Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 08:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1237 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 25  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 08 mar 2019, 21:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
lop123 napisał(a):
Krótki opis z księgi zmarłych. Św. Jana Jerozolimskiego - rok 1716 Konfederaci bombardują Poznań.
https://zapodaj.net/4f07a48ac2f5b.jpg.html


To księga małżeństw, ale wpis rzeczywiście bardzo ciekawy.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2019, 23:04 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Cytuj:
To księga małżeństw, ale wpis rzeczywiście bardzo ciekawy

no tak :oops:

Z Parafi Iłówiec Dek. Puszczykowo. Min. jak to wielka armia moskiewska od Poznania pod Iłówiec przyszła.
https://zapodaj.net/737a40b420f47.jpg.html

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 07:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
lop123 napisał(a):
Cytuj:
To księga małżeństw, ale wpis rzeczywiście bardzo ciekawy

no tak :oops:

Z Parafi Iłówiec Dek. Puszczykowo. Min. jak to wielka armia moskiewska od Poznania pod Iłówiec przyszła.
https://zapodaj.net/737a40b420f47.jpg.html


Ktoś zadał sobie sporo trudu, żeby spisać te wszystkie wydarzenia.
1655 - Szwedzi
1629 - głód wielki
1630 - powietrze wielkie
1698 - powódź wielka w Poznaniu w Wielkanoc
1758 - Moskale
1759 - Brandenburczycy przyszli 28 lutego w środę popielcową, ale już w niedzielę uciekli przed Moskalami
1764? - Moskale
1762 - głód wielki, podano nawet ceny żyta i jęczmienia

Nasz kraj miał jednak pechowe położenie, ciągle jakieś cudze wojenki toczyły się na naszych terenach.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 09:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Otorowo akt chrztu 1816/48
Kajetan Kowalski kanonik katedry gnieźnieńskiej, prepozyt otorowski, dziedzic majątku Szczepankowo ochrzcił dziecko imionami Juliusz August Zygmunt. Rodzice: Józef Stoll katolik i Karolina Nuak niekatoliczka zagrodnicy.
Ciekawi są chrzestni u zwykłego zagrodnika (częste w tej parafii).
Ksawery hrabia Działyński, dziedzic majątku Konarzewo
Franciszka z Miaskowskich Moszczyńska kasztelanowa łęczycka, dziedziczka majątku Otorowo
Druga para chrzestnych:
Hieronim Jaraczewski, dziedzic majątku Jaraczewo
Tekla Miaskowska, dziedziczka majątku Lubasz/Lubosz?, panna
Trzecia para chrzestnych:
Leon Miaskowski, prepozyt katedry poznańskiej
Domicella Zambrowska - generosa

Wszyscy są zapisani jako chrzestni, a nie osoby towarzyszące.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 10:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Pierwszy raz spotkałem się z tym: ksiądz Wilhelm Maszewski, komendariusz Pogorzelski- ojcem chrzestnym. Parafia Pogorzela rok 1845, wpis 5
http://szukajwarchiwach.pl/53/3451/0/1/80/skan/img/7s85QBJf_PlVRoC0YyPhSQ

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 10:40 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2016, 13:51
Posty: 506
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Pierwszy raz spotkałem się z tym: ksiądz Wilhelm Maszewski, komendariusz Pogorzelski- ojcem chrzestnym. Parafia Pogorzela rok 1845, wpis 5
http://szukajwarchiwach.pl/53/3451/0/1/80/skan/img/7s85QBJf_PlVRoC0YyPhSQ

Mój dziadek, rocznik 1905 też ma księdza jako chrzestnego :)

Sebastian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 12:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
To jest kanonicznie niezalecane, ale możliwe.

Zaś co do liczby chrzestnych, to to też nie jest ściśle określone. Może być nawet jeden - i wtedy jest zalecenie żeby był tej samej płci to chrzczony/a.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 13:05 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Za dopuszczanie więcej niż 2 chrzestnych groziły proboszczowi kary kanoniczne, zwracano na to uwagę przy wizytacjach. Dlatego gdy rodzice upierali się przy większej liczbie chrzestnych, proboszcz prosił o wyznaczenie dwójki, a pozostałym przydzielał rolę asysty. Zresztą jak miałby przebiegać chrzest przy 3 parach chrzestnych, skoro chrzestnym - według Soboru Trydenckiego - stawał się tylko "suscipiens de sacro fonte"? Aż mnie korci by przeprowadzić scholastyczną dysputę ;-)

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 14:01 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 444
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
W parafii Białków, którą indeksuję, ksiądz Zimnicki (lata ok. 1820-1860) zapisujący akty występuje kilkukrotnie w roli chrzestnego, podobnie jak jego matka mieszkająca na plebanii. Po Zimnickim kolejny ksiądz Grygosiński już totalnie olewa prawdopodobnie jakieś prawa kanoniczne itp., bo przez cały rok wpisuje do wszystkich aktów tych samych dwóch świadków, nawet do aktów ślubu - za wyjątkiem może 1 czy 2 ślubów (jak małżonkowie mieli swoich świadków). W kolejnych latach, pewnie, żeby ładnie wyglądało i by nie podpadł dziekanowi sprawdzającemu te zapisy - zmienia standardowych świadków na inna parę.
W kilku aktach tez spotkałem się z zapisem 4 chrzestnych a w jednym chyba nawet z 6.
No i też chyba te imiona nadawano chyba czasami z "przydziału" księdza, bo zauważyć można, że w kilku kolejnych chrztach nadawane są seriami te same imiona.
Dziwi mnie też to, że jak ten Grygosiński tak olewał zapis o świadkach, nie zapisywał nazwisk rodowych kobiet itp., i przy okazji bazgrolił i zmieniał nazwiska - to dziekan na koniec roku to czytał i nie wydał mu polecenia w przyszłym roku dokładniejszych zapisów?

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 14:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Zarówno ksiądz, jak i parafianie wyrośli w kulturze, w której za godne i właściwe uznawano nadawanie dzieciom imion "z kalendarza" jak to mówiono, czyli imienia świętego, którego wspomnienie przypadało w okolicy daty urodzin czy chrztu. Więc trudno tu argumentować, że ksiądz to nakazywał (a jaki miałby mieć w tym interes?) Po prostu taka była wówczas na wsi obyczajowość.

My często rzutujemy naszą mentalność na przodków. Dziś facet czy kobieta (częściej pewnie) sobie wymarzy, że jak będzie miała dziecko (jedno, najdalej dwa), to to będzie Dżesika czy Violetta - no i jak się urodzi to będzie. A 150 lat temu na wsi dzieci rodziły się średnio co dwa lata, połowa przeżywała drugie urodziny, a kwestia imienia była rozważana mniej więcej słowami - urodził się na św. Wojciecha, to widać miał być Wojciech. Zresztą w większości wiejskich rodzin poruszano się w zestawie tych samych 10 imion męskich i tyleż samo żeńskich. Wyobrażać sobie, że nasz przodek miał na imię Franciszek, bo widocznie jego mamie się to imię bardzo podobało i sobie zawsze marzyła o małym Franku, to naiwność i anachronizm.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 15:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
To prawda, ale skąd zatem w mojej rodzinie takie imiona jak Bronisław, Estera czy Wawrzyn(nie Wawrzyniec), takich świętych nie było:)

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 15:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Wawrzyniec był jak najbardziej, to był święty mocno na polskiej wsi czczony. Sporo jest przydrożnych kapliczek ze św. Wawrzyńcem.

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/sw ... yniec.html

Wspomnienie 10 sierpnia i oczywiście nasi przodkowie o tym imieniu (Wawrzyn to tylko wariant tego imienia) w sierpniu na ogół się rodzili.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 15:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Wawrzyniec tak, ale nie Wawrzyn:) Podobnie z pozostałymi.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 15:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Wawrzyn to była wiejska, ludowa wersja. Inne stany raczej używały tego imienia w wersji Wawrzyniec.

Imię Bronisław należałoby wiązać z kultem błogosławionej Bronisławy, norbertanki. Czyli jeden z tych rzadszych przypadków, gdy patronką mężczyzn była kobieta. Na odwrót bywało częściej - np. imię Stanisława powoływało się na św. Stanisława Biskupa.

A Estera to jedna z postaci Starego Testamentu. Takie imiona nie są częste w naszej tradycji, ale nie były też zabronione i się zdarzały. Kościół się temu raczej nie sprzeciwiał, bo pozytywne postacie starotestamentalnej historii zbawienia mają status zbliżony do świętych chrześcijańskich. Na przykład starotestamentalni patriarchowie wymieniani są w dłuższej wersji Litanii do Wszystkich Świętych.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 16:29 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2016, 13:51
Posty: 506
Mam w swoim drzewie ochrzczonego imieniem Antoni Padwa. Nie spotkałem nigdzie wiecej.

Sebastian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 16:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
kFiatek napisał(a):
Mam w swoim drzewie ochrzczonego imieniem Antoni Padwa. Nie spotkałem nigdzie wiecej.


Padwa to jest miasto we Włoszech, działał w nim święty Antoni. Tak że tego.

Proponuję przeczytać wpisy w wątku o imionach, od tego miejsca: viewtopic.php?f=5&t=15892&p=133343#p133322

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 17:09 
Offline

Dołączył(a): 18 sty 2016, 13:51
Posty: 506
Łukasz Bielecki napisał(a):
kFiatek napisał(a):
Mam w swoim drzewie ochrzczonego imieniem Antoni Padwa. Nie spotkałem nigdzie wiecej.


Padwa to jest miasto we Włoszech, działał w nim święty Antoni. Tak że tego.

Proponuję przeczytać wpisy w wątku o imionach, od tego miejsca: viewtopic.php?f=5&t=15892&p=133343#p133322

Czytam czytam :)
Nie wszystko jeszcze przeczytałem a i pamięć trochę szwankuje.

Sebastian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 17:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Łukasz Bielecki napisał(a):
Wawrzyn to była wiejska, ludowa wersja. Inne stany raczej używały tego imienia w wersji Wawrzyniec.

Imię Bronisław należałoby wiązać z kultem błogosławionej Bronisławy, norbertanki. Czyli jeden z tych rzadszych przypadków, gdy patronką mężczyzn była kobieta. Na odwrót bywało częściej - np. imię Stanisława powoływało się na św. Stanisława Biskupa.

A Estera to jedna z postaci Starego Testamentu. Takie imiona nie są częste w naszej tradycji, ale nie były też zabronione i się zdarzały. Kościół się temu raczej nie sprzeciwiał, bo pozytywne postacie starotestamentalnej historii zbawienia mają status zbliżony do świętych chrześcijańskich. Na przykład starotestamentalni patriarchowie wymieniani są w dłuższej wersji Litanii do Wszystkich Świętych.

Też mi się zawsze wydawało, że Wawrzyn to była skrócona nazwa Wawrzyńca. Natomiast Estera nigdy nie mogłaby zostać świętą, z wielu powodów. Trochę o tej potomkini Saula czytałam, bowiem w mojej rodzinie nosi to imię najczęściej jako drugie imię już szóste pokolenie. Było ono używane wówczas przez polskich Żydów i nawet moja mama w czasie wojny miała z nim kłopoty. Być może pradziadkowi podobała się jakaś Esterka, taka krąży anegdota:) Dzięki.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 18:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
danka55 napisał(a):
Estera nigdy nie mogłaby zostać świętą, z wielu powodów.


To mocno wykracza poza tematykę forum, ale sprawa jest bardziej skomplikowana. Napiszę tylko, że postaci starotestamentalnych, ktore wg teologii chrześcijańskiej nie dostąpiły (za życia oczywiście) pełni Objawienia, nie dotyczą też "kryteria świętości" obowiązujące chrześcijan. A Estera w historii Ludu Wybranego jest bardzo pozytywną bohaterką :D

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 18:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Skoro już wywiązała się dyskusja na temat imion, to mam pytanie, czy imię Marcina (występujące w par. Otorowo) jest równoznaczne w imieniem Martyna?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 18:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Henryk Krzyżan napisał(a):
Skoro już wywiązała się dyskusja na temat imion, to mam pytanie, czy imię Marcina (występujące w par. Otorowo) jest równoznaczne w imieniem Martyna?


Ja bym stawiał, że tak, jedno i drugie odpowiada łacińskiemu Martina co jest regularną żeńską formą od męskiego imienia Marcin (Martinus). Tylko trochę inaczej spolszczone.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 20:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
krambud napisał(a):
...
Dla niektórych indeksujących samo indeksowanie polega na wpisaniu imion i nazwisk rodziców i dziecka.
Reszta jest nieważna.

No, i tak podana informacja, jak powyżej przez Henia, jest bezcenna!
Zwłaszcza, gdy nie mamy dostępu do skanu metryki.
To wspaniały dar dla genealogicznej braci. Dzięki, Heniu!

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 mar 2019, 20:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Indeksując w Excelu teoretycznie można wpisać wszystkie osoby, ale w praktyce wyglądało by to tak, że zamiast indeksować parafię w 2-3 miesiące, indeksował bym ją rok. Dlatego ograniczam się do chrzestnych i jednej pary asystującej, wybierając osoby, których jeszcze nie było. W programie ASIA jest to proste, bo są już rubryki na dodatkowe osoby, w Excelu musiałbym je tworzyć w czasie indeksowania, bo trudno z góry przewidzieć, ile osób będzie wpisanych w jednym akcie.

Dziękuję Łukaszu, ja do dziś zamiast Martyna, mówię Marcina, czym doprowadzam do szewskiej pasji moją znajomą o tym imieniu :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2019, 10:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Parafia Otorowo chrzest 1842/97
Marianna Stanisława, rodzice : Florian Opoczyński dziedzic majątku Siekierzany w guberni podolskiej i Michalina Moszczeńska hrabianka
Chrzestni:
Michał Moszczeński hrabia, ojciec matki dziecka, dziedzic majątku Ładyżynka na Ukrainie
Wincenta z Moszczeńskich Moszczeńska, wdowa, dziedziczka majątku Otorowo, hrabianka, siostra matki dziecka.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2019, 08:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Parafia j/w chrzest 1843\34
Kamil Spirydon Bruno, rodzice: szlachetnie urodzeni Maurycy Puffke dziedzic majątku Lipnica, doktor filozofii i Emma Kurowska (katolicy)
Chrzestni, szlachetnie urodzeni:
Spirydon Kurowski i Maria Morze (pierwszy raz słyszę i takim szlacheckim nazwisku).

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2019, 08:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Kurowscy i Morze u p. Minakowskiego:

Nazwisko „Kurowski”

Adrian (1), Agnieszka (2), Aleksander (3), Aleksandra (2), Ambroży (1), Andrzej (6), Aniela (4), Anna (14), Antoni (5), Antonina (4), Apolinary (1), Apolonia (6), Barbara (3), Bartłomiej (1), Bernard (1), Bolesław (5), Bożysław (1), Bronisław (1), Bronisława (2), Czesław (1), Dorota (1), Elżbieta (4), Emilia (2), Emma (1), Eugenia (1), Eugeniusz (1), Ewa (1), Feliks (4), Feliksa (1), Ferdynand (1), Franciszek (3), Franciszka (7), Genowefa (1), Halina (2), Helena (4), Henryk (2), Hieronim (1), Honorata (2), Ignacy (6), Irena (4), Izydor (2), Jadwiga (8), Jan (19), Janina (2), Jerzy (1), Joanna (3), Józef (14), Józefa (2), Julian (4), Julianna (1), Justyn (2), Kacper (1), Kajetan (1), Karol (3), Karolina (2), Kasper (2), Katarzyna (8), Kazimierz (4), Klara (1), Klemens (1), Klementyna (1), Konrad (1), Konstancja (3), Leokadia (1), Lucjan (1), Lucyna (1), Ludwik (2), Ludwika (1), Łucja (2), Łukasz (1), Maciej (2), Magdalena (2), Maksymilian (1), Malwina (1), Małgorzata (1), Marcela (1), Marcin (3), Marcjanna (3), Maria (7), Marianna (19), Mateusz (4), Matylda (1), Melania (1), Melchior (1), Michalina (1), Michał (2), Mikołaj (3), N. (10), Nepomucena (1), Nikodem (1), Norbert (1), Paweł (2), Petronela (3), Piotr (6), Regina (1), Roman (2), Rozalia (3), Salomea (1), Samuel (1), Sebastian (2), Stanisław (12), Stanisława (4), Stefan (4), Stefania (1), Sydonia (1), Szczepan (1), Tadeusz (1), Tekla (2), Teofila (2), Teresa (2), Tomasz (5), Urszula (1), Wacław (3), Walenty (2), Walerian (2), Wanda (1), Wawrzeniec (1), Wawrzyniec (1), Wincenty (1), Witosław (1), Władysław (1), Władysława (1), Włodzimierz (1), Wojciech (3), Zdzisław (1), Zofia (8), Zuzanna (1),


Nazwisko Morze herbu Morykoni

Antoni (1), Felicja (1), Helena (2), Ignacy (2), Ildefons (1), Janina (1), Janusz (1), Józef (1), Marianna (1), Stanisław (4), Teofila (1), Wacław (1), Wincenty (1), Wojciech (1), Zofia (2), Zygmunt (1),

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2019, 10:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję.
Nazwisko Kurowski oczywiście znałem, ale z nazwiskiem Morze pierwszy raz się zetknąłem.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2019, 18:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
https://szukajwarchiwach.pl/54/825/0/6. ... RoC0YyPhSQ

Akt nr 8 - czy dobrze odczytuję imię: Fidelfin

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2019, 19:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
krambud napisał(a):
https://szukajwarchiwach.pl/54/825/0/6.1/20/skan/full/7s85QBJf_PlVRoC0YyPhSQ

Akt nr 8 - czy dobrze odczytuję imię: Fidelfin


Prawdopodobnie chodzi o imię Filadelfiusz/Filadelfius - był taki święty.
https://m.deon.pl/imieniny/imie,1039,filadelfiusz.html

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2019, 17:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
9 listopada 1845 w Murczynie (parafia Góra, dziś część Żnina) urodziły się trojaczki Marcin, Elżbieta i Katarzyna, półrolnikowi Franciszkowi Kurkowi i żonie jego Mariannie zd. Malak (może moi dalecy krewni przez rodzinę Malak, ale nie doszedłem z pewnością).

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2019, 22:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Maciej Mielżyński urodzony w roku 1799 (prawdopodobnie chrzest z wody), a ceremonia chrztu w roku 1820, czyli miał 21 lat.


Poznań - Kolegiata św. Marii Magdaleny (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1820 , wpis nr 98,

Mathias (ur. 1799r. ceremonia) , rodzice: Josephus Mielżyński , Francisca Majewska ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Josephus Lipski - dziedzic majatku Czerniejewo
Anna Mycielska- dziedziczka majątku Kobylepole

Matka Macieja nazywała się z domu Niemojewska, a nie tak jak podano w akcie Majewska.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Mi ... istopadowy)
W roku 1820 Maciej Mielżyński ożenił się w Chobienicach (dawny pow. Babimost) z Konstancją z Mielżyńskich, więc może z tej okazji wyszło na jaw, że formalny chrzest w kościele się nie odbył.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2019, 11:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Napiszę w skrócie, bo pismo jest długie.

W skutek zgłoszenia J.K. Szejdurskiego plebana dla słusznych przyczyn w prośbie wyrażonych, a prócz tego mnie wiadomych, upoważniam go niniejszym aby w jednym z pokoi w pałacu w Otorowie, urządziwszy na ten raz ołtarz, przez położenie na stosownym stole, przykrycie trzema obrusami, postawienie wizerunku zbawiciela ukrzyżowanego i świec odprawił mszę św... i dał ślub wielmożnym Ignacemu Marcellemu Kruszewskiemu i Eufrozynie Moszczeńskiej, lecz i benedictionen Canonicam, po którą choć zwykle i ci nowożeńcy, którzy za dyspensą w domu prywatnym ślub biorą do kościoła udać się winni, tu przecież władzę apostolską czynię i upoważniam do jej udzielenia, czyli odbycia w zupełności całkowitego aktu św. sakramentu.
Poznań 30 grudnia 1841
Arcybiskup gnieźnieński i poznański
Dunin

Ślub odbył się 18 stycznia 1842 w Otorowie.
Jeśli dobrze rozumiem, to ślub musiał być dopełniony w kościele?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignacy_Kruszewski

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2019, 11:28 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Nie, cały ślub miał się odbyć w pałacu.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2019, 13:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Bartek napisał(a):
Nie, cały ślub miał się odbyć w pałacu.


Dzięki!

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2019, 13:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Oprócz tego dopełnienie sakramentu (łac. consummatio) miało zapewne miejsce też w pałacu, zważywszy stan nowożeńców. Z pewnością nie w kościele :D

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2019, 15:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Publiczne skonsumowanie małżeństwa to raczej wcześniejsze czasy i to w rodzinach królewskich :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2019, 16:48 
Offline

Dołączył(a): 28 paź 2017, 22:32
Posty: 222
Akt nr 22. Gość umarł na ulicy na skutek nadużycia spirytusu czy jakoś tak:

https://szukajwarchiwach.pl/53/2026/0/4 ... Y-O9V3Gxig

_________________
Małgorzata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 mar 2019, 19:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Henryk Krzyżan napisał(a):
Publiczne skonsumowanie małżeństwa to raczej wcześniejsze czasy i to w rodzinach królewskich :-)


Na marginesie tej sprawy - w języku polskim doszło do ujednolicenia w formie czasownika "konsumować" dwóch podobnych (ale jednak różnych od siebie) czasowników łacińskich, co daje tę zabawną grę słów.

Po łacinie consumo, consumere (rzeczownik consumptio - "konsumpcja") to czasownik oznaczający zużytkowanie, spożycie a także zniszczenie czegoś. Stąd też konsument - po polsku "spożywca".

Natomiast consummo, consummare przez dwa 'm' to inny czasownik, z rzeczownikiem consummatio ("konsumacja") oznaczający doprowadzenie czegoś do końca, dokonanie, dopełnienie. Ten właśnie czasownik wiąże się z "konsumowaniem" - czyli "konsumacją" - ale nie "konsumpcją" małżeństwa.

Skojarzenia "spożywcze" biorą się więc z pomieszania z czasownikiem pierwszym. Podobne pomieszanie ma miejsce częściowo w języku francuskim, tam z kolei identycznie brzmi rzeczownik, ale czasowniki są dwa.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 kwi 2019, 10:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Rozbawił mnie wpis w akcie ślubu jednego z krewnych - rok 1928, status: siła biurowa kolejowa :lol:

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2019, 05:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Poznan sierpien 1692 opis zajsc. O co to wtedy chodzilo?

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 kwi 2019, 06:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Krzysztofie,
Szlachta, przeważnie ta zubożała, zazdrościła mieszczanom bogactwa, więc jak na sądach się popiła, to napadła na ratusz i go ograbiła. W księgach MM są też wzmianki o napadach na prywatne domy bogatych mieszczan przez szlachciców, ale też o karach "na gardle czynionych" za morderstwa i gwałty. Przestępstw musiało być sporo, bo Poznań miał własnego mistrza zwanego też woźnym miejskim (kata), który mieszkał przy platea Bedellica (ulica Butelska - Woźna) i prowadził tam dom publiczny. W księgach zgonów par. MM określano te panie mianem dziewka publiczna i chowano je na cmentarzu dla biedoty przy kościele Wszystkich Świętych.
Najciekawsze jest właśnie to, że w księgach kościelnych są nie tylko suche wpisy, ale też takie świadczące o obyczajowości danych czasów.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 kwi 2019, 08:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Dnia 11 sierpnia 1817 roku zmarła w Otorowie Anna Mączyna wdowa lat 90 "na potłuczenie od Francuzów kiedy w tutejszym kraju byli".

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 kwi 2019, 11:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Witam,
wertując księgi metrykalne jednej z wielkopolskich parafii znalazłem taki oto zapis z 1795 r. :wink:
Obrazek
Ciekawa uwaga, bo spotykałem się z wpisami, które dla mnie były wręcz nie do odczytania.
Szkoda, że wszyscy nadzorujący wpisy do ksiąg nie podchodzili do sprawy z takim zaangażowaniem, o ile łatwiejszą pracę mieliby obecnie indeksujący księgi metrykalne.
Korzystając z okazji chcę im serdecznie podziękować za włożony wysiłek i ogrom wykonanej pracy.
Pozdrowienia.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 16:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Chyba najdłużej żyjąca osoba jaka spotkałem w aktach metrykalnych: wg. zapisów żyła 199900 lat
http://szukajwarchiwach.pl/34/433/0/1.1/80/skan/img/QXaF1iUCOAvCBaKXFqDD_A

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 kwi 2019, 19:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Znała samego Adama...

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2019, 06:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
W księgach par. Pniewy często spotyka się przy niemieckich nazwiskach takie zapisy imion : Fridericus vel Casimirus. Wygląda na to, że imiona Fryderyk i Kazimierz były stosowane wymiennie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2019, 09:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Ciekawe byłyby losy tego Zmarłego:
http://szukajwarchiwach.pl/34/433/0/3.1/82/skan/img/mBfJtQih5RNsx4j6UahWQw

John Paradise, urodzony koło Człuchowa, zamieszkały Saint Louise umiera w Pogorzeli....

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2019, 17:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Ciekawe byłyby losy tego Zmarłego:
http://szukajwarchiwach.pl/34/433/0/3.1/82/skan/img/mBfJtQih5RNsx4j6UahWQw

John Paradise, urodzony koło Człuchowa, zamieszkały Saint Louise umiera w Pogorzeli....
Ten syn Leisora Hirscha? Jak to kupiec, wędrował wte i wewte.

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 kwi 2019, 17:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2019, 09:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2219
Lokalizacja: Poznań
Kolejny 'kwiatek' z ksiąg USC: można umrzeć zanim się człowiek urodzi.....
http://szukajwarchiwach.pl/34/433/0/1.1/83/skan/img/jPKU-1jkF95mjU-gCgaMKg

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1237 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 25  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL