Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Spisy ludności
PostNapisane: 10 sty 2009, 12:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Witam!
Przeszukując Bibliotekę Cyfrową Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie natrafiłem na dwa, ciekawe dla szukających swoich przodków w Wielkopolsce, opracowania spisów ludności parafii Wolsztyn i Zbąszyń. Obydwa zamieszczone zostały w periodyku Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne.
Pierwsze z nich to, opublikowany przez ks. Bolesława Kumora w 43 tomie z 1981 roku w ABiMK, Spis ludności parafii Zbąszyń z roku 1796. Spis ten zawiera wykaz ponad 2000 osób żyjących na terenie całej parafii Zbąszyń wraz z informacjami o powiązaniach rodzinnych oraz pełnionych funkcjach.
Spis ten, to nic innego jak Status animarum, czyli rodzaj księgi parafialnej prowadzonej przez parafie w celu rejestracji wiernych. Ich aktualizacje przeprowadzane były najczęściej w czasie kolędy.
Opracowanie drugie, opublikowane przez ks. Anzelma Weissa w tomie 82 (2004 r.), to: Spisy ludności katolickiej parafii Wolsztyn sporządzone dla Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej w 1791 i 1792 roku. Spis ten zawiera wykaz ponad 1100 mieszkańców wspomnianej parafii wraz z informacjami o relacjach rodzinnych.
Jest on jednym z nielicznych spisów dokonanych dla potrzeb Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej, utworzonej na mocy Konstytucji 3 Maja. W wyniku zniszczeń II wojny światowej zachowały się taki spisy dla ówczesnego woj. krakowskiego, ziemii wieluńskiej oraz powiatów ostrzeszowskiego i radziejowskiego.

Jak wspomniałem oba opracowania dostępne są w Bibliotece Cyfrowej Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie na stronie:
http://adt.sl.pl/zasob/archbc/www/index.php?ctr=book&act=view&gid=10&resamnt=88
Jednakże aby móc je przeglądać należy najpierw się zarejestrować.
Dodam jeszcze, że Biblioteka Cyfrowa ADT udostępnia wiele cennych wydawnictw dla genealogów, tj.: cały Polski Słownik Biograficzny, Encyklopedię Kościelną (32 tomy), Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego i wiele innych. Warto się zarejestrować i mieć dostęp do takiej skarbnicy wiedzy!

Życzę owocnych poszukiwań

Pozdrawiam

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 sty 2009, 18:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!
Swego czasu głośno było o udostępnianiu przez AD w Tarnowie swoich zbiorów w internecie.
Warto link do tych spisów zapisać w zbiorze naszych linków. Są tam przecież bardzo istotne i wielce interesujące wiadomości.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2009, 19:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
W takiej samej formie jest zamieszony spis ludności parafi Gościeszyn AAGniezno koniec lat 1785-1796w Ap174 sygnatura ( jak się nie mylę ) 01 - przeglądałem rok temu - nie wiem czy czasami nie jest w konserwacji.
Opisywane były chaty i kto tam mieszkał, zawód i pozycja społeczna gospodarz komornicy.
Sprawdze czy ta księga jest dostępna. Wiem że jedna z sztandartowych parafii Gościeszyn, w moich poszukiwaniach genealogicznych, nie wymienia w tych latach Kabat i Kabaciński kowal.
Wiele parafii zamieszcza "sumy" ile chrztów, ślubów i zgonów w osobnych wypisach podsumujących dane lata.
Czest to były spisy z inspiracji do prusaków
Na końcu roku okreslonego podawano ( np : Gościeszyn ) z podziłem płeć - nie wszędzie i nie zawsze.
Jak się nie mylę kościół parafialny, spisuje co roku swoich parafian , ilu jest ilu "odeszło od wiary"
ciekawa strona
http://www.faramogilno.pl/sanktuaria.htm#Gościeszyn_-_Sanktuarium
podła ciekawa informacje -
w 1747 kościół gościeszyński zostaje przyłączony do parafii w Niestronnie -
która jest do dzisiaj osobną parafią
niestety Niestronno pierwsze księgi mają 1768 -1809 Ap 131 s01

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2009, 22:16 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Właśnie się zalogowałam na stronie Biblioteki Cyfrowej Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie by uzyskać dostęp do spisu Wolsztyna o którym wspomniał Eugeniusz. Otworzyłam, bardzo pobieżnie przekartkowałam i .... po prostu zaniemówiłam! Dla mnie to prawdziwa perełka. Cała rodzina mej prababki po mieczu pochodzi z tamtych okolic więc co drugie, co trzecie nazwisko mam w swoim drzewie, podobnie zresztą jak 1/3 książki p K. Raniowskiego :)
Dzięki Eugeniuszu za wiadomość i namiary!

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2009, 23:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 cze 2007, 20:16
Posty: 468
Lokalizacja: Wieleń
Nic bardziej przyjemnego, jak cieszyć się radością innych :D

_________________
Antoni Sikorski ur. ok. 1836, od 1860 mąż Rozalii Laskowskiej, szewc w Trzemesznie - gdzie i kiedy się urodził? gdzie i kiedy zmarł?
Jakub Rutkowski, ur. 1809/1812, zm. 1839 w Gałowie/Szamotuły, od 1834 mąż Doroty Paplaczyk - gdzie i kiedy się urodził?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2009, 14:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Prawie każda stara mapka ma wypisane nazwiska , dzisiaj tylko numery ewidencyjne
Swoistym spisem jest mapka Gniezna z nazwiskami mieszkańców.

po otwarciu zapisać na dysku i moża odczytać nazwiska ( otworzyć obrazek i pwiększony zapisac i jeszcze powiększać )

Obrazek

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 16:17 
Offline

Dołączył(a): 03 sty 2008, 12:02
Posty: 287
Lokalizacja: Warszawa
Witam
Swego czasu Eugeniusz podał link
do biblioteki cyfrowej archiwum archidiecezjalnego w Tarnowie
Miał być tam udostępniony:
Słownik biograficzny oficerów powstania listopadowego
Pod wskazanym linkiem znalazłem wprawdzie stronę archiwum
ale nijak nie mogę się połapać, jak dostać się do biblioteki cyfrowej i jej zbiorów.
Czy może biblioteka została zlikwidowana lub przeniesiona pod inny adres?
Czy może tylko ja jestem supergapą niepotrafiącą się odnaleźć w wirtualnej rzeczywistości?
Pozdrawiam
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 16:42 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
U mnie podobnie.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2009, 16:44 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Niestety została zamknięta. Z tego co pamiętam, poszło o prawa autorskie - archiwum zbyt szczodrze dzieliło się z internautami swoimi zbiorami, zwłaszcza publikacjami współczesnymi...

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2011, 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
kabat napisał(a):
Prawie każda stara mapka ma wypisane nazwiska , dzisiaj tylko numery ewidencyjne
Swoistym spisem jest mapka Gniezna z nazwiskami mieszkańców.

po otwarciu zapisać na dysku i moża odczytać nazwiska ( otworzyć obrazek i pwiększony zapisac i jeszcze powiększać )

Obrazek


Przepraszam, że odgrzebuję stary wątek, jednak dopiero teraz dostrzegłem ten ciekawy link. Należę do tych poszukiwaczy, dla których ważniejsza od samego faktu znalezienia przodka jest możliwość osadzenia go w rzeczywistości i przypisania mu konkretnych cech i przymiotów, a także określenia warunków jego życia i (to chyba najważniejsze) jakości dnia codziennego. Wszyscy wiemy jak skąpe w tego typu wiadomości są metrykalia w archiwach, dlatego taka mapka jest jak dar z niebios.
A w tym wypadku mam do czynienia z okresem i miejscem, w którym moi przodkowie po mieczu na pewno przebywali. Pozostaje tylko kwestia, czy jako właściciele, czy najemcy.
Niestety, mam kłopot z odczytaniem wszystkich nazwisk. A interesują mnie to bardzo.
Ciekaw jestem więc, czy dysponuje może ktoś plikiem o lepszej rozdzielczości, lub ewentualnie spisem nazwisk podanych na mapie...?
Byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

_________________
https://nieopowiedziana.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2011, 17:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Maciej P. napisał(a):
kabat napisał(a):
Prawie każda stara mapka ma wypisane nazwiska , dzisiaj tylko numery ewidencyjne
Swoistym spisem jest mapka Gniezna z nazwiskami mieszkańców.

po otwarciu zapisać na dysku i moża odczytać nazwiska ( otworzyć obrazek i pwiększony zapisac i jeszcze powiększać )

Obrazek


Przepraszam, że odgrzebuję stary wątek, jednak dopiero teraz dostrzegłem ten ciekawy link. Należę do tych poszukiwaczy, dla których ważniejsza od samego faktu znalezienia przodka jest możliwość osadzenia go w rzeczywistości i przypisania mu konkretnych cech i przymiotów, a także określenia warunków jego życia i (to chyba najważniejsze) jakości dnia codziennego. Wszyscy wiemy jak skąpe w tego typu wiadomości są metrykalia w archiwach, dlatego taka mapka jest jak dar z niebios.
A w tym wypadku mam do czynienia z okresem i miejscem, w którym moi przodkowie po mieczu na pewno przebywali. Pozostaje tylko kwestia, czy jako właściciele, czy najemcy.
Niestety, mam kłopot z odczytaniem wszystkich nazwisk. A interesuje mnie to bardzo.
Ciekaw jestem więc, czy dysponuje może ktoś plikiem o lepszej rozdzielczości, lub ewentualnie spisem nazwisk podanych na mapie...?
Byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

_________________
https://nieopowiedziana.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2011, 01:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Oto lista wlascicieli nieruchomosci w Gnieznie w 1787 roku na podstawie mapy Kirszensteina.
Skroty s,- sukcesor, w.-wdowa. Jezeli posiadali wiecej niz jedna dzialke podana jest liczba.
Mam nadzieje ze przepisalem prawidlowo nazwiska. Jak sami mozecie zobaczyc czesto podobnie brzmiace pisane byly w rozny sposob np. Toczkiewicz/Toszkiewicz czy Brzezinski/Brzezanski. Posadzam ze to sa bledy w zapisywaniu nazwisk.
Dzieki Slawomirowi Lubienskiemu mozna zobaczyc te mape na Jego blogu: http://gniezno1966.wordpress.com/category/plany-i-mapy/
W 100% jestem pewny ze Dobrzeska to Dobrzynska, zona Walentego - bo to moja linia. Przod jego dzialki to dzisiejsza ul. Warszawska. Gronowicz Antoni kupil swoja dzialke od innego Dobrzynskiego, Andrzeja brata Walentego. Dzialki mialy wspolna linie na tylach. Przod dzialki Andrzeja byl na przeciwko kosciola sw. Mikolaja. To tak dla ciekawostki.


Balcerkiewicz -2
Balcerkiewicz Tomasz
Baroszyński
Bednarkiewicz Tomasz
Białęcki Józef -2
Bionda (Rionda ?) Józef
Borecki
Borzęcki
Brzeziński
Brzeżański
Buszyński
Chęcińska w.
Chęciński Wojciech -2
Chodyński
Cieśla Antoni
Ciszewski Franciszek
Czaiński
Czechowicz
Czerwiński (św. Duch)
Czynszewicz -2
Dębicki
Dobrowolski Jakób
Dobrzęska w. (powinno być Dobrzyńska wdowa)
Dombrowski Walenty
Drewniakiewicz
Durski (św. Duch)
Dutkiewicz Michał
Figler
Figler Jan
Gałubiński Walenty
Golcz
Gostomski
Gostowski Piotr
Górski Józef
Grabowski
Grochalski s.
Grochowski
Gronowicz Antoni
Gronowicz Franciszek
Gruszewski -2
Gryziński
Jadecki
Jadecki Franciszek
Janecki Franciszek -2
Janowicz
Jaroszewski Marcin
Jaroszewski Wawrzyn -2
Jelnicki Wojciech -3
Juchniewicz Antoni
Kamiński
Kaszyński – młynarz
Kaszyński Andrzej
Kliszewski
Kłosowski
Kłosowski Jan
Kmiecikowski Paweł
Koperska w. -2
Koperski Antoni
Kotliński Wojciech -2 (folwark)
Kowalewicz
Kowalski
Krzyżycki Feliks
Krzyżyński -2
Kubaś Krystian -3
Kugler Krzysztof
Kupińska w.
Kurowski
Lamowicz Adam
Langa Józef
Lewandowicz w. -2
Lewandowski Antoni
Łęski Franciszek -4
Łukaszewicz s.
Łukaszewicz Antoni -2
Łukaszewicz Kazimierz
Maciejewska w.
Maciejewski Izydor
Majewski Józef
Marecki
Marecki s.
Markwart Jan
Maroszkiewicz
Maszliński
Miernicki
Miernicki Michał -2
Mikulski
Milszewski Andrzej
Misłowski (św. Duch)
Münzberg
Murzynowska w.
Murzynowski Franciszek
Muszałowski
Muszałowski Jakób
Mylżewska w. -2
Nagurkiewicz Wincenty
Napruszewski
Niedzielski Józef
Niestroński s. -4
Nowicki (wójtostwo Moronowo)
Oczerzalski (św. Duch)
Opielińska w.
Ozdowsk (wiceregent)
Pakulska w.
Piasecki Marcin -4
Piasecki Paweł
Piasecki Roch
Piasecki Sebastyan -2
Piasecki Walenty
Pilarski Józef
Potecki Michał
Przepolewski
Przyjemski Tomasz -2
Rionda (Bionda?) Józef
Romański Józef -2
Rybczyński Piotr
Rypiński
Sabel Józef
Samarzewski Marcin
Słupski (sw. Michał)
Solinowska w.
Spiżewska w.
Starosiński
Starowicz Andrzej -2
Starzewicz
Staszewski Andrzej
Sypniewski Jan -3
Szafrański
Szczepański (organista) -2
Telnicki Wojciech
Toczkiewicz Kazimierz
Toszkiewicz Jakób
Tronowicz
Tronowicz Ludwik -2
Trzeczakiewicz Błażej
Trzeczakiewicz Józef
Urbański Józef
Wierzykowski
Wyczyński
Zaborowski
Zaczkiewicz Piotr -2
Zamisłowski -2
Zapalewicz
Zawartowski-2

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Ostatnio edytowano 06 paź 2011, 22:37 przez Krzysztof Dobrzynski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2011, 06:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pięknie dziękuję za szybki odzew, Krzysztofie.
Ze spisu więc jasno wynika (oczywiście, jeśli nie mamy do czynienia ze zniekształceniem nazwisk na mapie), że mój przodek po mieczu Michał Przybylski urodzony w 1799 r. i mieszkajacy w Gnieźnie, nie należał do rodziny mieszczan posiadaczy :-)
W spisie jest jednak kilka nazwisk, które także mnie zainteresowały (Lewandowski Antoni i Nowicki) bo są to nazwiska, które w historii rodziny przewijają sie dość często. Lewandowski już ok. 1825 r.
Zatem jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam

_________________
https://nieopowiedziana.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2011, 18:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pozwolę sobie zatem mieć jeszcze jedną prośbę (przepraszam, że piszę post pod postem).
Ze spisu przedstawionego przez Ciebie, Krzysztofie, wynika, że jednym z właścicieli nieruchomości w Gnieźnie był Antoni Lewandowski, dziadek drugiej żony mojego pra...dziada. Czy z planu, którego niestety wciąż nie mogę odczytać, można wywnioskować, w której części miasta Antoni Lewandowski miał działkę?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Z mojej strony mała ciekawostka. Według "Dekretarza Radzieckiego Miasta J.Kr.M. Gniezna", w 1783 roku tenże Antoni Lewandowski reprezentował stronę w sporze z wdową, niejaką Jolantą Murzynowską (ona również figuruje w spisie Kirszensteina). Spór dotyczył, jeśli dobrze odczytuję, "bierania piwa z innych jurysdykcyi z uszczerbkiem młynka starościeńskiego".
Jak zdążyłem się zorientować, nie była to jedyna taka sprawa z wokandy miejskiej zapisana na konto pana ławnika Antoniego.
Ale w księgi miejskie Gniezna dopiero zaczynam się wgryzać. :D
Pozdrawiam

_________________
https://nieopowiedziana.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 paź 2011, 23:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Macku mapa umieszczona przez Leszka jest jakos znieksztalcona. Zobacz na powtarzajace sie elementy. Zobacz na prawo od napisu KAREJA. 3 razy sie powtarzaja te same fragmenty mapy.
Antoni Lewandowski mial dzialke na samym rynku. Na dzisiejszej mapie Gniezna bylby to naroznok Chrobrego i Rynku w strone kosciola Sw. Trojcy. Wdowa Murzynowska miala 4 dzialki dalej. Tez przy rynku i Chrobrego ale w strone dzisiejszej ul.Dabrowki.
Ksiegi Gniezna to wrecz rewelacyjna biblioteka. Nie moge wyjsc z podziwu i nie mam slow uznania za udostepnienie ich na necie. Przewalilem wszystkie szukajac oczywiscie moich. Wiele miesiecy sleczenia przy kompie ale warto bylo w 100%.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2011, 11:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Bardzo dziękuję za informacje, Krzysztofie.
Teraz tamten świat zaczyna nabierać barw...
Pozdrawiam

_________________
https://nieopowiedziana.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2011, 19:21 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2010, 10:58
Posty: 113
Lokalizacja: Poznań/Szczecin
witajcie,
powiedzcie jak mam znaleźć mapy Kierszensteina? W podanym przez Krzysztofa wykazie jest interesujący mnie Borzęcki, ale zdjęcie jest nieczytelne.
A do "Dekretarza Radzieckiego Miasta J.Kr.M. Gniezna" jak dotrzeć?
Będę wdzięczna
Jola

_________________
Pozdrawiam
Jola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2011, 20:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2007, 06:57
Posty: 51
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Witaj.
Odnośnie mapy Kirschensteina (tak chyba brzmi to w oryginale) nie pomogę Ci, bo sam nie mam dostępu do odpowiednio wyraźnej jej kopii. Spis właścicieli nieruchomości w obrębie miasta Krzysztof zamieścił kilka postów powyżej.

Natomiast jeśli chodzi o księgi miejskie Gniezna, to na stronach Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej można przeglądać do woli księgi z lat 1587 - 1808. Są to księgi burmistrzowskie (radzieckie) i wójtowskie (ławnicze), spisy, konnotacje miejskie, protokoły i masa, masa innych.
Oto link do spisu.

http://www.wbc.poznan.pl/publication/84644

Przy każdym tytule (z lewej) znajduje się ikona książki. Po kliknięciu na nią otwiera się plik z treścią konkretnej księgi (w formacie djvu - konieczny programik dostępny za darmo w sieci).
Polecam. Masa informacji, nazwisk i faktów.

Pozdrawiam

_________________
https://nieopowiedziana.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 paź 2011, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2010, 10:58
Posty: 113
Lokalizacja: Poznań/Szczecin
dziękuję,
a no właśnie, akta miasta.
Mapę próbowałam w negatywie, ale tez koszmar.
Jola

_________________
Pozdrawiam
Jola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2011, 00:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jolu jak popatrzysz na mape Gniezna w google map to dzialka Borzeskiego znajdowala sie na poludniowo-wschodnim narozniku dzisiejszej Rzeznickiej i Warszawskiej. Dzialka nic sie nie zminila ma ten sam ksztalt co widac na satelitarnym zdjeciu Gniezna. Dawniej to byla pierwsza dzialka za murami miasta idac teraziejsza Warszawska od kosciola sw. Trojcy.
http://www.fotosik.pl/u/kabat53/zdjecie/24/album/549305 zobacz tutaj na stronie Leszka (znawcy Gniezna) dzialka jest w miejscu gdzie sa litery "ST" w slowie TU STOIMY

Rzeznicka powstala po zasypaniu rowu za murami miasta. Tutaj jest dokladne umiejscowienie. Dawniej rynek byl chyba 1/3 tego rynku co jest dzisiaj. Jak ktos bedzie w Gnieznie na rynku, warto zwrocic uwage na linie czerwonych cegiel. Oznaczaja one zabudowania z lat konca XVIII wieku. Swietny pomysl dla tych wszystkich z wyobraznia. Na zdjeciach z lotu ptaka nad rynkiem dokladnie widac te linie na powierzchni rynku. Leszek zamiescil zdjecia w poscie: viewtopic.php?f=2&t=933&start=0
Tutaj Leszka zdjecie dokladnie pokazuje zarysy starego rynku: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... d83f1.html
Nawet widac te linie na google map sateliranych zdjeciach Gniezna.
Albo tutaj: http://gniezno.eu/strona32wqf435ge/content/view/2542 Trzeba zjechac na dol strony i powiekszyc zdjecie rynku.

Leszek zamiescil zdjecie calej mapy Kirszensteina. Byla kiedys wystawiona w jedne gablocie sklepu w Gnieznie: http://www.fotosik.pl/u/kabat53/zdjecie/9/album/563592

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2011, 09:41 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2011, 11:29
Posty: 79
Witam!!!
Plan Gniezna zamieściłem niedawno na swoim blogu : http://gniezno1966.wordpress.com/
Dysponuję skanem w oryginalnej wielkości (plik ma ponad 20MB) - dla zainteresowanych mogę wystawić do pobrania.
Pozdrawiam
Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 paź 2011, 19:10 
Offline

Dołączył(a): 25 sty 2010, 10:58
Posty: 113
Lokalizacja: Poznań/Szczecin
DZIĘKUJĘ! WSZYSTKIM!
Jakże żałuję że zaniechałam opanowania sztuki nakładania warstw. Nie sądziłam że może mi się to kiedyś przydać! :x
Jola

_________________
Pozdrawiam
Jola


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2011, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 gru 2008, 22:02
Posty: 267
Lokalizacja: D-ki, PL
Pruski spis ziemski z lat 1793/1794.
Spis ten składa się z 82 tomów, ponumerowany alfabetycznie, w formacie excel...
http://genealogy.drefs.net/Introduction.htm
owocnych poszukiwań.

_________________
poszukuję info o: Dederek -Wijewo,Brenno i okolice, Lichocki/a Duszniki, Moczyński /a - Wlkp.,Kuna: i różne jej odmiany Knopt/f ,Kropt/f, Sroka -Zębowo,Lwówek,Miedzichowo,N.Tomyśl,Bartoszewski Józef i Antonina Bartoszewska rod.Górecka -Poznań/Kaźmierz?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2013, 18:24 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Szukam spisu ludnosci w Środzie

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2013, 00:16 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Kera78 napisał(a):
Szukam spisu ludnosci w Środzie


Jakie lata Cię interesują?
Sporo danych znajdziesz w Archiwum Państwowym w Poznaniu.
Środa nigdy mnie jakoś szczególnie pod tym względem nie interesowała, ale zobacz tutaj:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/ela.ph ... rch=szukaj
Może też zachowały się gdzieś listy dusz/księgi meldunkowe z XIX wieku. W bazie ELA ich nie widzę... Powinny być tutaj: http://www.szukajwarchiwach.pl/53/4435/0/4#tab2

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2013, 00:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Maćku.

Cały szkopuł w tym, że Kera poszukuje lat 1900-1930, i tutaj klapa. :evil:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2013, 09:19 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2013, 16:40
Posty: 87
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Właśnie
Najgorsze jest to że interesuje mnie przełom lat 1900 > bo nie mogę połączyć rodziny z danymi z projektu Poznań.

Arek

_________________
Arek

Poszukuję : Dobrzański, Zalewski, Balcerski, Kaniewski, Matysiak ,Grocholewski ,Macioszczyk ,Kaminiarczyk ,Taczała ,Spychała, Jakś.
Miasto : Środa ( Schroda ) i okolice , Kuślin, Wąsowo, Bachorzew , Maczniki, Nowy Tomyśl.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 00:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Czy zachowały się spisy ludności dla poszczególnych powiatów województwa poznańskiego (czyli m.in. poznańskiego i kościańskiego) z lat 1790-91 z akt Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej?

Coś podobnego dla województwa krakowskiego zawiera m.in. spis mieszkańców większości wsi województwa krakowskiego.

W pierwszym poście tego wątku wzmiankowana jest parafia Wolsztyn z tego spisu, moje pytanie dotyczy zaś innych parafii - ktoś orientuje się, gdzie te spisy mogą się znajdować (AP Poznań?) i czy istnieją? Znalazłem tylko coś takiego: http://www.szukajwarchiwach.pl/53/62/0#tabZespol - nie wygląda to jednak zachęcająco. Skoro sporządzono spis dla Wolsztyna, pewnie gdzieś muszą być pozostałe części tych akt.

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 10:41 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Spis ludności parafii Sławieńskiej Tom 9 Genealogia Studia i Materiały .

Inne podam później


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 mar 2013, 18:38 
Offline

Dołączył(a): 05 lut 2013, 18:18
Posty: 29
Lokalizacja: Katowice
Witajcie. Czy istnieje spis ludności wsi Żychlewo par. Krobia w latach 1902 - 1945? Pewnie jestem naiwna, ale nie szkodzi zapytać mądrych ludzi. Bunia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 kwi 2013, 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lut 2013, 22:28
Posty: 672
Lokalizacja: Wrocław
Eugeniusz napisał(a):
Opracowanie drugie, opublikowane przez ks. Anzelma Weissa w tomie 82 (2004 r.), to: Spisy ludności katolickiej parafii Wolsztyn sporządzone dla Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej w 1791 i 1792 roku. Spis ten zawiera wykaz ponad 1100 mieszkańców wspomnianej parafii wraz z informacjami o relacjach rodzinnych.
Jest on jednym z nielicznych spisów dokonanych dla potrzeb Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej, utworzonej na mocy Konstytucji 3 Maja. W wyniku zniszczeń II wojny światowej zachowały się takie spisy dla ówczesnego woj. krakowskiego, ziemi wieluńskiej oraz powiatów ostrzeszowskiego i radziejowskiego.


Pozwolę sobie zadać jeszcze jedno pytanie w tym wątku - czy ktoś posiada wyżej wymieniony artykuł? A jeżeli tak - czy jest podane źródło, z którego pochodzi ów spis? AP Poznań? AA Poznań?

_________________
Piotr Lis

Burzyński i Kotecki (Kociałkowa Górka, Czerlejno)
Błażejewski (Krzywiń), Dubisz (Strzyżew, Bieżyń)
Baranowski (Jurkowo, Rąbiń), Bukowiecki (Jurkowo)
Szuleta (Wrząca i Racławice), Kurzawa (par. Goszcz i Giżyce)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 paź 2019, 16:04 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Spis ludności parafii Szubin z 1766 r.
(na stronach 19-112)

http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/22242

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL