam dwa:
1. Parafia Bieździadów
2. Parafia Nietrzanowo (do której należał Szlachcin)
Jeśli akt zgonu nie będzie się znajdował w żadnej z wymienionych przeze mnie parafii, trzeba będzie wykonać prawie że benedyktyńską pracę, przeszukując wszystkie sąsiednie parafie względem wymienionych...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2014, 18:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DANUSIA napisał(a):
Danko i Bogdanie !

Napiszę szczerze , że w poszukiwaniach najwięcej liczyłam na Państwa profesjonalność i bezwarunkowe zaangażowanie !
A teraz to co będzie z tym tematem ?
Proszę się nie wycofywać !
Przecież w dalszym ciągu nie wiecie Państwo gdzie się urodził i czyim był synem Piotr Radziejewski ? Chyba nie złożycie broni ?

Wkrótce też napiszę o ślubie Jana Radziejewskiego z Agatą Agnieszką Kubicką.

_______________________________
Pozdrawiam
Danka

Dokładnie rok temu napisałam pierwszy post w tym temacie, i prawie rok należało czekać, aby się odezwali członkowie rodziny Radziejewskich. Można powiedzieć, że bez żadnych powiązań z tą rodziną chcieliśmy ustalić pochodzenie dziadka Marii Radziejewskiej.
Poszukiwania pochłonęły wiele naszego czasu (i nie tylko), który mogliśmy spożytkować na własne poszukiwania genealogiczne i poznawanie historii naszych regionów. W chwili, kiedy praktycznie wykorzystaliśmy i sprawdziliśmy wszystkie możliwe źródła, rozkładamy już ręce na naszą niemoc, ..., - rodzina mobilizuje nas do dalszych poszukiwań.
To miłe, ale kochani czy nam wypada?
Jest Was trzech z tego forum- Danusia, Marzena i Józef z Tulec, trzech z tej rodziny!.

Sprawdziliśmy nazwisko Marii Radziejewskiej na MyHeritage i nie ukrywam że jestem w szoku. Są osoby, które ją dopisały do drzewa rodziny Radziejewskich na podstawie powiązania z osobami NN.
Trochę to tak wygląda, jak byśmy to my mieli udowodnić, że Piotr pochodzi ze Szlachcina.

Nie odcinamy się od tematu, jeśli trafimy na informacje, to zapewne się nimi podzielimy.
Pierwszą jest taka:
Marianna Radziejewska - żona Michała zmarła 02-05-1806 r.
Drodzy, nie wszystko jest w BASI, w POZNAN PROJEKT czy na Szukaj w Archiwach.
Odwiedzajcie również archiwa, z których my czerpiemy wiadomości.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2014, 13:02 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Danko !
Gwoli wyjaśnienia piszę , że członkowie rodziny Radziejewskich : Józef , Marzena i ja - Danusia nie są "starymi" forumowiczami , bo : Józef rejestrował się 11-12-2013 r. , Marzena 01-04-2014 r. , i ja 06-09-2014 r. czyli temat czwartej Marii H. Sienkiewicza - Marii Radziejewskiej literatki nie mógł nam być znany od roku.
A wszystko przez zapomniane , zaniedbane groby w pobliżu grobu Marii Radziejewskiej na cmentarzu w Środzie Wlkp !
Jestem pełna podziwu i szacunku dla Państwa za determinację , upór i zaangażowanie w ustalaniu danych dot. przodków Marii Radziejewskiej.
Cieszę się , że w dalszym ciągu podejmujecie ten temat.

O Marii Radziejewskiej - literatce mówiło się , że jest w naszej rodzinie , ale nikt od dziesięcioleci dokładnie nie ustalił pokrewieństwa.
Priorytetem dla mnie była i jest praca przy zbieraniu danych dot. b.licznych potomków Jana Radziejewskiego (ur 1807 r. - trzy małżeństwa ! ).
W temat Piotra Radziejewskiego zaangażowałam się jak tylko umiałam , i czas pozwolił.
Genealogią zajmuję się dopiero kilka lat jako schedą po moim śp.bracie , a moje drzewo Radziejewskich jest niedostępne, bo jest poza środkami masowymi przekazu.

Dziękuję za dane dot.śmierci Marianny Radziejewskiej - Pieprzanki.

________________________
Pozdrawiam
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2014, 14:26 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Danko !

A teraz o ślubie moich prapradziadków : Joannesa i Agathy Radziejewskich.
Okazuje się , że Laurentius i Joannes Radziejeski może to być ta sama osoba !
Mam w posiadaniu kserokopię z akt metrykalnych ślubów parafii katolickiej w Nietrzanowie z roku 1832 r. ( sygnatura 15 , zapis 19 ).
Pismo jest niewyraźne z zakrętasami , ale :
pierwszy wyraz wg mnie zaczyna się na Lau , litery bardzo ściśnięte ale jest końcówka tus lub tius , a drugi wyraz wyraźny - Joannes Radziejeski molitor de Slachcino , nazwisko wg wówczas obowiązującej pisowni , Agatha Kubicka - virgo de Murzynówko.
Na dokumentach z A.A. chrztu dzieci z tego związku występuje już tylko imię Joannes - Jan , i Agnes - Agnieszka.
Ich ostatnie 13-te dziecko ,a mój pradziadek Stanisław Radziejewski - nauczyciel i kierownik szkoły powszechnej w kronice szkoły pisał , że jest synem Agnes.

Danko ! Dziękuję !
Dzięki Tobie może zostało odkryte drugie imię - WAWRZYN - mojego prapradziadka Jana Radziejewskiego.
Ta informacja też jest cenna również dla p.Józefa Jaskuły.

A teraz dla mnie kubeł zimnej wody !
Ktoś z rodziny przeprowadzał kwerendę , i odczytano ten pierwszy wyraz jako Famatus a nie Laurentius.
Na dokumentach z A.A. z świadectwa chrztu Jana występuje tylko jedno imię Joannes Radziejeski.

Danko ! Czy wg Ciebie może to być jedna i ta sama osoba ?

Pamiętając wykład z Dnia Genealoga 2014 nt danych metrykalnych imiona Agatha i Agnes przyjęłam za równoznaczne.

___________________
Pozdrawiam Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2014, 18:30 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2014, 10:33
Posty: 1155
witam,
Recherche
zrobiłem krótki przejazd...

Temat-Radziejewski

http://www.bielski.de/ged2www/dat250.htm#0


http://forum.vgd.ru/468/26844/0.htm?a=stdforum_view&o=

Фонд 1781, опись 39.

Дело 6. Метрическая книга об умерших Ушачского костела с 1835 по 1841 годы. (на польском языке) .
Упоминаются фамилии: Newiadomski, Oskierko, Donbrowski, Piotuch, Mienicki, Gintowtt, Koziell, Jacyno, Rostowski, Spiridowicz, Lisowski, Pilecki, Rozz(Ж)nowski, Kozaryn, Szyman(Ь)ski, Markowski, Surwillo, Wolodzko, Wyrwicz, Korsak, Radziejewski, Tarassewicz, Rusiecki, Sokolowski и др. (напр. Анкудович, Абрамович. Голубицкий, Русецкий, Шиманский и др).

http://gimnazjum119.waw.pl/index.php?op ... &Itemid=61

Szlakiem wiodącym przez Miłosnę, przeganiano stada bydła, świń i gęsi, wożono też konnym transportem zaopatrzenie dla Warszawy. Jechało nim i szło także wielu wędrowców. Pędzono nim też carskich więźniów na długą tułaczkę. Wędrówkę taką opisał w swym pamiętniku młody powstaniec z lat 1830-31 - Ignacy Radziejewski.


http://genealogia.lt/pdfs/szlachta_wilenska.pdf
str.37

http://pepel.net/showreport.php?reportID=3&csv=1


http://www.worldcat.org/identities/lccn-n91-18944/

henry

_________________
Pozdrawiam
------------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2014, 22:30 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
Pani Danko.

Jak wspomniałam, rewelacje o Marii Radziejewskiej to tylko nasza legenda rodzinna. Nie twierdzę, iż jest ona w moim drzewie rodzinnym. Szczerze mówiąc zawsze miałam co do tego spore wątpliwości, tym bardziej, że jak dotychczas żadnego powiązania nie znalazłam. Faktycznie, jeśli chodzi o temat Marii Radziejewskiej, nasze szlachcińskie dywagacje są mało konstruktywne. Może powinniśmy przenieść to na forum prywatne moi drodzy? Albo założyć inny wątek?

Na ten wątek i forum natrafiłam wiosną tego roku googlując Marię Radziejewską. Wtedy też zapisałam się na forum. Latem odwiedziłam Poznań, z którego pochodzę, mając nadzieję, że poszperam w archiwach (co nota bene uwielbiam). Niestety nie sprawdziłam wcześniej, że AP w Poznaniu jest zamknięte przez cały lipiec :(. Mieszkam za granicą, więc nie mam łatwego dostępu do archiwów, dlatego posiłkuję się tylko wiedzą dostępną przez internet. W latach 2003-2007 zamawiałam mikrofilmy i spędzałam mnóstwo czasu w lokalnym centrum genealogii kościoła Mormonów. Wtedy właśnie zgromadziłam większość danych o moich korzeniach. To tak tylko gwoli wyjaśnienia, skąd tu się nagle wzięłam :).

Temat Piotra Radziejewskiego interesuje mnie bez względu na to czy mamy wspólnych przodków czy nie. Sama na nic jeszcze nie trafiłam.
Wspomina Pani, iż nie ma żadnych informacji na temat córki Piotra, Marii, żony Karola Kubickiego. W PP rzucił mi się w oczy wpis
Catholic parish Poznań - par. św. Marcina [Posen-St.Martin], entry 97 / 1867
Carolus Kubicke (42 years old) 88%
Marianna Radziyeriska (26 years old)
Czy to mogłaby być ta para? Ale ślub w Poznaniu?

DankaW napisał(a):
Szanowni Państwo.

Cieszy zainteresowanie tematem, ale jak dotychczas nic konstruktywnego z tego nie wynika, oprócz wiadomości, że Waszymi przodkami są Radziejewscy ze Szlachcina.

Moim skromnym zdaniem, aby napisać, że czwarta … Maria Radziejewska jest w Waszej rodzinie, należy to podeprzeć konkretną informacją genealogiczną, z podaniem źródła jej zapisu.
Wszyscy zgodnie uważacie, że Maria Radziejewska ur. 04.05.1875 r. w Środzie jest w Waszej rodzinie, że to kuzynka pra pra itd., ale nikt nie informuje, w jaki sposób jest powiązana
czy spokrewniona z Waszymi rodzinami?.

Pochylę czoła przed osobą, która uzupełni dotychczas znane informacje,
iż dziadek Marii Władysławy - Piotr Radziejewski, który:
- dnia 08.05.1837 r. w Konojadzie poślubił Matyldę Kurtz,
- zmarł dnia 08.01.1888 r. w Środzie,

o wpis:

Na podstawie aktu chrztu zapisanego w parafii ............ z dnia ............
Piotr Radziejewski urodził się dnia …....... w ......….. i jest synem…................................

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2014, 22:42 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
DankaW napisał(a):
Nie odcinamy się od tematu, jeśli trafimy na informacje, to zapewne się nimi podzielimy.
Pierwszą jest taka:
Marianna Radziejewska - żona Michała zmarła 02-05-1806 r.
Drodzy, nie wszystko jest w BASI, w POZNAN PROJEKT czy na Szukaj w Archiwach.
Odwiedzajcie również archiwa, z których my czerpiemy wiadomości.


Och, zapewniam Danuto, że bardzo bym chciała odwiedzać archiwa :).
Dziękuję za informację o dacie śmierci Marianny! Czy mogę prosić o źródło?

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2014, 22:45 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
DANUSIA napisał(a):
Marzeno !
2.Zgodnie z prośbą podaję dzieci zrodzone ze związku Michała Radziejewskiego ( 1766? 1770? - 1832 ) z Katarzyną Marianną Janicką ( 1787-1852 ) - ślub 1806 r. - Środa Wlkp. :

- Jan Radziejewski ( 1807 - 1883 ) - mój prapradziadek
- Tekla Kujawa ( 1809-1852 )
- Kazimierz Radziejewski ( 1812 - 1865 )
- Józefa Radziejewska ( 1814 - N.N. )
- Jadwiga Radziejewska ( 1815 - 1822 )
- Stanisław Radziejewski ( 1817 - N.N.)
- Katarzyna Radziejewska ( 1819 - N.N.)
- Michał Radziejewski ( 1821 - N.N.)
- Piotr i Paweł Radziejewscy - bliźnięta ( 1823 - 1823 ).


Dziękuję Danko!

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 paź 2014, 14:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
marzenak napisał(a):
Catholic parish Poznań - par. św. Marcina [Posen-St.Martin], entry 97 / 1867
Carolus Kubicke (42 years old) 88%
Marianna Radziyeriska (26 years old)
Czy to mogłaby być ta para? Ale ślub w Poznaniu?


Tak, to jest ta para.
Ślub jak najbardziej mógł odbyć się w Poznaniu z racji statusu państwa młodych (do biednych bowiem nie należeli), a zgody na ślub poza parafią macierzystą panny młodej udzielał proboszcz. Ale mogło być też i tak, że Marianna przez pewien czas mieszkała w Poznaniu... Odpowiedź tkwi w samym dokumencie ;)

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 paź 2014, 20:50 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
koszuciak napisał(a):
marzenak napisał(a):
Catholic parish Poznań - par. św. Marcina [Posen-St.Martin], entry 97 / 1867
Carolus Kubicke (42 years old) 88%
Marianna Radziyeriska (26 years old)
Czy to mogłaby być ta para? Ale ślub w Poznaniu?


Tak, to jest ta para.
Ślub jak najbardziej mógł odbyć się w Poznaniu z racji statusu państwa młodych (do biednych bowiem nie należeli), a zgody na ślub poza parafią macierzystą panny młodej udzielał proboszcz. Ale mogło być też i tak, że Marianna przez pewien czas mieszkała w Poznaniu... Odpowiedź tkwi w samym dokumencie ;)


Czy ktoś już miał dostęp do tych akt? Niestety w szukajwarchiwach.pl nie ma skanów :(

W PP znalazłam też taki wpis:
Catholic parish Poznań - par. św. Marcina [Posen-St.Martin], entry 47 / 1880
Ignatius Radziejewski (32 years old) 100%
Stephania Sobecka (27 years old)

Może to brat Marianny Ignacy (ur. 1848)? Ślub w tym samym kościele...

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 paź 2014, 21:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Marzeno.

Ignacy to najmłodszy syn Piotra Radziejewskiego i Matyldy z Kurtzów.
Młodsze dzieci ślubowały po śmierci matki, związane były z Poznaniem.
Akt znajdujących się w Archiwum Archidiecezjalnym nie ma w internecie.
Trzeba zlecić kwerendę, jeśli nie możesz przybyć osobiście ze względu na miejsce zamieszkania.
W 1880 r. istniały przecież już USC, zatem o ksero możesz wystąpić do AP Poznań.

Zstępnych Piotra Radziejewskiego to mamy odnalezionych, szukamy wstępnych.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 paź 2014, 10:15 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Marzeno !

W rodzinie Radziejewskich występuje też nazwisko Pawłowski.
Jakich Ty Pawłowskich szukasz ?

W moim drzewie Radziejewskich potomków Jana ur 1807 r. -jest Józef Pawłowski ur 1876 r. w powiecie Turek - Wielkopolska - mąż Heleny ( ur 1883 ) z Radziejewskich - pow.Jarocin.

____________________________

Pozdrawiam
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2014, 14:28 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
DANUSIA napisał(a):
Marzeno !

W rodzinie Radziejewskich występuje też nazwisko Pawłowski.
Jakich Ty Pawłowskich szukasz ?


Szukam przodków Wojciecha Pawłowskiego ur. 1828 w Sulęcinie (Środa Wlkp.), zm. 1883 w Chudzicach, mąż Marianny Grzelaszek. To gałąź mojego ojca. Radziejewscy to strona mojej mamy.

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2014, 14:35 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
marzenak napisał(a):
DankaW napisał(a):
Nie odcinamy się od tematu, jeśli trafimy na informacje, to zapewne się nimi podzielimy.
Pierwszą jest taka:
Marianna Radziejewska - żona Michała zmarła 02-05-1806 r.
Drodzy, nie wszystko jest w BASI, w POZNAN PROJEKT czy na Szukaj w Archiwach.
Odwiedzajcie również archiwa, z których my czerpiemy wiadomości.


Och, zapewniam Danuto, że bardzo bym chciała odwiedzać archiwa :).
Dziękuję za informację o dacie śmierci Marianny! Czy mogę prosić o źródło?


Danuto i Bogdanie, czy moglibyście poinformować w jakiej parafii/USC wyszukaliście datę śmierci Marianny Pieprzanki? Pomogłoby mi to bardzo w badaniu tej gałęzi Radziejewskich.

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sie 2015, 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Podczas ostatniego indeksowania ksiąg USC Pleszew natrafiłem na pewien dość ciekawy akt.

Dnia 22 lipca 1890 roku w Pleszewie zmarła Julia Bogusławska z domu Borucka, żona nauczyciela Anastazego Bogusławskiego. Niby zwyczajny akt, jednak informacje w nim zawarte sprawiły, że poświęciłem mu większą uwagę. Julia urodziła się w Brzóstkowie koło Żerkowa jako córka nauczyciela Marcela Boruckiego i Weroniki z domu Radziejewskiej. Spostrzeżenie było błyskawiczne – w 1888 roku w urzędzie stanu cywilnego w Środzie Karol Kubicki zgłasza zgon Piotra Radziejewskiego, lat 84, urodzonego „in Brzostkow Kreis Jarotschin”. Zbieżność miejscowości i nazwisk w obu aktach nie była dla mnie przypadkowa. Rozpocząłem intensywne poszukiwania wszelkimi dostępnymi narzędziami.
Pierwszym krokiem do rozwiązania zagadki było odnalezienie następującego aktu ślubu na Poznan Project:

Parafia katolicka Brzostków, wpis 3 / 1836
• Marcellus Bonicki (23 lat)
• Veronica Radziszewska (18 lat)

Przez chwilę wątpiłem, jednak po dłuższym zastanowieniu się wiedziałem, że to są rodzice Julii. Jednak żeby być w 100% pewien postanowiłem sprawdzić zapis z oryginału, który przechowywałem w swoich notatkach. Po chwili przecierałem oczy ze zdumienia, bowiem zapis z notatkach brzmiał następująco:

Brzostków, 7 lutego 1836. D. Marcel Borucki, mł., nauczyciel szkoły elementarnej, l. 23 x D. Weronika Radzieiewska, panna, l. 18, ob. z Brzóstkowa. Świadkowie: Kraszewski, ekonom (?) z Przybysławia, Binnert (?), ekonom (?) z Raszew.

Po chwili znalazłem również drugą notatkę dotyczącą tej pary:

Konstanty Roman, ur. 19.2.1838, Brzóstków, chrz. 9.3.1838, s. Marcellego, nauczyciela, i Weroniki de Radziejewski. Chrzestni: M. Albin Węsierski, wł. dóbr Korzuchowa, Zakrzewa; Łucja Radziejewska z Brzóstkowa.

Pamiętając o zwyczaju trzymania do chrztu pierworodnego dziecka przez dziadków skojarzyłem, że Łucja może być matką Weroniki. W ruch poszła tym razem BaSIA. Po wpisaniu w wyszukiwarkę Weroniki Radziejewskiej odnalazłem jedyny pasujący akt chrztu w parafii… Błociszewo k. Śremu (wpis nr 7/1820):

Weronika, ur. 3.2.1820, Błociszewo, chrz. 6.2.1820, c. uczciwych Macieja Radziejewskiego i Łucji Czapikowskiej. Chrzestni: AR Franciszek Wadyński proboszcz tutejszy, Katarzyna Dzierzawska panna z Dworu Błociszewskiego.

Weronika jest ostatnim dzieckiem tej pary, ponieważ po 1820 roku nie rodzą się żadne dzieci z tego związku.

Imię matki się zgadza, jest to ta sama osoba.

Powróćmy jednak do kwestii Brzóstkowa. Przeszukując indeksy na Poznan Project natrafiłem na jeszcze jeden ciekawy zapis:

Parafia katolicka Uniejów, wpis 39 / 1838
• Franciszek Ksawery Kentler (26 lat)
ojciec: Antoni + , matka: Dorota z Kuncow +
• Nepomucena Radzinowska alias Czapikowska? (31 lat)
ojciec: Maciej , matka: Łucja Czapikowska

Z dostępnego na szukajwarchiwach zapisu ślubu tej pary wynika, że Nepomucena była „córką Macieia i Łucyi z Czapikowskich małżonków Radzieiewskich Ekonomów w Wsi Brzostkowie w Xięstwie Poznanskiem zamieszkałych (…) w Wsi Błociszewie w Xięstwie Poznanskiem urodzoną”.

Z całości wynika więc, że owi Radziejewscy byli nietuzinkową rodziną, o statusie społecznym nieco niższym niż szlachta, jednak wyższym niż przeciętna osoba, bowiem słowo „aulicus”, czyli „dworzanin”, pojawiające się w księgach błociszewskich, jest bardzo pojemne, ponieważ mieści w nim praktycznie każdą osobę będącą na służbie w dworze, bez względu na pełnioną funkcję – pisarza, ekonoma, włodarza itd.

Pora na końcowe wnioski:
1. Piotr Radziejewski z pewnością nie pochodził z rodziny młynarskiej (ani tym bardziej chłopskiej). Pomimo faktu, że młynarze cieszyli się estymą wśród lokalnych społeczności i ich dochody były nieco wyższe niż przeciętne, z pewnością nie pozwoliłyby na odebranie przez Piotra bardzo dobrego wykształcenia (nauka w Gimnazjum św. Marii Magdaleny, studia prawnicze w Berlinie) i zdobycia bardzo dobrej profesji (komisarz dóbr ziemskich Nowawieś). Ekonomowie majątków mogli pozwolić sobie na takie wydatki. Poza tym zapisy metrykalne dotyczące rodzeństwa Piotra również wskazują na wysoką pozycję społeczną rodziny (1830, Błociszewo – Barbara Radziejewska wychodzi za mąż za Józefa Popławskiego, leśniczego; 1834 – chrzestnym w Błociszewie jest Wawrzyniec Radziejewski, pisarz dworski)
2. Karol Kubicki donosząc o śmierci Piotra Radziejewskiego nie był pewien miejsca urodzenia swojego teścia, dlatego opierając się na posiadanej informacji, że rodzice Piotra mieszkali w Brzóstkowie podał właśnie Brzóstków jako miejsce urodzenia Piotra.
3. Na 99% Piotr Radziejewski nie urodził się w Brzóstkowie, ponieważ Maciej i Łucja z Czapikowskich Radziejewscy znaleźli się tam dopiero między 1834 a 1836 rokiem (1834 – ostatni wpis w księgach metrykalnych w Błociszewie, gdzie występuje Radziejewski; 1836 – ślub Weroniki z Marcelem Boruckim w Brzóstkowie).
4. Jeśli miejscem urodzenia Piotra Radziejewskiego jest Błociszewo, sprawą wątpliwą będzie poznanie jego dokładnej daty urodzenia, ponieważ na ten okres brakuje ksiąg metrykalnych parafii Błociszewo (brak księgi chrztów za lata 1797-1812).

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sie 2015, 14:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Napisałam: 13.10.2014 godz. 16 min 11
i dziś to czynię - chylę czoło przed Wojtkiem.

Idąc śladem informacji przekazanych przez Wojtka, wciąż docieramy do nowych źródeł potwierdzających fakt, że Piotr nie należał do rodziny Radziejewskich, mającej swoje korzenie w Szlachcinie i Brzeziu k/Środy.
Piotr i jego rodzeństwo nie posiadali herbu, jednak fakt ten nie przeszkodził im i potomnym w zdobyciu wysokich pozycji społecznych i piastowaniu zaszczytnych stanowisk.
Zapewne był to efekt wychowania i zasad przekazanych przez rodziców i wyniesionych z rodzinnego domu.
Potrzebujemy troszeczkę czasu, aby wszystko sprawdzić i wyszukać, a jak wszyscy wiemy – to bardzo żmudna praca.
Obalić informację z MyHeritage, którą przeczytało wiele osób o powiązaniach rodzinnych (nawet i taką, iż Maria Radziejewska była żoną Henryka Sienkiewicza czytaj tutaj) nie jest łatwo.
Osoby, które bez szczegółowych badań dopisały do swoich drzew potomków Piotra Radziejewskiego winny wg mnie to skorygować,
aby nie robić zamieszania i nie wprowadzać w błąd innych osób szukających swych korzeni.
Do tematu na pewno powrócimy.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2015, 18:49 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
koszuciak napisał(a):
Pora na końcowe wnioski:
1. Piotr Radziejewski z pewnością nie pochodził z rodziny młynarskiej (ani tym bardziej chłopskiej). Pomimo faktu, że młynarze cieszyli się estymą wśród lokalnych społeczności i ich dochody były nieco wyższe niż przeciętne, z pewnością nie pozwoliłyby na odebranie przez Piotra bardzo dobrego wykształcenia (nauka w Gimnazjum św. Marii Magdaleny, studia prawnicze w Berlinie) i zdobycia bardzo dobrej profesji (komisarz dóbr ziemskich Nowawieś). Ekonomowie majątków mogli pozwolić sobie na takie wydatki. Poza tym zapisy metrykalne dotyczące rodzeństwa Piotra również wskazują na wysoką pozycję społeczną rodziny (1830, Błociszewo – Barbara Radziejewska wychodzi za mąż za Józefa Popławskiego, leśniczego; 1834 – chrzestnym w Błociszewie jest Wawrzyniec Radziejewski, pisarz dworski)
2. Karol Kubicki donosząc o śmierci Piotra Radziejewskiego nie był pewien miejsca urodzenia swojego teścia, dlatego opierając się na posiadanej informacji, że rodzice Piotra mieszkali w Brzóstkowie podał właśnie Brzóstków jako miejsce urodzenia Piotra.
3. Na 99% Piotr Radziejewski nie urodził się w Brzóstkowie, ponieważ Maciej i Łucja z Czapikowskich Radziejewscy znaleźli się tam dopiero między 1834 a 1836 rokiem (1834 – ostatni wpis w księgach metrykalnych w Błociszewie, gdzie występuje Radziejewski; 1836 – ślub Weroniki z Marcelem Boruckim w Brzóstkowie).
4. Jeśli miejscem urodzenia Piotra Radziejewskiego jest Błociszewo, sprawą wątpliwą będzie poznanie jego dokładnej daty urodzenia, ponieważ na ten okres brakuje ksiąg metrykalnych parafii Błociszewo (brak księgi chrztów za lata 1797-1812).


Bardzo ciekawe odkrycie Panie Wojtku!
Zgodzi się Pan jednak, że nie zmienia to faktu, iż to tylko hipoteza. Chociaż przyznam, że prawdopodobna :).

Czy zauważył pan, iż Łucja i Maciej Radziejewscy z Błociszewa wzmiankowani są często jako rodzice chrzestni? Z akt tych można wywnioskować, że Maciej Radziejewski był fryzjerem dworskim. Nie mam zielonego pojęcia jakie dochody mieli ówcześni fryzjerzy dworscy, ale nie wydaje mi się, aby były one dużo wyższe niż dochody zamożnych młynarzy / właścicieli młynów. Nie rozumiem dlaczego jest pan aż tak pewny punktu 1)? Zarówno mój przodek Maciej, jak i jego ojciec Michał (prawdopodobnie mąż Marianny Pieprzanki) byli obydwaj młynarzami, a w księgach metrykalnych podawani są jako 'famatus', czyli jak rozumiem mogli to być średniozamożni mieszczanie mieszkający na wsi, jednak nie chłopi. Mam wrażenie, że byłoby ich stać na wykształcenie jednego syna. Ale to też tylko moja hipoteza :) .

Osobiście nie mogłabym dodać Piotra do swojego drzewa (a tym bardziej Sienkiewicza, heh), bo nie mam żadnych dowodów na to, że był z moimi Radziejewskimi spowinowacony. Zgadzam się, że opowieści rodzinne są bardzo ważne, ale należy je zweryfikować zanim wyciągnie się wnioski. No i ja właśnie nad tą weryfikacją pracuję, niestety jak dotąd nieskutecznie :(. Byłam tydzień w Poznaniu w sierpniu, więc mogłam posiedzieć trochę w Archiwum Państwowym, co swoją drogą uwielbiam, jednak czas miałam ograniczony z powodu skróconego dnia pracy Archiwum. Z Radziejewskimi niestety wcale się nie posunęłam. Pani DankoW, bardzo pomogłaby mi informacja, w aktach jakiej parafii znalazła Pani akt zgonu Marianny Radziejewskiej z d. Pieprz. Nadal liczę na Państwa pomoc!

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2015, 20:19 
Offline

Dołączył(a): 01 kwi 2014, 17:54
Posty: 33
Lokalizacja: Helsinki
Na MyHerritage utworzyłam stronę, na której zbieram informacje na temat przodków i potomków Piotra Radziejewskiego i Matyldy Kurtz (http://www.myheritage.pl/site-268109621 ... ylda-kurtz). Jest to strona publiczna, więc każdy może tam zajrzeć, zapraszam!
Aby nie było nieporozumień - nie jest to moje drzewo :)

_________________
Pozdrawiam,
Marzena

Nazwiska: Książkiewicz, Kędziora, Radziejewski, Kolski, Pawłowski, Balczyński, Pawlak, Łyskawa, Stachowiak, Grzelaszek, Płatek, Kaczmarek, Kowalski/Schmidt, Kościelniak, Fagas, Jankowski
Powiaty: średzki, śremski i wrzesiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2015, 21:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
marzenak napisał(a):
Z akt tych można wywnioskować, że Maciej Radziejewski był fryzjerem dworskim


Zgadzam się, że zapis taki się pojawia, ale tylko raz lub dwa razy. W pozostałych przypadkach Maciej i Łucja byli zapisywani jako aulici, czyli dworzanie. W dodatku fryzjer, którego dzisiaj rozumiemy jako osobę zajmującą się naszymi fryzurami, nie ma tego samego znaczenia jak fryzyer w XIX wieku. Otóż dawny fryzyer zajmował się m.in. rwaniem zębów oraz niektórymi zabiegami felczerskimi. Natomiast osobą, która zajmowała się strzyżeniem włosów, był balwierz (ew. balbierz).
Poza tym, jak mówiłem w swoim poprzednim poście, w akcie ślubu Nepomuceny Radziejewskiej z 1838 roku w Uniejowie status Macieja i Łucji jest doprecyzowany - byli oni ekonomami w Wsi Brzostkowie, co pozwala mi dawać asumpt, że dochody Macieja Radziejewskiego z Błociszewa były o wiele wyższe niż dochody młynarzy.
Oczywiście wiem, że mógł istnieć awans społeczny, ale, z całym szacunkiem, nie wierzę, by potomek rodziny młynarskiej nagle awansował na komisarza potężnego majątku ziemskiego Nowawieś k. Wronek, należącego do hr. Dzieduszyckiego.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2015, 22:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Trudny temat - ale cóż, trzeba i takie wyzwania rozwiązywać choć trwa to o wiele dłużej, niż normalne badanie genealogiczne.
Śledzimy natrafione wpisy przy każdej sposobności, z każdego wyjazdu do archiwum czy parafii przywozimy materiał dot. Radziejewskich i Kubickich, Grześkowiaków, Stępniaków itd.
Za bardzo cenne źródło uważany także wszelkie wydawnictwa.

W jednym z nich czytamy:
„ ... Władysław Radziejewski urodził się 1843 r. w Nowejwsi, majętności hr. Dzieduszyckich, z Piotra i Matyldy z Kurców [Kurtz] Radziejewskich. Ojciec Władysława poprzednio właściciel znacznej majętności a później dzierżawca dóbr hr. Dzieduszyckich, ...”

Pytanie moje brzmi: czy hr Dzieduszyccy byli zaściankowi, aby zatrudniać we dworze pracowników bez stosownych rekomendacji?
Osobiście w to nie wierzę.

Zbigniew Górski w „Urzędy i godności w dawnej Polsce” na str 9 pisze o urzędach:

... „Pierwszą z nich jest ustalenie, kogo w dawnej Polsce można nazwać urzędnikiem. W ówczesnych warunkach ustrojowych urzędnikiem był każdy, kto piastował jakąś godność. Czasem nazywano tak nawet służbę dworską. Więcej, słowo „oficjalista” wywodzące się z łacińskiego „officium” – urząd, odnosiło się właśnie do tej drugiej grupy.
Dziś powstają wątpliwości, czy za urzędników można uznać marszałków, koniuszych lub piwniczych pańskich dworów, podstarościch, włodarzy i ekonomów folwarcznych – przedstawicieli władzy pańskiej. Istniejący bowiem system państwowy był kopiowany przez magnaterię i szlachtę siedzącą nawet na jednej wiosce. Dwory magnackie starały się naśladować dwór królewski w jego organizacji. Miały one swą okazałością określać pozycję magnata. Posiadały własną hierarchię „urzędniczą” stanowioną przez dworzan.” ...

Nie mnie komentować stwierdzenia naukowców.

Co do Kubickich powiązanych w Radziejewskimi ze Szlachcina, to myślę, że wizyta P. Marzeny w APP zaowocowała wyjaśnieniem sprawy.
Jeśli nie, to przekazuję na co trafiłam przeglądając swego czasu akta urzędu stanu cywilnego parafii Nietrzanowo:
Dn. 23 września 1849 r. zmarł Kazimierz Kubicki z Antonina, lat 70, młynarz.
Pozostawił:
żonę Florentynę,
dzieci: Agnieszkę 33 l., Stanisława 28 l., Franciszka 19 l.,
gospodarstwo, wiatrak i młyn leśny [tartak].


To jego córka Agnieszka wyszła za Radziejewskiego.
Zatem jest wyjaśniona zbieżność imion i nazwisk dwóch Kazimierzów Kubickich, tego z Antonina (+1849) i tego ze Środy (*1868), który był s. Karola Kubickiego, absolwenta gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu.. Ten ostatni był zięciem Piotra Radziejewskiego.

W poszukiwaniu Marianny Pieprzanki trzeba odwiedzić parafię Kretków, gdzie znajdują się zachowane ze spalonego kościoła z Bieździadowie akta metrykalne. Zmarła w Szlachcinie w 1806 r. – źródło AA Poznań akta parafii Nietrzanowo.

Edit: poprawiono imiona.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 18 sie 2015, 09:43 przez DankaW, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2015, 22:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
marzenak napisał(a):
Na MyHerritage utworzyłam stronę, na której zbieram informacje na temat przodków i potomków Piotra Radziejewskiego i Matyldy Kurtz (http://www.myheritage.pl/site-268109621 ... ylda-kurtz). Jest to strona publiczna, więc każdy może tam zajrzeć, zapraszam!
Aby nie było nieporozumień - nie jest to moje drzewo :)

Marzenko,
na "dzień dobry" duży błąd.
Matka Marii Radziejewskiej - Wanda z d. Goździewska Radziejewska nie urodziła się w 1849 r. !!!
Jej data urodzenia to: 14.11.1847 i miejsce ur. Środa. a jej matką nie była Wanda Laskowska ( data ur. matki Wandy też błędna)

Gdyby Piotr Radziejewski urodził się w 1810 r., to maturę zdawałby jako bardzo młody człowiek, mający 15 lat.
Źródła podają iż maturę zdawał w 1825 r., czyli musiał się urodzić nieco wcześniej.
A jeśli to ma być drzewo faktów, to należy dopisać drugie małżeństwo Piotra Radziejewskiego.

O rodzinie Goździewskich i pozostałych - to już się nie wypowiem, bo byłoby zbyt dużo jak na jeden raz.

Róbmy to co potrafimy i co wiemy na 100 %.
Tak powstają androny.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 sie 2015, 12:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dwa wpisy wyżej nie potrzebnie edytowałam post.
Ilość wpisów na PP z nazwiskiem Radziejewski, może doprowadzić do zawrotu głowy :)

Po dokładnym powtórnym sprawdzeniu jestem teraz pewna, że córka zm. w 1849 r. w Antoninie Kazimierza Kubickiego Agnieszka,
wyszła za mąż za Jana Radziejewskiego w 1832 r.
Ślub brali w Nietrzanowie, jednak brak tam zapisu dziennej daty.

W PP wkradł się błąd i jest indeks, że ślub brał :

Parafia katolicka Nietrzanowo, wpis 19 / 1832

Laurentius Radziejeski
Agatha Kubicka

Tak bywa, ale PP ma być wskazówką a nie pewnikiem, to też nie mam o to żadnych pretensji.
Agnieszka zmarła przed 1862 r.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2015, 18:27 
Offline

Dołączył(a): 06 wrz 2014, 20:46
Posty: 19
Danko !

Nawiązuję do ostatniego Twojego postu z sierpnia 2015 r.
O ślubie Laurentiusa Radziejeskiego i Agathy Kubickiej wymieniałyśmy wiadomości już w 2014 r.
Błędy zdarzają się wszędzie !

Laurentius to Joannes Radziejewski ze Szlachcina , a Agatha - Agnes Kubicka to virgo de Murzynówko czyli panna z Murzynówka - ślub w 1832 r. - parafia Nietrzanowo -księga ślubów - wpis 19/1832.

Reasumując - wątpliwe , żeby ojciec Agnes Kubickiej mieszkał w Antoninie , a nie mieszkał razem z rodziną w Murzynówku.
Kazimierz Kubicki ( brak miejsca zamieszkania ) figuruje jako ojciec chrzestny Marianny -ur 04-09-1833 r w Szlachcinie - pierwszego dziecka Agnes i Jana Radziejewskiego.
Tak kiedyś było , że pierworodne trzymali do chrztu dziadkowie : może Kazimierz Kubicki jest dziadkiem Marianny Radziejewskiej i ojcem Agnes Kubickiej ?

Agnes Kubicka zmarła 28-03-1860 r.
Jej ostatnie 13-te dziecko , a mój pradziadek -Stanisław Radziejewski ur 1855 r.- kierownik szkoły i nauczyciel w kronice szkolnej napisał , że urodził się z matki Agnes Kubickiej i ojca Jana Radziejewskiego.

Pozdrawiam !
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sie 2015, 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DANUSIA napisał(a):
Danko !

Nawiązuję do ostatniego Twojego postu z sierpnia 2015 r.
O ślubie Laurentiusa Radziejeskiego i Agathy Kubickiej wymieniałyśmy wiadomości już w 2014 r.
Błędy zdarzają się wszędzie !

Laurentius to Joannes Radziejewski ze Szlachcina , a Agatha - Agnes Kubicka to virgo de Murzynówko czyli panna z Murzynówka - ślub w 1832 r. - parafia Nietrzanowo -księga ślubów - wpis 19/1832.

Reasumując - wątpliwe , żeby ojciec Agnes Kubickiej mieszkał w Antoninie , a nie mieszkał razem z rodziną w Murzynówku.
Kazimierz Kubicki ( brak miejsca zamieszkania ) figuruje jako ojciec chrzestny Marianny -ur 04-09-1833 r w Szlachcinie - pierwszego dziecka Agnes i Jana Radziejewskiego.
Tak kiedyś było , że pierworodne trzymali do chrztu dziadkowie : może Kazimierz Kubicki jest dziadkiem Marianny Radziejewskiej i ojcem Agnes Kubickiej ?

Agnes Kubicka zmarła 28-03-1860 r.
Jej ostatnie 13-te dziecko , a mój pradziadek -Stanisław Radziejewski ur 1855 r.- kierownik szkoły i nauczyciel w kronice szkolnej napisał , że urodził się z matki Agnes Kubickiej i ojca Jana Radziejewskiego.

Pozdrawiam !
Danka

Danusiu.
Nie pozostaje mi nic innego, jak odesłać Cię do aktu zgonu Kazimierza Kubickiego w AAP.
Tam znajdziesz udokumentowane interesujące Cię informacje.
Zapisanego w liber mortuorum aktu zgonu ja nie zmienię.
Poniżej załączam mapę z lokalizacją Antonina.

Obrazek

Może Agnieszka w chwili ślubu była na służbie w Murzynówku? W tamtych czasach nic dziwnego.

Wątek jest o czwartej Marii Henryka Sienkiewicza – Marii Radziejewskiej (*1875 Środa +1911Berlin), córce Władysława Radziejewskiego (*1842 Nowawieś parafia Wronki + 1884 Truskawiec) i Wandy z Goździewskich Radziejewskiej ( *1847 Środa +1913 Wrocław).
Myślę, że niczym nieudokumentowane na dziś powiązania z rodziną Radziejewskich ze Szlachcina wynikające z dużo wcześniejszej wypowiedzi, trzeba przenieść do innego wątku do czasu wyjaśnienia całej sprawy.
Na chwilę obecną rozwijanie dyskusji o szlachcińskiej gałązce w tym temacie , narobi wiele zamieszania w umysłach czytelników.
Nasze poszukiwania skupiają sie na odszukaniu aktu urodzenia Piotra Radziejewskiego (dziadka „literatki”), urodzonego około 1805 – miejsce jak dotąd nieznane, absolwenta gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu z 1825 r., który tamże deklarował studia prawnicze.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2015, 16:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Niestety na razie informacja jedynie o córce Piotra, czyli ciotce Marii - Ludwice
bardzo obszerny nekrolog z Głosu Śląskiego
http://sbc.org.pl/Content/149032/iv4428 ... 5-0001.pdf

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2016, 12:25 
Offline

Dołączył(a): 30 maja 2013, 10:48
Posty: 42
Witam serdecznie ponownie! :) Tym razem, ze strony poszukiwań linii od mego dziadka, czyli ojca mamy przodkòw. Okazuje się, że mam 2 x prababcię Jadwigę z Radziejewskich, okres występowania rodziny , a raczej teren to Kutno, Żychlin. Pozdrawiam! :) Leszek mój kontakt na mail : akwatystyka@gmail.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sty 2019, 21:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dziennik Poznański Nr 74 z 1913 r.

Henryk Sienkiewicz wyjeżdża wkrótce do Rzymu, gdzie po Wielkanocnych świętach odbędzie się jego ślub z panną Maryą Wołodkowiczówną.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL