Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 cze 2018, 07:59 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2010, 07:54
Posty: 221
"Oferuję darmową pomoc dla osób samodzielnie poszukujących przodków w księgach metrykalnych. Zainteresowanym mogę wysłać skany mikrofilmów ksiąg metrykalnych z parafii z całej Polski i nie tylko. Ponoszą Państwo tylko zryczałtowane koszty wysyłki 1 EUR za 1 mikrofilm. (w mikrofilmie jest przeciętnie 500-1500 zdjęć). Skany wyślę przez internet. Kontakt [usunięto] "

Otrzymałem taką wiadomość na pocztę- czy Ktoś również otrzymał taką propozycję ? Co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam mierzeja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2018, 08:30 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2012, 20:52
Posty: 337
mierzeja napisał(a):
"Oferuję darmową pomoc dla osób samodzielnie poszukujących przodków w księgach metrykalnych. Zainteresowanym mogę wysłać skany mikrofilmów ksiąg metrykalnych z parafii z całej Polski i nie tylko. Ponoszą Państwo tylko zryczałtowane koszty wysyłki 1 EUR za 1 mikrofilm. (w mikrofilmie jest przeciętnie 500-1500 zdjęć). Skany wyślę przez internet. Kontakt [usunięto] "

Otrzymałem taką wiadomość na pocztę- czy Ktoś również otrzymał taką propozycję ? Co o tym sądzicie ?
Pozdrawiam mierzeja.


To jest Pan Sławomir Worwąg - osoba dość dobrze znana w środowisku genealogicznym:
https://www.facebook.com/PoszukiwaniaGe ... mirWorwag/

_________________
Stanisław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2018, 08:48 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2010, 07:54
Posty: 221
Dziękuję bardzo,pozdrawiam. mierzeja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2018, 08:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Cytuj:
Otrzymałem taką wiadomość na pocztę- czy Ktoś również otrzymał taką propozycję ? Co o tym sądzicie ?


Ja nie otrzymałem. Wiem że rozsyła taką wiadomość korzystając z jakiejś bazy adresów mailowych. Jakiś czas temu na naszym forum pojawił się komunikat naszego prezesa dotyczący tej osoby:

Cytuj:
Dowiedziałem się, że na naszym forum zarejestrował się sie niejaki worwag z Częstochowy.

Rozsyła e-maile z ofertą sprzedaży skanów mikrofilmów za odpłatnością.

Informuję że:

- działalnośc ta jest prowadzona bez wiedzy WTG Gniazdo
- działaność ta jest nielegalna

Podjęte zostały kroki w celu usunięcia tej osoby z naszego forum.


WOjtek


W mojej ocenie Worwąg jest hakerem który włamał się do całej bazy FS i teraz handluje ściągniętymi w ten sposób mikrofilmami. Był on wielokrotnie banowany z wielu forów genealogicznych, właśnie z tego powodu.
Propozycja przy znanych trudnościach z pozyskiwaniem skanów jest oczywiście bardzo kusząca.
Prawnie i moralnie jest nie do przyjęcia.
Tu każdy sam sobie musi udzielić odpowiedzi czy warto korzystać.

Pozdrawiam,
Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 cze 2018, 09:08 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2010, 07:54
Posty: 221
Piękne podziękowania za tą wiadomość .
Pozdrawiam mierzeja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 cze 2018, 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Otrzymałem ta sama wiadomośc ,dzisiaj.
Już skasowana!!!
Nie korzystam z takich propozycji myślę,że inni są podobnego zdania!
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2018, 09:28 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,
temat moim zdaniem jest znacznie głębszy i koncentrujemy się jedynie na wierzchołku góry lodowej. Zadałem sobie trud przeczytania całego wątku na Forgen, który niestety w tej chwili nie jest widoczny dla ogółu.
Oczywiście zgadzam się, że jeśli p.Worwąg zdobył dostęp do mikrofilmów nielegalnie, to cały proceder jest naganny i powinny zainteresować się tym odpowiednie organy. Nie znamy jednak pochodzenia skanów, a LDS zawiadamiany był wielokrotnie i wprost wyparł się jakoby skany pochodziły od nich. Decyzją Wojtka zablokowaliśmy co prawda p. Worwągowi dostęp do naszego forum, bo rozsyłał maile korzystając z naszej bazy adresów, co ewidentnie naruszało regulamin (punkt 8 ), ale nie oceniamy etyczności jego oferty.
Druga rzecz, to podobny dostęp jak p. Worwąg miało, jak się wydaje, znacznie więcej osób (firm), które prowadziły przy użyciu tych akt kwerendy i kazały sobie płacić wielokrotnie więcej niż 4 zł za film. Nagonka na Forgenie była moim zdaniem właśnie odpowiedzią tych osób zarabiających na genealogii i utrudnionym dostępie do akt metrykalnych. Worwąg kreuje siebie co prawda na Robin Hooda współczesnej genealogii, a my nie znamy pochodzenia skanów legalności procederu. Worwąg wielokrotnie twierdził, że ma legalny dostęp, ale szczegółów nie podał, co każe się poważnie zastanowić przy ewentualnym zamawianiu. Hackerem raczej nie jest, a po prostu w jakiś sposób uzyskał dostęp do bazy LDS. Jak, na jakich zasadach - tego nie wiem.
Jednak nie potępiałbym nikogo, kto od niego zamawia skany. Szczególnie przy często naprawdę utrudnionym dostępie do metrykaliów, w czym niestety przodują archiwa kościelne - czego nie do końca rozumiem, bo akta te, choć wytworzone przez księży, dotyczą przecież ogółu społeczeństwa. Ale to chyba problem bardziej systemowy. Zaznaczyć wypada, że Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu jest tutaj chlubnym wyjątkiem, bo nie dość że z zasobu może skorzystać każdy, to jeszcze Archiwum opracowało całościowy katalog zbiorów metrykalnych, a ksiądz Jan digitalizuje na bieżąco niezmikrofilmowane akta. W niektórych innych archiwach próżno szukać chociażby spisu i zakresu lat posiadanych przez nie akt.
Nie zrozumcie mnie źle, zgadzam się z Wami, że to, co oferuje p. Worwąg nie jest do końca jasne, na pewno nieetyczne jest kolekcjonowanie adresów na forach internetowych i rozsyłanie ofert, ale cały problem jest bardziej złożony.
Wykasowałem adresy email z wcześniejszych postów, nie chcemy przecież jawnie reklamować usług p. Worwąga. Kto chce i tak skorzysta, pewnie z pożytkiem dla siebie i swoich badań genealogicznych. Wypada dodać, że znam parę osób, które dostały zamówione skany i to w dobrej jakości, więc jeśli chodzi o sam tryb zamawiania, to ciężko powiedzieć, żeby ogłoszenie było oszustwem czy próbą wyłudzenia pieniędzy.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2018, 11:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 lut 2011, 20:14
Posty: 204
Lokalizacja: Poznań
mac napisał(a):
Hej,
temat moim zdaniem jest znacznie głębszy i koncentrujemy się jedynie na wierzchołku góry lodowej. Zadałem sobie trud przeczytania całego wątku na Forgen, który niestety w tej chwili nie jest widoczny dla ogółu.
Oczywiście zgadzam się, że jeśli p.Worwąg zdobył dostęp do mikrofilmów nielegalnie, to cały proceder jest naganny i powinny zainteresować się tym odpowiednie organy. Nie znamy jednak pochodzenia skanów, a LDS zawiadamiany był wielokrotnie i wprost wyparł się jakoby skany pochodziły od nich. Decyzją Wojtka zablokowaliśmy co prawda p. Worwągowi dostęp do naszego forum, bo rozsyłał maile korzystając z naszej bazy adresów, co ewidentnie naruszało regulamin (punkt 8 ), ale nie oceniamy etyczności jego oferty.
Druga rzecz, to podobny dostęp jak p. Worwąg miało, jak się wydaje, znacznie więcej osób (firm), które prowadziły przy użyciu tych akt kwerendy i kazały sobie płacić wielokrotnie więcej niż 4 zł za film. Nagonka na Forgenie była moim zdaniem właśnie odpowiedzią tych osób zarabiających na genealogii i utrudnionym dostępie do akt metrykalnych. Worwąg kreuje siebie co prawda na Robin Hooda współczesnej genealogii, a my nie znamy pochodzenia skanów legalności procederu. Worwąg wielokrotnie twierdził, że ma legalny dostęp, ale szczegółów nie podał, co każe się poważnie zastanowić przy ewentualnym zamawianiu. Hackerem raczej nie jest, a po prostu w jakiś sposób uzyskał dostęp do bazy LDS. Jak, na jakich zasadach - tego nie wiem.
Jednak nie potępiałbym nikogo, kto od niego zamawia skany. Szczególnie przy często naprawdę utrudnionym dostępie do metrykaliów, w czym niestety przodują archiwa kościelne - czego nie do końca rozumiem, bo akta te, choć wytworzone przez księży, dotyczą przecież ogółu społeczeństwa. Ale to chyba problem bardziej systemowy. Zaznaczyć wypada, że Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu jest tutaj chlubnym wyjątkiem, bo nie dość że z zasobu może skorzystać każdy, to jeszcze Archiwum opracowało całościowy katalog zbiorów metrykalnych, a ksiądz Jan digitalizuje na bieżąco niezmikrofilmowane akta. W niektórych innych archiwach próżno szukać chociażby spisu i zakresu lat posiadanych przez nie akt.
Nie zrozumcie mnie źle, zgadzam się z Wami, że to, co oferuje p. Worwąg nie jest do końca jasne, na pewno nieetyczne jest kolekcjonowanie adresów na forach internetowych i rozsyłanie ofert, ale cały problem jest bardziej złożony.
Wykasowałem adresy email z wcześniejszych postów, nie chcemy przecież jawnie reklamować usług p. Worwąga. Kto chce i tak skorzysta, pewnie z pożytkiem dla siebie i swoich badań genealogicznych. Wypada dodać, że znam parę osób, które dostały zamówione skany i to w dobrej jakości, więc jeśli chodzi o sam tryb zamawiania, to ciężko powiedzieć, żeby ogłoszenie było oszustwem czy próbą wyłudzenia pieniędzy.


Bardzo rozsądna wypowiedź.

_________________
Pozdrawiam

Katarzyna

Poszukuję : Szawelski, Jurgowski (Jórgowski), Lindner (Lintner), Karpiński, Biały, Duczmal (Pogrzybów, Ligota, Janków Zaleśny)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2018, 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Macku swietna odpowiedz. Ludzie wieszaja na nim psy. Ale ja patrze na to z punktu odbiorcy. Tanio, rzetelnie to biore. Swoja droga w Gnieznie (nie wiem czy ciagle dziala) jest firma ktora sciaga duze pieniadze za to co mozemy dostac za darmo w FS.
Ten artykul jest z 2012: http://jewishgenealogytoronto.com/2012/ ... nload.html
http://www.nuestrosranchos.com/en/node/21369
A wiec to ze facet ma glowe to nie znaczy rzucac na niego jajkami.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2018, 21:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Sam bym skorzystał z propozycji tego pana, bo to tańsze niż wyjazd do AD w Zielonej Górze, czy zamawianie ksero pocztą (skanów nie wysyłają), nie mówiąc już o kwerendzie. W domu można ze spokojem wielokrotnie poprzeglądać skany, w AD wszystko w biegu, bo czas goni.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 lis 2019, 11:19 
Offline

Dołączył(a): 15 lut 2019, 11:55
Posty: 2
Korzystam z usług tego pana i polecam!!

Mam już blisko 100 ksiąg i prawie w każdej linii udało mi się dotrzeć do czasów królów.

_________________
Pozdrawiam, Bartosz Bochniak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2019, 16:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 lip 2009, 17:12
Posty: 705
Lokalizacja: Buk Przeźmierowo
Muszę przyznać,że od pewnego czasu zacząłem korzystać z oferowanych mikrofilmów p.Worwąga.
Fakt,iż wcześniej byłem nastawiony sceptycznie co do oferty i nie miałem pewności do prawdziwych intencji,ale....
Skusiłem się .
Po pierwsze wysłane zamówienie i mkr przesłany faktycznie za oferowana kwotę.
Po drugie skany są dobrej jakości.
I po trzecie dostęp do aktów co przy moim trybie pracy w delegacji graniczy nieraz z cudem,aby udać się do archiwum.
Krzysztof.

_________________
Sibilski choć obecnie Nadobnik.
http://sibilski.org/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2019, 20:19 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Ponieważ właściwie już udzielił mi się nastrój szampański ,to po przeczytaniu kilku postów wyżej od ostatniego sytuacja przypomina zjawisko ,które można i trzeba

nazwać nowym określeniem pojęciem " Polski oksymoron "

wzorem oksymoronu w języku polskim.

Dokładnie zjawisko jest takie samo jak to kogokolwiek nie spytamy w Polsce :Nikt nie lubi Disco Polo i fuuujjjjj nikt tego nie słucha ........


... i dlatego na koncertach jest 100 tysięcy świetnie bawiących się ludzi a wykonawcy i zespoły Disco Polo mają koncerty wykupione na 3 lata .

Życzę szampańskiej zabawy .

==============
ps
Cała rzecz dotyczy niszowej i zupełnie marginalnej działalności na rzecz kilkuset istniejących w Polsce ludzi pozytywnie zakręcowych -czyli genealogów ( nie liczę tysięcy pseudo genealogów głównie zajmujących się kopiowaniem drzew i wywodów -jak leci na My Heritage .
Chyba na jeden dzień przed Sylwestrem można trochę z humorem podejść


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2019, 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Kubuś napisał(a):
Dokładnie zjawisko jest takie samo jak to kogokolwiek nie spytamy w Polsce :Nikt nie lubi Disco Polo i fuuujjjjj nikt tego nie słucha ........
... i dlatego na koncertach jest 100 tysięcy świetnie bawiących się ludzi a wykonawcy i zespoły Disco Polo mają koncerty wykupione na 3 lata .
Życzę szampańskiej zabawy .

Szampanskie porownanie.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2020, 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07 sty 2012, 13:16
Posty: 11
Witam,
Szkoda, ze tak późno trafiłem na ten wątek i generalnie szkoda, ze nie poszukałem informacji na temat p. Sławomira zanim zacząłem z nim współpracę.
Generalnie zgadzam się z poprzednimi głosami. Nic tutaj nie jest czarno białe ale myślę, że wielu jego klientów ma dylematy różnego rodzaju ale korzysta dla własnej wygody z tej oferty.
Tak było i ze mną.
Z usług p. Sławomira byłe zadowolony i to nawet bardzo. Na tyle że zdecydowałem się też zasilić konto jego fundacji kwotą wyższą niż wynikało z taryfy za udostępnianie materiały.
Wszystko było w porządku aż nie przytrafiła mi się pomyłka w zamówienia za którą dość mocno zostałem zrugany i zarzucono mi niestaranność to że marnuję cenny czas. Oczywiście do pomyłki się przyznałem, przeprosiłem, wpłaciłem większą kwotę aby zrekompensować stracony czas i starałem się wytłumaczyć, ze nie był to wynik zwykłej niestaranności tylko ciągu takich a nie innych zdarzeń. Myślałem, ze to zakończy sprawę ale okazało się, że nie. Znowu zostałem zrugany tym razem, że się usprawiedliwiam. Dalej, co było moim nieszczęściem , próbowałem rozmawiać z p. Sławomirem i proponować też modyfikacje komunikaty o sposobie zamawiania jaki rozsyła bo nie o wszytki była tam mowa ( nap. jak zamiast DGS, żeby łączyć zamówienia w większe paczki i temu podobne). Nie wnikając w szczegóły zamiast uspokojenia był eskalacja aż prawie do furii z groźbami, że jak nie przestanę podpowiadać to ujawni moje dane na Facebooku i mogę go podać za to do do sądu co w końcu zrobił (tzn. obsmarował mnie na swoim profilu na FB).
Zupełnie błacha sprawa została rozdmuchana do niebotycznych rozmiarów czego pojąć nie mogę.
Zupełnie nie rozumiem tego zachowania, rozmowa z mojej strony była grzeczna i rzeczowa i nie wybiegająca moim zdaniem poza przyjęte standardy.
Tak czy inaczej współpracę z p. Sławomirem zakończyłem i przyznam, że mi ulżyło bo od dłuższego czasu miałem z tego powodu moralnego kaca.
Myślę, pomijając inne aspekty sprawy, ze p. Sławomir podjął się zadania które go w jakiś sposób przerosło stąd stres i takie a nie inne zachowanie.
To czy ktoś z tych usług będzie korzystał czy nie pozostawiam w gestii zainteresowanych ale może moje doświadczenie będzie w jakiś sposób komuś pomocne.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2020, 12:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Piotrze,

Z ludźmi bywa tak że trudności w jednym (komunikacji, interakcji) mają wynagrodzone w innych obszarach.
Zerknij:
https://pl-pl.facebook.com/Poszukiwania ... ?__tn__=-R

Trochę inaczej ocenisz może wtedy sytuację którą opisałeś...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL