Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 05 sty 2021, 17:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Do Hani i Krysi
Dziękuję za zapytania odnośnie Michała Olejniczaka. Coś tutaj jest faktycznie niezgodne. Nie rozgryzłem jeszcze na czym polega błąd. Zajmę się tym tematem i za kilka dni dam odpowiedź.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2021, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
MiZmy napisał(a):

płk pilot Wiktor Nepomucen Pniewski, pochowany w Rozdrażewie
http://krotoszyn.naszemiasto.pl/artykul ... id,tm.html

Pozdrawiam
MiZmy

Witam.

"Nalot Wielkopolan na Frankfurt"

102 lata temu, 9.I.1919, z lotniska na Ławicy wystartowało 6 samolotów, pod dowództwem Wiktora Pniewskiego, cel: zbombardowanie lotniska we Frankfurcie.
6.I.1919 Powstańcy Wielkopolscy zdobyli lotnisko na Ławicy- akcja została przeprowadzona tak, by lotnisko, samoloty i amunicja nie została zniszczona.
Dzięki temu zdobyli sprzęt pozwalający na przeprowadzenie nalotu na Frankfurt.

https://dorzeczy.pl/historia/48933/1/na ... kfurt.html

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2021, 18:25 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Są jednak poważne wątpliwości co do tego faktu
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2021, 20:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Zamieszczone w artykule zdjęcie Wiktora Pniewskiego pochodzi z tego albumu:
https://polona.pl/item/album-z-fotograf ... c/4/#index

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sty 2021, 23:07 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Witam,
zwracam się z prośbą o pomoc w wyjaśnieniu, czy Jan Biniek ur. 06.09.1897 w Uciechowie otrzymał Wielkopolski Krzyż Powstańczy?
Z bazy uczestników powstania wynika, że tak. Natomiast nie ma go w bazie odznaczonych WKP.
Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2021, 20:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Do Hani !

Nie otrzymał Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego. W trakcie kwerendy w Archiwum Prezydenta RP odnaleźliśmy ok 300 wniosków o nadanie odznaczenia WKP. Pomimo, że były one zakwalifikowane przez wszystkie szczeble komisji, to nie znalazły się na listach odznaczonych. Nie ma żadnych zapisów dlaczego tak się stało.


WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2021, 21:29 
Offline

Dołączył(a): 08 lis 2010, 22:52
Posty: 211
Lokalizacja: Września
Wojtku,
bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jan Biniek zmarł we Wrześni 30.04.1952 i pochowany wraz z żoną Antoniną na tutejszym cmentarzu komunalnym.
Był synem Józefa i Cecylii z d. Marszałek.
Pozdrawiam
Hania

_________________
Poszukuję:
Lisiak, Dorna - okolice Szamotuł
Stein, Bulczyński - Września


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2021, 20:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 lut 2009, 19:33
Posty: 35
Lokalizacja: Poznań
hanialg napisał(a):
Wojtku,
bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jan Biniek zmarł we Wrześni 30.04.1952 i pochowany wraz z żoną Antoniną na tutejszym cmentarzu komunalnym.
Był synem Józefa i Cecylii z d. Marszałek.
Pozdrawiam
Hania


Dane dotyczące daty urodzenia i imienia matki inne w akcie urodzenia, inne w bazie uczestników powstania.
Podaję link do dokumentu w bazie Basia:
https://szukajwarchiwach.pl/11/757/0/1/ ... /#tabSkany

_________________
Zbigniew


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2021, 14:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Podporucznik baron Tadeusz Lerchenfeld zdjęcie i informacje w "Głosie Powstańca Wielkopolskiego"
25.09.1938 nr 36 s. 3.
Informacje i zdjęcie Małachowskiego Franciszek ur. 08.10.1875 z czterema synami powstańcami Stanisławem ur. 15.11.1901, Czesławem ur. 15.07.1904, Feliks ur. 9.06.1899 i Alfons ur. 16.08.1900 -
w "Głosie Powstańca Wielkopolskiego" 1938, nr. 9, s. 3 i tam też nekrolog Jana Jesionowskiego z Chodzieży.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2021, 15:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Część II i III i IV "Wspomnień o walkach powstańczych pod Żninem" Tadeusza Lerchenfelda zamieszczona jest w "Głosie Powstańca Wielkopolskiego" nr 38, s. 2 i nr. 39, s.2 oraz nr 41, s. 2.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2021, 20:36 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Oto krótka informacja o powstańcu wielkopolskim,Kazimierzu Bonowskim z Wągrowca.
https://oknonawagrowiec.pl/zdarzylo-sie ... z-wydawca/

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2021, 11:47 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2021, 11:33
Posty: 2
Dzień dobry

piszę w sprawie dwóch biogramów powstańców wielkopolskich: Pawła Mądrawskiego i Tomasza Mądrawskiego (ur. 13.12.1896). Biogram Pawła Mądrawskiego widniejący na stronie projektu: http://powstancy-wielkopolscy.pl/ łudząco przypomina hisotrię rodzinną o moim paternalnym pradziadku, Tomaszu Mądrawskim. Moja babcia, jego córka, wielokrotnie opowiadała o swoim ojcu, rzeźniku, uczestniku powstania, który po drugiej wojnie światowej był sołtysem Romanowa Górnego i który pracował potem "w lesie". Powyższą historię potwierdza jej mąż, a mój dziadek.

Różnice w ww. biogramach omówiłam kilka lat temu z babcią, która nigdy nie słyszała o Pawle Mądrawskim, dzisiaj jednak ciężko z nią rozmawiać ze względu na postępującą demencję (94 lata). Z racji konfliktu między babcią a pradziadkiem, nie mogę znaleźć w rodzinnych archiwach dokumentacji dot. Tomasza, jednak udało mi się znaleźć jego pozycję z liście weteranów powstania, gdzie wpisany ma zawód rzeźnika. Ponadto, udało mi się dotrzeć do jego wniosku do Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego z prośbą o udzielenie pozwolenia na budowę miejskiej rzeźni w miejscowości Kruszewo w której mieszkał wraz z żoną Zofią aż się nie przeprowadzili do Romanowa Górnego, kilka lat przed drugą wojną światową.
Poniżej linki do ww. dokumentów
- https://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/1/ ... 5#tabSkany (karta 659, poz. 71)
- https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/1045418
Proszę o informacje, czy muszę przedłożyć jeszcze jakieś dokumenty, które by naprostowały ww. omyłkę.

Pozdrawiam
Aleksandra Krawczyk


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2021, 12:57 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
naranna napisał(a):
Dzień dobry

piszę w sprawie dwóch biogramów powstańców wielkopolskich: Pawła Mądrawskiego i Tomasza Mądrawskiego (ur. 13.12.1896). Biogram Pawła Mądrawskiego widniejący na stronie projektu: http://powstancy-wielkopolscy.pl/ łudząco przypomina hisotrię rodzinną o moim paternalnym pradziadku, Tomaszu Mądrawskim. Moja babcia, jego córka, wielokrotnie opowiadała o swoim ojcu, rzeźniku, uczestniku powstania, który po drugiej wojnie światowej był sołtysem Romanowa Górnego i który pracował potem "w lesie". Powyższą historię potwierdza jej mąż, a mój dziadek.

Różnice w ww. biogramach omówiłam kilka lat temu z babcią, która nigdy nie słyszała o Pawle Mądrawskim, dzisiaj jednak ciężko z nią rozmawiać ze względu na postępującą demencję (94 lata). Z racji konfliktu między babcią a pradziadkiem, nie mogę znaleźć w rodzinnych archiwach dokumentacji dot. Tomasza, jednak udało mi się znaleźć jego pozycję z liście weteranów powstania, gdzie wpisany ma zawód rzeźnika. Ponadto, udało mi się dotrzeć do jego wniosku do Urzędu Wojewódzkiego Poznańskiego z prośbą o udzielenie pozwolenia na budowę miejskiej rzeźni w miejscowości Kruszewo w której mieszkał wraz z żoną Zofią aż się nie przeprowadzili do Romanowa Górnego, kilka lat przed drugą wojną światową.
Poniżej linki do ww. dokumentów
- https://szukajwarchiwach.pl/53/884/0/1/ ... 5#tabSkany (karta 659, poz. 71)
- https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/1045418
Proszę o informacje, czy muszę przedłożyć jeszcze jakieś dokumenty, które by naprostowały ww. omyłkę.

Pozdrawiam
Aleksandra Krawczyk

Witam.

Raczej nie ma żadnej pomyłki w biogramach.
Było kilku Mądrowskich.
Paweł Mądrowski ur. 1899 był synem Jana.
Jest również biogram Tomasza Mądrowskiego ur. 13.XII.1896, syna Jakuba i Anny z d. Kubiś.
Do dokumentów Tomasza jest dołączony Jego życiorys.

http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2021, 13:24 
Offline

Dołączył(a): 05 mar 2021, 11:33
Posty: 2
Pani chyba nie zrozumiała.... Sołtysem Romanowa Górnego jak również leśnikiem i rzeźnikiem był Tomasz Mądrawski. Taki biogram nie jest przyporządkowany jednak do Tomasza a do Pawła Mądrawskiego na stronie www odznaczonych powstańców wielkopolskich (czyli nie powstacywielkopolscy.pl a powstancy-wielkopolscy.pl). Członkowie mojej rodziny uważają że jest to pomyłka. Przedłożyłam już Pani dokumenty, że to Tomasz Mądrawski był rzeźnikiem z zawodu i założył rzeźnięw Kruszewie. Proszę podać w takim razie źródła biogramu Pawła Mądrawskiego, które by dowodziły, że był rzeźnikiem, pracował jako leśnik i był sołtysem Romanowa Górnego.

Pozdrawiam
Aleksandra Krawczyk

EDIT: Proszę znalazłam kolejną informację, relację ze strony Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, że to właśnie Tomasz Mądrawki a nie Paweł Mądrawski pracował przy transporcie leśnym:

http://www.mzntrzcianka.pl/102-rocznica ... polskiego/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 mar 2021, 15:36 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
naranna napisał(a):
Pani chyba nie zrozumiała.... Sołtysem Romanowa Górnego jak również leśnikiem i rzeźnikiem był Tomasz Mądrawski. Taki biogram nie jest przyporządkowany jednak do Tomasza a do Pawła Mądrawskiego na stronie www odznaczonych powstańców wielkopolskich (czyli nie powstacywielkopolscy.pl a powstancy-wielkopolscy.pl). Członkowie mojej rodziny uważają że jest to pomyłka. Przedłożyłam już Pani dokumenty, że to Tomasz Mądrawski był rzeźnikiem z zawodu i założył rzeźnięw Kruszewie. Proszę podać w takim razie źródła biogramu Pawła Mądrawskiego, które by dowodziły, że był rzeźnikiem, pracował jako leśnik i był sołtysem Romanowa Górnego.

Pozdrawiam
Aleksandra Krawczyk

EDIT: Proszę znalazłam kolejną informację, relację ze strony Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, że to właśnie Tomasz Mądrawki a nie Paweł Mądrawski pracował przy transporcie leśnym:

http://www.mzntrzcianka.pl/102-rocznica ... polskiego/


Faktycznie, nie zrozumiałam :?
Przepraszam, chciałam tylko pomóc.
Sprawdzałam na wykazie Powstańców, i podałam to, co znalazłam.
W sprawach wątpliwych, błędnych trzeba się skontaktować z twórcami tego projektu, link poniżej-

http://wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic. ... 62#p113565

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2021, 14:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Cytuj:
Napisane: 17 lut 2018, 00:12 przez Jarek
...
30. Górski Jakub s. Tomasza, ur. 13.07.1900 – Chotoń (Żnin), zam. Września, nr weryfikacyjny 6907, ...

Jarku,
możesz to jeszcze raz sprawdzić?
Chyba chodzi o Cotoń.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2021, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Z dzisiejszej wizyty na cmentarzu w Konarach k. Miejskiej Górki.
Powstańcy Wielkopolscy:
Józef Noculak
Na pomniku jest inna data urodzin niż na stronie powstancywielkopolscy.pl. Jest tez data zgonu i kilka ciekawych informacji. W tej samej mogile pochowany jest Jego syn Henryk (1924-1988) również żołnierz spod Monte Cassino.
Obrazek

Stanisław Konieczny
I tutaj data urodzenia jest inna.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2021, 15:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Tutaj akt urodzenia Jakuba Górskiego ur. w Cotoniu.

Obrazek

Uważam, że to nie zbieżność.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2021, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Dzień dobry

Uczestnik Powstania Wielkopolskiego,Franciszek Kazimierz Bonowski w 1920 r.poślubił w Wągrowcu Joannę Haławską,akt małż. USC Wągrowiec 66/1920.

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2021, 10:48 
Offline

Dołączył(a): 07 gru 2009, 20:56
Posty: 349
Oto miejsca pochówku powstańców wielkopolskich w Potulicach:

http://caspw.pl/zbiory/45.miejsca-pocho ... potulicach

_________________
pozdrawiam
Edyta

poszukuję:
Grams,Maciejewscy,Winkler,Thielmann,Cegielscy,Ciesiółka,Głów,Twardowscy,Kurczewscy,Nowak,Dziadoszek,Brząkała,Tomkowiak,Bejma,Drażdżyńscy,Dyament


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2021, 09:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Sprostowanie do biogramu Jana Lugierskiego:
Jego ojciec miał na imię Nepomucen a nie Jan.
Tutaj jest link do aktu urodzenia Jana Lugierskiego:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/aed4510810776a2927a0f89b6694f71eba8ea3dc9bb70c3ce9523c9369d5ab00

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2021, 11:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Mała poprawka
Henryk Susicki został pochowany na Jerzycach - cmentarz na Nowinie,
na podstawie nekrologu zamieszczonego w Głosie Wielkopolskim 02.08.1949 nr 209 s.4.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2021, 09:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Magdaleno !
Henryk Susicki jest pochowany na Junikowie wg wyszukiwarki z datą 1984. Nastąpiła ekshumacja w 1984 roku.

WOjtek

Pozostałe wpisy od stycznia br. będą, po analizie, uzupełnione w Projekcie.
Dziękuję za zamieszczone uwagi i uzupełnienia.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2021, 22:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Proszę o sprostowanie miejsca urodzenia:
jest: Fredyk, Wacław - ur. 1892.09.13 Jaworów, pow. Strzelno - rodzice: Walenty, Anna
winno być: Fredyk, Wacław - ur. 1892.09.13 Jaworowo, pow. Strzelno - rodzice: Walenty, Anna zd Wiśniewska

USC Miradz, Akt urodzenia A. Nr 75:
A. Nr 75. Ostrowo, dnia 19 września 1892.
Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj co do osoby znany robotnik Valentin Fredyk zamieszkały w Jaworowo, katolickiego wyznania, i zgłosił, że z Anna Fredyk z domu Wisniewska, jego żony, katolickiego wyznania, zamieszkałej przy nim,
w Jaworowo dnia 13 września roku 1892 przed południem o 1 godzinie dziecko męskiej płci urodziło się, które imię Waclaw (Wenzeslaus) otrzymało.
Przeczytano, zatwierdzono i podpisano /-/ Walęnty Fredyk
Urzędnik Stanu Cywilnego w zastępstwie /-/ nieczytelny
adnotacja: Zmarł dnia 2.1.1974 w Strzelnie, USC Strzelno Nr.rej. 2/1974

choć w akcie chrztu ma datę urodzenia 12 września :)
żonaty był z Heleną 1v Bandoch zd Durska (to moja krewniaczka)

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lip 2021, 23:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
Syn mojego prapradziadka:
jest: Gabryszak, Władysław - ur. 1892.06.04 Ostrowo, pow. Mogilno - ojciec: Franciszek
winno być: Gabryszak, Władysław - ur. 1892.06.04 Ostrowo, pow. Mogilno - ojciec: Franciszek, matka: Rozalia zd Kuraszkiewicz

USC Miradz-Ostrowo, Akt urodzenia A. Nr 41:
A. Nr 41. Ostrowo, dnia 9 czerwca 1892.
Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawił się dzisiaj co do osoby znany zagrodnik Franz Gabryszak zamieszkały w Ostrowo, katolickiego wyznania, i zgłosił, że z Rosalie Gabryszak z domu Kuraszkiewicz, jego żony, katolickiego wyznania, zamieszkałej przy nim,
w Ostrowo w jego mieszkaniu dnia 4 czerwca roku 1892 po południu o 10 godzinie dziecko męskiej płci urodziło się, które imię Ladislaus (Władysław) otrzymało.
Przeczytano, zatwierdzono i podpisano /-/ Franciszek Gabryszak
Urzędnik Stanu Cywilnego /-/ Niemczyk.

choć wg aktu chrztu urodził się w maju :)

Parafia Ostrowo mogileńskie, Liber baptisatorum, poz. 20/1892, ur 1892 Majus 4 Ostrowo – Ladislaus, chrzest Maji 6, rodz.: Franciscus Gabryszak colonus i Rosalia Kuraszkiewicz, chrz: Josephus Bąk de Ostrowo i Josepha Kuraszkiewicz de Ostrowo;

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lip 2021, 00:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 lis 2006, 02:22
Posty: 1359
Lokalizacja: Strzelno
w moim drzewie:
jest: Edmund Kozłowski
data śmierci: 1920.02.17
miejsce pochówku: Siedlimowo
rodzice: Wincenty, Anna

USC Siedlimowo, akt urodzenia A nr 85/1899
urodzony: 18.09.1899 Nożyczyn pow. Strzelno
rodzice: Wincenty, Anna zd Zawieja

_________________
Marzena
Szukam:Zgórski,Jankowski,Musiałowski,Wojtasik,Gabryszak,Andrzejczak,Szulczewski,Woźniak,Gryger (Gregier),Kuraszkiewicz,Grzeszkiewicz (Grzeszkowiak),Leśniewicz,Walczak,Orłowski,Tarnecki,Wiśniewski (były powiat Strzelno,okolice Skulska i Wilczyna)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 sie 2021, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Przeszukiwałem księgi i przykuł moją uwagę wpis:

Obrazek

Poszukałem i znalazłem:
Wawrzyn Lutomski
urodzenie: 1895 lub 1891.08.07 Szczytniki Duchowne lub Lubcz
data śmierci: 1919.01.11
miejsce pochówku: Lubcz
jednostka: Kompania Żnińska
status/stopień: szeregowiec

No to szukam dalej i jest: Wawrzyniec urodził się w Rudunku k. Lubcza w 1895 roku (jest też akt z USC Rogowo 120/1895)

Obrazek

Wysłałem dane na bazaindeks@gmail.com

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2021, 06:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cmentarz parafialny w Borku Wielkopolskim:

Jan Malchrowicz

Obrazek

Edmund Paczyński

Obrazek

Zdjęcia w dużym formacie wysyłam na bazaindeks@gmail.com

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2021, 16:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Brak w projekcie Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Zenkteler

Michał Zenkteler

Obrazek

Życiorys

Urodził się 15 września 1890 w Buku, w rodzinie Walentego (1838–1892) i Franciszki z Siuchnińskich (1859–1936)[1]. Był rolnikiem i inżynierem agronomii. Ukończył gimnazjum w Śremie oraz jednoroczną służbę wojskową w Armii Cesarstwa Niemieckiego. W latach 1911–1914 studiował rolnictwo w Akademii Rolniczej w Lipsku i w Berlinie. Przed I wojną światową działał w tajnych „Grupach Narodowych” oraz stowarzyszeniach polskich na emigracji.

W powstaniu wielkopolskim był dowódcą odcinka czarnkowskiego. W czasie wojny z bolszewikami walczył w szeregach 15 pułku artylerii polowej wielkopolskiej. Pełnił także funkcję adiutanta XV Brygady Artylerii Wielkopolskiej. Zweryfikowany w stopniu kapitana ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku w korpusie oficerów rezerwy artylerii. W latach 20. XX wieku był oficerem rezerwy 17 pułku artylerii polowej w Gnieźnie[2][3]. W 1934 roku pozostawał w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Gniezno. Posiadał przydział do Oficerskiej Kadry Okręgowej Nr VII[4].

Po przeniesieniu do rezerwy został dzierżawcą domeny państwowej w Pałczynie. Był prezesem powiatowym Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych na powiat wrzesiński. Był też członkiem wydziału powiatowego i rady powiatowej[5]. W 1931 roku zastąpił Leona Plucińskiego na funkcji prezesa Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych. Od 1934 roku był jednocześnie wiceprezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.

W 1935 roku został posłem IV kadencji (1935–1938) wybranym 15 515 głosami z okręgu wyborczego nr 98 (powiaty: gnieźnieński miejski, gnieźnieński, średzki, wrzesiński i wągrowiecki)[5].
Grób Michała Zenktelera na Cmentarzu Górczyńskim

Zmarł w nocy z 20 na 21 stycznia 1936 roku w Krakowie[6]. Pochowany 26 stycznia 1936 roku na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu (kwatera IVP-26-49)[7].

Obrazek

Był mężem Haliny z Glabiszów (zm. 1957)[1].

Ordery i odznaczenia

Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari nr 4736
Krzyż Niepodległości[8]
Krzyż Walecznych (trzykrotnie)
Złoty Krzyż Zasługi (dwukrotnie[8]; po raz drugi 9 listopada 1932[9])

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2021, 17:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję, za kilka dni umiescimy w Projekcie.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2021, 17:21 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Michał Zenkteler-

viewtopic.php?f=2&t=506&p=138447&hilit=Zenkteler#p138436

viewtopic.php?f=2&t=506&p=138447&hilit=Zenkteler#p138441

W projekcie Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego jest Michał Zenkteler ur. 15.IX.1890 w Buku, tylko rodzice wpisani- Edward, Joanna.
W Jego biogranie, w uwagach, wpisana notatka- źródło 093, rodzice Walenty, Franciszka.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2021, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
"Nasi Powstańcy: Bracia Ertelowie z Pieruszyc", Krotoszyn - naszemiasto.
https://krotoszyn.naszemiasto.pl/nasi-powstancy-bracia-ertelowie-z-pieruszyc/ar/c1-4213308

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2021, 20:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Łukasz Przybylski. Bohater trzech powstań?

Czytaj więcej na https://menway.interia.pl/historia/news ... gn=firefox

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2021, 15:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Małgorzacie za szczegółowe informacje. Naniesiemy poprawki.

Dziękuję ks. Janowi. Już mam to opracowanie i nanosimy na stronie.

Danka, to potwierdzenie tego co napisałaś o Łukaszu Przybylskim.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lis 2021, 12:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Znalazłam w Powstańcu Wielkopolskim z 1937 r. nr 15/16 s. 7 następujący zapis:
"(...) na polach pod Ławicą bazuje pod gołym niebem wraz z całą swoją, z 5 dzieci i żony, rodziną, bezdomny, zasłużony powstaniec Aleksander Brzeziński, bohater walk pod Szubinem, Czarnkowem, i Ujściem." Brak go w liście dedykowanej Brzezińskim.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2021, 21:18 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

- Bolesław h.Jastrzębiec Kierski *01.01.1862 Goniczki + 25.09.1944 Warszawa /Cywilna Ofiara Powstania Warszawskiego /
Powstaniec Wielkopolski , od 1910 wł.majatku Pniewy pow.Żnin
oz. 1v 02.02.1892 Gasawa
Bogumiła h.Ludzisko Steinborn *29.04.1867 Wycinki + 05.05.1918 Pniewy poch.Wenecja

- Ich Syn Tadeusz Kierski *19.05.1895 Żółwiny + po 1944 administrator rolny
Powstaniec Wielkopolski ,ppor.artylerii w wojsku niemieckim awansowany na kpt. w Powstaniu
oż.04.11.1925
Halina h.Bończa Ozdowska *26.08.1898 Michałowo k/środy Wlkp. +?

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2021, 02:05 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
wojciech napisał(a):
...
Dziękuję ks. Janowi. Już mam to opracowanie i nanosimy na stronie.
...
WOjtek

Kolejne opracowanie o powstańcu Tadeuszu Ertlu
https://wlkp24.info/wspomnienie/w-erdel-tadeusz-befc2/

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2021, 21:14 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2007, 17:33
Posty: 306
Lokalizacja: Wschowa
Witam !

W Powstaniu Wielkopolskim brał udział mój Krewny z Radomia ;

- Tadeusz Aleksander Maria h.Cholewa Kamieński *23.08.1892 Radom + 22.08.1920 Poznań Szpital Chirurgiczny poch.Radom
student Un.Jagielońskiego,b.oficer armii rosyjskiej ,kpt.piechoty

[ Syn Józefa Kazimierza Jakuba *20.07.1859 Łanieta par.Krzynowłoga Mała +?
oz. ca 1890 Anna Wanda Sokołowska *+?]

oz. Maria Alicja Traczyńska *13.02.1896 Przysucha + 16.08.1970 Radom
Córka Irena *ca 1920 +12.05.2011 Radom x Mieczysław Bronisław Gierycz *05.11.1915 + 14.08.2004 Radom

Pozdrawiam
Mirek K.Paliszewski
PS Brat Tadeusza , Zbigniew Piotr Mieczysław Kamieński *1896 Radom +08.01.1919 zginał na polu walki z bolszewikami w Galicji
Brat Tadeusza , Lesław Jan Władysław Kamieński *1894 Radom +20.03.1927 Radom jeometra /geometra/
oz.24.01.1922 Radom z wdowa po Nim Maria Alicja Traczyńska - Kamieńska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 gru 2021, 11:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Do marka
W naszej Bazie Uczestników Powstania Wielkopolskiego znajduje się Pana krewny Tadeusz Kamieński. Nie mamy o nim zbyt wielu informacji, dlatego proszę o kontakt na adres: bazaindeks@gmail.com , abyśmy mogli je uzupełnić.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2022, 13:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
W Bazie Uczestników P.W. znajduje się Kazimierz Szajek. Brakuje daty śmierci. Z nekrologu zamieszczonego w Głosie Wielkopolskim z 13.11.1945 r. dowiadujemy się, że został zamordowany w obozie Gusen-Mathausen.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 sty 2023, 19:40 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Dzień dobry,

Czy mail podany na stronie bazy Powstańców Wielkopolskich jest prawidłowy? Mój krewny wysyłał dwie wiadomości w sprawie uzupełnienia bazy - 6 listopada zeszłego roku, oraz 3 stycznia obecnego. Niestety na żadną nie dostał odpowiedzi.

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2023, 15:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Witam,

Odwiedził mnie dziś kuzyn i przyniósł zdjęcie mojego dziadka w mundurze Powstańca Wielkopolskiego.
Jak mam odnaleźć odnaleźć informacje o nim.
Mój dziadek to Stanisław Nowaczyk ur. 4.03.1901 Młodasko. Dziadek był w niewoli rosyjskiej, nie wiem kiedy wrócił.
Zdjęcie było zdobione w 1919 roku i jest na nim również informacja, że w powstaniu brał również udział jego brat Marcin.
Będę wdzięczny za pomoc.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2023, 16:27 
Offline

Dołączył(a): 13 lis 2011, 09:33
Posty: 294
Henryk Krzyżan napisał(a):
Witam,

Odwiedził mnie dziś kuzyn i przyniósł zdjęcie mojego dziadka w mundurze Powstańca Wielkopolskiego.
Jak mam odnaleźć odnaleźć informacje o nim.
Mój dziadek to Stanisław Nowaczyk ur. 4.03.1901 Młodasko. Dziadek był w niewoli rosyjskiej, nie wiem kiedy wrócił.
Zdjęcie było zdobione w 1919 roku i jest na nim również informacja, że w powstaniu brał również udział jego brat Marcin.
Będę wdzięczny za pomoc.

Henryku, tutaj http://powstancywielkopolscy.pl/pl/search jest Marcin; może któryś Stanisław będzie tym właściwym.
Pozdrawiam
Ela


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lut 2023, 19:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Elu, bardzo dziękuję.
Ten podpis na zdjęciu robił ktoś później, a mundur dziadka przypomina rosyjski z I W. Św. ma tylko polskiego orzełka. Być może wcale nie uczestniczył w Powstaniu.
Marcin to faktycznie brat dziadka.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 mar 2023, 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Dziś szukając w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, zupełnie czegoś innego, natknęłam się następująca informację:
Znana nauczycielka chełmińska-Józefina Żydowicz, z domu Biegacz –wychowana w patriotycznych tradycjach, uczestniczka strajku szkolnego, potem sanitariuszka insurekcji wielkopolskiej w Poznaniu i Inowrocławiu, dokąd udała się z bratem gimnazjalistą chełmińskim.
CHEŁMNO NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI s.13
https://kpbc.umk.pl/dlibra/publication/ ... 37/content
Prawdopodobnie to jej brat Antoni Żydowicz znajduje się na liście P.WLKP. Zginął w Inowrocławiu.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 mar 2023, 22:11 
Offline

Dołączył(a): 11 maja 2008, 21:10
Posty: 247
Skany teczek powstańców wielkopolskich z WBH CAW. W menu po lewej można wybrać kolejne grupy sygnatur. Z tego co widzę nie do końca są poukładane alfabetycznie
https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/i4871-25 ... 1-18-tsnq/

_________________
Joanna

http://gw.geneanet.org/joanna84_w?lang= ... i=A;o=A;k=


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 mar 2023, 18:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Do Magdy

Dziekuję za informacje, sprawdzimy.

Do Joanny

Te teczki są wg numerów posegregowane, a nie wg nazwisk, Trzeba znać sygnaturę (numer teczki) aby znaleźć powstańca.

CO ciekawe, Tytuł zbioru -Kolekcja akt Powstańców Wielkopolskich- sugeruje że tam sami powstańcy. Jednak spotkałem się w kilkunastu przypadkach z żllnierzami Armii Hallera.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 mar 2023, 18:05 
Offline

Dołączył(a): 24 mar 2021, 16:09
Posty: 180
Lokalizacja: Pniewy
joanna84 napisał(a):
Skany teczek powstańców wielkopolskich z WBH CAW. W menu po lewej można wybrać kolejne grupy sygnatur. Z tego co widzę nie do końca są poukładane alfabetycznie
https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/i4871-25 ... 1-18-tsnq/

Świetna jest ta strona :) Znalazłem informacje o bracie pradziadka razem ze zdjęciem.
U góry strony jest wyszukiwarka - wpisując nazwisko, wyszuka sygnatury, w których znajduje się dane nazwisko.

_________________
Pozdrawiam
Jacek

Chudziak|Zachciał|Gromadziński/Gromadka|Żurek|Buszkiewicz|Kawka|Konieczny|Sawala|
Bąk/Bunk|Hancyk/Chancyk|Lehmann|Szarata|Białkowski|Janiszewski|Musiał|Liberski

Poszukuję ur. ok.1745 Jana Liberskiego kołodzieja w Opalenicy i Otorowie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 mar 2023, 14:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Czy wiecie może dlaczego niektóre PDF'y można z tej strony pobrać a niektóre nie ?

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2023, 20:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2018, 23:52
Posty: 44
W niektorych teczkach mozna znalez rzeczywiscie duzo informacji , u mojego dziadka w teczce tej bylo niestety niewiele , wczesniej pisalam do WBH i wyszukali mi wszystkie dokumenty , dzieki temu poznalam dokladny zyciorys i przebieg pracy ideowo - niepodleglosciowej mojego dziadka .


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL