Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 09 paź 2018, 16:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Dzisiaj bylam porzadkowac grob na Milostowie. W drodze powrotnej zapuscilam sie
w boczne alejki i kwatery.....zalosc bierze serce. Chodzilam i myslalam, ze bardzo to smutne,
nikt juz nie pamieta wlasciwie o pochowanych tutaj, opuszczone, zapuszczone, zachwaszczone.
Zalaczam fotki z malego pola cmentarnego, o ktorego istnieniu nie mialam pojecia,
gdzie 98% grobow to groby z lat wczesnych 1950-tych, groby dzieciece, groby niemowlakow, nowonarodzonych. Jest to chyba najsmutniejsze miejsce na Milostowie....
Rodzice tych maluchow juz zapewne nie zyja a jesli zyja to maja grubo ponad 90 lat i wiecej.
Jest tam tylko kilka grobow prawie terazniejszych. Te zapomniane groby zostana zapewne
skopane i miejsca udostepnione do nowych pochowkow. Musze sie przyznac, ze teren jest tak zaniedbany, ze chodzilam zapewne po malych grobach, ktore zrownaly sie prawie z ziemia.
Zdjecia gdzie niby nic nie widac do grobiki.
Zamieszczam takze zapomniane, zaniedbane groby doroslych.
/Dla powiekszenia kliknij na fotke./

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 paź 2018, 18:25 
Offline

Dołączył(a): 23 sty 2018, 17:41
Posty: 52
Hania
Ja byłam na Miłostowie w zeszłym tygodniu na pogrzebie. Zdjęć nie zrobiłam...
Przechodziliśmy obok kwatery żołnierzy niemieckich. Fakt okupanci itp... ale pole zapuszczone, groby zaniedbane. Może kiedyś by mnie to tak nie uderzyło, ale kiedy niedawno odkryłam,że dwóch braci mojego dziadka zginęło w I wojnie światowej i mogłam (przez internet oczywiście) obejrzeć cmentarz i grób inaczej to odbieram.
Co pomyślą sobie o nas Ci, którzy będą poszukiwać swoich przodków i zobaczą taki cmentarz ? Tam zadbane, a u nas ?
Nie jestem taka, że wszystko tam jest super, bo na miejscu cmentarza w innej części Niemiec (tam gdzie pochowany był mój dziadek) jest teraz park...
___________________________
Danka
____________________________________
Poszukuję wszystkiego o Miężał i Gola

Dziękuję


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 paź 2018, 08:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Danka, tu masz informacje kto zajmuje sie grobami niemieckich zolnierzy
oraz inne informacje.
Czasami wystarczy tylko telefon aby rozwiazac problem, wiem z mojego doswiadczenia :wink:
Najwazniejsze jest to aby nie przechodzic obojetnie.
http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/sz ... id,tm.html

https://dziennikzachodni.pl/niemieckie- ... /ar/466342

https://szczecin.onet.pl/zachodniopomor ... -w/ethh0sd

Dodalam o temacie w Poznaniu.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2018, 07:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Dalsze zdjecia z kwatery dzieciecej na Milostowie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2018, 08:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Śmiertelność dzieci była wysoka do lat pięćdziesiątych i groby z tego okresu stanowią do dziś dużą część powierzchni kwater dziecięcych na cmentarzach. Mija właśnie 3 razy po 20 lat od tego okresu i można założyć, że o ile groby te przedłużali niegdyś rodzice tych dzieci oraz (często) rodzeństwo, to teraz popadają w zapomnienie i nie są opłacane, gdy interesować się grobami mogliby co najwyżej potomkowie rodzeństwa. Na cmentarzu przy Lutyckiej właśnie w tym roku skopano spory kawałek kwatery dziecięcej właśnie z lat 1950-tych i będą tam teraz nowo wytyczane miejsca na groby dorosłych.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 paź 2018, 12:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Lukasz, wlasnie jest tak napewno jak piszesz. Nie ma kto juz sie opiekowac, nawet
potomkowie rodziny nie zawsze wiedza, ze taki grob istnieje a pozatym niewielu ma
do tego zaciecie, czas, ochote itp.
Tej malej kwatery jednak chyba nie "przerobia" na kwatere dla doroslych
dlatego, ze miedzy zapomnianymi grobikami sa i te prawie terazniejsze.
Dobrze byloby aby ta kwatera zostala dla dzieci, jest ladnie polozona, zadrzewiona,
cicha, oddzielona od reszty, jedynie co potrzebuje to OPIEKI :!:

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 14:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Kochani, jestem w trakcie załatwiania ekshumacji na cmentarzu Miłostowo i trafiłam na ścianę. W Sanepidzie poinformowano mnie, że aby przeprowadzić ekshumację osoby obcej (bardzo daleka krewna) muszę przedstawić dowód na to, że moja mama dokonała pochówku cioci. Rok 1952!!! Wielokrotne przeprowadzki i odległość w czasie sprawiły, że tych dokumentów nie mamy. Universum powstało dopiero w latach 60-tych. Co było wcześniej? Kto zarządzał cmentarzem?
Dodam tylko, że dowody wpłaty za przedłużenie miejsca na cmentarzu nie wystarczą :(

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 19:24 
Offline

Dołączył(a): 10 mar 2009, 13:09
Posty: 618
Witam.

O ile dobrze pamiętam to Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni, czyli władze miejskie. Wydaję mi się że dokumenty pomimo zmian powinien
posiadać obecny zarządca czyli spółka miejska. W zeszłym roku ekshumowałem ciotkę której nie znałem.Była to siostra mojej babci i
panna. Nawet nie wiem kto ją pochował.Wystarczyły tylko akta USC potwierdzające moje pokrewieństwo z ekshumowaną. Pamiętam że panie z Sanepidu na Gronowej były miłe i pomocne.
No chyba że zmieniły się przepisy!

Pozdrawiam.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2019, 22:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Dziękuję, Grzegorzu :)
Niestety pokrewieństwa nie dowiodę. Okazało się, że była to ciocia "przyszywana", a więc osoba obca. No nic bedę się biedzić dalej... :(

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2019, 23:40 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Caeterum censeo:znowu przypominam starą sprawę ekshumacji z dawnego cmentarza Maltańskiego przy kościele św.Jana Jerozolimskiego w latach 1960tych przez władze poprzedniego systemu tergo sprzed 1989 ma Miłostowo.Czy są jakieś dokumenty pisane,kogo wtedy ekshumowano i gdzie na Miłostowie pochowano?Niestety byłem wtedy za mały i zamiejscowy i nie mogłem sam nic zadziałać.A ekshumowano wtedy mego ojca starszą siostrę,(może też i jej brata,ale to muszę jeszcze sprawdzić) zmarłą jako niemowlę oraz sędziwych pradziadków z tej samej strony.Myślę,że więcej Poznaniaków utraciło w ten sposób widomy ślad po swoich przodkach.R.i.P.dla wszystkich zaginionych w tej ekshumacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2019, 07:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Moze skontaktuj sie z parafia: https://www.janjerozolimski.archpoznan.pl/historia/
To sie sa zamierzchle czasy i napewno parafia ma zanotowane kiedy, kto i gdzie,
o takich wydarzeniach sa zapisy w ksiedze, jakies dokumenty napewno.
Takze Cmentarz Milostowo ma dokumentacje byc moze przez telefon nie sa chetni
udzielac bo tam zawsze jest pelno klientow, wiem bylam wielokrotnie.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 kwi 2019, 10:35 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Odpowiedź dla "gerszewski"
W 2012 r. ukazała się publikacja autorstwa Łukasza Jastrząba "Likwidacja cmentarzy rzymskokatolickich w Poznaniu po 1945 roku" Na kilku stronach jest spis osób ekshumowanych z cmentarza parafii pw św Jana Jerozolimskiego za Murami i Krańcowej, z cm przy ul. Świętojańskiej na cm. na Miłostowie.
Nazwiska Gerszewski nie zauważyłam. Ponoć są zapiski związane z ekshumacjami w księgach cmentarnych cm na Miłostowie. Dwukrotnie były szczątki zmarłych przenoszone na Miłostowie tych samych osób.
Pewnie trzeba będzie się pofatygować osobiście do biura cmentarza aby wyjaśnić sprawę pochówków poszukiwanych przez nas osób.
Jeśli autor opracowania przepisał dokładnie wszystkie ekshumacje to w biurze nic więcej się nie dowiemy.

Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 kwi 2019, 20:32 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 483
Lokalizacja: Trójmiasto
Dziękuję serdecznie4 Hani i Krysi za odpowiedź na moją wzmiankę o ekshumacji z cmentarza Maltańskiego.
U księdza w parafii św.Jana Jerozolimskiego byłem,nic nie miał i nic nie wiedział.
Dziękuję Krysi za sprawdzenie.Byli tam jeszcze(na "Malcie")pochowani i inni moi przodkowie o innym nazwisku.
Może jeszcze kiedyś trafię na Miłostowo lub do Firmy "Universum" w okolicy St.Rynku,które ponoć się tymi
sprawami zajmowała lub zajmuje?
Pozdrawiam Wszystkich.
Jacek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2019, 14:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 gru 2016, 23:58
Posty: 165
Lokalizacja: Poznań
gerszewski napisał(a):
Dziękuję serdecznie4 Hani i Krysi za odpowiedź na moją wzmiankę o ekshumacji z cmentarza Maltańskiego.
U księdza w parafii św.Jana Jerozolimskiego byłem,nic nie miał i nic nie wiedział.
Dziękuję Krysi za sprawdzenie.Byli tam jeszcze(na "Malcie")pochowani i inni moi przodkowie o innym nazwisku.
Jacek


Proszę rzucić jeszcze okiem na http://cmentarze-poznania.pl/milostowo-pole-przeniesione/

_________________
Pozdrawiam
Paweł
Syn Jana, wnuk Stanisława, prawnuk Walentego, 2xprawnuk Franciszka, 3xprawnuk Piotra, 4xprawnuk Andrzeja, 5xprawnuk Antoniego


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2019, 18:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Radość moja nie ma granic - Działa Wasza Strona !!
Dziękuję :)

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 kwi 2019, 14:53 
Offline

Dołączył(a): 16 lis 2014, 14:56
Posty: 31
Na mapce jest błędna informacja, dot. nazwy fortu. To jest fort IIIa (Prittwitz), a nie IV.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Grzeszczyk i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL