Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:40

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 lut 2020, 12:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Witam,
o ile to możliwe, czy z załączonej fotografii można wywnioskować do jakiej szkoły uczęszczała moja krewna?
Zdjęcie z 15 czerwca 1935 roku, sądzę że to dziewczęta, które ukończyły 7 klasę i edukację w tej szkole.
Dodam, że ciocia mieszkała wówczas na ul. Grzybowo 13 a wcześniej Łącznica 7.(może to coś pomoże)
Obrazek
Dziękuję za pomoc.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2020, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_szk ... e%C5%BAnie
Ja bym powiedzial nr. 1 albo 5 (do ktorej ja chodzilem wieki temu)

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2020, 15:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
III LO maja zlikwidować takie chodzą słuchy ?

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 lut 2020, 15:39 
Offline

Dołączył(a): 28 lis 2006, 20:58
Posty: 136
Lokalizacja: Gniezno
Witam,
ul. Grzybowo lub ul. Łącznica raczej należały do szkoły nr 1 ul. św. Jana. Wieczorem posprawdzam zdjęcia, które mam w domu i porównam.
Odrzuciłbym szkołę nr 5 - tam nie ma takich schodów jak widzimy na zdjęciu z prawej strony.
pozdrawiam
Sławomir Łubiński


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 01:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
A może to jednak nie szkoła powszechna, ale wyższego stopnia?
Te panienki wyglądają na 15-16 lat (na moje damskie oko :) )

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 207
Bydgoszczanie XX wieku. Dziewczęta przed laty uczyły się dobrych manier...

10 stycznia 2013 10.01.2013 Aktualizacja: 10 stycznia 2013 18:12 10.01.2013 18:12

• 0


0
Komentarze

W okresie międzywojennym istniała szkoła, w której panny na wydaniu uczyły się dobrych manier oraz gotowana i szycia, aby mogły w przyszłości być dobrymi żonami i matkami.

Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej


Lata 20. ubiegłego wieku
Wiedzieliście Państwo, że w okresie międzywojennym istniała szkoła, w której panny na wydaniu uczyły się dobrych manier oraz gotowana i szycia, aby mogły w przyszłości być dobrymi żonami i matkami? Choć taka szkoła istniała w Gnieźnie, to bardzo wiele dziewcząt z Bydgoszczy i okolic do niej uczęszczało. Była wśród nich także Anna Szews (późn. Koźlinka), mama pani Teresy Kubskiej, z domu Koźlinka.

Przełożoną placówki była Paulina Kierska, która została w czasie okupacji bestialsko zamordowana przez Niemców w Gnieźnie. Pani Teresa pokazuje fotografię panien, które uczyły się w tej wyjątkowej szkole.

- Ich nazwiska podaję w kolejności wpisu do pamiętnika mojej mamy. Nie jestem w stanie dopasować nazwiska do osoby. Oto nazwiska: Ada Skalska, Zofia Grajewska, Róża Dobrowolska, Władysława Ciążyńska, Maria Stachowicz, Michalina Walczak, Maria Kaźmierczak, Jadwiga Rochowiak, Łucja Szews (późn. Gruchała), Mątlewicz z Radziejowa, Czesława Wojewódzka, Janina Mielcarek, Hela Mielcarek, Helena Kaszyńska, Kunegunda Kaczmarek, Maria Strzyż, Henryka Antkowska, Czesława Balcer, Maria Preiss, Maria Stachowicz, Stefania Chrapkowska (późn. Zabel) oraz Prakseda Szrajda. Wpisała się również do tego pamiętnika przełożona Paulina Kierska.

Cytuję sympatyczny wiersz: "Tak mało na świecie dobroci, a tyle jej światu potrzeba. Nią życie jak słońcem się złoci, nią ziemia się zbliża do nieba. Potęga jej w sercu poczęta, nie mija bezpłodnie i marnie. Sierotę i polne ptaszęta, litośnie pod skrzydła swe garnie. Aż leśne ptaszyny oswoi, że same do rąk się jej zlecą. I serca najdziksze rozbroi, ze same dobrocią zaświecą". Z życzeniami szczęścia wpisała P. Kierska, 9 listopada 1920 roku.

Jestem ogromnie ciekawa, czy z tego grona ktoś z rodziny rozpozna swoich bliskich? Dzieci tych panienek to 70-80 latkowie, ale są na pewno jeszcze wnuki - mówi pani Teresa Kubska.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 13 lut 2017, 19:38
Posty: 207
Bydgoszczanie XX wieku. Dziewczęta przed laty uczyły się dobrych manier...

10 stycznia 2013 10.01.2013 Aktualizacja: 10 stycznia 2013 18:12 10.01.2013 18:12

• 0


0
Komentarze

W okresie międzywojennym istniała szkoła, w której panny na wydaniu uczyły się dobrych manier oraz gotowana i szycia, aby mogły w przyszłości być dobrymi żonami i matkami.

Kup prenumeratę cyfrową Gazety Pomorskiej


Lata 20. ubiegłego wieku
Wiedzieliście Państwo, że w okresie międzywojennym istniała szkoła, w której panny na wydaniu uczyły się dobrych manier oraz gotowana i szycia, aby mogły w przyszłości być dobrymi żonami i matkami? Choć taka szkoła istniała w Gnieźnie, to bardzo wiele dziewcząt z Bydgoszczy i okolic do niej uczęszczało. Była wśród nich także Anna Szews (późn. Koźlinka), mama pani Teresy Kubskiej, z domu Koźlinka.

Przełożoną placówki była Paulina Kierska, która została w czasie okupacji bestialsko zamordowana przez Niemców w Gnieźnie. Pani Teresa pokazuje fotografię panien, które uczyły się w tej wyjątkowej szkole.

- Ich nazwiska podaję w kolejności wpisu do pamiętnika mojej mamy. Nie jestem w stanie dopasować nazwiska do osoby. Oto nazwiska: Ada Skalska, Zofia Grajewska, Róża Dobrowolska, Władysława Ciążyńska, Maria Stachowicz, Michalina Walczak, Maria Kaźmierczak, Jadwiga Rochowiak, Łucja Szews (późn. Gruchała), Mątlewicz z Radziejowa, Czesława Wojewódzka, Janina Mielcarek, Hela Mielcarek, Helena Kaszyńska, Kunegunda Kaczmarek, Maria Strzyż, Henryka Antkowska, Czesława Balcer, Maria Preiss, Maria Stachowicz, Stefania Chrapkowska (późn. Zabel) oraz Prakseda Szrajda. Wpisała się również do tego pamiętnika przełożona Paulina Kierska.

Cytuję sympatyczny wiersz: "Tak mało na świecie dobroci, a tyle jej światu potrzeba. Nią życie jak słońcem się złoci, nią ziemia się zbliża do nieba. Potęga jej w sercu poczęta, nie mija bezpłodnie i marnie. Sierotę i polne ptaszęta, litośnie pod skrzydła swe garnie. Aż leśne ptaszyny oswoi, że same do rąk się jej zlecą. I serca najdziksze rozbroi, ze same dobrocią zaświecą". Z życzeniami szczęścia wpisała P. Kierska, 9 listopada 1920 roku.

Jestem ogromnie ciekawa, czy z tego grona ktoś z rodziny rozpozna swoich bliskich? Dzieci tych panienek to 70-80 latkowie, ale są na pewno jeszcze wnuki - mówi pani Teresa Kubska.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2020, 15:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Dziękuję wszystkim za wpisy.
Przyjmuję stwierdzenia Sławka, że to szkoła powszechna nr 1 do której uczęszczała ciocia,
miała 14 lat gdy wykonane było to zdjęcie.
Tak sobie myślę porównując to zdjęcie z fotografią ciotki z pierwszej komunii czy nie było ono wykonane na terenie klasztoru.
Podobne klimaty architektoniczne.
Zakończenie roku szkolnego to msza w pobliskim kościele a szkoła, klasztor (budynki) i kościół sąsiadowały w bezpośredniej bliskości.
Pozdrowienia.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 115 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL