Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 30  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 wrz 2015, 11:12 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Proszę o uzupełnienie daty urodzenia Ks.Stanisława Eywika,7.11.1891 Kobylin, metryka w linku http://www.fotosik.pl/zdjecie/91db59b05dfc3128 . Ponieważ nazwisko jest nieczytelne załączam jeszcze metrykę siostry http://www.fotosik.pl/zdjecie/9f836e438d00393a ( pierwsza na zdjęciu).
Pozdrawiam
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 wrz 2015, 18:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję za informację, ale rok się nie zgadza. Powinno być 1791 :)

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2015, 08:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 gru 2009, 20:56
Posty: 201
Lokalizacja: Kępno
Artykuł w prasie opisujący pogrzeb ks. Kazimierza Stankowskiego - Krotoszyn:

http://www.szukajwarchiwach.pl/53/887/0 ... /#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Magdalena Maryniak

Poszukuję wszelkich informacji na temat moich przodków z Trzcinicy (pow. kępiński) Hodyas (Chodyas, Chodiasz), Pindor, Wawrzyniak, Sobczyk, Sytwała (Setława)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2015, 20:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 wrz 2013, 07:54
Posty: 659
Lokalizacja: Koszuty / Środa / Śrem
Uzupełnienie informacji o X. Hieronimie Brońkańskim:
Ur. 10.09.1842, Ostrów Wielkopolski, s. Józefa i Józefy Drygasownej.
Warto dodać, że X. Brońkański to wuj prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969)...

_________________
Pozdrawiam
Wojciech

***


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 paź 2015, 23:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Panie Wojciechu,
znalazłam i przesłałam Panu akt dot. ks. Hipolita Kwiatkiewicza.

pzdr.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2015, 10:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Akt zgonu - ksiądz Marcin Mikrzewski proboszcz w Krzymowie, zmarł 4. maja 1812 roku w Krzymowie, w wieku 87 lat.
http://szukajwarchiwach.pl/54/774/0/6/2 ... /#tabSkany
Jeśli dobrze odczytuję, to zgłaszającym był syn zmarłego księdza, Karol Rablewski (słowo syn jest co prawda skreślone).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 paź 2015, 14:10 
Offline

Dołączył(a): 02 mar 2012, 15:19
Posty: 111
Lokalizacja: Wrocław
Proszę o uzupełnienie danych ks. Stefana Wiśniewskiego. Metryka urodzenia http://www.fotosik.pl/u/ataga1/album/1549181 Kobylin
zmarł w Smolicach 21.06.1846 , datę spisałam ze strony parafii Smolice.
Pozdrawiam serdecznie
Agata

_________________
Moje nazwiska: Szuwalski, Grobelny ( Kobylin), Piasny, Einbacher.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 paź 2015, 14:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Krzymów, dnia 16. czerwca 1824r. ks. Józef Dąbrowicz komendarz krzymowski lat 60 mający - wpis 1824/23.
http://szukajwarchiwach.pl/54/774/0/6.1 ... /#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 10:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Witam,
Odnalazłem akt zgonu księdza księdza Piotra Ślęciochowicza, ale nie wiem, czy ktoś w ogóle jest jeszcze zainteresowany uzupełnianiem danych w tej wyszukiwarce. Dla własnego spokoju wstawiam jednak linki. Informacja dotyczy tego księdza, a jego nazwisko z aktu zgonu brzmi Ślęciochowicz.
http://www.wtg-gniazdo.org/ksieza/main. ... is&id=4624
Zmarł 15 sierpnia 1841r. w Mieścisku w wieku 81 lat, wpis 1841/27
http://szukajwarchiwach.pl/53/3399/0/-/ ... /#tabSkany

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 17:23 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Na potwierdzenie odnalezionych podczas indeksacji księży musimy mieć nekrologi, zdjęcia nagrobków lub opracowania- przecież tam są wszystkie dane. :D Jak nie mamy takich żródeł odnaleziony ksiądz nie zostanie wpisany w projekt.
Metryki nie są brane pod uwagę.
To jak udowodnić ,że ksiądz był księdzem skoro nie mamy ani nekrologów, nagrobków i opracowań, a jego wpisy przez 30 lat odnajdujemy w metrykach?
To nie był ksiądz? Więc kim był ten człowiek udzielający naszym przodkom przez lata sakramentów?

Następna sprawa nekrologii i napisy na nagrobkach XVIII-XIXw. Między innymi na ich podstawie wpisuje się księży w projekt. Wobec tego pytanie?
Czy ktoś konfrontuje te wpisy z metrykami i potwierdza ich zgodność, czy metryki sobie, a nekrologii i nagrobki sobie? Czy jesteśmy na 100% pewni,że taki nekrolog lub napis zawierający daty urodzenia lub zgonu na nagrobku jest wiarygodnym żródłem informacji wszak nie było kiedyś USC, a z pamięcią ludzką tak jest,że po latach zacierają się dokładne daty, miejsce urodzenia etc. etc. Do nekrologu i postawienia pomnika dane podawała rodzina lub sąsiedzi.
No to znowu pytanie?
Co jest bardziej wiarygodne metryka, czy nekrolog lub daty na nagrobku?

Mamy dostęp do ksiąg kościelnych,świetne programy komputerowe, rzeszę chętnych do pracy wyszkolonych przez indeksację fachowców, mamy potencjał, który może pozazdrościć niejeden region w kraju, a my w projekcie zatrzymaliśmy się na nagrobkach, nekrologach i starych opracowaniach.
Przepraszam, czegoś tutaj nie rozumiem.......

Pozdrawiam,
Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 03 gru 2013, 00:00
Posty: 45
Lokalizacja: Grodzisk Wielkopolski
Ja także od dłuższego czasu śledząc ten wątek, zastanawiam się czy jest on w ogóle potrzebny. Forowicze sobie piszą, administratorzy projektu milczą i nic z tego więcej nie wynika. Nawet sprawdziłem niedawno myśląc, że choć niektóre fakty (poparte metrykami albo innymi dowodami) są na bieżąco aktualizowane na stronie "Wielkopolscy Księża". Niestety, nic takiego nie ma miejsca. Dziwi mnie bardzo jaka może być tego przyczyna?

_________________
pozdrawiam,
Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 21:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Odnoszę wrażenie, że administratorzy stracili zainteresowanie tym projektem. Podajemy im wszystkie dane na talerzu, ale oni wcale nie chcą z tego korzystać, więc może niech sami szukają w BaSIA, a my damy sobie spokój z zamieszczaniem informacji i linków.
Nawet jeśli coś zostanie dodane do wyszukiwarki, to nikt nie raczy o tym napisać w tym wątku, a przecież nie do nas należy, żeby to sprawdzać.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 22:44 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Henryku.
Już w miesiącu maju zwracałem się z prośbą abyś nadsyłał wiadomości na podany adres bo z forum bardzo szybko wiadomość znika i wtedy nie zawsze ją zauważamy., nie zareagowałeś na prosbe, dalej nadsyłasz na forum a teraz masz uwagi. Chyba że nabijasz posty. Tutaj moja prośba:
Re: Wielkopolscy Księża

Wysłano: 05 maja 2015 06:29
Od: Piętka_Jacek
Do: Henryk Krzyżan
Dziękuję, już naniosłem ale najlepiej wysyłać na podany adres e-mail (podany na księża) bo z forum bardzo szybko informacje spadają i nie zawsze jestem w stanie na czs odczytać.
Pozdrawiam
Jacek Piętka

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lis 2015, 23:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Jacku,
Jeśli ktoś podejmuje się administrowania, to powinien zaglądać na forum przynajmniej co kilka dni. Jakoś moje wpisy nie zniknęły. Jeśli chodzi o nabijaniu postów, to jesteś zwyczajnie bezczelny!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 08:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Dziękuję Henryku za dobre rady i proszę zmienić ton swoich wypowiedzi, bo takich, jak powyższa tutaj nie tolerujemy.

Adnministratorzy strony zajmuja się wieloma innymi sprawami i nie pracują na etat, więc proszę o zrozumienie. Z czasem i tak wszystkie informacje zostają umieszczone. Za cenne uwagi dziekujęmy.
A przy okazji taka prośba. Jeżeli ktoś rozczytał akt to prosze go rónież opisać i nie zmuszać nas do wyważania otwartych już drzwi. Łatwiej nam sprawdzić, niż na nowo szukać w metrykach.


WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 09:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Wojtku,
Nie należę do osób konfliktowych, ale zostałem sprowokowany i obrażony przez Jacka, więc może również jemu zwrócisz uwagę, żeby stonował swoje wypowiedzi.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 09:36 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Żeby zakończyć dyskusję, Henryku, przepraszam ale jeśli ktoś coś robi i prosi o to aby sobie usprawnić pracę to mogą go ponieść jeszcze uwagi. Nie ma problemu z materiałem nadesłanym na pocztę. Bardzo dużo nadsyła Michał Augustyniak i chyba nie ma uwag. Na forum ,jak już wspominałem, na czołówce temat Wielkopolscy Księża szubko jest wypierany przez inne posty danego dnia a przeglądając raz w tygodniu cały temat nie zawsze daje efekt. Tym bardziej że jak wspomniał Wojtek trzeba często otworzyć cał ą stronę z aktami i po kolei odszukać nazwisko ,właściwe daty i jeszcze je przetłumaczyć. A nadsyłający już sam je odczytał przed zamieszczeniem linku.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 10:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5115
Lokalizacja: Poznań
Ja również przepraszam Jacku. Staram się zawsze wstawiać na forum "gotowca" z datą i miejscem zgonu (popartym linkiem). Nie zawsze udaje mi się odnaleźć Twój profil, bo nie ma tu takiej opcji jak ulubieni użytkownicy i najczęściej szkoda mi po prostu czasu. Wyślij mi proszę w PW swojego maila, będzie mi łatwiej wysyłać swoje znaleziska.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 10:14 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Dla wszystkich: pjksieza@gazeta.pl majl tylko dla wiadomości dotyczących projektu.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 10:58 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Panowie. Tutaj link do zgłoszonych przeze mnie księży gdzie nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ani nawet potwierdzenia jak również informacji jak ją mam przygotować. Pragnę zaznaczyć ,że wysłałam do Pana Jacka mailia w dniu 15.07.2015r nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ani nawet potwierdzenia.

viewtopic.php?f=1&t=626&start=700#p100104

Ponieważ straciłam nadzieję na zainteresowanie się Panów opracowałam i umieściłam w wątku” Szlachcic i pleban”post o w/w księżach- może tym razem Panów zainteresuje bo wręcz uważam,że
należy się nim zainteresować. Jednak chciałam tutaj zaznaczyć,że indeksujący nie mają czasu na szukanie potwierdzeń w postaci opracowań itd.itd, oraz na tłumaczenie z łaciny – proszę nad tym pomyśleć. Proszę również o rzetelne potwierdzenie przyjęcia notatki oraz informacji kiedy ja dodano do bazy. Pragnę również zaznaczyć ,że tak dużymi projektami zarządza kilka osób wręcz bym powiedziała sztab ludzi, którzy swoją wiedzą i bezinteresownością wspomagają głównych administratorów projektu. Proszę to uwzględnić gdyż szkoda ,żeby taki ciekawy projekt upadł .
Osoby indeksujące również pracują, a chwile wolnego czasu poświęcają właśnie na indeksację to na nich przede wszystkim opiera się projekt proszę uszanować czas oraz ich zaangażowanie.
Nie proszę o wpis księży gdyż uważam,ze obowiązkiem administratorów jest takiego wpisu dokonać oraz potwierdzić na forum.


1.Akt zgonu nr.7/1798r-Wojciech Ekiertowicz – proboszcz 1762r- 1798r -wg aktu zgonu
http://www.fotosik.pl/zdjecie/4bcd6398ebd1a8c3
"3 III 1798 przewielebny Wojciech Ekiertowicz pleban k-ła goniemb., asesor dekanatu śmig.,( ......... ). Po 36-letnich rządach nad k-łem goniemb. osiągnąwszy wiek lat 64, spoczywając w Panu tegoż dnia 3 III o 4-tej po południu duszę Bogu zwrócił. Ciało jego, po odprawieniu uroczystego nabożeństwa pogrzebowego z licznym udziałem kapłanów oraz tłumem parafian, poprzedzonego krótką zachętą (ekshortacją) do ludu, pochowane zostało w krypcie k-ła goniemb. po stronie prawej, wchodząc do k-ła, tj. przy ołtarzu Zwiastowania NMP, 6 III 1798"
http://www.ecclesiazdziejowwielkopolski ... 01all.pdf-„Filadelfia Wielkopolskiego Duchowieństwa Diecezjalnego z 1777r” na str. 120 jest następujący wpis ADALBERTUS EKIERTOWICZ Curatus Goniembicens Cong/regationis/ notarius

2.Akt zgonu nr. 9/1802r Władysław Thiel- kapelan 1800r-1802r
http://www.fotosik.pl/zdjecie/b88301c975968be9
"8 [?] maja pochowano w krypcie k-ła goniemb. przy ołtarzu Najśw. Serca Jezusowego wielce czcigodnego [Admodum Venerandus] Ojca Ładysława Thiela, który był przy tym kościele jako kapelan przez 2 lata, z konwentu wschowskiego OO. Bernardynów, lat 61, w zakonie lat 37, który 6 maja o wpół do 4-tej [media quarta] po południu (….) i nagłą śmiercią zabrany, zmarł jednak uzyskawszy rozgrzeszenie ogólne [absolutio generalis] od miejscowego proboszcza"

3.[b]Akt zgonu nr. 2/1819r. Michał Skarżyński- proboszcz 1798-1819r „ Anioł Pokoju”[/b]
http://www.fotosik.pl/zdjecie/c458ab1b6386b568
"25 I 1819 pochowany został na cm. paraf. goniemb. za wsią położonym przy figurze Ukrzyżowanego i w osobnym grobowcu [catacumba] murowanym x. Michał Skarżyński dziedzic [!] wsi Żakowo, pleban goniemb., pierwszy asesor stołu dekanalnego, niegdy pijar [Scholarum Piarum] rydzyński, przez 11 lat wielce czujny profesor, nadto w Wlk. Księstwie Warszawskim w powiecie wschowskim przez 7 lat wielce pracowity sędzia pokoju i przez wszystkich zwany Aniołem Pokoju, przez najjaśniejszego Augusta króla saskiego, natenczas wlk. księcia warsz., przyozdobiony znakiem zasługi [signum meritorium]. Proboszcz goniemb. najprzykładniejszy i najczujniejszy, za którego troską i pracą oraz wielkim wsparciem k-ł par. goniemb. roku 1815 podczas wojny od fundamentów został postawiony i pobłogosławiony.Z wielkim bólem i płaczem nie tylko parafian, ale i pobliskiej okolicy [dosł. sąsiadów] opatrzon Sakramentami 20 I o 6-tej rano, zamykając rok żywota swego 62-ty, na (….) zmarł"

Michał Skarżyński jak ustaliłam był synem Pawła Skarzyńskiego i Marianny Chrzanowskiej herbu Nowina. Nie odnalazłam jego daty oraz miejsca urodzenia , ale wedle aktu zgonu urodził się w 1857r. Braćmi jego byli: Antonii Onufry Skarżyński i Franciszek Skarzyński. Jak wiemy z aktu za jego probostwa w 1815r powstał kościół w Goniembicach, ale na stronie internetowej parafii nie ma o nim żadnej wzmianki. Nie znalazłam też żadnych opracowań na temat jego działalności sędziowskiej we Wschowie, tylko krótkie adnotacje w duplikatach Wonieści. Próżno też szukać jego osoby w Wielkiej Encyklopedii Minakowskiego.
Z powodu braku dostępu do wielu opracowań na internecie niewiele udało mi się ustalić, a przecież to osobowość szalenie ciekawa i wielce zasłużona dla regionu. 

Czyżby " Anioł Pokoju" został zapomniany przez historyków ?

Żródła :
1.„Złota księga szlachty polskiej” tom II str 307
2.http://szukajwarchiwach.pl/53/3556/0/6/ ... #tabSkany- 1815r- Sędzia Pokoju
3.„Raporty Szkoły Głównej Koronnej o generalnych wizytach szkół Komisji Edukacji Narodowej 1787-1793r” opracowanie Kamila Mrozowska Ossolineum 1981r str.78- profesor w Szkole Pijarów w Rydzynie za protektora Atanazego Pomaszkanta.


4.Akt zgonu nr.34/1821r Hilary Szulc wikary i proboszcz 
http://www.fotosik.pl/zdjecie/6a6841c08e7fbd45
"29 XI 1821 pochow. na cment. par. gon. za wsią położonym przy figurze Ukrzyżowanego i w osobnym grobowcu [catacumba] murowanym x. Hilarion Szulc, pleban gon. i dawniej przez 17 lat w tej parafii najczujniejszy i najpracowitszy wikariusz [może w znaczeniu: pomocnik?], który 26 XI nocą, zamykając rok żywota swego 48-my na (...)niespodzianie zmarł"

Obaj księża czyli Michał Skarzyński -proboszcz i Hilary Szulc - wikary zostali wpisani do elenchausów w 1809r- str 93, 1815r -str 102, w 1818r – str 90 oraz (myślę omyłkowo gdyż Michał Skarżyński zmarł w styczniu 1919r) w 1820r -str.79.Zaginęły też elenchausy od 1821r-1823r. Brak jest odnotowanych zgonów oraz potwierdzenia iż Hilary Szulc po śmierci Michała Skarżyńskiego został proboszczem tej parafii. Błąd sporządzającego elenchausy jak ich zaginięcie przyczyniły się automatycznie do pominięcia księży podczas tworzenia projektu. Niedostateczna ilość materiału prawdopodobnie spowoduje, że czterej księża nie zostaną wpisani do bazy WTG. 

Jak do tej pory moje prośby do historyków o zainteresowanie się postaciami z przeszłości w tym wątku nie przyniosły rezultatu ,wobec tego ten post traktuję jako odnotowanie faktu odnalezienia aktów, osób oraz miejsc zdarzeń z przeszłości, celem ocalenia od zapomnienia....


Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lis 2015, 13:14 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
miroslawa napisał(a):
Panowie. Tutaj link do zgłoszonych przeze mnie księży gdzie nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ani nawet potwierdzenia jak również informacji jak ją mam przygotować. Pragnę zaznaczyć ,że wysłałam do Pana Jacka mailia w dniu 15.07.2015r nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ani nawet potwierdzenia.

viewtopic.php?f=1&t=626&start=700#p100104

Ponieważ straciłam nadzieję na zainteresowanie się Panów opracowałam i umieściłam w wątku” Szlachcic i pleban”post o w/w księżach- może tym razem Panów zainteresuje bo wręcz uważam,że
należy się nim zainteresować. Jednak chciałam tutaj zaznaczyć,że indeksujący nie mają czasu na szukanie potwierdzeń w postaci opracowań itd.itd, oraz na tłumaczenie z łaciny – proszę nad tym pomyśleć. Proszę również o rzetelne potwierdzenie przyjęcia notatki oraz informacji kiedy ja dodano do bazy. Pragnę również zaznaczyć ,że tak dużymi projektami zarządza kilka osób wręcz bym powiedziała sztab ludzi, którzy swoją wiedzą i bezinteresownością wspomagają głównych administratorów projektu. Proszę to uwzględnić gdyż szkoda ,żeby taki ciekawy projekt upadł .
Osoby indeksujące również pracują, a chwile wolnego czasu poświęcają właśnie na indeksację to na nich przede wszystkim opiera się projekt proszę uszanować czas oraz ich zaangażowanie.
Nie proszę o wpis księży gdyż uważam,ze obowiązkiem administratorów jest takiego wpisu dokonać oraz potwierdzić na forum.


1.Akt zgonu nr.7/1798r-Wojciech Ekiertowicz – proboszcz 1762r- 1798r -wg aktu zgonu
http://www.fotosik.pl/zdjecie/4bcd6398ebd1a8c3
"3 III 1798 przewielebny Wojciech Ekiertowicz pleban k-ła goniemb., asesor dekanatu śmig.,( ......... ). Po 36-letnich rządach nad k-łem goniemb. osiągnąwszy wiek lat 64, spoczywając w Panu tegoż dnia 3 III o 4-tej po południu duszę Bogu zwrócił. Ciało jego, po odprawieniu uroczystego nabożeństwa pogrzebowego z licznym udziałem kapłanów oraz tłumem parafian, poprzedzonego krótką zachętą (ekshortacją) do ludu, pochowane zostało w krypcie k-ła goniemb. po stronie prawej, wchodząc do k-ła, tj. przy ołtarzu Zwiastowania NMP, 6 III 1798"
http://www.ecclesiazdziejowwielkopolski ... 01all.pdf-„Filadelfia Wielkopolskiego Duchowieństwa Diecezjalnego z 1777r” na str. 120 jest następujący wpis ADALBERTUS EKIERTOWICZ Curatus Goniembicens Cong/regationis/ notarius

2.Akt zgonu nr. 9/1802r Władysław Thiel- kapelan 1800r-1802r
http://www.fotosik.pl/zdjecie/b88301c975968be9
"8 [?] maja pochowano w krypcie k-ła goniemb. przy ołtarzu Najśw. Serca Jezusowego wielce czcigodnego [Admodum Venerandus] Ojca Ładysława Thiela, który był przy tym kościele jako kapelan przez 2 lata, z konwentu wschowskiego OO. Bernardynów, lat 61, w zakonie lat 37, który 6 maja o wpół do 4-tej [media quarta] po południu (….) i nagłą śmiercią zabrany, zmarł jednak uzyskawszy rozgrzeszenie ogólne [absolutio generalis] od miejscowego proboszcza"

3.[b]Akt zgonu nr. 2/1819r. Michał Skarżyński- proboszcz 1798-1819r „ Anioł Pokoju”[/b]
http://www.fotosik.pl/zdjecie/c458ab1b6386b568
"25 I 1819 pochowany został na cm. paraf. goniemb. za wsią położonym przy figurze Ukrzyżowanego i w osobnym grobowcu [catacumba] murowanym x. Michał Skarżyński dziedzic [!] wsi Żakowo, pleban goniemb., pierwszy asesor stołu dekanalnego, niegdy pijar [Scholarum Piarum] rydzyński, przez 11 lat wielce czujny profesor, nadto w Wlk. Księstwie Warszawskim w powiecie wschowskim przez 7 lat wielce pracowity sędzia pokoju i przez wszystkich zwany Aniołem Pokoju, przez najjaśniejszego Augusta króla saskiego, natenczas wlk. księcia warsz., przyozdobiony znakiem zasługi [signum meritorium]. Proboszcz goniemb. najprzykładniejszy i najczujniejszy, za którego troską i pracą oraz wielkim wsparciem k-ł par. goniemb. roku 1815 podczas wojny od fundamentów został postawiony i pobłogosławiony.Z wielkim bólem i płaczem nie tylko parafian, ale i pobliskiej okolicy [dosł. sąsiadów] opatrzon Sakramentami 20 I o 6-tej rano, zamykając rok żywota swego 62-ty, na (….) zmarł"

Michał Skarżyński jak ustaliłam był synem Pawła Skarzyńskiego i Marianny Chrzanowskiej herbu Nowina. Nie odnalazłam jego daty oraz miejsca urodzenia , ale wedle aktu zgonu urodził się w 1857r. Braćmi jego byli: Antonii Onufry Skarżyński i Franciszek Skarzyński. Jak wiemy z aktu za jego probostwa w 1815r powstał kościół w Goniembicach, ale na stronie internetowej parafii nie ma o nim żadnej wzmianki. Nie znalazłam też żadnych opracowań na temat jego działalności sędziowskiej we Wschowie, tylko krótkie adnotacje w duplikatach Wonieści. Próżno też szukać jego osoby w Wielkiej Encyklopedii Minakowskiego.
Z powodu braku dostępu do wielu opracowań na internecie niewiele udało mi się ustalić, a przecież to osobowość szalenie ciekawa i wielce zasłużona dla regionu.

Czyżby " Anioł Pokoju" został zapomniany przez historyków ?

Żródła :
1.„Złota księga szlachty polskiej” tom II str 307
2.http://szukajwarchiwach.pl/53/3556/0/6/ ... #tabSkany- 1815r- Sędzia Pokoju
3.„Raporty Szkoły Głównej Koronnej o generalnych wizytach szkół Komisji Edukacji Narodowej 1787-1793r” opracowanie Kamila Mrozowska Ossolineum 1981r str.78- profesor w Szkole Pijarów w Rydzynie za protektora Atanazego Pomaszkanta.


4.Akt zgonu nr.34/1821r Hilary Szulc wikary i proboszcz
http://www.fotosik.pl/zdjecie/6a6841c08e7fbd45
"29 XI 1821 pochow. na cment. par. gon. za wsią położonym przy figurze Ukrzyżowanego i w osobnym grobowcu [catacumba] murowanym x. Hilarion Szulc, pleban gon. i dawniej przez 17 lat w tej parafii najczujniejszy i najpracowitszy wikariusz [może w znaczeniu: pomocnik?], który 26 XI nocą, zamykając rok żywota swego 48-my na (...)niespodzianie zmarł"

Obaj księża czyli Michał Skarzyński -proboszcz i Hilary Szulc - wikary zostali wpisani do elenchausów w 1809r- str 93, 1815r -str 102, w 1818r – str 90 oraz (myślę omyłkowo gdyż Michał Skarżyński zmarł w styczniu 1919r) w 1820r -str.79.Zaginęły też elenchausy od 1821r-1823r. Brak jest odnotowanych zgonów oraz potwierdzenia iż Hilary Szulc po śmierci Michała Skarżyńskiego został proboszczem tej parafii. Błąd sporządzającego elenchausy jak ich zaginięcie przyczyniły się automatycznie do pominięcia księży podczas tworzenia projektu. Niedostateczna ilość materiału prawdopodobnie spowoduje, że czterej księża nie zostaną wpisani do bazy WTG.

Jak do tej pory moje prośby do historyków o zainteresowanie się postaciami z przeszłości w tym wątku nie przyniosły rezultatu ,wobec tego ten post traktuję jako odnotowanie faktu odnalezienia aktów, osób oraz miejsc zdarzeń z przeszłości, celem ocalenia od zapomnienia....


Panowie - czekam tylko na potwierdzenie przyjęcia ich do projektu - jestem cierpliwa czekam od maja:D
Jest wszystko w załącznikach akty z ksiąg zgonów przetłumaczone z łaciny, macie podane żródła , a nawet wytłumaczenie dlaczego przeoczono dwóch z nich podczas wpisu do projektu. Są podane również elenchausy.
Więc w czym problem?? Jeżeli jest jakiś bardzo poważny powód,że nie możecie tych księży wpisać do projektu to czekam na rzeczowe wyjaśnienie

Tutaj jest link, w którym zgłaszałam w/w księży bo ten w poście jest błędny..
viewtopic.php?f=1&t=626&start=660#p94405

Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2015, 10:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Mirosławo!
Zacznę od końca Twojego wpisu, gdyż ten na szybko sprawdziłem:


"Obaj księża czyli Michał Skarzyński -proboszcz i Hilary Szulc - wikary zostali wpisani do elenchausów w 1809r- str 93, 1815r -str 102, w 1818r – str 90 oraz (myślę omyłkowo gdyż Michał Skarżyński zmarł w styczniu 1919r) w 1820r -str.79.Zaginęły też elenchausy od 1821r-1823r. Brak jest odnotowanych zgonów oraz potwierdzenia iż Hilary Szulc po śmierci Michała Skarżyńskiego został proboszczem tej parafii. Błąd sporządzającego elenchausy jak ich zaginięcie przyczyniły się automatycznie do pominięcia księży podczas tworzenia projektu. Niedostateczna ilość materiału prawdopodobnie spowoduje, że czterej księża nie zostaną wpisani do bazy WTG. "


Sprawdziłem i znalazłem kilka błędów i nieścisłości:
1. Zapis o par Goniembice jest w Elenchusie 1815 na str 84, a nie 102
2. Zapis w 1920 roku nie jest omyłką. Elenchus za 1920 r podawał stan rzeczy za rok poprzedni, czyli 1919
3. Elenchusy z lat 1921-1923 nie zaginęły, gdyz jestem w posiadaniu ich skanów.
4. Elenchus z 1821 r podaje iż kuratorem w Goniembicach jest ks. Hilary Schultz, zapisywany przez Ciebie jako Szulc. Taka sama wersja nazwiska jest w Elenchusach z 1815 i 1818 r. Nie wiem jak jest w 1809 r., gdyz tego elenchusa nie mam.

To na razie tyle odnośnie moich weryfikacji Twojej informacji.

WOjtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 lis 2015, 10:43 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Wojciechu bardzo się cieszę,ze zainteresowałeś się moim postem :D . Nie jestem historykiem ( ja tylko indeksuję i zgłaszam swoje uwagi) nie mam dostępu do opracowań takich jakie ty posiadasz i rzeczywiście mogłam pomylić lata elenchausów oraz ich numerację - bardzo dziękuję Ci za zwrócenie mi uwagi.
Niemniej jednak nie zmienia to faktu,że interesujący nas księża nie zostali wpisani do projektu pomimo tego,że byli w nich odnotowani a moje ich zgłoszenie nie zostało nawet potwierdzone.
Jestem bardzo ciekawa Twoich dalszych spostrzeżeń :D

Mirka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2015, 14:55 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
wojciech napisał(a):
Mirosławo!
Zacznę od końca Twojego wpisu, gdyż ten na szybko sprawdziłem:


"Obaj księża czyli Michał Skarzyński -proboszcz i Hilary Szulc - wikary zostali wpisani do elenchausów w 1809r- str 93, 1815r -str 102, w 1818r – str 90 oraz (myślę omyłkowo gdyż Michał Skarżyński zmarł w styczniu 1919r) w 1820r -str.79.Zaginęły też elenchausy od 1821r-1823r. Brak jest odnotowanych zgonów oraz potwierdzenia iż Hilary Szulc po śmierci Michała Skarżyńskiego został proboszczem tej parafii. Błąd sporządzającego elenchausy jak ich zaginięcie przyczyniły się automatycznie do pominięcia księży podczas tworzenia projektu. Niedostateczna ilość materiału prawdopodobnie spowoduje, że czterej księża nie zostaną wpisani do bazy WTG. "


Sprawdziłem i znalazłem kilka błędów i nieścisłości:
1. Zapis o par Goniembice jest w Elenchusie 1815 na str 84, a nie 102
2. Zapis w 1920 roku nie jest omyłką. Elenchus za 1920 r podawał stan rzeczy za rok poprzedni, czyli 1919
3. Elenchusy z lat 1921-1923 nie zaginęły, gdyz jestem w posiadaniu ich skanów.
4. Elenchus z 1821 r podaje iż kuratorem w Goniembicach jest ks. Hilary Schultz, zapisywany przez Ciebie jako Szulc. Taka sama wersja nazwiska jest w Elenchusach z 1815 i 1818 r. Nie wiem jak jest w 1809 r., gdyz tego elenchusa nie mam.

To na razie tyle odnośnie moich weryfikacji Twojej informacji.

WOjtek


ad.1 - rzeczywiście pomyliłam strony nie tylko w elenchausie z 1815r, ale także z 1809r. Prawidłowo brzmi: elenchaus 1809r - 105 oraz 1815r - 84- na to powinnam zwrócić szczególną uwagę bo to istotny błąd. :)
ad.2- wielkie zdziwienie wywołał we mnie odnaleziony wpis, że pomimo tego iż Michał Skarżyński zmarł w styczniu 1919r został jeszcze odnotowany w elenchausach z 1920r jako proboszcz. Widać więc,że elenchausy opracowywano z rocznym wyprzedzeniem już w styczniu lub w początkach roku na przyszły rok, wobec tego w 1820r podczas ich wydania dla mnie nie były już aktualne. Dlatego też twierdziłam,ze omyłkowo wpisano go w 1820r na proboszcza bo wedle indeksujących przeze mnie metryk był nim Hilarion Szulc.
ad.3-Korzystałam z opracowania na internecie oto link:
http://wtg-gniazdo.org/wiki.php?page=Li ... %C5%84stwa
w ktorym nie ma wpisanych elenchausów z 1821-1823 stąd moje przypuszczenie,że zaginęły jak również jest elenchaus z 1809r. Wobec tego nie jest to mój błąd tylko osoby zamieszczającej jej w internecie.

Twierdzisz,ze jesteś w posiadaniu elenchausów 1821-1823r, a nie ma ich we wskazanym linku? :D

Dodam tylko,że w latach póżniejszych nie odnalazłam zgonów w/w księży i na tej podstawie wytłumaczyłam sobie ich brak adnotacji w projekcie bo przecież od 1808r byli wpisywani w elenchausy. Nie wiem jak to jest w 1821-1823r gdyż tych elenchausów w internecie nie ma dlatego też nie odnalazłam potwierdzenia na to,że Hilarion Szulc został kuratorem, zaraz po śmierci Skarzyńskiego był komendarzem. – tak wynika z metryk.
ad.4 w metrykach róznie zapisywano nazwisko Szulc, Szultz, Szulz itd., ale niech w tym temacie wypowiedzą się fachowcy. Nazwisko oraz imię indeksowałam zgodnie z metryką, w której jest jasno napisane ,ze to Szulc. Mój błąd polegał na tym,że zdrobniłam sobie w/w wymienionym poście imię Hilarion na Hilary a to są dwa różne imiona. W elenchausach również zapisywano jego imię skrótowo.

Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 20:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Wczoraj , niespodziewanie byliśmy w Rogowie i zrobiłam kilka zdjęć do wykorzystania
1.Obrazek
tablica nagrobna księdza Niedzielskiego

2 .Napis na tablicy dot. ks.Kuczmy
Obrazek

W Wielkopolskich księżach przy jego nazwisku jest zdjęcie grobu z niewyraźnym napisem.
Oba zdjęcia do wykorzystania. Jeśli trzeba to prześle na priwa.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 lis 2015, 21:23 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Przy ks. Niedzielskim już było zdjęcie całego nagrobka, drugie zdjęcie wykorzystano.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 18:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Zdjęcia całych grobów widziałam, sprawdziłam księży przed wrzuceniem zdjęć, dlatego wrzuciłam tylko tablice.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 22:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Bardzo ciekawe opracowanie dot. księdza Tadeusza Jabłońskiego
http://www.kornik.info/ksiadz-proboszcz ... jablonski/

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 22:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Ks. Mieczysław Matuszek
http://www.kornik.info/ksiadz-proboszcz ... -matuszek/
Zdjęcia ks. Szczerkowskiego
http://www.kornik.info/dzwon-sw-jozef/

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 lis 2015, 22:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 sty 2012, 22:11
Posty: 879
Lokalizacja: Poznań
Wypada mi powiedzieć ,iż na tę kórnicką stronę trafiłam dzięki Basi Rajkowskiej, która podesłała mi krewną.
Basiu , dziękuję.

_________________
Magdalena Blumczynska
-----------------------------
Kessel,Hubert,Vietz RudalCiastowski, Lorkiewicz- Sarnowa,Szymanowo,Bojanowo,Rawicz
Czekalscy, Stacheccy - Dąbrówka Kościelna,Pobiedziska Poznań
Staniewscy - Dubin,Jutrosin, Kórnik,Poznań,Pobiedziska


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2015, 15:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Martylogium Duchowieństwa Polski

http://www.swzygmunt.knc.pl/MARTYROLOGI ... yr0987.htm

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2015, 21:06 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Gostyński słownik biograficzny.
Nazwiska - są tu również wymienieni księża jak i krótkie notatki o nich, zdjęcia, np.
ks. Emil Jackowski (1872-1917)
http://www.muzeum.gostyn.pl/Gostyński%20Słownik%20Biograficzny?idAkt=142

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 lis 2015, 21:42 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Biogram ks. Jackowskiego ze strony Muzeum jest także w na naszym projekcje.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 lis 2015, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Jacku, proszę zweryfikuj biogram ks. Stefana Stanisław Iglińskiego.
Stefan Stanisław Igliński syn Mieczysława i Teodory z Zagórskich urodził się 3.5.1910 r w Wilhelmsburgu p. Harburg (obecnie Hamburg ) Niemcy.
Są dwa biogramy dotyczące tej samej osoby raz dla ks Stafana Iglińskiego a drugi dla Stanisława Iglińskiego TO TA SAMA OSOBA, Dane osobowe z KEL dostępnej w szukajwarchiwach.pl
Zmarł w Poznaniu, pochowany w Inowrocławiu, Tablica znajduje sie na ścianie frontalnej kościoła pw św Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach - dzielnica Jeżyce
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2015, 09:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Podwójny zapis powstał, gdyż był dwojga imion Stefan i Stanisław. Raz zapisywano go jako Stanisława, a drugi raz jako Stefana.
Zostanie poprawione. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2015, 18:10 
Offline

Dołączył(a): 23 lis 2012, 19:44
Posty: 67
W toku przeprowadzonej ostatnio kwerendy parafii Głuszyna ustaliłem, że w latach 1821,1826, 1830 i 1840 ślubów udzielał X. Antonius Eggert. Chciałem się coś o nim dowiedzieć i okazało się, że w wyszukiwarce księży występuje dwóch o nazwisku Eggert obaj imieniem Józef. Nie ma Antoniego. Jeden z Józefów jest zbyt współczesny, przy drugim brak danych. Czy to ktoś nowy czy może błąd w imieniu?

_________________
Wojtek
_________________________
Poszukuję: Dobicki - okolice Minikowa, Wielkiej Starołęki, Sasinowa, Dachowa/ Kędziora- Kubalin/Bnin, Koralewski,Jaźwik- Poznań
Bartczak, Płóciennik - okolice Malanowa, Turka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lis 2015, 18:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
ks. Antoni Eggert pracował w Głuszynie jako wikariusz i komendariusz od 1820 do 1848 roku

Ks. Józef Eggert pracował ostatnio , co znalazłem, jako sekretarz archiwum(1954)

Wszystkie te uwagi, za które dziękuję, poprawiłem w Projekcie.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2015, 23:15 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Mam uprzejmą prośbę o sprawdzenie daty urodzenia ks Czesława Garsteckiego . Czy to syn Marcina i Stanisławy zd Maniewska ?. Urodzony 14.6.1896 w Poznaniu. Interesują mnie te dane w związku z zbieraniem informacji o kościelele pw Św Stanisława Kostki w Poznaniu. W biogramie ks. Czesława Garsteckiego data urodzin to 14.7.1896.
W biogramie ks. Witolda Żuchowskiego jest zdjęcie płyty nagrobnej z informacją Poznań Winiary. Grób księdza Żuchowskiego jest na cmentarzu przykościelnym w Tomicach . Chyba. ze była ekshumacja z Tomic do Poznania nad czym się też zastanawiam. Daje tez do myślenia nagrobek na cmentarzu parafialnym - ks. Kaczorowski, ks, Garstecki, ks Szajkowski, Ks Stefan Kaczorowski zginął w Dachau w 1941 r.
Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2015, 10:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Odnośnie Ks. Garsteckiego dane zostały zaktualizowane. Nie mam informacji o jego rodzicach.

Na zdjęciu nie jest tablica nagrobna - dot. ks. Żuchowskiego - a jedynie tablica pamiątkowa na kościele. Ks. Żuchowski jest pochowany w Tomicach.

Jeżeli chodzi o ks. Kaczorowskiego to byc może jego prochy zostały sprowadzone z obozu do Polski. Bywały takie przypadki.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 gru 2015, 12:11 
Offline

Dołączył(a): 01 gru 2009, 18:03
Posty: 659
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że Ks. Garstecki urodził się 14.6.1896 a nie 14.7.1896. W KEL podane są dwa imiona ks. Garsteckiego - Czesław Bolesław, syn Marcina i Stanisławy zd Maniewska. To muszę jeszcze sprawdzić w AP.
Pewne jest, że ks. Żuchowski spoczywa na cmentarzuprzykościelnym w Tomicach.
Pozdrawiam
krysia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2015, 19:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Szukam informacji o księdzu Antonim Kurowskim, który pracował w parafii Mączniki w Dekanacie Średzkim od lipca 1827 r. Wymieniony jest w Elenchusie z 1830 r. na str. 60. Fakt ten potwierdza również analiza duplikatów z parafii Mączniki w APP, gdzie jako udzielający Sakramentów św. wpisany jest ks. Antoni Kurowski.
Nie pasuje ten ksiądz Antoni Kurowski do jedynego Antoniego Kurowskiego wymienionego w projekcie Księża Wielkopolscy, a to dlatego, że w wieku 9 lat musiałby być kapłanem.
Osobiście myślę, że powinien być jeszcze jeden ksiądz o imieniu Antoni i nazwisku Kurowski urodzony nieco wcześniej.
Bardzo proszę o wyjaśnienie tej zagadki, być może czegoś nie zauważyłam?

Poniżej ks. Kurowski z „Projektu Księży Wielkopolskich”

Antoni Sylwester Kurowski
urodzony 01.01.1818, Gozdowo
święcenia kapłańskie 1847
zmarły 21.01.1892
pochówek Gostyń

Parafie:
• Spławie (1850 - ) - protektor
• Grodziszczko (1858 - 1888) - proboszcz
• Gostyń klasztor filipinów (1888 - ) - kapelan

Elenchusy:
1858
Dodatkowe informacje:
Urodził się 1.01.1818 w Gozdowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1847 roku. Został proboszczem parafii w GRODZISZCZKU w 1858 roku i pełnił tą funkcję do 1888 roku. Był założycielem kółka rolniczego i jego prezesem w Grodziszczku w 1878 roku. W 1888 roku został kapelanem przy klasztorze oo. Filipinów w Gostyniu. Zmarł 21.01.1892 roku i pochowany jest w Gostyniu

Strona z Elenchusa 1830 r.
Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2015, 19:57 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Szukam informacji o x. Jakubie Etterze. Mam trochę więcej informacji niż w bazie, które zamieszczam poniżej.

x. Jakub Etter
ur. ca 1766
zm. 6 stycznia 1823 Sępólno Krajeńskie
Był proboszczem w Sępólnie w latach 1800-1823
Kształcił się seminarium w Gnieźnie najprawdopodobniej od 1787.

Gdyby ktokolwiek miał więcej danych, to będę wdzięczny za wiadomość.

Pozdrawiam, jozwiw


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2015, 12:43 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2010, 10:54
Posty: 442
Drugim księdzem, o którym szukam informacji jest Hipolit Bętkowski (vel. Bentkowski)

Niestety tym razem nie jestem w stanie dodać niczego, oprócz tego, że w 1852 służył w Połajewie, do tego co już znajduje się w bazie Wielkopolscy Ksiżęa, a więc do tego, że:

ur. 1804
święcenia 1828
w 1852 w Połajewie.
1852 - Stodoły

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, 14:28 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
DankaW napisał(a):
Szukam informacji o księdzu Antonim Kurowskim, który pracował w parafii Mączniki w Dekanacie Średzkim od lipca 1827 r. Wymieniony jest w Elenchusie z 1830 r. na str. 60. Fakt ten potwierdza również analiza duplikatów z parafii Mączniki w APP, gdzie jako udzielający Sakramentów św. wpisany jest ks. Antoni Kurowski.
Nie pasuje ten ksiądz Antoni Kurowski do jedynego Antoniego Kurowskiego wymienionego w projekcie Księża Wielkopolscy, a to dlatego, że w wieku 9 lat musiałby być kapłanem.
Osobiście myślę, że powinien być jeszcze jeden ksiądz o imieniu Antoni i nazwisku Kurowski urodzony nieco wcześniej.
Bardzo proszę o wyjaśnienie tej zagadki, być może czegoś nie zauważyłam?

Poniżej ks. Kurowski z „Projektu Księży Wielkopolskich”

Antoni Sylwester Kurowski
urodzony 01.01.1818, Gozdowo
święcenia kapłańskie 1847
zmarły 21.01.1892
pochówek Gostyń

Parafie:
• Spławie (1850 - ) - protektor
• Grodziszczko (1858 - 1888) - proboszcz
• Gostyń klasztor filipinów (1888 - ) - kapelan

Elenchusy:
1858
Dodatkowe informacje:
Urodził się 1.01.1818 w Gozdowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1847 roku. Został proboszczem parafii w GRODZISZCZKU w 1858 roku i pełnił tą funkcję do 1888 roku. Był założycielem kółka rolniczego i jego prezesem w Grodziszczku w 1878 roku. W 1888 roku został kapelanem przy klasztorze oo. Filipinów w Gostyniu. Zmarł 21.01.1892 roku i pochowany jest w Gostyniu


Oprócz Znajdującego się w bazie księży wielkopolskich księdza Antoniego Sylwestra Kurowskiego, ur. w roku 1818 był jeszcze ks. Antoni Kurowski, ur. 1789 w Poznaniu.

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, 16:53 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Drugi ksiądz Antoni jest też w naszym projekcie. Jest jednak wpisany jako Antoni KUROSKI (bez litery w) , w 1820 roku wikariusz w Nietrzanowie. Musimy sprawdzić tę pisownię nazwiska czy jest właściwa czy błedna.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2015, 18:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Szanowny Księże Janie.
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.



Chylę czoła przed twórcami projektu, to odpowiedzialna i ogromna praca ale niech nie czują urazy, jeśli ktoś zwróci uwagę na jakieś nieprawidłowości.
Nie myli się ten, co nie robi nic. Przy takiej ilości materiału ma prawo wkraść się błąd. Myślę, że wystarczy sprawdzić wskazane wątpliwości i sprawa wyjaśniona.
Podałam skan z Elenchusa z zapisem nazwiska Kurowski. Poniżej zamieszczam fragment z duplikatu ochrzczonych w parafii Mączniki z podpisem ks. Antoniego Kurowskiego z 1829 r. – sądzę, że znał pisownię swego nazwiska.

Obrazek

Tak się podpisywał przez wszystkie lata pobytu w Mącznikach k/ Środy tj. od lipca 1827 r. do 1837 r. - we wszystkich księgach duplikatów.

Jest jeszcze identyczna sytuacja z nazwiskiem ks. Teodora Niebiewskiego.
We wszystkich dostępnych Elenchusach pisze Niebiewski, w dokumentach metrykalnych parafii Grodziszczko też wszędzie podpisywał się Niebiewski, a w projekcie jest Niebieski.

Obrazek

Już raz zwracałam uwagę na tę nieścisłość, ale nadal jest bez zmian i niepoprawnie, a wyszukiwarka nie daje wyników porównawczych, zatem jeśli ktoś wpisze nazwisko poprawnie, to wynik równa się zero.

Elenchus 1815 r. str. 70
Obrazek

Elenchus 1818 r. str. 76
Obrazek

Elenchus 1819 r. str. 86
Obrazek

Elenchus 1820 r. str. 71
Obrazek

Elenchus 1824 r. str. 65
Obrazek

Powyższych uwag nie czynię złośliwie, ale piszę biogramy kilku księży i sprawdzam poprawność mojej wiedzy z projektem i dostępnymi innymi źródłami, stąd wychwycone nieprawidłowości.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2015, 10:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
W obydwu przpadkach - ks. Niebiewski i ks. Kurowski występuje w róznych latach różny zapis. ( Niebieski-Niebiewski i Kuroski-Kurowski).

Powyższe zostało uwzględnione w wyszukiwarce poprzez dodanie drugiej wersji nazwiska.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2015, 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Wojtku.
Dziękuję bardzo za odpowiedź i naniesienie korekty w projekcie.
Czy mogę prosić o informację, w którym Elenchusie występuje jako Niebieski?
W tych, które są podane jako źródło informacji w projekcie Księża Wielkopolscy jest Niebiewski a nie chcę popełnić błędów w biogramie.

Napisane: 16 lut 2014, 23:27
Piętka_Jacek napisał(a):
Będziesz musiała dojść do tych anonimowych twórców aby dokonali korekty a potem dokonam poprawewk na naszej stronie. Zawsze uważałem ze materiały na stronach parafii są jak najbardziej wiarygodnymi.


Jednak nadal są różnice, które nie robią na nikim wrażenia ani nie mobilizują do poprawienia nieścisłości zamieszczonych na stronie parafii, która nie podaje żadnego źródła informacji.

Kolejny błąd ściągnięty ze strony parafii Giecz Grodziszczko i powielony w projekcie, to miejsce urodzenia Ks. Karola Zwaki.
Na stronie podano Wallendorf – w projekcie również.

Obrazek

Nie było na Śląsku miejscowości Wallendorf tylko Wellendorf, a Ks. Zwaka urodził się w 1890 r. w ówczesnej miejscowości Thurze.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Turze_%28 ... %85skie%29

Z tego wynika, że nie można jednoznacznie przyjąć za pewnik informacji ze stron parafialnych.
Jeśli jeszcze coś zauważę – będę prosiła o sprawdzenie i poprawienie. Jako współautorce zależy mi, aby w projekcie były poprawne i udokumentowane informacje.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2015, 01:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Nie mogę odszukać w projekcie księdza Macieja Sajdaka - proboszcza w parafii Mądre.
Jego grób znajduje się na cmentarzu w Mądrem.
Na płycie nagrobnej daty:
ur. 11.02.1802
zm. 28.07.1877


Obrazek


Wymieniony jest również w Elenchusach:

Rok 1872

Obrazek

Rok 1874

Obrazek

W parafii Mądre był prawdopodobnie od 1859 r.
Proszę o korektę.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 gru 2015, 08:05 
Offline

Dołączył(a): 16 gru 2006, 20:28
Posty: 796
Lokalizacja: Wolsztyn
Ks.Sajdak już jest w projekcie - dziękujemy.

_________________
Pozdrawiam
Jacek Piętka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1492 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 30  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL