Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 13:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lis 2022, 22:12 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/408369/edition/379356/content?&ref=struct
Już sam nie wiem, czy potrzebuję prawnika, czy tłumacza...
Oeffentlicher Anzeiger 1885, wpis nr 2592 (s. 17) - to zbiorcze ogłoszenie czterech spraw, z których interesuje mnie oznaczona nr 1), a precyzyjnie Julian Urbański z Krobi, czyli mój przodek.
Jeśli dobrze rozumiem, to chodzi o obłożoną hipoteką działkę w Krobi - ale kompletnie nie potrafię z tego zrozumieć, czy to Julian udzielił pożyczki, czy jemu pożyczono i o co w tym wszystkim w ogóle chodzi...

Pomóżcie proszę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2022, 21:53 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
w zasadzie teraz na to wpadłem, że zamiast wstawiać linka, mogę zacytować. to wypis z interesujących mnie fragmentów (jedna z czterech spraw połączonych w ogłoszeniu):

Es stehen eingetragen auf den Grundstücken Kröben Nr. 278 Abth. III Nr. 1. 50 Thlr. mit 5 pCt. verzinsliches und nach halbjährlich Kündigung rückzahlbares Dahrlehn für den Bürger Joseph Walkiewicz zu Kröben

Auf Antrag der eingetragenen Eigenthümer der Pfandgrundstücke werden nach angeblicher Tilgung der Posten die über dieselben gebildeten, glaubhaft verloren gegangenen Hypotheken Urkunden, welche bestehen zu aus der gerichtlichen Schuld- und Verpfändungs Urkunde Gostyn, der 29. Januar 1839 dem Ingroffationsvermerk von 10. November 1840 und den Hzpothekenshein vom 8. Dezember 1840

Die Inhaber der Urkunden werden aufgefordert spätenstens in dem auf den 13. August 1885, Vormittags 10 Uhr vor dem unteryeichneten Gerichte, Geschäftszimmer 3 anberaumten Aufgebotstermine ihre Rechte anzumelden und die Urkunden vorzulegen, widrigenfalls dieselben für traftlos erklärt werden.

Das Aufgebot ist beantragt von dem Rechtsanwalt Weiss zu Gostyn als Vertreter zu des Ackerbürgers Julian Urbanski zu Kröben


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 06:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Nie są zarejestrowane na nieruchomości Kröben nr. 278 abth . III nr 1. 50 talarów . z 5 proc. Oprocentowana pożyczka dla Obywatela Józefa Walkiewicza zu Kröben, spłacana po półrocznym wypowiedzeniu Na wniosek zarejestrowanych właścicieli zastawionych nieruchomości, po rzekomej spłacie przedmiotów, ustanowione na nich hipoteki, wiarygodnie utracone, są aktami, na które składają się dług sądowy i dokument zastawu Gostyń, styczeń 1839 r., nota składowa z 10 listopada 1840 r. oraz świadectwo apteczne z dnia 8 grudnia 1840 r. Posiadacze dokumentów proszeni są o zarejestrowanie swoich praw nie później niż 13 sierpnia 1885 o godzinie 10 rano przed podpisanym sądem, kancelaria 3 i przedstawić dokumenty, w przeciwnym razie ten sam zostanie uznany za niewinnego. Wezwania wystąpił adwokat Weiss zu Gostyn jako pełnomocnik chłopa Juliana Urbańskiego

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 06:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
To z tlumacza

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 09:12 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
no właśnie tu jest problem. przez tłumacza też to przepuściłem - i dalej nie umiem zrozumieć. czy z tego wynika, że Julian był właścicielem działki nr 278 w Krobi, czy też że pożyczył Walkiewiczowi 50 talarów na 5% pod zastaw tej działki (czyli że działka była Walkiewicza)?
czy dokumenty o których mowa w jakiś sposób zaginęły, czy też nie da się ustalić wierzycieli?
czytam to w kółko w obu wersjach językowych i nic nie rozumiem (dlatego nie wkleiłem tłumaczenia - uznałem, że może być mylące)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 128 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL