Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Boguslawscy
PostNapisane: 06 wrz 2020, 12:35 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Dzien dobry,

czy ktos z Was dotarl - moze podczas wlasnych poszukiwan - do jakis wiadomosci o rodzie Boguslawskich lub posiada jakas wiedze na ich temat? W 1822 r. w Chojnicy odbywa sie slub miedzy Anastazja Boguslawska (ojciec: Antoni [?]) i Ludwikiem Szulceskim (Szulc). Przeczytalem, ze w Glinnie, zaraz w poblizu, urodzil sie slynny Wojciech Boguslawski (dworek ich zostal po wojnie zburzony), który byl synem regenta i dziedzica Leopolda Andrzeja z Boguslawic (gniazdo rodu [lub rodów(?)] Boguslawskich).

Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 22 wrz 2020, 11:02 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Dzień dobry,

stoję przed następującym problemem:
Odnalazłem w parafii Chojnica Antoniego Bogusławskiego (+1834, lat 70). Oeconomicus parafii, wcześniej silvanus. Trudno ustalić chrzest, bo w zakresie tych lat jest luka w księgach.
W Glinnie, ta sama parafia, dziedzicem przez jakiś czas był Leopold Bogusławski, regent ziemski Poznański. Wedlug Dworzaczka miał dwie córki oraz syna, słynnego Wojciecha Bogusławskiego. Lata się zgadzają. Antoni mógł być także jego synem, ale nie mam pomysłu jak do tego dojść, skoro nawet Dworzaczek nie potrafił (są jednak nieścisłości u niego). Dziwi także, że chrzest Wojciecha jest zapisany w roku 1770, a jako rok narodzin jest podany 1757. Myślałem o rejestrze mieszkańców Glinna? Może jakieś dokumenty spadkowe Leopolda (zmarł w 1793 r. w Środzie)? Ale gdzie szukać? Może jakieś inne akta, skoro był rejentem, coś może sie zachowało? Macie dla mnie jakieś sugestie i rady może?
Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 22 wrz 2020, 17:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Grzesiek napisał(a):
... Wedlug Dworzaczka miał dwie córki oraz syna, słynnego Wojciecha Bogusławskiego. Lata się zgadzają. Antoni mógł być także jego synem, ale nie mam pomysłu jak do tego dojść, skoro nawet Dworzaczek nie potrafił (są jednak nieścisłości u niego). Pozdrawiam Grzegorz

Grzegorzu,
myślę, że najpierw warto poczytać czym zajmował się prof. Dworzaczek, (mam tutaj na myśli teren badań).

http://teki.bkpan.poznan.pl/informacje_1.html

Jedyna Chojnica, którą mógł badać prof. Dworzaczek, leży w powiecie Poznań Wschód

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chojnica_ ... lkopolskie)3

Podaj kolejno Swoich przodków do Antoniego, postaramy się pomóc.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 22 wrz 2020, 18:26 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Cześć,
chodzi najpewniej o Chojnicę na północ od Poznania, bo chrzest Wojciecha (lub raczej ta ceremonia dopełniająca 13 lat później) jest w księgach.

Dziękuję za oferowaną pomoc!
Otóż poszukuję informacji o
- Antoni Bogusławski (zm.1834 Chojnica, lat 70) - poszukuję jego rodziców i rok urodzenia (czyżby wspomniany Leopold był jego ojcem?)
- Anastazja Bogusławska, ur. ok. 1798 (miejsce urodzenia N.N), ślub z Ludwikiem Szulc w Chojnicy w 1822, gdzie potem się im rodzą dzieci, które już znam.
- ewentualnie o Szulcach. Wiem że jakiś Ludwik się urodził w Owińskach w 1803 r., syn Bogusława (Gottlieba?) Szulca, luteranina oraz Urszuli, katoliczki. Mogło by się zgadzać. Tam również się rodzą dwie siostry. Przedtem i potem nie wiem, gdzie Szulcowie/Schulzowie/S(z)ulcewscy przebywają. Jakaś Urszula Szulc umiera w 1826 r. w Chojnicy (lat 60). Pasowała by.

Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 22 wrz 2020, 21:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Grzesiek napisał(a):
Cześć,
chodzi najpewniej o Chojnicę na północ od Poznania, bo chrzest Wojciecha (lub raczej ta ceremonia dopełniająca 13 lat później) jest w księgach.

Dziękuję za oferowaną pomoc!
Otóż poszukuję informacji o
- Antoni Bogusławski (zm.1834 Chojnica, lat 70) - poszukuję jego rodziców i rok urodzenia (czyżby wspomniany Leopold był jego ojcem?)
- Anastazja Bogusławska, ur. ok. 1798 (miejsce urodzenia N.N), ślub z Ludwikiem Szulc w Chojnicy w 1822, gdzie potem się im rodzą dzieci, które już znam.
- ewentualnie o Szulcach. Wiem że jakiś Ludwik się urodził w Owińskach w 1803 r., syn Bogusława (Gottlieba?) Szulca, luteranina oraz Urszuli, katoliczki. Mogło by się zgadzać. Tam również się rodzą dwie siostry. Przedtem i potem nie wiem, gdzie Szulcowie/Schulzowie/S(z)ulcewscy przebywają. Jakaś Urszula Szulc umiera w 1826 r. w Chojnicy (lat 60). Pasowała by.

Pozdrawiam
Grzegorz

Grzegorzu,
chyba idziesz w złą stronę szukając (chyba trochę na siłę) powiązań z Wojciechem Bogusławskim, synem Leopolda i Anny z Linowskich Bogusławskich.

W akcie zgonu Antoniego Bogusławskiego z 1834 r. nie ma żadnej wzmianki, aby pochodził ze szlacheckiej rodziny.

25 grudnia godzinie drugiej rano z powodu starości zmarł sławetny Antoni Bogusławski ekonom kościoła parafialnego chojnickiego, którego ciało zostało pochowane 27 grudnia, miał lat 70 i jedno nieletnie dziecko. Majątku nie zostawił.

Przeczytaj uważnie akt ślubu Anastazji Bogusławskiej z 1822 r., jest w nim podany jej ojciec, który był świadkiem ślubu - Antoni Bogusławski.
Również nie ma żadnego zapisu, aby ślubujący czy też świadkowie mieli dopisek Generosus, Magnificus itp.

Szczątkowe informacje mogą wprowadzić wiele zamieszania i zabrać nie potrzebnie komuś czas.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 22 wrz 2020, 21:28 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Najpierw dzięki!
Akt ślubu, ojciec jako świadek, znałem.
Nie ma wzmianek jak "nob.", zgadza się. Ale oni byli niemal spauperezowani, jeszcze przed bankructwem Leopolda. Jedynie Wojciech się wybił.
Poza tym nie ma na tych terenach wiele osób o tym nazwisku, zwłaszcza w tej parafii. W dodatku Leopold był rejentem, Antoni jest ekonomem w parafii. W gruncie rzeczy podobne funkcje zarządnicze, tyle że na innym szczeblu.
To mnie zastanawia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 22 wrz 2020, 22:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Ale Leopold nie umiera w Środzie jako bankrut, ale Generosus.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 22 wrz 2020, 22:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Grzesiek napisał(a):
... Poza tym nie ma na tych terenach wiele osób o tym nazwisku, zwłaszcza w tej parafii. W dodatku Leopold był rejentem, Antoni jest ekonomem w parafii. W gruncie rzeczy podobne funkcje zarządnicze, tyle że na innym szczeblu. To mnie zastanawia.

Ekonom parafii miał chyba podobne zadania co prowizor.
Mam takiego w drzewie, z chłopskiej rodziny w I połowie XIX w., a wykształcił syna na księdza.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 23 wrz 2020, 21:10 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Myślę, że mógł utracić stan szlachecki poprzez mezalians. Prawdopodobne?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Boguslawscy
PostNapisane: 24 wrz 2020, 20:18 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Wedlug Basii w 1785 r. w parafii Ceradz Koscielny wystepuje jako chrestny "Antonius Boguslawski - nobilis" (chrzest wpis nr 55). Nie mam dostepu do tego aktu. Czy tam jest zapisane z której miejscowosci ów Antoni pochodzi? Ma ktos moze wglad do ceradzkich akt?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Slawo i 84 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL