Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 14:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 paź 2018, 11:20 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
Witam szanowne grono forumowiczów - obserwuję forum od dawna, ale dopiero teraz zdecydowałem się założyć konto :)

Pradziadek urodził się 29.11.1894 w Gułtowach.

Od gimnazjum poszukuję informacji o moim pradziadku Józefie Gościńskim ( będzie około 10 lat ) i poczyniłem pewne postępy.

1) 1914-1918 - udział w 1 Wojnie Światowej. Do sierpnia 1915 służył w elitarnym 2 Pułku Gwardii Pieszej.W lipcu został ranny ( na 90% w bitwie o Krasnystaw ) Ranny kulą szrapnelową w rękę. Nie wiem niestety czy pozostał dalej w swoim pułku czy też może został przeniesiony po ranie ( rana lekka )
Podejrzewam, że nie ma możliwości sprawdzenia ? Dostał krzyż żelazny - słyszałem, że ciężko z aktami niemieckimi ( spalone w czasie DWŚ )
2) 1918 - udział w Powstaniu Wielkopolskim w stopniu plutonowego. Kompania Czerniejewska, a następnie Kompania Poznańska Sępowicza/Sempińskiego - czy to był ten sam człowiek ? Walki o Kcynię,Szubin, Rynarzewo.
3) Następnie przeniósł się do Żandarmerii Polowej Wojsk Wielkopolskich, a następnie został zawodowym żandarmem w 7 Dywizjonie Żandarmerii. Największą niewiadomą jest jego udział w wojnie Polsko-Bolszewickiej. Według wspomnień rodzinnych zajmował się między innymi przymusowym poborem do Wojska Polskiego na Kresach i brał udział w Bitwie Warszawskiej. Jest może ktoś w posiadaniu informacji o działalności 7 dyw żand w wojnie Polsko-Bolszewickiej ? Znalazłem tylko szczątkowe informacje.
4) Ostatnim etapem jego kariery wojskowej był ochotniczy udział w III Powstaniu Śląskim z ramienia 7 dywizjonu żandarmerii wojskowej.

Poszukuję każdej informacji o udziale 1 Kompanii Poznańskiej w Powstaniu, oraz o udziale w wojnie Polsko-Bolszewickiej.
Cenne będą także informacje o 2 Pułku Gwardii Pieszej, jednostkach gwardyjskich.

Przepraszam za chaotyczną strukturę mojego wpisu. Mam tyle pytań, zagadek, że sam nie wiem jak to ładnie ująć.

Pozdrawiam Serdecznie


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 11:53 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Gosciu napisał(a):
Witam szanowne grono forumowiczów - obserwuję forum od dawna, ale dopiero teraz zdecydowałem się założyć konto :)

Pradziadek urodził się 29.11.1894 w Gułtowach.

Od gimnazjum poszukuję informacji o moim pradziadku Józefie Gościńskim ( będzie około 10 lat ) i poczyniłem pewne postępy.

1) 1914-1918 - udział w 1 Wojnie Światowej. Do sierpnia 1915 służył w elitarnym 2 Pułku Gwardii Pieszej.W lipcu został ranny ( na 90% w bitwie o Krasnystaw ) Ranny kulą szrapnelową w rękę. Nie wiem niestety czy pozostał dalej w swoim pułku czy też może został przeniesiony po ranie ( rana lekka )
Podejrzewam, że nie ma możliwości sprawdzenia ? Dostał krzyż żelazny - słyszałem, że ciężko z aktami niemieckimi ( spalone w czasie DWŚ )
2) 1918 - udział w Powstaniu Wielkopolskim w stopniu plutonowego. Kompania Czerniejewska, a następnie Kompania Poznańska Sępowicza/Sempińskiego - czy to był ten sam człowiek ? Walki o Kcynię,Szubin, Rynarzewo.
3) Następnie przeniósł się do Żandarmerii Polowej Wojsk Wielkopolskich, a następnie został zawodowym żandarmem w 7 Dywizjonie Żandarmerii. Największą niewiadomą jest jego udział w wojnie Polsko-Bolszewickiej. Według wspomnień rodzinnych zajmował się między innymi przymusowym poborem do Wojska Polskiego na Kresach i brał udział w Bitwie Warszawskiej. Jest może ktoś w posiadaniu informacji o działalności 7 dyw żand w wojnie Polsko-Bolszewickiej ? Znalazłem tylko szczątkowe informacje.
4) Ostatnim etapem jego kariery wojskowej był ochotniczy udział w III Powstaniu Śląskim z ramienia 7 dywizjonu żandarmerii wojskowej.

Poszukuję każdej informacji o udziale 1 Kompanii Poznańskiej w Powstaniu, oraz o udziale w wojnie Polsko-Bolszewickiej.
Cenne będą także informacje o 2 Pułku Gwardii Pieszej, jednostkach gwardyjskich.

Przepraszam za chaotyczną strukturę mojego wpisu. Mam tyle pytań, zagadek, że sam nie wiem jak to ładnie ująć.

Pozdrawiam Serdecznie


Witaj.
Gosciu (nie wiem jak zwrócić się do Ciebie)
Józef Gościński jest na liście odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym na stronie głównej WTG.
Data i miejsce urodzenia zgadza się. Może to ten sam ?

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

http://powstancy-wielkopolscy.pl/search

Gościński, Józef
Rodzice: Jan, Konstancja Pawlak

Ur.: 1894-11-29, Gułtowy (Środa PL)

Uchwała Rady Państwa nr: 12.18-0.746 z dnia 1968-12-18

Opis:
Dnia 10.I.1919 r, wstąpił jako ochotnik do I kompanii czerniejewskiej "58 PP" w reducie Grollmanna w Poznaniu. Dowódcą formującej się kompanii był ppor. Franciszek Złotowicz. Brał udział w walkach pod Szubinem, Kcynią i Rynarzewem pod dowództwem kom. Sympowicza. Dnia 15.IV.1921 r. zgłosił się do 7-go dywizjonu żandarmerii wojskowej jako ochotnik na III Powstanie Górnośląskie do głównej ekspozytury w Sosnowcu. Z ekspozytury tajnej organizacji nr 2 w Sosnowcu został skierowany na placówkę ekspozytury Związku Przyjaciół Głównego Śląska do miejscowości Dziedzice - Śląsk Cieszyński, gdzie powierzono mu akcję nocnego dostarczania amunicji i żywności do tajnych placówek śląskich w miejscowościach Goczałkowice, Pszczyna, Żary, Rybnik, Racibórz, Gliwice i Koźle na ręce doktora Milnera. /.../

Dodatkowe informacje:
Zmarł dnia 10 lutego 1977 roku w Poznaniu, spoczywa na cmentarzu Poznań - Miłostowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 12:09 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
ad. 1.
Batalion Fizylierów inaczej III Batalion
9. Kompagnie
2. Garde-Regiment zu Fuß
Koszary pułku w Berlinie, ulica Friedrichstraße
1. Garde Division do 25.01.1917, następnie 2. Brygada przeszła do 5. Garde-Division.
Walki tej formacji pod Feldzüge, Gefechte usw.
http://wiki-de.genealogy.net/1._Garde-D ... Alte_Armee)
Kolejno pułk walczył
1014 Front zachodni
1915 25.04.1915 Front wschodni
1916 25.09.Front zachodni do końca wojny
ad.2
Kompania Czerniejewska pod dowództwem Złotowicza przeszła do Poznania (a nie do Gniezna, gdzie było jej blisko). Tam zawezwana pod dowództwem Sempińskiego (potem się pisał Bronisław Sępiński) poszła na pomoc do Szubina. Opisałem to w książce Ziemia Nekielska w Powstaniu Wlkp. 1918/19 dostępnej pod adresem http://historia.nekla.eu/strona-2581-zi ... taniu.html
Michał


Ostatnio edytowano 14 paź 2018, 15:30 przez Pawełczyk, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 13:07 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
Dziękuję za informacje i pomoc. Informacje z listy odznaczonych znalazłem jak tylko powstała strona i bardzo dużo mi pomogły.

Rozumiem, że Kompania Czerniejewska i Kompania Poznańska Sempińskiego to ta sama sama jednostka czy też może coś pokręciłem ?

Panie Michale - posiada Pan może resztę wspomnień Józefa Idaszaka czy te, które Pan zawarł w Pana książce o organizacji ochotników z Gułtów jest całością wspomnień tego Powstańca ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 14:00 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
1. Oddział Śliwińskiego, akcja w Szubinie, kwalifikował się co do wielkości do określenia "batalion".
W jego skład weszły oddziały wówczas dostępne i znajdujące się w garnizonie poznańskim. Dzieje oddziału czerniejewskiego są w opracowaniu (częściowym).
2.Idaszak:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=1&QI=
Zdaje się, że są wspomnienia w książce Wspomnienia...
Jestem teraz poza dostępem do źródeł, później podam szczegóły.
Michał


Ostatnio edytowano 14 paź 2018, 15:35 przez Pawełczyk, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 14:36 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
Dziękuję bardzo Panie Michale. Niestety nie mam uprawnień i nie mogę zobaczyć wspomnień Pana Józefa Idaszaka.

Znalazłem w sieci zdjęcie Kompanii Poznańskiej Sępińskiego i miałem duży procent pewności, że jeden z powstańców jest moim pradziadkiem. Mylnie myślałem, że kompania Czerniejewska i Kompania Poznańska to to samo bądź pradziadek przeszedł do tej kompanii. Teraz mi się wszystko wyjaśniło - "Brał udział w walkach pod Szubinem, Kcynią i Rynarzewem pod dowództwem kom. Sympowicza" - to mnie zmyliło. Czyli Kompania Czerniejewska wchodziła w skład większej grupy operacyjnej, którą dowodził Sympowicz - teraz chyba dobrze rozumuję ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 18:20 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
To błąd, nie było żadnego Sympowicza tylko Sępiński. Nawiasem mówiąc, odcinkiem frontu dowodził Jan Tomaszewski, kapitan, a pododcinkiem Szubin Zdzisław Beutler.
Podczas wspomnień zaciera się oś czasu. Co innego oddziały powstańcze, a co innego utworzony 4. Pułk Strzelców Wlkp., utworzony zresztą w marcu, a więc po powstaniu.
Tenże pułk składał się z 3 batalionów, a ten z numerem III:
III Batalion - szubiński, powstały z oddziałów walczących w okolicy Szubina, a więc oddziałów gnieźnieńskich, dowódcą był Maksymilian Bartsch, przedtem dowódca III odcinka frontu (po Janie
Tomaszewskim, Zdzisławie Beutlerze i Oskarze Brezany’m), z Kompanii Gołanieckiej.
Batalionem dowodził do 27 lipca 1920 r. a od 16.06.1921 r. dowodził nim Wiktor Skotarczak. W skład baonu wchodziły oddziały z Gniezna, Powidza, Witkowa i Nekli. Po sformowaniu batalion pozostaje na froncie, ulegając reorganizacji.
Utworzony w dniu 23.03.1919 r. składał się z następujących kompanii:
— 9. Kompanii - w której skład weszły oddziały 2. Kompanii Gnieźnieńskiej Józefa Glesmanna, nekielska, szubińska (którą dowodził por. Piątkowski), Kompania Samoklęski Pawła Kolańczyka. Dowódcami byli: Franciszek Kowalczyk, ppor. Paweł Kolańczyk(kilka dni), por.
Piątkowski, por. Teofil Bojanowski i ppor. Michał Cieślewicz.
— 10. Kompanii, która była oparta na 4. Kompanii Gnieźnieńskiej Mariusza Wachtla, (bohatersko poległ już 18.02.1919 r. pod Rynarzewem), a w skład jej weszły oddziały: juncewski, którego organizatorem był między innymi Bolesław Kozłowski z Słębowa, pniewski i kłecki. Organizatorem kompanii był sierżant sztabowy Józef Liczbiński, a dowódcą ppor. Edmund Rogalski. Od 10.02.1920 r. kompanią dowodził Wiktor Skotarczak.
— 11. Kompanii -zorganizowanej przez sierżanta Stanisława Szalińskiego, a w jej skład weszła 1. Kompania Gnieźnieńska oraz 1. Kompania Poznańska por. Sempińskiego (powstańcy z Poznania, Gułtów i Czerniejewa) utworzona w Reducie Grollmanna w Poznaniu w dniu 28 grudnia 1918 roku. Dowódcą był Sempiński.
— 12. Kompanii, opartej o oddział z Gołańczy por. Sobierskiego, a tworzył ją ppor. Włodzimierz Kowalski, dowodził nią też Maksymilian Bartsch.
Co do zdjęcia, to zależy od jego daty. Wcale nie jest wykluczona obecność pradziadka.
Nawiasem mówiąc, podanie adresu mejlowego ułatwia komunikację.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 paź 2018, 18:41 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
Dziękuję bardzo za informacje.
Podaję maila: wojtekgoscinski@gmail.com
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2018, 17:31 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2007, 17:17
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań
Dowódca 1 Kompanii Poznańskiej nazywał się Bronisław Sempiński, czasami pisane jako Sępiński.
Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2019, 23:06 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
Mój przodek pochodził z Gułtów. Oddział ochotników z Gułtów dostał się do Poznania już 28.12.1918 i pełnił służbę na dworcu głównym. Zastanawia mnie dlaczego mój pradziadek wstąpił do kompanii Czerniejewskiej, gdzie większość jego kolegów z Gułtów ma wpisane w tabeli na 'Gułtowskich Zeszytach Historycznych" 1 Kompanie Poznańską. Następnie Józef razem z kompanią Sempińskiego walczył na froncie północnym. W kompanii tej był oddział ochotników z Gułtów i Czerniejewa. Czyli mój Pradziadek po prostu wstąpił do kompanii Czerniejewskiej, a następnie był w składzie kompanii Poznańskiej Sempowicza - dobrze to rozumiem ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2019, 17:36 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Może fragment wspomnień wyjaśni temat:
(www.wbc.poznan.pl)
Józef Idaszak
Moje wspomnienia z powstania Wielkopolskiego

Urodziłem się 18 marca 1895r w Chłapowie pow. Środa jako syn stelmacha Walentego i Jadwigi z domu Kołodziejczak...
...Z chwilą wybuchu powstania w dniu 27.XII. 1918 zorganizowałem oddział ochotników we wsi Gułtowy pow. Środa, uzbrojonych rezerwistów w sile 18 chłopa, udaliśmy się furmankami na punkt zborny w Środzie, gdzie chciano nasz oddział włączyć do tworzącej się kompanii średzkiej, na co żeśmy się nie zgodzili, ponieważ Środa była już wolna, a my chcieliśmy iść na pomoc do Poznania. Otrzymaliśmy parowóz i jeden wagon do dyspozycji, który nas podwiózł do Starołęki, a stamtąd udaliśmy się marszem ubezpieczonym, nad torem kolejowym na Główny Dworzec, i zameldowaliśmy się w Komendanturze Wojskowej w dniu 28.XII.1918 o godz. 22 u kapitana Milewskiego. Przyjęto nas z aplauzem i zakwaterowano nasz oddział w podstawionym wagonie kolejowym na peronie IV, naprzeciw Komendantury Wojskowej i przydzielono nas do obrony Dworca Głównego.
Służbę tę pełniliśmy około dziesięciu dni, a po zluzowaniu nas wysłano oddział do Fortu Grollmanna. Tam pełniliśmy służbę wartowniczą przy różnych magazynach wojskowych i służbę wyszkolenia wojskowego do końca stycznia 1919 r.
Dowódcą kompanii był porucznik Siefert (legionista), a ponieważ był to okres Rad Żołnierskich, wybraliśmy delegację, która się udała do Komendy Wojskowej przy Naczelnej Radzie Ludowej z żądaniem, by na dowódcę kompanii przydzielono nam jednego z powstańców wielkopolskich i wysłano kompanię na front.
Komenda Wojskowa uwzględniła nasze żądanie i na dowódcę kompanii został mianowany podporucznik Sempiński.
Kompanię umundurowano, wyekwipowano w broń i amunicję, 2 lkm-y, 1 ckm, kuchnię polową, wóz bagażowy, i po zaprzysiężeniu kompanii na dziedzińcu koszarowym na Grollmannie, odprowadzono kompanię z orkiestrą w dniu 1.II.1919 o godzinie 21 na Dworzec Zachodni. Po załadowaniu kompania odesłana została do Kcyni, na front północny, pod nazwą 1 Kompania Poznańska ppor. Sempińskiego. Sierżant-szef sierżant Linke, d-ca I plutonu sierżant Michał Przybysz, d-ca II plutonu plutonowy Józef Idaszak, d-ca III plutonu plutonowy Wincenty Brucki.
Po przybyciu do Kcyni, została kompania wyładowana w nocy 2.II.1919 i zakwaterowana na pewnej sali. W dniu 2.II.1919 o godz. 13 została 1 komp. wysłana na wozach do wsi Zalesie (obszar dworski) na kwatery. Pierwsza kompania poznańska ppor. Sempińskiego składała się z powstańców po większej części z Poznania, tylko jeden oddział był z Czerniejewa pow. Gniezno i jeden oddział z Gułtów pow. Środa.
Po zakwaterowaniu i zajęciu pozycji obronnej, przybył wieczorem ks. kapelan Zabłocki, który udzielił powstańcom generalnej absolucji przed mającym nastąpić atakiem.

Jak z tego wynika, nazwy kompanii były nadawane na froncie całkiem dowolnie
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2019, 22:09 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
Dziękuję za informacje. Czyli Pradziadek walczył u boku Sempińskiego.

Orientują się może Państwo gdzie szukać informacji o Żandarmerii Polowej Wojsk Wielkopolskich, 7 Dywizjonie Żandarmerii i ich działaniach ? Poszukuję także informacji o udziale pradziadka w III Powstaniu Śląskim. Dziękuję za pomoc :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lip 2019, 10:04 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
Jak wyglądała sprawa z żołnierzem rannym w czasie walk. Po wyleczeniu ran powracał do swojego oddziału, czy przydzielany był do najbliższej jednostki ?
Wiem, że Pradziadek do momentu zranienia służył w 2 Pułku Gwardii - pytanie czy służył tam do końca swojej wojennej przygody.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sie 2019, 11:38 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2011, 11:59
Posty: 172
Udało mi się zdobyć 2 zdjęcia na których jest mojego dziadka szwagier-Marcin Kowalski ur 1895 w Dubinku.
Jedno zdjęcie przedstawia grupę żołnierzy i podpisane jest "Kurs Instrukcyjny D-ców 7 Dywizji Żandarmerii Wojskowej"I już wiem że zostało zrobione w Poznaniu ,zbieg ul. Łąkowej i Krakowskiej ,około roku 1920.
2 natomiast podpisane jest '' 2 Kurs konnej jazdy D-ców Dywizjonu Żandarmerii Wojskowej"
o tej drugiej fotografii nie wiem ,gdzie i kiedy została zrobiona.
Czy ktoś też posiada fotografie grupowe 7 Dywizjonu Żandarmerii .
Pozdrawiam!
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2020, 16:56 
Offline

Dołączył(a): 12 paź 2018, 22:11
Posty: 8
wojtek f napisał(a):
Udało mi się zdobyć 2 zdjęcia na których jest mojego dziadka szwagier-Marcin Kowalski ur 1895 w Dubinku.
Jedno zdjęcie przedstawia grupę żołnierzy i podpisane jest "Kurs Instrukcyjny D-ców 7 Dywizji Żandarmerii Wojskowej"I już wiem że zostało zrobione w Poznaniu ,zbieg ul. Łąkowej i Krakowskiej ,około roku 1920.
2 natomiast podpisane jest '' 2 Kurs konnej jazdy D-ców Dywizjonu Żandarmerii Wojskowej"
o tej drugiej fotografii nie wiem ,gdzie i kiedy została zrobiona.
Czy ktoś też posiada fotografie grupowe 7 Dywizjonu Żandarmerii .
Pozdrawiam!
Wojtek

Mógłbym prosić o kontakt ? Może na Pana zdjęciu znajduje się mój pradziadek.

Pytanie do specjalistów - czym dokładnie był wyżej wymieniony kurs instrukcyjny ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2020, 04:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Proszę:

Obrazek

Sądzę, że to normalny kurs dla dowódców i kandydatów na dowódców plutonów i kompanii z zakresu 'papierkowego', nie wojskowego. Zaliczenie takiego kursu było konieczne do objęcia dowodzenia pododdziałem

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 151 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL