Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 04:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 15 mar 2011, 08:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Srebrne gody moich pradziadków. Małżonkowie Jadwiga i Konrad Malinowscy w jubileuszowej biżuterii :D

Obrazek


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2011, 12:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Piękna pamiątka, Beato :)
A ja się przyznam, że nie znałam tego zwyczaju dot. srebrnych godów. Myślę, że może dla kogoś to być cenna wskazówka, co do datowania zdjęć.I jestem jak najbardziej za odkurzaniem starych tradycji, które często miały piękną, głęboką symbolikę.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2011, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Beatko, znam ten zwyczaj "diademowy".
W rodzinie mojej przyjaciółki te diademy są przechodnie :D
Przekazywane są jubilatom na czas uroczystości, skrzętnie przechowywane i znów wyciągane, gdy w rodzinie są srebrne gody.

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2011, 20:37 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Może trochę nie na miejscu na tym forum, ale mam pytanie. Proszę, popatrzcie na to zdjęcie. Obok siebie dziewczynki z różnych zdjęć. Przepraszam za jakość ale nie mogłam "pogodzić" rozdzielczości. Czy wg Was jest to ta sama dziewczynka? Ile lat wg Was może mieć dziewczynka w ciemnej sukience? Czy widzicie podobieństwo-np. oczy...
Obrazek

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2011, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Na pewno podobieństwo jest, podobne oczy, kształt twarzy, broda, ale czy to ta sama dziewczynka - nie mam pewności. Hmm.Ta z prawej wydaje się młodsza, ale tak jakby miała ciemniejsze włosy (chociaż na czarno-białej fotografii to złudne jest).
Blondynka może "ściemnieć" z wiekiem, ale czy odwrotnie? Sama byłam do 5 roku życia blondynką, podobnie jak mój ojciec, któremu włosy ściemniały aż do głębokiego czarnego koloru.
Na lewym zdjęciu też poniżej jest podobna (druga? trzecia?) dziewczynka, przynajmniej widać podobną fryzurę i podobnie osadzone oczy. Pewnie też z rodziny?

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 08:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
barbaraplewka napisał(a):
Beatko, znam ten zwyczaj "diademowy".
W rodzinie mojej przyjaciółki te diademy są przechodnie :D
Przekazywane są jubilatom na czas uroczystości, skrzętnie przechowywane i znów wyciągane, gdy w rodzinie są srebrne gody.


Niestety te zostały sprzedane by opłacić leczenie Jadwigi :( Półtora roku po jubileuszu zmarła......

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 09:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Genowefa napisał(a):
Czy widzicie podobieństwo-np. oczy...


Bożenko podobieństwo jest. Można powiedzieć, że to ta sama dziewczynka: kształt oczu, zarys dolnej szczęki, uszy...
Ale...Podam za przykład umieszczone powyżej "diademowe" zdjęcie. Stoją tam dwie siostry. Jedna z nich stoi nad jubilatem. Druga na prawo -rozdziela je pani z zamkniętymi oczami. Między siostrami jest różnica 3 lat. Stale mam problemy z różróżnieniem na zdjęciach która jest która :roll: Moja mama pamięta , że jedna była niższa o jeżeli zdjęcie jest "stojące" to problem z głowy. Gorzej przy innych zdjęciach zwłaszcza solo :lol:

Bożenko, musisz wziąć pod uwagę, że na Twoim zdjęciu mogą być niestety dwie różne dziewczynki np. siostry, kuzynki...

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 13:11 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
To nie siostry ani kuzynki. Historia zdjęć jest taka. Dziewczynka w letniej sukience to Gienia -siostra mego Taty -zdjęcie ze szkoły nie wiem który rok,jedyne jakie mamy.Zdjęcie drugie jest z internetu, z prasy-Ochronka na Filipińskiej w Poznaniu 1936-1937.A właśnie tutaj przebywała w tym czasie Gienia.Jak zobaczyłam to zdjęcie w internecie to natychmiast zrodziło się we mnie przekonanie, że to Gienia. Widziałam już inne zdjęcia z tego sierocińca, ale nigdy nie miałam takiego odczucia. Może to śmieszne co powiem, ale poczułam się tak jakby Gienia do mnie przemówiła " witaj, to ja". Oczy bardzo brązowe.... charakterystyczne opadające powieki-zarówno Mama mego Taty jak i cała trójka jej dzieci ma takie same.


Myślę, że znalazłam Gienię. :D

_________________
Bożena


Ostatnio edytowano 15 kwi 2011, 21:54 przez Genowefa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 14:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Bożenko, wcale się nie będę śmiała, bo mam to samo :) Już nie raz miałam takie przeczucie, oglądając stare zdjęcia i bezbłędnie dopasowywałam osobę ze zdjęcia do jakiejś ciotki czy wuja, których nigdy na oczy nie widziałam. Potem inni potwierdzali moje przypuszczenia, więc naprawdę wierzę w jakiś szósty zmysł, który pomaga nam rozpoznać "swoich".

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 16:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Możecie się śmiać, ale miałam to samo, tak rozpoznałam własnego pradziadka, i jeszcze kilka osób. Coś jest w tym siódmym zmyśle, a może to sami przodkowie chcą się odnaleźć?
Z bratem prababci mam już właściwie całą historię śledztwa. Od razu stawiałam na to, że wojskowy ze zdjęć to brat prababci, wpierw spece od militariów pomogli mi w ustaleniu pewnych tropów co do służby, odznaczeń, lat służby, potem poszłam [po tropie nazwiska, potem znalazłam krótką jego relację z powstania (chociaż nie miałam wcale pewności, że to rzeczywiście ta sama osoba, bo tylko nazwisko by się zgadzało, jeśli moje przypuszczenia co do pokrewieństwa były prawidłowe), potem dzięki osobie, zajmującej się historią powstania wielkopolskiego, doznałam rozczarowania, bo mieli już w swoich materiałach informacje o powstańcu o takim imieniu i nazwisku, ale to na pewno nie był mój, więc myślałam, że mój domysł był jednak błędny, jednak dzięki tej pani dotarłam do mojej dalekiej krewnej - żyjącej wnuczki innej siostry mojej prababci i ta rozpoznała go na zdjęciu. I mam już potwierdzenie z materiałów źródłowych, potwierdzające imiona jego rodziców, moich prapradziadków. I w jednej wiosce było jednak dwóch Sylwestrów Przybylskich, powstańców. Czekam właśnie na odpowiedź z CAW, czy uda mi się otrzymać kopię (a znam już sygnaturę) jego teczki personalnej bez przyjazdu do Warszawy.
A zaczęło się od zdjęcia ze ślubu jednej z sióstr mojego dziadka. I pana, który wydawałoby się, że kiwał na mnie i pytał się, czy nie pobawimy się w "chowanego". Dowcipny ten mój pradziadek cioteczny, ale pewnie miał w tym swój cel, bo dość dokładnie wczytałam się po drodze w historię powstania wielkopolskiego w tym rejonie. :D

Myślę, że jeszcze kilka zagadek "zdjęciowych" uda mi się rozwikłać. I bardzo dużo daje pokazanie starszym osobom zdjęć powiększonych na komputerze. Łatwiej im rozpoznać takie osoby gdy widzą duże powiększone zdjęcie. Oczywiście pod warunkiem, że samo zdjęcie jest dobrej jakości.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 17:02 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Olga, wspaniała historia. Takie odkrycia zawsze bardzo cieszą.Ze starych zdjęć udało mi się już wiele odczytać, wydedukować itp. Zawsze jednak jestem na siebie trochę zła, bo kiedy jeszcze żyło wiele moich ciotek i wujków to ja nie zawsze byłam tak wnikliwa, a teraz nie ma kogo pytać :( .

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Niestety z najbliższej rodziny też już nie żyją, a dalsze krewne nie zawsze pamiętają wszystkich z mojej rodziny, czasem nie pamiętają imion, albo nazwisk, stopnia pokrewieństwa. Mój ojciec też jest tez smutny, że bardziej nie popytał dziadka, bo też nie wie często kto to. Mam problem z ustaleniem dwóch braci mojego dziadka, którzy obaj zmarli około w latach trzydziestych. Wciąż nie mam pewności, który był który, ale mam nadzieję, że uda mi się rozwikłać i tę zagadkę. Rozpoznałam za to dwie siostry dziadka, po... tym jak udało mi się datować zdjęcia, wtedy dopiero nabrałam pewności, która z sióstr była która. A później udało mi się dotrzeć do informacji w rodzinie, które potwierdziły moje przypuszczenia, nawet otrzymałam "nowe" nieznane ich zdjęcia. Mam jeszcze w planach kolejne spotkanie z daleką ciotką, a dokładnie wnuczką kolejnej siostry prababci. Wierzę, że jakieś kolejne pytania bez odpowiedzi przestaną być pytaniami. :) Właściwie to odkrywam, że choć dalecy krewni o których nie miałam pojęcia, że nawet istnieją, też mogą wnieść dużo do moich wiadomości. No i dla mojego ojca to nieraz szok, bo często sam nie miał pojęcia, jakie pokrewieństwo go łączyło z konkretnymi osobami. Wielką zagadkę i wyzwanie stanowią dla mnie zdjęcia mojej mamy, bo tam (przynajmniej według mojej wiedzy) nie ma już co liczyć na starsze 80-czy 90-letnie panie z dobrą pamięcią. Chociaż, przecież o krewnych ze strony ojca też nie miałam pojęcia, że jeszcze żyją.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 mar 2011, 22:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Bożeno jeżeli te fotografie są z dwóch różnych "światów" i raczej nie należą do zbiorowych fotografii rodzinnych to z pewnością odnalazłaś Geniusię:)

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2011, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Witam! w załączeniu zdjęcie siostry mojego taty z 1949 roku-25 -cio lecie ślubu w Poznaniu-to już 62 lata temu,zalicza sie już chyba też do historii.
A tak a propos Genia to jest rodzina mojego taty która mieszkała na przy Rynku Wildeckim w tym samym domu co Twój Tato z rodzeństwem.

Obrazek

Pozdrawiam

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 16:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Zdjęcie z Buku 1928
25lecie slubu moich pradziadków,widać diadem i wpięty bukiecik u pary w środkowym rzędzie

Obrazek

Zdjęcie z Wytomyśla 1969
50 lecie ślubu męża pradziadków
Obrazek

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 20:52 
Offline

Dołączył(a): 19 cze 2009, 15:43
Posty: 953
Lokalizacja: Duszniki Wlkp.
Zdjęcie z albumu...
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0ca ... 351f2.html

ZŁOTE GODY Józefa 1878 -1968 i Franciszki 1878 - 1970 Konysów -moi pra-pradziadkowie

Józef, syn Józefa i Magdaleny Antoniewskiej,
Franciszka córka Józefa i Ludwiki Dziamskiej

Duszniki 1950 r.

_________________
pozdrawiam,
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 21:35 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Przedstawię teraz serię zdjęć z okazji 50 - lecia ślubów,przechodnie są diademy a potem doszły jeszcze laski.
A więc rok 1908 moi pradziadkowie
Obrazek
rok 1950 moi dziadkowie
Obrazek
rok 1982 moi rodzice
Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 22:49 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jacku,bardzo ciekawe zestawienie zdjęć z tak pięknych jubileuszów. Zastanawiam się-patrząc na rok 1982-czy takie symbole jak diadem i laski to były, są, tylko w Wielkopolsce. Moi teściowie też uroczyście obchodzili 50-lecie-w kościele w Pabianicach.Jednak żadnych symboli tego typu nie było.A wielka szkoda...

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2011, 23:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Piękne zdjęcia, piękna tradycja! Jacku, czy te krzyże są prywatne (tak jak diademy) czy może "wypożycza" je na uroczystość parafia?

Genowefa napisał(a):
Zastanawiam się-patrząc na rok 1982-czy takie symbole jak diadem i laski to były, są, tylko w Wielkopolsce. Moi teściowie też uroczyście obchodzili 50-lecie-w kościele w Pabianicach.Jednak żadnych symboli tego typu nie było.A wielka szkoda...


Bożenko wydaje mi się, że to wina zaniku tej pięknej tradycji :(

pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 00:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Piękne te wasze pamiątki (i trochę zazdroszczę, bo to znak, że pochodzicie z długowiecznych rodów).
U mnie w rodzinie jak na razie jeszcze 50. jubileuszu wśród najbliższych nie było. W tym roku moi rodzice będą obchodzić 45 rocznicę.
Tak sobie myślę, że warto wskrzeszać niektóre tradycje. a zwyczaj z diademami, bukiecikami i pastorałami jubileuszowymi bardzo mi się podoba.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 07:25 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Wszystko krąży w rodzinie,diademy są w dwóch rodzajach: srebrnego koloru na 25 lecie i złotego na 50 lecie.Laski są jedne.Diademy na wyściełanym postumencie,przykryte szklaną kopułą czekają u tego kto ostatni używał do następnej uroczystości i potem są przekazywane.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 10:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Jacku to wspaniale, że "insygnia" i tradycja przetrwały w Twojej rodzinie do dzisiaj!
Podobnie jak Olga uważam, że warto tę tradycję wskrzesić i podtrzymywać. Jak Bóg da mój jubileusz będę obchodzić w diademie -to już postanowione :D


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 13:56 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Będziesz obchodzić 50 - lecie? jeszcze w tym roku? pożyczę Ci laski.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
:lol: :lol: :lol:

Na razie dzięki, będę pamiętać o Twojej ofercie!
Ale na srebrny diadem już powinnam odkładać :)


http://www.artinfo.pl/?lng=1&lngcode=pl ... 20&sdisp=1


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2011, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Beatko skad "wytrzasnełaś" :D ten link ? o wianuszkach jubileuszowych. W moim posiadaniu są fotografie z srebrnego wesela pradziadków i dziadków po mieczu. Babcia przechowywała ten swój wianuszek dokładnie w takim samym "pojemniku" jak pokazuje zdjęcie. Jako dzieci bawiłyśmy się tym w zasadzie diademem nie majac pojęcia na jakie okazje go nakładały kobiety. Będąc w szkole sredniej babcia mi to wytłumaczyła . Niestety nie znam losów tego diademu po wyprowadzce z domu rodzinnego. Po smierci babci nie brałam udziału w porzadkowaniu pamiatek po dziadkach. Choć mam ich portrety z okresu narzeczeństwa, które codziennie cieszą moje oczy !
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2011, 09:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
krysia napisał(a):
Niestety nie znam losów tego diademu po wyprowadzce z domu rodzinnego. Po smierci babci nie brałam udziału w porzadkowaniu pamiatek po dziadkach.


Krysiu odnalazłaś tylu przodków! Jeszcze jedno śledztwo więcej i dowiesz się, gdzie aktualnie przebywa ta pamiątka rodzinna :D Czego Ci życzę :!:


pozdrawiam:)

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2011, 21:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2011, 13:10
Posty: 76
Zazdroszczę starych zdjęć rodzinnych w dobrym stanie i dobrej jakości. W temacie ślubno - rocznicowym mogę zaprezentować zdjęcia z okolic Kępna. To już pogranicze Wielkopolski i Śląska, ale jakieś elementy wspólne są.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/996 ... 28f80.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/26e ... 31050.html

I jako dodatek:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/664 ... 9c491.html

Na zdjęciach są: 1.Brat mojej babci z żoną jako jubilaci
2. wesele moich dziadków ze strony mamy
3. bliżej nieznany mi gościu, ale też jakiś dziadko - wujek

_________________
Krzysztof Jędrzejak - Ostrzeszów

Poszukuję danych o rodzinie Jędrzejak - okolice Ostrzeszowa, Chlewa i Odolanowa, Jurkiewiczów - okolice Ostrzeszowa, Gąszczaków - okolice Opatowa, ziemi kępińskiej i wieluńskiej, Ratzingów - okolice Kępna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 maja 2011, 11:19 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
U Allego znalazłem stare zdjęcie z okresu WW2

Obrazek

Można pewnie jeszcze kupić :

http://allegro.pl/show_item.php?item=1636833791

Jednak nijak nie pasuje mi do opisu. To napewno nie jest Kalisz - tak sądzę. Przypuszczam, że może to być w Turku, a może w Koninie. Z tego co wiem, Kalisz, na szczęście podczas ostatniej wojny nie był bombardowany. Co najwyżej rozbierano niektóre domy, zwłaszcza zydowskie. Pomóżcie zlokalizować , proszę.

Pozdrawiam

Andrzej

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2011, 07:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Andrzeju, ten brak dachów wcale nie musi oznaczać bombardowania, może to być efektem "zwykłego" pożaru.
Czy to Turek? Chyba nie. Moim zdaniem jedyna możliwa lokalizacja na terenie Turku to skrzyżowanie dzisiejszej ul. 3 Maja z Żeromskiego (widok od strony straży pożarnej). Żadna inna możliwość nie przychodzi mi do głowy. Ale żeby się upewnić musiałbym wybrać się ze zdjęciem na miejsce.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2011, 10:11 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Dzieli D100. Może masz i rację, że to tylko pożar a ja miałem skojarzenie na widok mundurów WH. Właśnie, te dachy są coś za równo poodcinane :)? Samo zdjęcie ma swój ,,klimacik'', takiego wojennego spokoju. Sprawia wrażenie , że to nie Wrzesień, tylko okres późniejszy. Tak jakby Organization Todt przystowsowywała obiekt na koszary dla swoich żelaznych chłopców?

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 cze 2011, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Z zainteresowaniem czytałam posty dot. złotych godów.
Poniżej przedstawiam zdjęcie moich prapradziadków z 1917 roku zrobione w Połajewie z okazji złotych godów.
Zdjęcie zrobił przybyły specjalnie na uroczystość Nadworny Fotograf Atelier Rubens Posen.

Jakość zdjęcia ( skanu ) jest fatalna ale dla mnie to najcenniejsza pamiątka bo przedstawia rodziców i całe rodzeństwo mojego pradziadka.
Zastanawiam się nad wpisami na temat lasek z krzyżami. Na zdjęciu może niewyraźnie ale widać samą gałkę....... W kronice rodzinnej również jest wpis, że pradziad w ręku trzymał laskę z pozłacaną gałką natomiast Jego żona miała diadem z pozłacanych listków mirty. Nie pasuje mi sama gałka bez krzyża.


Jola

Obrazek

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2011, 16:32 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Witam.
Może tym razem mi się uda pokazać zdjęcie mojej babci Wiktorii Misiek z d.Plewka.babcia siedzi w środku .Zdjęcie pochodzi ze Szkaradowa.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0e6 ... 3ec53.html
A teraz pierwsza żona dziadka Antoniego Miśka -Jadwiga..
Fotografia zrobiona jest w Sielcu Nowym
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0d7 ... 28ed5.html
Mam nadzieję że widać je ,ponieważ mam ich o wiele więcej i chciałbym się nimi podzielić.
Pozdrawiam Wojtek



poszukuję rodziny Misiek ,Plewka,Flaga ,Paś ,Kołatek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 lis 2011, 16:54 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Witam !!!
Chyba się udało......
dodam zdjęcie ślubne Marianny Misiek i Jerzego Krysioka,
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ead ... 09b3f.html
kolejne ze Szkaradowa Tyczyńscy
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/00c ... 78f78.html
Wesele Miśków ze Słupi Kapitulnej
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b5 ... f43e8.html
Szkaradowo Malik i Michalina Plewka
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a94 ... 31c08.html
ŻYCZĘ CIEKAWEGO OGLĄDANIA!!!
Wojtek z Milicza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2011, 17:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2009, 10:22
Posty: 51
Lokalizacja: Szczypkowice, woj Pomorskie
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ab5 ... beb88.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1e2 ... f89aa.html
Witam
To stare zdjęcia,które były przechowywane przez rodziców (niestety, nie żyją), a o których nic nie wiem. Jakiś czas temu zamieszczałam je na forum, ale niewiele to dało. Odnośnie drugiego zdjęcia pisałam do Zakładu Fotograficznego "Foto Fejge" (istnieje w Ostrzeszowie). ale nie mogli mi pomóc. Być może jest to ktoś z rodziny Lipskich, Kłobuchów, Knychałów, Mosińskich, Krysmańskich, Pieczonków, a może ktoś zupełnie inny. Może tym razem ktoś coś podpowie.
Pozdrawiam Maria M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2012, 07:58 
Offline

Dołączył(a): 16 lip 2011, 09:05
Posty: 31
Lokalizacja: Poznań
Moje tereny zainteresowań to między innymi Wiórek,Babki, Czapury. Link dotyczy zdjęć mieszkańców tych wsi, którzy śpiewali w Kole "ECHO".....może ktoś rozpoznaje jakieś twarze?

"W listopadzie też w 1930 roku powstało w Wiórku Koło Śpiewackie „ECHO” Wiórek, skupiające okoliczną młodzież, które założył tutejszy mieszkaniec Tytus Karabasz. Celem i dążeniami koła było pielęgnowanie pieśni polskiej, muzyki, sztuki teatralnej, sztuki tanecznej, oświata w formie wykładów, referatów, zwiedzanie bibliotek, muzeów, zabytków narodowych, wspólne wieczorki towarzyskie i dbałość o swe koło. Działalność Koła „ECHO” Wiórek zapoczątkowana ponad 80 lat temu trwała do lat 60-tych z kilkuletnią przerwą wojenną. Zachował się sztandar koła z 1946 roku, a druhny i druhowie posiadający w swoich archiwach domowych wiele pamiątek, zdjęć udostępnili je do utworzenia albumu. Najstarszym żyjącym obecnie członkiem koła jest druh Wiktor Lisiecki z Wiórka, działający w latach 40-tych wraz z druhną Marią Melinger z Czapur, druhnami Krystyną Lipiak, Zofią Dehmel i Urszulą Kantorską oraz druhem Stefanem Krychem z Wiórka."
https://picasaweb.google.com/1123531049 ... iewackiego

_________________
Pozdrawiam, Joanna Michalska
Poszukuję nazwiska: Bugaj, Szukała, Moliszewski, Lorkowski (Wronki, Nowa Wieś, Wróblewo, Szamotuły, Ostroróg...i okolice) Vogt, Pętek, Maćkowiak, Schmidt (Żabno, Baranowo, Luboń, Wiry, Czapury, Daszewice,Wiórek...i okolice).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2012, 23:21 
Offline

Dołączył(a): 03 gru 2011, 23:07
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Witam
http://imageshack.us/photo/my-images/25 ... 0003z.jpg/
Może ktoś wie który to będzie rok 1938?
Jest to zdjęcie mojego pradziadka i dziadka:)
Pozdrawiam
Mikołajczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2012, 00:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Podejrzewam, że są to Targi Poznańskie ( z tyłu widać charakterystyczną Wieżę Górnośląską) w Poznaniu. moze warto uważniej przyjrzeć się widocznym markom i porównać z katalogami wystaw? Może jedno ze zdjęć to Pewuka?
Dużo materiałów jest w WBC.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/info?fo ... 21102.html

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2012, 20:33 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Nie ma żadnych wątpliwości, że są to tereny Targów Poznańskich i jakaś ekspozycja maszyn rolniczych. Natomiast nie jestem pewien czy na PEWUCE reklamowałaby się firma DEUTZ widoczna na jednym za zdjęć. W przewodniku po wystawie nie jest wymieniona. Warto też zapytać fachowca od mody bo wydaje mi się, że zdjecia wykonano bliżej wojny niż PEWUKI.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2012, 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Też wydaje mi się, że zdjęcia są z okresu późniejszego.
Jerzy napisał(a):
firma DEUTZ

Dużo na temat tej firmy:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Deutz_AG
Myślę, że można by spróbować wysłać zdjęcia do istniejącej firmy Deutz AG. jest szansa, że potrafiliby datować zdjęcie bardzo dokładnie.
A może skontaktować się z kimś, specjalizującym się w historii targów poznańskich. To też jakiś trop.

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2012, 22:58 
Offline

Dołączył(a): 03 gru 2011, 23:07
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Witam
Dziękuje za trafne sugestie:) Powszechna Wystawa odpada na 100%, ponieważ ten w białym kitlu to mój śp. dziadek ur. 1924r:) Co do producentów to jest to stoisko Inż. Jana Markowskiego o ile się nie mylę to firma, która była związana z HCP. Myślę, że najlepszym miejscem do poszukiwań może być szreniawa muzeum rolnictwa.
Co wy na to?
Pozdrawiam
Mikołajczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 09:37 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Firma inż. H. Jan Markowski, Skład Maszyn i Narzędzi Rolniczych, Seweryna Mielżyńskiego 23, figuruje w książce adresowej Poznania na rok 1926. Wcześniejszych i późniejszych nie sprawdzałem. Miłego dnia. Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 09:49 
Offline

Dołączył(a): 04 mar 2008, 20:53
Posty: 107
Lokalizacja: Poznań
Wystawiała się też na Targach Poznańskich w kwietniu 1939 roku, stoisko 49. Patrz Oficjalny Katalog Wystawców WBC http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication
Zaryzykowałbym, że to zdjęcie z tych Targów. Pewnie jest gdzieś plan targów i lokalizacja stoiska byłaby do ustalenia. J.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 03 gru 2011, 23:07
Posty: 11
Lokalizacja: Poznań
Witam
Bardzo możliwa wersja wszystko by się zgadzało, szkoda że nie ma planu wystawy:(

Pozdrawiam
Mikołajczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!

Wśród zdjęć rodzinnych mam zdjęcie zbiorowe, które nie wiem kogo przedstawia ani kiedy i gdzie (prawdopodobnie w Poznaniu) zostało zrobione. Papier na którym została wywołana odbitka ma znak „Agfa Lupex”. Zdjęcie jest nieostre i nie można odczytać plakietek, które mają niektórzy panowie. Być może to „P” co sugerowało by lata II wojny światowej. Ale może to być również znak klubowy (może klubu Warta Poznań?).
https://picasaweb.google.com/roman0612/AlbumJolanty#5697169317205247762

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 20:18 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Jolanta napisał(a):
Być może to „P” co sugerowało by lata II wojny światowej. Ale może to być również znak klubowy (może klubu Warta Poznań?).

Obrazek
Takie samo oznaczenie mają moja Mama ( w białym kapelusiku) i jej Koleżanki.Zdjęcie wykonane w Rathenow na robotach przymusowych. Na innych zdjęciach też widać ten znak i zawsze przypięty w położenie rombu. Myślę, że Twoje zdjęcie jest również z lat okupacji .
Ponadto papier fotograficzny Agfa-Lupex jest najczęściej używanym papierem do 1945 r. Wiele (można nawet powiedzieć wszystkie) zdjęć wykonanych przez Niemców dla udokumentowania swoich poczynań w wojnę jest właśnie na tym papierze.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 20:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Jolu, moim zdaniem literą "P" oznaczano po prostu Polaków.
Poniżej podaję link do strony z oznaczeniami, jakie stosowano w KL Auschwitz. Jest tam podobny symbol, tyle, że na czerwonym tle.
http://pl.auschwitz.org/h/index.php?opt ... mitstart=3

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Niestety kłopot w tym, że znaczek Warty Poznań miał podobny kształt:

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=172528&from=publication

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 20:45 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2011, 16:48
Posty: 399
Lokalizacja: STARGARD SZCZECINSKI
Zgadzam sie z Magdą litera P oznacza narodowość w tym przypadku chodzi o narodowsc polską. Taką samą miał mój dziadek po wyjsciu z obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

Pozdr Agnieszka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 21:34 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2008, 14:34
Posty: 2605
Może nie za bardzo to jest na miejscu w wątku Stare zdjęcia, ale mówimy o literce P Obrazek
Birgit Maaß, Berlin
Praca przymusowa Polaków i Polek w III Rzeszy
Ponieważ »selekcja rasowa« miliona Polakow i Polek nie jest możliwa, powinni oni - jak w końcu II 1940 r. wobec zastępcy führera i gauleiterów zaakcentował Himmler - »wszyscy byk traktowani jako Polacy«. To oznaczało jawną dyskryminację poprzez noszenie nadrukowanej w kolorze lila na żółtym tle litery »P«, która musiała byk tak przymocowana do ubrania, by była dobrze widoczna. W ten sposób polscy robotnicy i robotnice stali się pierwszą grupą, która tym rodzajem oznakowania została napiętnowana.

Cytuję:Polski holokaust
Przemówienie prof. Jana Moora-Jankowskiego wygłoszone 4 maja 2004 roku podczas dorocznego Dnia Pamięci Holokaustu w Stanach Zjednoczonych w obecności ponad 600 pracowników rządu USA.

Jednak prawie nieznane jest, że każdy z blisko trzech milionów Polaków wywiezionych do Niemiec na roboty przymusowe, musiał także nosić widoczny "znak hańby" - żółty romb z purpurową literą "P". W nazistowskiej symbolice kolor żółty oznaczał zdradę, purpura - seksualne dewiacje. Polacy, którzy musieli nosić ten znak, nie byli więźniami obozów koncentracyjnych; byli oni robotnikami przymusowymi. Wywiezieni do Niemiec na roboty, żyli i pracowali wśród Niemców, ale nie wolno było im nawiązywać z Niemcami żadnych kontaktów społecznych: nie chodziło li tylko o zakaz zawierania jakichkolwiek znajomości, lecz także o zakaz używania ławek na ulicach, uczęszczania do parków, kin, restauracji. Stosunki seksualne między osobami narodowości polskiej a osobami narodowości niemieckiej określane były jako "zdrada rasowa" i karane śmiercią strony polskiej.

_________________
Bożena


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2012, 11:39 
Offline

Dołączył(a): 09 lis 2010, 21:25
Posty: 98
Wg mnie za bardzo skupiacie się na znaczku wyżej omawianym z literką P.
Jeśli chodzi o logo warty, to osobiście nie widzę podobieństwa.

logo z 1929 roku
Obrazek

i logo z 1939 roku.
Obrazek

Skupiając się na tym fragmencie

Obrazek

przy powiększeniu widzę emblemat pięcio lub sześciokątny ze literkami "Px", "Pl" lub "Pz" - jakby coś takiego:

Obrazek

może symbol jakiejś uczelni, może politechniki?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 169 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL