Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 21:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 maja 2019, 09:27 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2019, 10:52
Posty: 68
Poszukuję informacji o żołnierzach polskich podczas pierwszej wojny światowej służących w Wojsku pruskim. Mam zdjęcie pra pra dziadka w mundurze i nie mogę ustalić w jakim oddziale służył i ewentualnie jak ten oddział pszededl drogę podczas pierwszej wojny światowej. Zdjęcie mogę udostępnić na email. Z góry dziękuję za pomoc.

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2019, 09:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Zobacz najpierw,czy jest może na niemieckiej liście wśród rannych lub zaginionych,wtedy poznasz interesujące Cię dane.
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... arch/index
Dane pradziadka wpisz w wersji niemieckiej,np.nie Franciszek lecz Franz.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2019, 10:27 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2019, 10:52
Posty: 68
Wpisałem imię i nazwisko ale nic nie znalazło

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2019, 10:27 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Nie ma list żołnierzy w wojsku niemieckim (spalone). Należy pamiętać, że służba wojskowa (czyli okres powołania i służby czynnej) może być inny niż okres wojny. Żołnierz mający za sobą służbę wojskową, po wybuchu wojny nie był wcielany do jednostki w której służył, lecz w zależności od wieku do jednostki o podobnym numerze, lecz mającą określenie Reserve lub Landwehr. Sprawa się bardziej gmatwa, gdy był dość stary, wtedy dochodził Landsturm. A były to zupełnie inne jednostki niż pułk macierzysty. Jeśli był ranny lub trafił do niewoli, jest szansa na znalezienie przynajmniej niektórych danych. Tak samo w przypadku fotografii kolorowej.
W pozostałych przypadkach pozostaje ewentualnie analiza miejsca zdjęcia, bo możliwe jest określenie jednostki w małych miejscowościach. A najlepiej podać wszelkie dane na forum i oczekiwać, aż ktoś problem rozwiąże, jeśli się da rozwiązać.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2019, 10:30 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2019, 10:52
Posty: 68
Znalazłem na tej stronie trzy pozycje odnośnie dziadka raczej to będzie on ale podświetlana się jakieś dokumenty które są zamazane. Jak się porusza po tym archiwum, jak czytać to?

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2019, 10:32 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2019, 10:52
Posty: 68
Urodził się w 1884 roku w 1914 miał 30 lat

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2019, 12:10 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
A dalej?
Ma jakieś imię i nazwisko? Pisałem WSZYSTKO należy podać, każdy szczegół jest ważny.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 maja 2019, 14:18 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2019, 10:52
Posty: 68
Antoni Kosiński, urodził się 25.12.1884 w Kotlinie, syn Piotra i Michaliny z domu Kowalczyk. Nie wiem w którym roku ale przeprowadzili się z kotlina do Karmina obecnie karmin jest w gminie Dobrzyca, powiat Pleszew, nie dalego Karmina są takie miejscowości jak Taczanow, Karminek, Czarnuszka, Karminiec gdzie Antoni już po wojnie kupił gospodarstwo i ożenił się z Franciszka z domu Andersz

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 maja 2019, 20:09 
Offline

Dołączył(a): 22 mar 2014, 19:16
Posty: 400
Lokalizacja: Puszczykowo
kosa_2020 napisał(a):
Znalazłem na tej stronie trzy pozycje odnośnie dziadka raczej to będzie on ale podświetlana się jakieś dokumenty które są zamazane. Jak się porusza po tym archiwum, jak czytać to?


Po lewej stronie jest podgląd całej strony, a po prawej powiększony fragment dotyczący wyszukiwanej osoby pozwalający odczytać informacje.

Poruszając się kursorem po tym podglądzie strony możemy wybierać powiększany obszar.

Dodatkowo w tabelce poniżej są informacje zapisane podczas indeksowania czyli numer strony, wydania i data danej „listy strat”, nazwisko i imię, data urodzenia, miejscowość, czy jednostka wojskowa. Oczywiście nie zawsze wszystkie komórki są wypełnione.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz

Poszukuję: Bartczak (Mchy, Sebastianowo, Nowe Miasto), Pietruszyński (Dąbrowa, Skórzewo), Filipiak (Śmiełów, Międzychód), Pawlak (Sierniki), Stachowiak (Kotusz, Karśnice, Wąbiewo), Dolata (Parzęczewo), Taciak (Sierniki), Nyczak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 maja 2019, 20:39 
Offline

Dołączył(a): 02 maja 2019, 10:52
Posty: 68
gregB napisał(a):
kosa_2020 napisał(a):
Znalazłem na tej stronie trzy pozycje odnośnie dziadka raczej to będzie on ale podświetlana się jakieś dokumenty które są zamazane. Jak się porusza po tym archiwum, jak czytać to?


Po lewej stronie jest podgląd całej strony, a po prawej powiększony fragment dotyczący wyszukiwanej osoby pozwalający odczytać informacje.

Poruszając się kursorem po tym podglądzie strony możemy wybierać powiększany obszar.

Dodatkowo w tabelce poniżej są informacje zapisane podczas indeksowania czyli numer strony, wydania i data danej „listy strat”, nazwisko i imię, data urodzenia, miejscowość, czy jednostka wojskowa. Oczywiście nie zawsze wszystkie komórki są wypełnione.[/qu

Dziekuje za informacje. pozdrawiam

_________________
Tomek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2023, 17:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sie 2010, 17:46
Posty: 182
Lokalizacja: Poznań
Niedawno znalazłem skan aktu ślubu jednych z moich prapradziadków - Kazimierz Lewald-Jezierski i Matylda Teschendorf zawartego w Poznaniu 15-05-1843 roku. Kazimierz Lewald-Jezierski urodził się 1810 roku na Pomorzu. W akcie występuje jako Feldwebel z 19 regimentu piechoty. Gdzie można zasięgnąć więcej informacji o jego służbie tzn. gdzie kiedy się zaciągnął i kiedy opuścił służbę.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2023, 23:46 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Jednostki wojskowe się przemieszczały i stacjonowały w różnych miejscowościach. Co prawda nie jest to 1843 rok , ale może będzie dla Pana wskazówką gdzie ewentualnie szukać.
Być może pański przodek służył w 2 Poznańskim Pułku Piechoty Nr. 19 ( 2 Posensches Infanterie- Regiment Nr. 19) sztab I, II batalion - dowódca von Gansauge, który w okresie od 1859-1861 stacjonował w Głogowie.
Więcej informacji odnośnie tego pułku nie posiadam.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2023, 16:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sie 2010, 17:46
Posty: 182
Lokalizacja: Poznań
Dziękuję bardzo za podpowiedź.
A oto co znalazłem w Wikipedii:
"19 Pułk Piechoty im. von Courbière’a (2 Poznański) (niem. Infanterie-Regiment von Courbière (2. Posensches) Nr. 19) – pułk piechoty niemieckiej, został sformowany 1 lipca 1813, ze względu na dużą liczbę Wielkopolan w nim służących nazywany, podobnie jak 18 Pułk Piechoty im. von Grolmanna (1 Poznański), „pułkiem Kaczmarków”.
Przez długi czas pułk stacjonował w Poznaniu, a następnie w Zgorzelcu (Görlitz) i Lubaniu (Lauban). Jego patronem był Wilhelm de Courbière.
Pierwotnie pułk nosił nazwę 19 Pułku Piechoty. W 1860 przemianowano go na 19 Pułk Piechoty (2 Poznański), zaś w 1889 na 19 Pułk Piechoty im. von Courbière’a
W Poznaniu pododdziały pułku stacjonowały w następujących okresach:
• 1 batalion: 1817-1830 i 1836-1848
• 2 batalion: 1819-1830
• 3 batalion: 1823-1830 i 1836-1848
• batalion fizylierów: 1818-1823
W 1830 roku, w związku z powstaniem listopadowym, władze pruskie w obawie przed przejściem jednostki na stronę powstańców przerzuciły pułk marszem do Saksonii a w sierpniu 1831 do Koblencji. Pułk powrócił do Poznania 12 listopada 1836 roku. W 1848 w związku z powstaniem wielkopolskim 1848 roku pułk ponownie, jako niepewny politycznie, został wyprowadzony z Poznania. Dyslokowano go w Lubaniu i Zgorzelcu, gdzie pozostał do 1914 roku."
Czy zachowały się jakieś archiwa pułku?
Jeżeli tak to gdzie szukać?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 kwi 2023, 11:35 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Piotr Jurkowiecki napisał(a):
Czy zachowały się jakieś archiwa pułku?
Jeżeli tak to gdzie szukać?

Zgodnie z przypisem nr.29 str. 212 książki Wiesława Maciuszczaka " Twierdza Głogów. Garnizon i ludzie 1630-2009"
podaję iż w Berlinie w 1913r powstała książka o historii 2 Poznańskiego Pułku Piechoty - Regiment 19 pod tytułem

" Geschichte des Infanterie -Regiments von Coubiere (2. Posenschen)nr.19. 1813-1913"- neubearbeitet von Tscherny.
Książki tej nie ma odnotowanej w bibliografii na Wikipedzie.

Najpewniej byłoby zwrócić się do Pana Wiesława Maciuszczaka z pytaniem w jakim archiwum szukać informacji
o żołnierzach polskich w Armii Pruskiej z tego okresu, oraz gdzie można uzyskać dostęp do niemieckiej książki o historii tego pułku.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 kwi 2023, 14:39 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
50 Jahr Geschichte des Koeniglich Preussischen 2.Posenschen Inf. Reg. Nr 19 von Leszczyński
Michał
mam to w pdf


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 kwi 2023, 17:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
50 Jahr Geschichte des Koeniglich Preussischen 2.Posenschen Inf. Reg. Nr 19 von Leszczyński:
https://opacplus.bsb-muenchen.de/Vta2/b ... 147?page=7

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 maja 2023, 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sie 2010, 17:46
Posty: 182
Lokalizacja: Poznań
Witam
Trochę się spóźniłem i otwarci/pobranie pliku stało się niemożliwe.
Poproszę o ponowne udostępnienie linku.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2023, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sie 2010, 17:46
Posty: 182
Lokalizacja: Poznań
Dzień dobry
Czy możliwe jest ponowne umożliwienie pobrania pliku?
Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 120 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL