Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 297 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 17 cze 2010, 22:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Jolando.

To co pokazałaś na zdjęciach woła o pomstę do nieba.

Cały cmentarz zamienić w ruinę?
Tam spoczywają bliscy niejednego mieszkańca tego miasteczka.
Jestem w szoku. Czy to cmentarz parafialny czy komunalny?
Coś strasznego.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 cze 2010, 22:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
To jest cmentarz parafialny. Widać, że bliscy palą znicze czyli ktoś jeszcze odwiedza groby. Wystarczyłoby wykosić trawę i już byłby inny widok ale nie to jest najważniejsze. Porozrzucane tablice, pourywane aniołki praktycznie na wszystkich płytach. Oczywiście winnych nie znaleziono.

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 cze 2010, 03:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Jolanda - czytam na internecie na wielu stronkach o akcjach ratowania cmentarzy i dzieje sie to bardzo czesto. Ludzie biora inicjatywe w swoje rece, prywatni mieszkancy zwoluja sie i ratuja to co mozna. Jest to bardzo budujace, ze jednak dobro zwycieza nad zlem. My wszyscy mozemy sie wlaczyc sami w takie ratowanie, chocby na wlasnym, najblizszym podworku.
Kazda pomoc sie liczy, chocby najmniejsza. A wiec jesli widzimy zaniedbany, nieodwiedzany grob to mozemy dac jemu troche z naszej "milosci" i przywrocic go choc troche do dawnej swietnosci, czasami wystarczy troche ciegiel, kamieni, zaprawy murarskiej, farby, sadzonek wielosezonowych ale przedewszystkim naszego serca i checi.
Ubolewac nalezy, ze ludzie, raczej mlode pokolenie, doprowadzilo do takiej dewastacji ale czy mozna winic mlodych, przyklad idzie zawsze z gory.
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2010, 17:45 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Pamięć wiecznie żywa - tak ośmielam się zając mój głos w temacie "Cmentarze naszych przodków". To co ludzie zaniedbali, o czym zapomnieli, przyroda nam sama przypomniała. Młodsi poznańczycy i nie tylko oni (mam na myśli osoby spoza Poznania), zapewne nie pamięta tego cmentarza, który mieścił się przed Dyrekcją PKP w centrum Poznania..
http://www.epoznan.pl/news-20351-Poznan ... e_nagrobna
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2010, 21:25 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Kaliski zabytkowy Cmentarz Ewangelicko-Augsburski bedący pod dorażną opieką studentów kier. Ochrona Dóbr Kultury, Wydz.Pedagogiczno-Artystyczny UAM i członków kaliskiego Koła TOnZ :

http://www.galeriawielkopolska.info/cmentarz/

Pozdrawiam
-------------------------------------------------------
Andrzej

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2010, 09:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2009, 11:03
Posty: 78
Witam
W poszukiwaniu swoich przodków, odwiedziłam kiedyś cmentarz w Par. Chlewiska i zwróciłam uwagę na zaniedbany grób nauczyciela. Pomyślałam sobie, że przecież jest tam szkoła , dlaczego miejscowych to nie razi ? Może zatem do my , powinniśmy inspirować tę młodzież do opieki nad takimi grobami ?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/abb ... 42497.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1ea ... 831fb.html

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Irena

Poszukuję :
Szymon Konopiński s. Pawła i Elżbiety ur.ok.1797 gdzie ?,
ślub z Maryanną Szwarc ok.1818 r.gdzie?

Michał Zajączkowski ,s. Melchiora i Małgorzaty -ślub- Par.Chełmce , ur.ok.1789 gdzie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2010, 12:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Ireno - oczywiscie, ze my, starsi, powinnismy uczyc mlode pokolenie co robic w zyciu dobrego i to nie dla siebie a dla sasiedztwa, w ktorym zyjemy, miasteczka, wsi, regionu, zabrzmi patetycznie - dla Ojczyzny.
Ja zawsze mowie, ze przyklad idzie z gory.
Groby na twoich zdjeciach sa zaniedbane bo zarosniete ale nie zapomniane bo jakies kwiatki widze, chyba sztuczne. Masz zupelna racje, ze szkola, nauczyciele mogliby wystapic z inicjatywa uporzadkowania grobu /w porozumieniu z rodzina/bo nauka w szkole to nie tylko ksiazki i wiedza ale wspolne dzialania mlodziezy dla dobra okolicy.
Za moich czasow, juz chyba pisalam, jezdzilismy w Poznaniu z nasza wychowawczynia porzadkowac groby na cmentarze. Mysle, ze w wielu szkolach tak sie dzieje i dzis.

Andrzeju - juz wczesniej odwiedzilam ta stronke i dopiero dzisiaj :!: :?: zauwazylam, ze spis tam pochowanych. Opieka nad tym cmentarzem - piekna inicjatywa.
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2010, 16:26 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Hania napisał(a):
( ... ) Masz zupelna racje, ze szkola, nauczyciele mogliby wystapic z inicjatywa uporzadkowania grobu /w porozumieniu z rodzina/bo nauka w szkole to nie tylko ksiazki i wiedza ale wspolne dzialania mlodziezy dla dobra okolicy.
Za moich czasow, juz chyba pisalam, jezdzilismy w Poznaniu z nasza wychowawczynia porzadkowac groby na cmentarze. Mysle, ze w wielu szkolach tak sie dzieje i dzis.

Andrzeju - juz wczesniej odwiedzilam ta stronke i dopiero dzisiaj :!: :?: zauwazylam, ze spis tam pochowanych. Opieka nad tym cmentarzem - piekna inicjatywa.
Pozdrowienia


Racja powinniśmy i propagujemy takie działania, ale to takie niemodne, a nawet staroświeckie w odczuciu znacznego odsetka młodzieży , a i ,,ciala '' też. Sam nawet skierowalem mejla do dyrekcji jednego z liceów kaliskich z prośba o spowodowanie uporządkowania grobu jednej z profesorek - wykladowczyń . Jednak pismo pozostalo - po dziś dzien bez odpowiedzi, a grob bez opieki. Obecmie wstydzę sie nawet publikowania zdjęć z tej prawoslawnej nekropolii - zdewastowanej w zastraszajacy ( ca 60 nagrobkow) sposob w ub roku.

Obrazek

Odnosnie spisu grobów na Cm.E-A - daje on pewne wyobrażenie o zawartości, ale zawiera błędy i jest niekompletny. W tej chwili korzystając ze spisu alfabetycznego staramy sie zrobić spis pochowanych z podziałem na kwatery . Dopiero rozpisanie i uzupelnienie zawartosci grobów, zwłaszcza rodzinnych da pełniejszy obraz . Dane poszczególnych zmarłych, o ile to będzie możliwe uzypełnimy o daty urodzenia, profesje czy krotkie zyciorysy. Ponadto ,,dorobimy'' dodatkową ,,XVIII'' kwaterę, gdzie umieściy nazwiska i inne dane odczytane z odnalezionych w ziemi tablic inskrypcyjnych pochodzacych ze zlikwidowanych grobów. Szkoda, że będą to groby pozbawione ich dusz.

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
-----------------
Andrzej

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sie 2010, 22:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Andrzeju - nie umiem odpowiedziec na to co napisales, rece mi opadly, ze tak moga uwazac nauczyciele ? ze sprawa porzadkowania grobow to niemodne i staroswieckie zajecie ? No i znowu powracam do - za moich czasow - ech tam szkoda gadac Andrzej.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2010, 22:21 
Offline

Dołączył(a): 10 wrz 2008, 22:38
Posty: 16
Witam jeśli ktoś potrzebuje znaleźć groby na wrocławskich cmentarzach podaję link do strony niestety są to tylko cmentarze komunalne ale za to ładnie opisane,z informacji jaką udzieliła mi miła pani z cmentarza na Osobowicach strona jest w ciągłej rozbudowie, gdyby coś takiego powstało na cmentarzach parafialnych . Na stronie oprócz wyszukiwarki nazwisk jest mapka z zaznaczonym polem na którym jest pochówek
http://www.zck.wroc.pl lub Zarząd Cmentarzy Komunalnych Plac Strzelecki 19/21 50-224 WROCŁAW tel. 71 325 22 88 czynne Pn-Pt. 8oo-15oo,So. 9oo-14oo Z informacji jaką uzyskałem w zapisach ksiąg cmentarnych do roku 2002 imion rodziców raczej nie ma ,zdarzają się sporadycznie , jeżeli znajdziesz kogoś, a jest więcej niż jedna osoba o tym samym imieniu i nazwisku można poprosić o NUMER KARTY ZEJŚCIA tych osób , a mając numer zwróć się do USC . po dalsze informacje .
Paweł Łukowski


Ostatnio edytowano 02 wrz 2010, 08:22 przez Pawel1955, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 wrz 2010, 16:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Moi Drodzy.

Nie chcąc zakładać nowego tematu, myślę że ten jest najbardziej odpowiedni, bo moja sprawa dotyczy właśnie cmentarza mojego wcale nie dalekiego przodka.
Otóż dzięki pomocy Bartka Małeckiego z Forgenu, odnalazłam po 95 latach miejsce pochówku mojego Dziadka. Sprawę opisałam w dziale Militaria,
w temacie „Seria zdjęć i kartek pocztowych pruskich żołnierzy” – str. 3 post z dnia 04 lutego 2010.
Kierując się wskazówkami Bartka, w piątek 27 sierpnia br. wyruszyliśmy na Podlasie. Całą sobotę poświęciliśmy na objazd okolicy Próchenki, Olszanki i Szydłówki,
w poszukiwaniu miejsca pochówku żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej w walce jaka miała miejsce w dniach 13 i 14 sierpnia 1915 r. - Próchenki Olszanka.
W dniu 14 sierpnia w tej walce poległ mój Dziadek.
Wojska rosyjskie wypierała na tym terenie 3 Dywizja Landwehry pod dowództwem Gen. Remusa von Woyrscha, w której skład wchodziła
18 Brygada Landwehry (18 Landewhr-Infanterie-Brigade)
46 Pułk Piechoty Landwehry (Landwehr-Infanterie-Regiment Nr 46)
2 Kompania – w której służył mój Dziadek.
Ciekawe mapy z okresu Wielkiej Wojny są na
http://pl.wikipedia.org/wiki/Korpus_Landwehry_Woyrscha

Żołnierze zostali pochowani w prawosławnej parafii Próchenki, przed cmentarzem, ponieważ pop nie zgodził się na pochówek katolików na prawosławnym cmentarzu.
Od 1920 roku jest to już parafia katolicka, i wówczas powstał nowy cmentarz. O prawosławny nikt już nie dbał, o groby żołnierzy również. Do dziś zachowały się z niego tylko fragmenty kamiennego płotu, brama wejściowa ( bez wrót), jeden prawosławny nagrobek, i widoczne w ziemi fragmenty grobowców. Groby poległych żołnierzy czas wyrównał z ziemią, a miejscowi właściciele roli skutecznie przeorali mogiły powiększając swój areał ha.
Proboszcz wyraził ubolewanie nad takim stanem rzeczy, i przyrzekł poczynić starania, aby wspólnie z Władzami Gminy Olszanka, która jest właścicielem gruntu odrestaurować cmentarz i upamiętnić poległych tam żołnierzy na tablicy lub obelisku.
To miłe, ale znane jest tylko nazwisko mojego Dziadka. Pozostali będą na zawsze bezimienni.
To mnie przeraża. Dziadek na pewno nie poległ tam sam. Starsi mieszkańcy mówili o żołnierzach niemieckich, że chowano ich w płaszczach, w zbiorowych mogiłach.
Dlaczego o tym piszę?
Z potrzeby serca odnalazłam to miejsce. Uważam, że na tablicy czy obelisku powinny być zamieszczone wszystkie nazwiska wówczas poległych, a nie tylko mojego Dziadka.
Wojsko to dla mnie czarna magia. Nie mam pojęcia, gdzie mogę szukać archiwalnych dokumentów dot. 46 Pułku Piechoty. Miejscem tym na pewno nie jest Polska. Pisałam już do Centralnego Archiwum Wojskowego w W-wie. Nic nie mają o szeregowych żołnierzach. Myślę, że w Niemczech zachowały się jakieś dokumenty. Niemcy byli skrupulatni.
Na www nie poszukam – analfabetyzm dot. języka niemieckiego – wspieram się tłumaczami.
Podpowiedzcie, gdzie mogę pisać o informacje o poległych.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2010, 13:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Pawle - wyszukiwarka wroclawska jest o wiele lepsza niz nasza poznanska dlatego, ze ja piszac tutaj na klawiaturze bez polskich znakow nie moge znalezc w wyszukiwarce poznanskiej nazwisk, ktore zawieraja np. "o" kreskowane lub "a" z haczykiem itd.
We wroclawskiej wyszukiwarce wpisalam nazwisko Checinski oczywiscie bez polskich literek i wyszla wiadomosc, ze wynik wyszukiwania zero ale jak wpisalam tylko dwie pierwsze litery nazwiska to wyszlo 127 stron z nazwiskami zaczynajacymi sie na literki "Ch".
W wyszukiwarce poznanskiej jest to niemozliwe. Wroclawskim tworcom wyszukiwarki naleza sie brawa, jest to niesamowite ulatwienie.
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2010, 13:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Danusiu - na Forgenie udziela sie i jest bardzo pomocna Gabi /Grazyna/, nasza rodaczka, mieszka w Niemczech, perfekt niemiecki. ona ci pomoze.
Zapomnialam w jakim dziale ale w opcje "Szukaj" wpisz jej imie Gabi i ci wyskoczy gdzie mozna ja "zlapac"
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2010, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dziękuję Haniu za podpowiedź.

Spróbuję się skontaktować z Gabi. To dla mnie dość ważna sprawa. Przecież w Próchenkach spoczywają obok mojego Dziadka
inni żołnierze, którzy również oddali życie za wolność Podlasia i Polski. Czułabym wielki niesmak, gdybym zadbała tylko o Dziadka.
Nie wiem, czy dotrę do informacji o wszystkich poległych 13 i 14 sierpnia 1915 r. w walce Próchenki - Olszanka, ale będę w sumieniu spokojna, że zrobiłam wszystko, co w tej sprawie mogła uczynić.
Zapewne są ludzie, którzy dotychczas nie wiedzą o miejscu spoczynku swoich bliskich, których nazwiska nie są zamieszczone w żadnych spisach poległych.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 wrz 2010, 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Danusiu - zastanawiam sie juz od dluzszego czasu czy my nie jestesmy krewne :D ? Mamy takie same zapatrywania na sprawy, jak powyzsza, ktora opisujesz i ta dociekliwosc jest takze nam wspolna. Mamy u siebie w rodzinach Kaczmarkow, wspolne tereny poszukiwan, wcale nie jest wykluczone....
Powodzenia Danusiu w kolejnym etapie twoich poszukiwan.
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2010, 13:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Hania napisał(a):
Pawle - wyszukiwarka wroclawska jest o wiele lepsza niz nasza poznanska dlatego, ze ja piszac tutaj na klawiaturze bez polskich znakow nie moge znalezc w wyszukiwarce poznanskiej nazwisk, ktore zawieraja np. "o" kreskowane lub "a" z haczykiem itd.


Haniu w swoim komputerze znajdziesz polskie i nie tylko polskie znaki! Nie wiem jakiego systemu używasz bo ja jestem w stanie opisać jak to wygląda w Windows XP.
Naciskasz klawisz start, potem kolejno wskazując okienka: Wszystkie programy, Akcesoria, Narzędzia systemowe, i na końcu Tablica znaków. (Niestety nie znam angielskiego i nie wiem jak te okna są nazywane w wersji angielskiej).
W tej tablicy znajdziesz wszelkiego rodzaju znaki alfabetyczne i graficzne. Wybierz te które Ciebie interesują (ja tak zrobiłem dla znaków "niemieckich" czyli ä ö ü ) zaznaczając je i klikając wybierz. Potem skopiowałem je do oddzielnego arkusza Microsoft Word. Arkusz ten mam jako ikonkę na pulpicie i w razie potrzeby sięgam do niego kopiując te znaki do właściwego tekstu np. wyszukiwarki.

Pozdrawiam
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2010, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Romek - dziekuje bardzo za podpowiedz i wyjasnienie. Ja wiem, ze cos takiego jest w komputerze ale musze na to poswiecie troche czasu bo glebsze "bebechy" komputera to dla mnie czarna magia :D Chyba, ze nie bedzie tak skomplikowane.
Dziekuje ci bardzo, pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2010, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Danusiu - Chcialam dodac, ze nasza Lila "Mlynarka" takze zna perfekt niemiecki i pomaga niestrudzenie w tlumaczeniach tylko nie wiem czy zajmuje sie poszukiwaniami ?

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 wrz 2010, 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Chyba pisałam posty z prośbą o tłumaczenie (a było ich kilka), zbyt małymi literami.
Haniu, nie trudź się, są biura tłumaczeń, jakoś muszę sobie z tym problemem poradzić.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 wrz 2010, 23:35 
Offline

Dołączył(a): 29 lip 2010, 20:10
Posty: 176
Lokalizacja: Wielkopolska Wschodnia/Kalisz
Danusiu,
spróbuj na łódzkim forum (zalecana rejestracja):

http://lodz-eksploracja.org/forum/index ... d96fb66d27

Oni tam wyznaja zasadę - walczyli twarzą w twarz (czesto Polacy naprzeciw siebie) , do nieba szli - ramię w ramię!

Pozdrawiam
-------------------------------------
Andrzej

_________________
,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania.''
Wislawa Szymborska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2010, 20:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Andrzeju, dziękuję za podpowiedź.

Przyznam, że poza Forum WTG, prywatną drogą jedna z naszych koleżanek przetłumaczyła mi większość dokumentów.
Podziękowałam już za pomoc, ale tego nigdy za wiele.
Magdo - dziękuję.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 wrz 2010, 23:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Proszę omijać ten problem, wpisując w miejscu gdzie jest literka z polskim znakiem, znak procenta %
Np: Zamiast pisać: Chęciński
wpisać Ch%ci%ski.

Zamiast pisać Jóźwikowska
wpisać: J%wikowska

I w ogóle lepiej wpisywać część nazwiska, najbardziej charakterystyczną, a resztę zastępować znakiem % , który zastępuje dowolny ciąg znaków. W bazie są jednak błędy, wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy: Jóźwikowska, i nie znajdziemy, bo w bazie danych jest wpisana: Jóźwikoska . Jeśli wpiszemy J%wikow% znajdziemy dużo nazwisk podobnych do Jóźwikowska, ale wśród nich Jóźwikoska.

Pozdrawiam!
Adam

PS.
Podam jeszcze raz mniej znany adres wyszukiwarki dającej więcej możliwości:
http://www.city.poznan.pl/mapa_geopoz/d ... ntarze.php

Jest to inna wersja wyszukiwarki znanej ze strony http://www.poznan.pl/cmentarze
Często łatwiej tutaj się szuka.
uwaga: znak % zastępuje ciąg nieznanych znaków.
Można przeszukiwać jakąś konkretną kwaterę, rząd itp.

pozdrawiam!
Adam




Hania napisał(a):
Pawle - wyszukiwarka wroclawska jest o wiele lepsza niz nasza poznanska dlatego, ze ja piszac tutaj na klawiaturze bez polskich znakow nie moge znalezc w wyszukiwarce poznanskiej nazwisk, ktore zawieraja np. "o" kreskowane lub "a" z haczykiem itd.
We wroclawskiej wyszukiwarce wpisalam nazwisko Checinski oczywiscie bez polskich literek i wyszla wiadomosc, ze wynik wyszukiwania zero ale jak wpisalam tylko dwie pierwsze litery nazwiska to wyszlo 127 stron z nazwiskami zaczynajacymi sie na literki "Ch".
W wyszukiwarce poznanskiej jest to niemozliwe. Wroclawskim tworcom wyszukiwarki naleza sie brawa, jest to niesamowite ulatwienie.
Pozdrowienia.


Ostatnio edytowano 16 wrz 2010, 08:23 przez adsk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 02:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Adamie - dziekuje bardzo za wskazowki, nie wiedzialam, ze mozna wpisywac znak % zamiast problemowych literek.
Takze dzieki za inna wersje wyszukiwarki poznanskich cmentarzy, takze tego nie znalam, faktycznie jest chyba lepsza.
No i to jest caly sens Forum, przynajmniej dla mnie, ciagle sie czegos nowego ucze :!: :D dzieki Wam.
Pozdrowienia

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 08:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Witam wszystkich o poranku ;-)
przynajmniej w Europie o poranku :-)
(o ile g. 9.30 można nazwać porankiem ;-) )


W wyszukiwarkach cmentarnych Poznania proszę uważać na daty urodzenia / śmierci (pogrzebu).
Są przypadki (znalazłem kilkadziesiąt), gdzie jest błąd - zamiast daty urodzenia jest data pogrzebu i na odwrót.

Poza tym proszę zwrócić uwagę na to, że na cmentarzach komunalnych Miłostowo i Junikowo podawana jest data pogrzebu (w tym po ekshumacji), a nie śmierci.


Pozdrawiam!
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 08:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Witam raz jeszcze!
Bardzo proszę o zgłaszanie mi odnalezionych zaniedbanych, opuszczonych, nieznanych lub wymagających ekshumacji i przeniesienia na cmentarz grobów wojennych.
Pisząc o grobach wojennych mam na myśli groby zdefiniowane w ustawie o grobach i cmentarzach wojennych z 1933 r.
( http://www.radaopwim.gov.pl/media/pliki/Ustawa_z_dnia_28_marca_1933_r_o_grobach_i_cmentarzach_wojennych.pdf ) :
"(...)
1) groby poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa
Polskiego,
2) groby osób wojskowych, poległych lub zmarłych z powodu działań
wojennych, bez względu na narodowość,
3 ) groby sióstr miłosierdzia i wszystkich osób, które, wykonując zlecone im
czynności przy jakiejkolwiek formacji wojskowej, poległy lub zmarły z
powodu działań wojennych,
4) groby jeńców wojennych i osób internowanych,
5) groby uchodźców z 1915 r.,
6) groby osób wojskowych i cywilnych, bez względu na ich narodowość, które
straciły życie wskutek represji okupanta niemieckiego albo sowieckiego po
dniu 1 września 1939 r.,
7) groby i cmentarzyska prochów ofiar niemieckich i sowieckich obozów,
8) groby osób, które straciły życie wskutek walki z narzuconym systemem i
represji totalitarnych w okresie od 1944 r. do 1956 r.
2. Groby rodzinne, chociażby w nich były umieszczone zwłoki osób, wymienionych
w ust. 1, nie są grobami wojennemi.
3. Cmentarzami wojennemi w rozumieniu ustawy (...)"

Z takimi grobami można coś zrobić, Każdy urząd wojewódzki ma na takie groby i cmentarze środki (i tylko na takie!); jak nie w danym roku, to w następnym.
Mogą się czasem zmniejszyć (wciąż mowa o kryzysie itp.), ale jakieś być muszą - ustawa obowiązuje od 70 lat nadal.

Proszę najlepiej zgłaszać na mój adres służbowy:
cmentarze_wojenne@poznan.uw.gov.pl lub akaczmarek@poznan.uw.gov.pl (Wlkp. Urząd Wojewódzki)

Pozdrawiam!
Adam Kaczmarek

PS.

Dla innych województw adresy są pod tym linkiem:

http://www.radaopwim.gov.pl/article_det ... ewodzkich/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 10:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
I jeszcze korzystając z okazji, proszę o pomoc - jaki gnieźnieński cmentarz przedstawia poniższy fragment zdjęcia z pogrzebu żołnierza WP w 1945 roku.
Mamy tylko informację o pogrzebie na cmentarzu w Gnieźnie 16 lipca 1945 roku bomb. Stanisława Bernata.
Zdjęcia niestety są fatalne, ale otrzymałem tylko skany wydrukowane na drukarce laserowej.

Oto link do albumu ze zdjęciami:
http://picasaweb.google.pl/cmentarze.wo ... directlink

Poniżej miniaturki większości zdjęć

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

pozdrawiam!
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 10:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Przepraszam bardzo - jeszcze jedna sprawa :)

Proszę o wybaczenie, bo post ten trochę odbiega od zasadniczego tematu całości forum, czyli genealogii; choć w zasadzie ktoś szuka grobu swego krewnego.

W Gnieźnie, w październiku 1945 roku, został pochowany zmarły z ran w radzieckim ewakuacyjnym szpitalu wojennym w Gnieźnie żołnierz Wojska Polskiego NAUMOW EUGENIUSZ s.Dymitra (Наумов Евгений Дмитриевич).
Mógł żołnierzem Armii cz. "oddelegowanym" do WP.

Otóż wg danym z Ministerstwa Gosp. Komunalnej etc. z początku lat 80. miał zostać pochowany na "cmentarzu radzieckim w Gnieźnie w grobie nr 242. Jednak cmentarz radziecki w Gnieźnie nie ma tylu grobów.

Co ciekawsze, wszyscy na liście zmarłych w tym szpitalu w Gnieźnie mają wpisane miejsce pochówku z nr grobu: "park miejski, bratnia mogiła", od lipca 45 zaś: "cmentarz miejski" - ale to są wszyscy żołnierze radzieccy;
przy ostatnich dwóch na liście jest adnotacja - "żołnierz wojsk polskich" i ci właśnie mają inne miejsce pochówku (bez nr mogiły!): Naumow ma podany: "cmentarz wojskowy", następny, niejaki MICHALSKI BORYS: cmentarz garnizonowy.

Wydawać by się mogło, ze skoro był formalnie żołnierzem WP, to został pochowany w takim razie na kwaterze polskiej.

Liczba grobów na kwaterze wojskowej polskiej (tej z lat 1920 -195x) na cm. przy ul Witkowskiej pasuje do grobu 242 - jest tam ponad 250 grobów. Ale pod nr 242 i sąsiednimi są NN, obok są groby z 1945 i 1947 - chronologicznie więc miejsce pasuje. Można by uznać, że to o ten grób chodzi.
Jednak w archiwum znalazłem listę pochowanych na tej kwaterze z roku ok. 1947/48 - i tam pod nrem 242 jest nazwisko... ale inne "Norek" :( :(

Może ktoś z gnieźnian ma jakiś pomysł :?: :?:

pozdrawiam!
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 wrz 2010, 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Adamie.
Poruszyłeś temat, który drążę sama od lutego br. a 28 sierpnia wyruszyłam na Podlasie, szukać grobu mojego wcale nie dalekiego przodka, bo Dziadka. Poległ 14.08.1915 r. w bitwie X - Y pod miejscowością K. X wówczas były parafią prawosławną, i pop nie zgodził się na pochowanie katolików na parafialnym cmentarzu. Pochowano poległych wówczas żołnierzy przed cmentarzem, pod płotem. Opowiedział nam o tym ks. Proboszcz. Zaprowadził nas również na ten cmentarz, a właściwie do lasku pełnego lisich nor, krzaków i chaszczy. Wspólnie odkryliśmy tam jeden nagrobek z 1907 r., resztki kiedyś zapewne wspaniałego płotu pobudowanego z kamienia polnego, słupy bramy wejściowej. Rozpacz połączona z ruiną i bezradnością.
W lutym wykonałam do Urzędu Gminy w Y telefon z zapytaniem o cmentarz z czasów I wojny światowej lub inne miejsce pamięci tych, którym nie z własnego wyboru lecz z konieczności los wybrał na miejsce wiecznego spoczynku odległe tereny Podlasia. Pani urzędniczka była bardzo zdziwiona moim pytaniem, a w odpowiedzi usłyszałam wówczas, że na terenie gminy nie ma takiego miejsca, a i o żadnej walce z 1915 r. też nic nie wie.
Po kontakcie Proboszcza z Gminą, okazało się, że grunt na którym dziś rośnie to co rośnie, jest własnością Gminy, która bardzo chętnie chce się go pozbyć i oddać parafii, i mieć problem z głowy.
Po powrocie z Podlasia wysłałam pismo do Pana Wójta Gminy Y, Przewodniczącego Rady Gminy Y, Sołtysa wsi X w której jest ten „cmentarz”. Ponadto napisałam do Rady Powiatu. Do wszystkich pism załączyłam bogata dokumentację. Sprawa dot. woj. mazowieckiego
Teraz wiem, że nie wystosowałam pism do właściwej instytucji.
Adamie, może podpowiesz gdzie mam w tej sprawie pisać?

Poniższe zdjęcia są z miejsca wiecznego spoczynku mojego Dziadka i Jego poległych Współtowarzyszy broni.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co byście czuli w takiej sytuacji?
Tego uczucia nikomu nie życzę. Jedyną radością o tym zapomnianym przez ludzi miejscu był znaleziony znicz - ktoś pamięta.

Adamie, nie doczytałam uważnie, podajesz linki do innych województw, więc bedę pisała. Dziękuję.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2010, 08:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
A propos gruntu:
"Art. 3. (1) Grunty, zajęte przez groby i cmentarze wojenne, jako też grunty, potrzebne do założenia takich cmentarzy i grobów, - z wyjątkiem gruntów cmentarzy wyznaniowych i gminnych - nabywa na własność Skarb Państwa w drodze umowy, bądź też, gdy umowa nie przyjdzie do skutku, na zasadach, określonych w obowiązujących przepisach o wywłaszczeniu nieruchomości na potrzeby urządzeń użyteczności publicznej, a w województwach krakowskiem, lwowskiem, stanisławowskiem i tarnopolskiem, oraz w cieszyńskiej części województwa śląskiego z zastosowaniem ustawy z dnia 18 lutego 1878 r. (Dz. U. P. austr. Nr. 30).
(2) Termin, od którego postanowienie ust. 1 będzie stosowane do gruntów, zajętych w dniu wejścia w życie ustawy niniejszej przez groby i cmentarze wojenne, określi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(3) Postanowienie ust. 1 nie ma zastosowania do gruntów, które przed terminem, określonym na podstawie ust. 2, zostaną zwolnione przez przeniesienie grobów bądź cmentarzy na inne miejsce.
"

Tak to wygląda teoretycznie.

Pozdrawiam,
Adam

DankaW napisał(a):
okazało się, że grunt na którym dziś rośnie to co rośnie, jest własnością Gminy, która bardzo chętnie chce się go pozbyć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2010, 11:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Adamie, Twoje informacje są dla mnie bezcenne. Bardzo dziękuję.

Mam jeszcze kilka wątpliwości, a jak napiszę pismo do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego to będzie za późno pytać.

1). Grunt na którym znajduje się stary cmentarz stanowi własność Gminy.
2). Do 1920 parafia ta była prawosławną.
3). Nie wiem do kiedy chowano na tym cmentarzu zmarłych, na mapach sprzed II wojny są widoczne już dwa cmentarze, ten o którym piszę i nowy w pobliżu kościoła.
4). Cmentarz ten nie ma statusu wojennego, że zostali tam pochowani polegli żołnierze, to są informacje uzyskane od mieszkańców, a oni posiadają je z przekazów ustnych od swoich przodków.
5). Poszukuję już w niemieckich archiwach listy poległych w toczącej się tam wówczas walce żołnierzy.

A teraz istota moich wątpliwości.
Czy mam w ogóle jakieś podstawy pisać do MUW o zainteresowanie się tym cmentarzem?
Po prawosławnej parafii nie ma tam żadnych dokumentów, żadnych spisów pochowanych?
Jak to udowodnić? Mam tylko akt zgonu Dziadka.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2010, 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Myślę, że trzeba napisać do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa:
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
00-926 Warszawa ul. Wspólna 2

Można też wysłać "do wiadomości" urzędu wojewódzkiego.
Rada powinna (i tak robi) przekazać sprawę do wyjaśnienia Urzędowi Wojewódzkiemu lub wyjaśni to sama.
Tu mogły być potrzebne sondaże, skoro nie wiadomo, gdzie są dokładnie te mogiły. To trochę gorzej.
Bo opieka ze strony Rady i urzędu wojew. mogłaby w tym przypadku dotyczyć tylko mogił wojennych.
Napisz proszę (ewent. na priv.) co to za miejscowość, to zadzwonię do Rady i zapytam, czy coś o tym kiedyś już słyszeli.
Jeszcze raz się upewnię - miejsce mogiły nie jest dokładnie znane??

Adam

DankaW napisał(a):
...
Czy mam w ogóle jakieś podstawy pisać do MUW o zainteresowanie się tym cmentarzem?
Po prawosławnej parafii nie ma tam żadnych dokumentów, żadnych spisów pochowanych?
Jak to udowodnić? Mam tylko akt zgonu Dziadka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2010, 14:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Ja borykam sie z problemem-bylo nazwisko mojego wuja na jednym cmentarz,ekshumowano go w drugie miejsce,a ekshumując wuja ponownie-jego nazwisko "zaginęlo" i tak prawdę mówiąc nie wiem do końca,czy wuj zostal pochowany na cmentarzu wojennym w Walczu.

Tworząc drzewo genealogiczne rodziny zajęłam się poszukiwaniem brata mojej prababci-Franciszek Basta.Ustaliłam,że był jeńcem Obozu w Borne Sulinowo,Stalag II D,zmarł 02.06.1940 i jest pochowany na tamtejszym cmentarzu z numerem grobu 23.Poprosiłam na jednym forum panów,którzy organizują różne wyprawy militarne,że gdyby byli w tamtych rejonach,by zrobili mi choć parę zdjęć tego cmentarza.Po jakiś czasie odezwał się pan,który przypadkowo przeczytał moją prośbę i pokierował mnie dalej.Nawiązałam kontakt z Panem Tomaszem Skowronkiem,który mnie poinformował,że ..."Zwłoki z prac prowadzonych w 1948 roku przenoszono w dwa miejsca: 1. na prowizoryczny cmentarz, w m. Nadarzyce, znajdujący się obok byłego cmantarza ewangielickiego 2. na prowizoryczny cmentarz położony przy drodze Nadarzyce-Sypniewo w pobliżu jeziora Busino.".."Na protokole tym pod nr 737 widnieje nazwisko BASTA FRANCISZEK."......Pan Tomasz Skowronek uczestniczył w latach 2002-2004 w ponownie prowadzonych tam pracach sondażowo-ekshumacyjnych.Otrzymałam również dokumenty "pismo Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa skierowane 14 października 1991 roku, do Polskiego Czerwonego Krzyża w sprawie "Powtórnego" pochówku jeńców Oflagu II D Gross Born i Stalagu 302". Wynika z niego jednoznacznie, że wszystkich przeniesiono na cmentarz wojenny w Wałczu. Pan Tomasz Skowronek dzięki swojej uprzejmośći pojechał do Wałcza,by sprawdzić wszystkie nazwiska spoczywających tam żołnierzy i niestety nie ma tam nazwiska mojego wuja.Pragnę się dowiedzieć czy wuja rzeczywiście spoczywa na cmentarzu w Wałczu,czy to tylko przeoczenie w spisie nazwisk.Gdzie mam się zgłosić o pomoc,jakie wnioski muszę wypisać.Proszę pomóżcie mi.
Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2010, 20:29 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.
Zarośnięty i zapomniany cmentarz w Poznaniu przy ulicy Leśnej. Należał do parafii pw. Ducha Świętego w Antoninku.
Obecnie nieczynny i chyba bez gospodarza. Na cmentarzu znajduje się jeszcze wiele odwiedzanych grobów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2010, 21:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Grzegorzu - dziekuje za fotki i spacer po cmentarzu, ktory jest taki biedniutki ale nie zapomniany o czym swiadcza kwiatki na grobach.
Temat bardzo na czasie przed Swietem Wszystkich Swietych.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2010, 23:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - w zalaczeniu dwie fotki grobu moich Pradziadkow ze strony ojca.
Grob znajduje sie na cmentarzu przy ul.Samotnej w Poznaniu.
Odszukalam grob w 2002 roku a od 6 lat opiekuja sie grobem z okazji swieta Wszystkich Swietych: Marcin Szambelan, Rafal Bartoszewski, Krzysztof Jendras i Marek Stelting. Wczesniej pomagali takze Tomasz Kruszona i Bartosz Maksimczyk. Dziekuje Wam serdecznie za wielka pomoc.
Specjalnie zalaczam fotki "przed" i "po" aby bylo widac roznice.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/281 ... 494ea.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bf9 ... 8d41b.html

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Ostatnio edytowano 18 paź 2010, 00:19 przez Hania, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2010, 23:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
http://www.youtube.com/watch?v=2XyiCq9Kis0
serce się kraje gdy oglądam zdewastowane i zapomniane cmentarze, zarówno te poewangelickie jak i te holeryczne... :(
NIestety jeszcze w dzisiejszych czasach można spotkać grabieże i niszczenie tego co jeszcze pozostało.
;(

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2010, 23:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
ps.
jednak na młodych można liczyć http://www.youtube.com/watch?v=l7UH-oJBCTc - oby tak dalej!!!

ps 2 - szukam chętnych do podobnych działań w mojej okolicy. Chętnych, a w szczególności wiedzących gdzie można uszczypnąć troszkę kasy np na ogrodzenie cmentarza proszę o kontakt.

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2010, 23:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Serce sie kraje ale tez i cieszy przy drugim linku.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 paź 2010, 18:45 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Hania napisał(a):
Grzegorzu - dziekuje za fotki i spacer po cmentarzu, ktory jest taki biedniutki ale nie zapomniany o czym swiadcza kwiatki na grobach.
Temat bardzo na czasie przed Swietem Wszystkich Swietych.


To że napisałem , że cmentarz jest zapomniany miałem na myśli jego sąsiedztwo z cmentarzem na Miłostowie (przez ulice Bałtycką) i z 3 parafiami -w Antoninku , Bogucinie i Zielińcu. Jaki jest jego stan ilustrują zdjęcia. Za groby znajdujące się na nim nie pobiera się żadnych opłat i prolongat , nie sprząta , remontuje , wywozi śmiecie itd. Nie jest nawet oznakowany i nie ma go na aktualnej mapie miasta Poznania.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2010, 02:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Grzegorzu - ciekawa jestem, kto byl ostatnim gospodarzem tego cmentarza i dlaczego jest zapomniany przez sasiednie parafie itd. ?
Do kogos, czegos ten cmentarz przynalezy a ten "ktos" nie wykonuje swoich obowiazkow od lat.
To pewnie jest taka sama historia jak cmentarz przy ul.Samotnej, niby jest wlasciciel ale na tym sie konczy.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2010, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14 sty 2007, 16:29
Posty: 583
Lokalizacja: Nowa Ruda dolnośląskie
Odnawiam wątek na temat starego zdewastowanego cmentarza w Sulmierzycach o którym pisałam we wcześniejszych postach.

Dzięki zorganizowanej akcji członków Ruchu Samorządowego SULMIERZYCZANIE stary cmentarz został sprzątnięty a zdewastowane nagrobki naprawione :D :D Brawo!

Proszę kliknąć na podany link

http://sulmierzyczanie.republika.pl/sul ... czoraj.htm

Jola

_________________
pozdrawiam
Jola Mazur

Włodarczyk Suśnia Mokronos, par Kobierno, Orla - Koźmin, Wielowieś
Wachowiak Frankowiak par Wyganów
Jończak Błaszczyk/Błaszak Mokronos
Zieleziński Krenc Sulmierzyce
Dymek Połajewo
Narożyński par. Objezierze/Oborniki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sty 2011, 18:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Jakiś czas temu przy realizacji pewnego projektu uzyskałem dokumenty dotyczące starych cmentarzy.
W porządku chronologicznym są to:
1. " Protokół oględziny cmentarza nieczynnego położonego w miejscowości....." z dnia 26.09.1967 r.
Pisownia jak na druku wydrukowanym w ilości 5.000 formularzy - zdecydowanie większej niż zapotrzebowanie powiatowe lub wojewódzkie.

2. Pismo ówczesnego Naczelnika Powiatu z 2.04.1973 r. do Prez. Powiatowej RN -
..."występuję z wnioskiem do PPRN w ...... o wyrażenie zgody na likwidację nieczynnego od 40 lat cmentarza w ..... zamkniętego decyzją Ministra Gospodarki Komunalnej nr. ..... z dnia ......1961r. i przeznaczeniem tego cmentarza na uprawy."

3. odpis "Zestawienie wniosków konserwatorskich" - Woj. Konserwatora Zabytków w K... - cmentarze przeznaczone do likwidacji. ( dokument niekompletny - prawdopodobnie zawierał ponad 30 pozycji).

4. "informacja Wydziału Gosp. Kom. i Mieszkaniowej PPRN w ... na posiedzenie Prezydium Rady w dniu .....1973r. dot. przebiegu prac w zakresie przeznaczenia terenów nieczynnych cmentarzy na inny cel."
Z informacji tej wynika, że:
- ...na terenie powiatu znajdują się ogółem 93 nieczynne cmentarze, w tym 6 cmentarzy w mieście ....
- ...na rozpoczęcie prac zabezpieczono w Gminach środki finansowe, z nadwyżki budżetowej przekazano 200.000 zł.
- ... z zagadnieniem przeznaczenia terenów nieczynnych cmentarzy ....... prowadzone były przez resort kultury i sztuki prace weryfikacyjne cmentarzy pod względem historyczno-politycznym, zabytkowym i krajobrazowym.

- ...na terenie nieczynnych cmentarzy w powiecie.... znajduje się duża ilośc tabliczek z nazwiskami polskimi oraz nagrobki o znaczeniu zabytkowym. Cmentarz w R... jest obiektem o typowo polskim charakterze i zgodnie z opinią Woj. Kons. Zabytków cmentarz ten zostanie uporządkowany. Na tym cmentarzu będą zgromadzone wszystkie nagrobki zabytkowe oraz tabliczki z nazwiskami polskimi.
- ...kamień nagrobny pochodzący z nieczynnych cmentarzy Prez. MRN i UG. zgromadzą w jedno wytypowane miejsce i zabezpieczą przed kradzieżą.


W wspomnianych dokumentach m.in. przywołane są:
- uchwała z 1967 r. Prez. WRN w K... w sprawie ustalenia kierunków działalności w zakresie uporządkowania spraw cmentarnictwa na terenie woj. k....
- art. 6 ust. 1 ustawy z 31.01.1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych,
- pismo okólne nr. 11 Min. Gosp. Komunalnej z 3.08.1964r. w spr. stanu prawnego nieczynnych cmentarzy.

5. Uchwała nr ....../1973r Prezydium PRN z dnia 24 kwietnia 1973r. w sprawie przeznaczenia terenów nieczynnych cmentarzy na inny cel. - ....."PPRN w .... postanawia wyrazić zgodę na przeznaczenie terenów nieczynnych cmentarzy .... na inne cele z zachowaniem warunków określonych w art. 6 ust. 2 i 4 cytowane ustawy.

O tej sprawie rozmawiałem z żyjącymi jeszcze : ówczesnym Naczelnikiem Powiatu oraz Sekretarzem Gminy, na terenie której znajdował się interesujący mnie cmentarz.
Są to już panowie w bardzo podeszłym wieku, więc ich kłopoty z pamięcią o tych zdarzeniach, w obecnym czasie chyba są uzasadnione .
Jeszcze dzisiaj można na terenie powiatu spotkać wiele takich zaniedbanych cmentarzy. A przecież powinno ich nie być !
Ale są i to z bardzo prozaicznej przyczyny. Wspomniałem wyżej, że Gminy posiadają odpowiednie fundusze, że z nadwyżki powiatu przeznaczono 200.000 zł.
Było to tylko ..." na rozpoczęcie prac...".,
Później jakoś wszystko powoli zanikło, chociaż wiele prac likwidacyjnych wykonano.Chyba z tymi funduszami coś było nie tak, mimo ówczesnej sytuacji polityczno -ustrojowej.

Myślę, że jest to historia, która mogła wystąpić w wielu powiatach.
Ponieważ opisywane zdarzenia dotyczą pogranicza Pomorza i Prus, to w pewnym momencie powstała fundacja, której celem celem była ochrona cmentarzy ewangelickich. Początek był huczny - wybudowano i wyposażono na potrzeby fundacji olbrzymi gmach, zatrudniono kilka osób, zawieszono na nim niemiecką flagę...
Bywałem w biurze tej fundacji w okresie jej działalności - nawet coś się tam działo!
Widziałem szafę z ogromną ilością teczek - miały to być dokumenty poszczególnych cmentarzy. Potem wszystko nagle zniknęło, także i akta.
Mimo to jestem w posiadaniu dokumentów wytworzonych przez wspomnianą fundację, dotyczących cmentarza, którego losami się zajmuję.

Jeszcze jedno - proszę zwrócić uwagę na stwierdzenie mówiące o kryteriach weryfikacji cmentarzy: .."prowadzone były przez resort kultury i sztuki prace weryfikacyjne cmentarzy pod względem historyczno-politycznym, zabytkowym i krajobrazowym."

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2011, 02:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Jolu, naleza sie wielkie slowa uznania dla tych, ktorzy czynnie przyczynili sie do uporzadkowania cmentarza. Jak porownac fotografie to niebo do nocy :!:
To jest naprawde ciezka, fizyczna praca.

Boguslawie - jestes prawdopodobnie w posiadaniu jedynych, takich, zachowanych dokumentow. Jest to dokumentacja niezmiernie ciekawa z tego co piszesz. Co masz zamiar zrobic z tym ?

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2011, 16:23 
Offline

Dołączył(a): 05 gru 2010, 17:12
Posty: 40
adsk napisał(a):
A propos gruntu:
"Art. 3. (1) Grunty, zajęte przez groby i cmentarze wojenne, jako też grunty, potrzebne do założenia takich cmentarzy i grobów, - z wyjątkiem gruntów cmentarzy wyznaniowych i gminnych - nabywa na własność Skarb Państwa w drodze umowy, bądź też, gdy umowa nie przyjdzie do skutku, na zasadach, określonych w obowiązujących przepisach o wywłaszczeniu nieruchomości na potrzeby urządzeń użyteczności publicznej, a w województwach krakowskiem, lwowskiem, stanisławowskiem i tarnopolskiem, oraz w cieszyńskiej części województwa śląskiego z zastosowaniem ustawy z dnia 18 lutego 1878 r. (Dz. U. P. austr. Nr. 30).
(2) Termin, od którego postanowienie ust. 1 będzie stosowane do gruntów, zajętych w dniu wejścia w życie ustawy niniejszej przez groby i cmentarze wojenne, określi rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu.
(3) Postanowienie ust. 1 nie ma zastosowania do gruntów, które przed terminem, określonym na podstawie ust. 2, zostaną zwolnione przez przeniesienie grobów bądź cmentarzy na inne miejsce.
"

Tak to wygląda teoretycznie.

Pozdrawiam,
Adam

DankaW napisał(a):
okazało się, że grunt na którym dziś rośnie to co rośnie, jest własnością Gminy, która bardzo chętnie chce się go pozbyć


Witam Panie Adamie. Co do własności gruntów pod cmentarze i kwatery wojskowe , to bywają i takie które są do dziś własnością związków kombatanckich. Taką sytuację mamy w Środzie Wielkopolskiej. Mam na myśli kwaterę Powstańców Wielkopolskich którą Szanowny Pan zna. I dziękuję Bogu że sprawy własności uregulowali kombatanci ze Środy już w latach 30-tych ubiegłego wieku. Jest to faktycznie ewenement ponieważ kwatera jest nierozerwalnie związana z cmentarzem parafialnym ale o pochówkach zawsze decydowali powstańcy z r.1918. Każdy z nich wykupił miejce pochówku dla siebie. Zakup terenu odbył się zgodnie z prawem i zapisem notarialnym czego dopilnował Św.P. Proboszcz Mieczysław Meissner. Dokumenty do dziś są w posiadaniu Prezesa Społecznego Komitetu Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie, i były respektowane i przez władze kościelne jak i administracyjne. Myślę że gdyby nie to, to z kwaterą byłoby tak jak z mogiłą żołnierzy 55 Pułku Piechoty . Była i uległa dezintegracji. No ale można śmiało stwierdzić że wspólnie z władzami udało się tych poległych upamiętnić, czego był Pan światkiem 1 września ub.r. Z poważaniem Remigiusz W.Nowak - Narodowiec / nie szowinista/.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2011, 18:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Hania napisał(a):
....Boguslawie - jestes prawdopodobnie w posiadaniu jedynych, takich, zachowanych dokumentow. Jest to dokumentacja niezmiernie ciekawa z tego co piszesz. Co masz zamiar zrobic z tym ?


Jak wspomniałem - dokumenty dot. likwidacji nieczynnych cmentarzy "odkryłem" w pobliskim AP podczas poszukiwań materiałów do jednego z moich projektów, dotyczącego obiektu powstałego w XVIII w. I w pisanym obecnie opracowaniu dotyczącym tego cmentarza zostaną - prawdopodobnie w całości - zamieszczone.
Ten zespół archiwalny dotyczy "mojego" powiatu, ale w innych powiatach prawdopodobnie było podobnie. Stąd proponuję poszperać w pobliskich AP lub popytać w Urzędzie Starosty.
Na ziemiach, które kiedyś były pod zaborem pruskim zapewne takich cmentarzy powstało i zachowało się wiele.
Nie potrafię określić działań władz gdy w powiecie było co najwyżej kilka cmentarzy podlegających likwidacji.
Niejednokrotnie takie cmentarze były zakładane na obszarach leśnych. I zdarzało się, że współcześnie na tych terenach tworzono przyrodnicze rezerwaty i parki narodowe. A o tym to najlepiej będzie wiedział konserwator przyrody; warto też popytać w biurze konserwatora zabytków...

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2011, 23:52 
Offline

Dołączył(a): 11 gru 2007, 21:50
Posty: 37
Lokalizacja: Warszawa
Czy może ktoś z forumowiczów, zna cmentarz ewangelicki we wsi Maślaki k. Wilczyna. Czy są tak jakieś istniejące nagrobki.
Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 16:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Witam - Dla zainteresowanych cmentarzami ewangelickimi w Wielkopolsce, pamietam, ze bardzo niedaleko Otorowa kolo Szamotul, w lesie byl i z tego co wiem nadal istnieje, stary cmentarz ewangelicki, niedaleko lesniczowki.
Pozdrowienia.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2011, 18:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 kwi 2007, 21:41
Posty: 106
Lokalizacja: Poznań
W Archiwum Zakładowym Wlkp. Urz. Wojew. jest spis nieczynnych cmentarzy z dawnego woj. poznańskiego.
Niestety - brak daty na tym dokumencie/skoroszycie - chyba lata 70-te. Co gorsza - nie zapisałem sobie sygnatury - jak tylko ją odnajdę to podam.
Ewentualnie mogę sprawdzić jakiś cmentarz w mojej kopii w pracy.

Pozdrawiam!
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2011, 21:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
DankaW napisał(a):
Adamie, Twoje informacje są dla mnie bezcenne. Bardzo dziękuję.
...A teraz istota moich wątpliwości.
Czy mam w ogóle jakieś podstawy pisać do MUW o zainteresowanie się tym cmentarzem?
Po prawosławnej parafii nie ma tam żadnych dokumentów, żadnych spisów pochowanych?
Jak to udowodnić? Mam tylko akt zgonu Dziadka.


Moi Drodzy.
Dzielę się z Wami moją kolejną wielką radością.
Odwiedziliśmy ponownie Podlasie, i przedstawiamy krótką fotorelację z wyprawy w „poszukiwaniu grobu Dziadka”.
Dziś mogę napisać z wizyty w miejscu, gdzie pochowany jest mój Dziadek.

Dziękuje Bartkowi i Adamowi – Oni wiedzą za co.

Zdjęcia ze spotkania na plebanii Parafii Próchenki z ks. Proboszczem Tadeuszem Turykiem i Wójtem Gminy Olszanka mgr inż. Janem Parolem.

Najpierw odwiedziny starego cmentarza. Widać że prace porządkowe ruszyły.

Obrazek

Być może stoje na jakiejś mogile. Bóg miły wie?

Obrazek

Zapalam znicz.

Obrazek

W miłej atmosferze, w towarzystwie ks. Proboszcza i Pana Wójta.

Obrazek

Wymieniamy wiele informacji, nie znanych dla obydwu stron.

Obrazek

Pan Wójt "jak żołnierz" składa przysięgę, że będzie "Miejsce Pamięci", a i przy okazji cmentarz wróci do świetności.

Obrazek

Przyszedł czas rozstania.

Obrazek

Z ks. Proboszczem szukamy drogi do cmentarza istniejącej w mapach geodezyjnych.

Obrazek

Wrócę w to miejsce zapewne za rok.
Obrazek


Życzę Wszystkim szukającym grobów swoich przodków, aby spotkała ich taka przychylność terytorialnych władz kościelnych i samorządowych jak mnie.


.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2011, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 29 sie 2009, 12:22
Posty: 184
Lokalizacja: Bydgoszcz
A dzięki Ci Pani za urzekające fotki! A tak wogóle,to zuch z Ciebie dziewczyna. Nie dośc , że
tak daleko, bo na Podlasie podążasz i tam nie boisz się razem z Wielebnym w zaroślach łazic.
No zuch Diewoczka ! ( No wiesz, złe nie śpi...)
-----------------------------
Pozdrawlaju - hentomal@senior

_________________
Interesują mnie nazwiska :Adamczewski i Basiński,których przodkowie pochodzili z Kujaw. Zaś osoby z poza Kujaw i noszące nazwisko Kuropatwiński
proszę o kontakt ze mną.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 297 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL