Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:17

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 lip 2021, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Mam akta gruntowe mojego przodka, Olędra z Chmielinki. To kilkanaście stron zapisanych po niemiecku kursywą. Ja niestety zbyt słabo znam niemiecki i za duże mam problemy z kursywą, żeby odczytać je samemu. Chciałbym mieć transkrypcję całości, ale to dużo tekstu, zbyt dużo, proszenie o to w ramach przysługi byłoby nadużywaniem wielkiej życzliwości forumowiczów.

Dlatego w tym wypadku jestem gotów zapłacić za transkrypcję. Czy znacie kogoś fachowego, kto się takimi rzeczami zajmuje? A może ktoś z forumowiczów chciałby się podjąć?

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lip 2021, 21:42 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Dostałem już na privie od Bartka namiary na jednego fachowca i napisałem do niego, ale jestem otwarty na inne sugestie - na wypadek gdybyśmy się nie porozumieli :)

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2022, 19:55 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2012, 23:08
Posty: 37
Cześć, i jak wygląda sprawa po kilku miesiącach, udało się przetłumaczyć? :)
A przede wszystkim chciałem zapytać: co udało Ci się wyłuskać z takich akt o życiu Olędra?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2022, 20:19 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Tak, dostałem bardzo dobrze zrobioną transkrypcję, niestety nie dowiedziałem się tego, na czym mi najbardziej zależało - skąd przywędrował do Chmielinki mój przodek ;)

Ale trafiłem trochę innych ciekawostek. Np. transakcję, na podstawie której mój przodek przejął grunty po teściu:

Cytuj:
Wdowa Pani Anna Bunkin wraz ze wszystkimi spadkobiercami daje swojemu ukochanemu zięciowi Christophowi Paschke, ukochanemu kmieciowi naszej gminy, pół huby ziemi i morgę za 140 Rthl: czyli sto czterdzieści talarów Rzeszy, które ten zapłaci w następujących terminach.
1. zapłaci w dniu dzisiejszym 50 talarów.
2. zapłaci od tej daty do Zwiastowania 66 rt. 16 gr.
3. zięć zachowuje 23 rt. od spadku po żonie.
Summa 140 Rthlr.
Ponadto kmieć daje najmłodszej siostrze na wesele ½ ćwiertni pszenicy, a dwóch szwagrów - Christoph Paschke i Andreas Bunk - dają razem jedną roczną świnię, i że muszą również dać połowę cukru i soli, a także ubrania najmłodszej siostrze.

(...) Za miłość i wsparcie, zięć daje matce
3 ćwiertnie pszenicy
1 ćwiertnię owsa
½ ćwiertni jęczmienia
1 duży garniec (Felse?) i 2 kwarty soli
i 3 miary lnu na zasiew, a dwaj synowie dają matce razem roczną świnię i każdy po korcu (Erdt Birn - truskawek? gruszek?);
Dlatego wdowa Anna Bunkin, za zgodą wszystkich spadkobierców, daje i przekazuje swoje pół huby i morgę ziemi swojemu zięciowi Christophowi Paschke, aby nim zarządzał, gospodarował, sprzedawał, wymieniał i oddawał, jak tylko uiści zapłatę.


Notabene przodek dbał o porządek w papierach, bo później jest w aktach pokwitowanie od męża najmłodszej córki, że faktycznie dostała ubrania na ślub :)

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL