Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 paź 2019, 17:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Poproszono mnie o przekazanie informacji:

ZAPROSZENIE na uroczystości w Lasach Palędzkich w dn. 19 X 2019 r.
(szczegóły w załącznikach - jedno z nich, przygotowane wcześniej, głębiej opisuje cel organizacyjny uroczystości, drugie - z logotypami współorganizatorów - stanowi oficjalną wersję zaproszenia).

O uroczystości:

Odbywa się w intencji upamiętnienia ok. 13 000 Polaków pomordowanych w Lasach Palędzko - Zakrzewskich i składa się z trzech głównych części:

1. Marsze Pamięci: od Gajówki w Zakrzewie do Kwatery 7 Grobów i - po Mszy św. - do Pomnika Pomordowanych Studentów.
2. Msza św. koncelebrowana z Asystą Wojskową, apelem pamięci i salwą honorową
3. Sesja popularno - naukowa w Domu Kultury w Dopiewcu
Szczegóły na zaproszeniu.


PROSZĘ O UDZIAŁ oraz upowszechnianie, upowszechnianie, upowszechnianie....
Może uda nam się spowodować, że niemieckie zbrodnie ludobójstwa - jak w Katyniu - tak precyzyjnie zaplanowane i zrealizowane przez Niemców na narodzie polskim - doczekały się odtajnienia, godnego upamiętnienia i czci, a docelowo także przywrócenia tożsamości!!!

Proszę o przekazanie zaproszenia wszystkim środowiskom prawicowym z prośbą o przybycie ze sztandarami i banerami. To jest swoiste zadośćuczynienie dla Ofiar - najlepszych synów i córek TEJ ZIEMI, dla której zginęli, bo Niemcy wymyślili sobie, że Polaków unicestwią i zgermanizują samą ZIEMIĘ!
Oni - Ofiary - na to czekają!

pozdrawiam


Zofia Dobrowolska

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 07:02 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2012, 12:05
Posty: 182
A inne środowiska nie mogą przyjść?
I dlaczego ze sztandarami i banerami?

_________________
Pozdrawiam
Wojtek Bud


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 09:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
A tego to nie wiem.
Też się nad tym zastanawiałam, ale wkleiłam dla zaznaczenia, że takie miejsce istnieje. Jam nie prawica;), ale ponieważ właśnie skończyliśmy z Koleżanką i Kolegami książkę dot. wysiedleń 1939/1940 r. z powiatu Poznań- Wschód, to jestem na wszelkie formy ludobójstwa wykonywane przez Niemców bardzo uwrażliwiona.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 09:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
niemieckie zbrodnie ludobójstwa - jak w Katyniu


Przepraszam za uwagę ale czy ktoś tu nie upadł na głowę ??

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 13:59 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Magdo, ten post nie jest skierowany do Ciebie i nie ma na celu Ci niczego wytykać, bo to nie Ty jesteś autorką tych słów i mam nadzieję że tego tak nie odbierzesz. Nie lubię nikomu niczego wytykać, ale aż się we mnie zagotowało...

albicilla2 napisał(a):
że niemieckie zbrodnie ludobójstwa - jak w Katyniu - tak precyzyjnie zaplanowane i zrealizowane przez Niemców na narodzie polskim

Po pierwsze nie niemieckie, a hitlerowskie. Jeśli już komuś bardzo zależy na wytykaniu narodowości, wtedy można połączyć w hitlerowskie Niemcy bądź używać nazwy III Rzesza - nazwy które wskazują na działania wojenne. Trochę kultury...

albicilla2 napisał(a):
Proszę o przekazanie zaproszenia wszystkim środowiskom prawicowym


AHA. Czyli wszyscy inni paszoł won? Bo co, bo środowiska np. lewicowe nie mają prawa już oddawać hołdu ludziom pomordowanym podczas działań wojennych, tak? To już jest bezczelność.

W dodatku nie kojarzę żeby nasze Towarzystwo było środowiskiem prawicowym, a do polityki podchodzimy w sposób neutralny bo chodzi nam o genealogię. Chyba że o czymś nie wiem?

Pani Zofia powinna się poważnie zastanowić nad tym co napisała.

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 15:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Magda
Mam prośbę. Jeżeli chcesz wstawić czyjś tekst na naszą stronę, to proszę o przeczytanie dokładne i zwrócenie uwagi autorowi(ce), że takich blubrów nie można u nas zamieszczać. Jeżeli się nie zgodzi na korektę to...wyślij na drzewo.

Staram się zawsze być daleko od polityki i swoich przekonań nie ujawniać na forum. Wiąże się to z nieumieszczaniem politycznych manifestów itp.
Nie wiem kim jest p. Z. Dobrowolska i kogo reprezentuje, ale chyba ma coś nie tak poukładane.

A w Katyniu ludobójstwa dokonali bolszewicy.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 16:04 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Kuba_Wojtczak napisał(a):
Po pierwsze nie niemieckie, a hitlerowskie. Jeśli już komuś bardzo zależy na wytykaniu narodowości, wtedy można połączyć w hitlerowskie Niemcy bądź używać nazwy III Rzesza - nazwy które wskazują na działania wojenne. Trochę kultury...


Nazwę państwa, ustrój czy wyznawaną ideologię można zmienić, ale "ludzie", którzy dokonywali różnych zbrodni wojennych dalej pozostają ci sami.

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 20:11 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Ale ważne jest to:
Patronat Honorowy nad obchodami przyjął dr Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Impreza jest wsparta organizacyjnie i finansowo przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, a także Gminę Dopiewo (w ramach dotacji dla Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca – Sami Swoi, przyznanego na organizację przedsięwzięć kulturalnych w roku 2019) - i inne podmioty utożsamiające się z kultywowaniem Pamięci o Polskich Ofiarach II Wojny Światowej - pomordowanych przez niemieckiego okupanta.
A ta Pani to: Prezes Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca „Sami Swoi”

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Najlepiej poprzestać na wpisie Jacka,który jest rzeczowy i konkretny.Ale panowie,nawołując o kulturę,zachowajcie ją sami.Kuba zdecydował,jakim środowiskiem jest nasze Towarzystwo,obraził autorkę wpisu,do czego przyłączył się Wojtek,pisząc,że ma coś nie tak poukładane. Magdalenie jest na pewno przykro,bo umieszczając zaproszenie,nie miała chyba zamiaru wywoływać takich emocji.
I wyszła cała apolityczność.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2019, 22:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Moi drodzy - nie jest mi przykro. jest mi po prostu głupio, że dałam się wciągnąć w jakieś tam przekazywanie wiadomości. Dla mnie nie polityka jest ważna, ale cel. Mord był mordem. Niemcy to Niemcy, nie zgadzam się z nazwą "hitlerowskie Niemcy", bo hitlerowskie Niemcy stworzyli właśnie Niemcy, członkowie narodu niemieckiego. Zakładam, że gdyby co ...
No i teraz możecie sobie na mnie pojeździć jak na łysej kobyle. Jacku dziękuję za rzeczowość. Wojtku dziękuję za pouczenie.
Równocześnie informuję, że jutro wieczorem cały wątek usuwam, tak więc do tego czasu życzę przyjemnej jazdy.
A tak na marginesie ile osób z nas ma pojęcie o tych 13 000 Polaków pomordowanych w Lasach Palędzko - Zakrzewskich, tak z ręką na sercu i bez szukania???
Ja nie miałam i szukałam:
W okresie 1939 – 1940 rozstrzeliwania odbywały się przeciętnie 2-3 razy w tygodniu. Również w okresie późniejszym, np. zimą 1942/1943, miały miejsce egzekucje na tym terenie. W „dołach śmierci” zginęło w latach wówczas do kilkunastu tysięcy Polaków. W większości byli to więźniowie poznańskiego Fortu VII. Pełnił on wtedy funkcję obozu koncentracyjnego i więzienia policji bezpieczeństwa. Rozstrzeliwano tu: księży, zakonnice, oficerów i podoficerów Wojska Polskiego, urzędników państwowych, nauczycieli, wykładowców i studentów Uniwersytetu Poznańskiego, ziemian, działaczy politycznych i społecznych, byłych powstańców wielkopolskich. Wśród nich znaleźli się także Polacy zamieszkujący w okolicy kompleksu leśnego, którzy narazili się swoim sąsiadom Niemcom.

Przed wywiezieniem na egzekucje odbywała się parodia rozprawy sądowej. Skazańców przywożono do lasu ciężarówkami. Zwykle wyjeżdżający z Fortu VII konwój liczył od 2 do 5 ciężarówek i 2 samochody osobowe niemieckiej policji bezpieczeństwa. Trasa wiodła przez Ławicę, Wysogotowo i Dąbrowę bądź przez Swadzim i Lusowo. Każda ciężarówka mogła pomieścić 35-36 osób. W egzekucjach uczestniczyli funkcjonariusze policji bezpieczeństwa, członkowie sądu doraźnego i komisarz kryminalny.

Na miejsce śmierci więźniów prowadzono po czterech, związanych. Wchodzili do wykopanego dołu. Strzelano do nich z pistoletów. Początkowo grzebano ich w ubraniach. Potem, zanim weszli do dołu, kazano im się rozebrać do bielizny, zdjąć buty i oddać rzeczy osobiste. Przedmioty przedstawiające jakąś wartość były zwożone do gospodarzy niemieckich z Zakrzewie, w którym przeważała ludność niemiecka. Tam je dzielono. Z relacji świadków wynika, że wywożono z lasów: futra, sutanny, mundury wojskowe i buty oficerskie…

Pierwszy „dół śmierci” powstał podczas prac leśnych Polaków zatrudnionych w lesie. Następne kopali okoliczni Niemcy, którzy zabezpieczali miejsca egzekucji przed świadkami. Wypełnione ciałami doły zasypywali, maskowali mchem i obsadzali świerkami.

Latem i wczesną jesienią 1944 r. okupant zacierał ślady zbrodni. Rozkopano doły, wydobyto zwłoki i palono na stosach. Popioły ponownie zakopywano lub rozrzucano po okolicy. Zakazy wstępu utrudniały oznaczanie miejsc zbrodni, a ślady zatarł czas. Do tej pory nie udało się ustalić i wydobyć z niemieckich archiwów listy ofiar.

Czy to nie przypomina Katyń (wiem, że tam bolszewicy)?.
Tak na kolejnym marginesie - sposoby zabijania, rozbieranie, dzielenie się łupami itp. było normalnym działaniem hitlerowców, nic nie powinno się zmarnować. W przypadku dzieci nie strzelano do nich, bo szkoda było amunicji. Roztrzaskiwano je po prostu o kamień, mur, ścianę...

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 paź 2019, 09:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Magda

Przepraszam, jeżeli Ciebie uraziłem swoim pisaniem. Nie miałem takiego zamiaru.

Czasami ostre sformuowania są potrzebne (to już nie dotyczy Ciebie :) )

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2019, 08:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Wojtku, nie przejmuj się, nie jest mi przykro.
Hmmm nie potrafię usunąć tego wątku.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 paź 2019, 17:50 
Offline

Dołączył(a): 25 mar 2012, 20:07
Posty: 91
" blubry" "wyślij na drzewo" żenada. Powinien Pan się wstydzić swoich słów.
albicilla2, uważam że bardzo dobrze Pani zrobiła, a z Pani postu nie ma nic politycznego, Pan WOjtek to upolitycznił, nie wiem dlaczego.

_________________
Pozdrawiam Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL