Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 mar 2024, 05:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1237 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 25  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 sty 2019, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Było jeszcze workowe, ale nie wiem co to jest. Dotyczyło to biednych, wiem tylko, że w na cmentarzu przy kościele Wszystkich Świętych chowano ludzi bez trumien. Czyżby właśnie w worku?


Tak Heniu, była to opłata za materiał oraz zaszycie ciała w całunie pogrzebowym. W tekstach francuskich z okresu wojny stuletniej są takie zapisy. tłumaczone na polski jako 'całunne'.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2019, 12:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Cytuj:
Było jeszcze workowe, ale nie wiem co to jest. Dotyczyło to biednych, wiem tylko, że w na cmentarzu przy kościele Wszystkich Świętych chowano ludzi bez trumien. Czyżby właśnie w worku?


Tak Heniu, była to opłata za materiał oraz zaszycie ciała w całunie pogrzebowym. W tekstach francuskich z okresu wojny stuletniej są takie zapisy. tłumaczone na polski jako 'całunne'.


Dziękuję Pawle, czyli moje domysły się potwierdziły :-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2019, 13:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Księga zgonów par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

1 kwietnia 1791 roku z północy wszczął się ogień gwałtowny z dołu kamienicy Imć Pana Wronieckiego narożny przy kaplicy Pana Jezusa, który kramy na samym dole będące z towarami spalił, ten ogień dostawszy się do schodów y schody spalił, tym się szerszym pokazawszy balki pod mieszkającemi mocnym przeciąwszy płomieniem, tak dalece, że mieszkający na trzeciej kondygnacyi, nawet y z duszami uciekać niemogli, a tak nifavillam redacti (?), jako to nobilis Adalbertus Piotrowicz Sa Ra Mtts Scrig (?), obok w drugiej izbie Stti(?) Jan Pec y Dorota małżonkowie z dziećmi małemi dwiema, służebną, czeladnikiem krawczykiem y dwoje uczniów kunsztu krawieckiego, którzy wszyscy niemogąc się salwować od ognia pochłonieni są Cum Omnibus Mobilibus Suis (?), których w dni kilka na samym dole zawalonej kamienicy znaydziono kości y kosteczki dziecinne, lecz bez głów oyca y matki, dzieci zaś oboyga rączek i nóżek y te są niedopalone ciała części w jednej trumne włożone y od krewnych wspaniale z wigiliami zakonów wszystkich y mszami SS. za dusze ich pochowane u Wszystkich Świętych. Nazajutrz zaś podobnież Exequie za dusze Sitto(?) Woyciecha Piotrowicza, przez Imć Pana Józefa syna jego wyprawione. Potym następującego dnia Exequie za dusze służebnych w tym ogniu spalonych odprawiły się, a my żyjący prosić Pana Boga powinniśmy, y za dusze popalonych, aby nas ustrzegł od podobnego ognia mówiąc od powietrza moru, a osobliwie ognia zachowaj nas Panie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2019, 13:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
marysia13 napisał(a):
rok 1830, zapis w uwagach obok aktu chrztu :
" chrzciny były sute grali, tańcowali iedli na nich
i pili i wesoło sie bawili i ia był na nich. X. Fr. Zybes "


Chociaż raz coś przyjemnego w tych "ciekawych zapisach". I nawet proboszcz miał dobre wspomnienia.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sty 2019, 18:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
I nawet proboszcz miał dobre wspomnienia.


No to dobrze, że chociaż ktoś coś pamiętał :lol:

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 sty 2019, 08:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Par. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, akt zgonu 1791/71 - 6 lipca
Jozefata dziewucha lat blisko 23 mająca od służby wolna na tańcach po nocach bawiąc, od gospodarstwa, u których pomieszkanie miała strofowana, którym że hardo odpowiadała, miała bydz oskarżona do urzędu, czego się obawiając oknem z baszty wyskoczyła y na miejscu się zabiła, przeto leży za cmętarzem Wszystkich Świętych.

1792/34 - zmarła Marianna Kamińska staruszka lat 50

1792/47
Franciszka służąca śp. p. Piotrowicza z ognia uciekająca oknem, potłuczona, po tym z miełosierdzia u Imć Pana Wronieckiego, spalonej kamienicy dziedzica trzymana, zmarła, lat 40 mająca, chowana u WW. ŚŚ.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 sty 2019, 14:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Par. św. MM, akt zgonu 1812/73
Dnia 13.07.1812r. zmarł szlachetnie urodzony Łukasz Wybicki kapitan gwardii cesarza Francji, lat 26. Przyczyna śmierci - maligna.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2019, 08:22 
Offline

Dołączył(a): 11 paź 2011, 18:50
Posty: 53
Henryk Krzyżan napisał(a):
Par. św. MM, akt zgonu 1812/73
Dnia 13.07.1812r. zmarł szlachetnie urodzony Łukasz Wybicki kapitan gwardii cesarza Francji, lat 26. Przyczyna śmierci - maligna.


Co ciekawe, w/w Łukasz był synem Józefa Wybickiego (1747-1822), autora słów hymnu Polski.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sty 2019, 12:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Ynicz napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):
Par. św. MM, akt zgonu 1812/73
Dnia 13.07.1812r. zmarł szlachetnie urodzony Łukasz Wybicki kapitan gwardii cesarza Francji, lat 26. Przyczyna śmierci - maligna.


Co ciekawe, w/w Łukasz był synem Józefa Wybickiego (1747-1822), autora słów hymnu Polski.


To już drogie dziecko Józefa Wybickiego odnotowane w księgach tej parafii.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2019, 08:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Proboszcz par. Rzadkwin zapisał w 1801:

Cytuj:
Podatek ustanowiony na Baby Akuszerki od 1go dnia czerwca przy każdym ślubie groszy Pol: 15

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=96710

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2019, 19:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
W tej samej parafii Rzadkwin w 1807 proboszcz zapisał:
Cytuj:
Junius
W początku tego miesiąca nie tylko Gdańsk ale i Juna(?) Forteca za Gdańskiem Francuzy z Polakami odebrali.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=96710

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2019, 21:17 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Krystyna z Kujaw napisał(a):
W tej samej parafii Rzadkwin w 1807 proboszcz zapisał:
Cytuj:
Junius
W początku tego miesiąca nie tylko Gdańsk ale i Juna(?) Forteca za Gdańskiem Francuzy z Polakami odebrali.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... &cat=96710


Może chodzi o Twierdzę Wisłoujście.
W 1482 postawiono na Wisłoujściu ceglaną wieżę z latarnią.
W późniejszych latach rozbudowywano, wznosząc nowoczesne bastiony i usypując szańce.
W latach 1622-1629 twierdzę nazywano "Latarnią"
W czasach napoleońskich szaniec nazywano Fortem Montebello.
Twierdza została zdobyta 27.V.1807.

http://pulk12.pl/epoka/cesarskim-sladem ... jscie.html

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2019, 22:20 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Tam napisano: "ale i inne fortece za Gdańskiem..."

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sty 2019, 00:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Bartek napisał(a):
Tam napisano: "ale i inne fortece za Gdańskiem..."
faktycznie. Zmyliło mnie to długie "I" jak "J".
Dlatego zamieszczam link, by można było sprawdzić.

Dzięki!

BTW: 200 lat temu bez Internetu wiadomości rozchodziły się szybko...

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 lut 2019, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Dowód wprost na życie pozagrobowe: Gertruda ślubowała w 1947 a zmarła w 1908 .... dziwne, że przez tyle lat nikt nie poprawił błędu:

http://szukajwarchiwach.pl/53/1831/0/1/191/skan/img/3gRPVgLVOLmk7IihjwXzfw

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 05:18 
Offline

Dołączył(a): 28 paź 2017, 22:32
Posty: 222
Ta Gertruda to nawet zmarła zanim się urodziła. Urzędnik wpisujący datę zgonu miał głowę zupełnie w chmurach. Albo jest to dowód na reinkarnację :-)

_________________
Małgorzata


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2019, 15:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Ciekawy przypadek. Zastanawiam się nad motywem osób, które biorą rozwód po 51 latach wspólnego pożycia...
http://szukajwarchiwach.pl/53/1831/0/3/200/skan/img/BmI6c_3tRbCt4vKfa38kYw

a tutaj ... Pan Młody lat 82 a Panna Młoda prawie połowę mniej
http://szukajwarchiwach.pl/53/1831/0/3/200/skan/img/8b9kMg9ZB5x5hG2DvH_-0w

[edit] a teraz najlepsze: coś mi nie dawało spokoju, jakieś przeczucie no i masz !! Pan Młody to mój krewny w linii żeńskiej: jego córka z pierwszego małżeństwa (miał trzy żony) wyszła za mąż za kuzyna mojego Pradziadka - ojca mojej Babki :D :D :D , świat jest jednak okrągły a wszystkie drogi prowadzą do Rzymu

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2019, 08:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Ciekawy przypadek. Zastanawiam się nad motywem osób, które biorą rozwód po 51 latach wspólnego pożycia...
http://szukajwarchiwach.pl/53/1831/0/3/200/skan/img/BmI6c_3tRbCt4vKfa38kYw

To już były lata 60-te XX wieku, widocznie to "pożycie" nie należało do udanych, delikatnie mówiąc. Mam w rodzinie dwa podobne przypadki, tyle tylko, że nie były usankcjonowane rozwiązaniem małżeństwa(lata 70 i 80-te XIX w.). Żony mieszkały u swoich braci. Szczególnie jeden związek pozostał mi w pamięci. On majętny młynarz, lat 33 poślubia... 14 latkę. Dzisiaj powiedzielibyśmy, pedofilia w pełnym wydaniu, kiedyś - była dobra partia z "majuntkiem", więc co miała taka dziewczyna do powiedzenia? Finał był taki, że on umiera samotnie u siebie, a ona do tego czasu żyje z najmłodszym synem u swojego brata. Pochówkiem ojca zajął się najstarszy syn, będący już na swoim. Ile było takich małżeństw, rodzinnych tragedii, pewnie wcale niemało.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2019, 18:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Sporo już widziałem ale zważywszy na rok - 1914 - zapis jest...kuriozalny, akt 16/1914
http://szukajwarchiwach.pl/53/1831/0/1/213/skan/img/b3gEScGGb_KFG1a7oXA2SQ
Matka dziecka bez nazwiska panieńskiego...

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2019, 18:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Sporo już widziałem ale zważywszy na rok - 1914 - zapis jest...kuriozalny, akt 16/1914
http://szukajwarchiwach.pl/53/1831/0/1/213/skan/img/b3gEScGGb_KFG1a7oXA2SQ
Matka dziecka bez nazwiska panieńskiego...


Nie, po prostu zgłaszająca, akuszerka, nie znała nazwiska z domu rodzącej, wiedziała tylko jak się nazywa ona i jej mąż.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2019, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Łukasz Bielecki napisał(a):
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Sporo już widziałem ale zważywszy na rok - 1914 - zapis jest...kuriozalny, akt 16/1914
http://szukajwarchiwach.pl/53/1831/0/1/213/skan/img/b3gEScGGb_KFG1a7oXA2SQ
Matka dziecka bez nazwiska panieńskiego...


Nie, po prostu zgłaszająca, akuszerka, nie znała nazwiska z domu rodzącej, wiedziała tylko jak się nazywa ona i jej mąż.
Do góry nazwisko zgłaszającego akuszerki jest zapisane tak samo jak podpis osoby zgłaszającej. Gdyby tylko zgłaszała urodzenie w urzędzie pismo osoby zgłaszającej by się różniło. Tutaj zmieniono w podpisie osoby zgłaszającej tylko lekko zapis liter w imieniu Berta reszta liter jest taka sama jak w nazwisku zapisanym przy akuszerce w górnej rubryce. Wobec tego jest wątpliwość.
Czy wypisywała go w domu rodzącej? Czy miała już gotowy formularz tylko go wypełniła dodając nazwisko w górnej rubryce i podpisując go? Czy też urzędnik do którego zgłosiła ten fakt sam kazał jej akt wypisać?? Jak myślicie?

Pozdrawiam,
Mirka G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2019, 19:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
To nie jest oryginalny rejestr USC (tzw. rejestr główny) tylko rejestr poboczny, po prostu sporządzany na zasadzie kopii bezpieczeństwa duplikat. Oryginalny podpis zgłaszającej byłby w rejestrze głównym. Akt sporządzany w rejestrze pobocznym wpisywany był tylko przez urzędnika, włącznie z przepisaniem podpisów osób uczestniczących (w wypadku ślubu - nawet 4 osoby). O tym że jest to rejestr poboczny świadczy linijka na dole "Die Uebereinstimmung..." czyli "za zgodność" - nad podpisem urzędnika. W rejestrze głównym tej linijki nie ma.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 lut 2019, 20:02 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
To jest duplikat i widnieje podpis za zgodność z oryginałem to powinien być przepisany bezbłędnie. Tak jak we wszystkich duplikatach. Zapis imienia Berta jest zmieniony dlaczego?? Można co do niego mieć wątpliwości gdyż nie wpisano nazwiska matki, a błąd w zapisie imienia świadczy, że urzędnik mógł ów duplikat przepisać niezgodnie z oryginałem. Pewnie spodobało mu się imię Berta, że mu ręka zadrgała :-) Ja mam wątpliwość.

Pozdrawiam,
Mirka G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 09:47 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
I. Akt ślubu
https://szukajwarchiwach.pl/34/660/0/2. ... /#tabSkany

podpisy małżonków

Obrazek


II Akt ślubu
https://szukajwarchiwach.pl/34/660/0/2. ... /#tabSkany

Podpisy małżonków
Obrazek


Pozdrawiam,
Mirka G.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 15:21 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Przydałby się jakiś komentarz bo nie wiem na co mam zwrócić uwagę. Co jest w tym ciekawego?

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 15:23 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
miroslawa napisał(a):
To jest duplikat i widnieje podpis za zgodność z oryginałem to powinien być przepisany bezbłędnie. Tak jak we wszystkich duplikatach. Zapis imienia Berta jest zmieniony dlaczego?? Można co do niego mieć wątpliwości gdyż nie wpisano nazwiska matki, a błąd w zapisie imienia świadczy, że urzędnik mógł ów duplikat przepisać niezgodnie z oryginałem. Pewnie spodobało mu się imię Berta, że mu ręka zadrgała :-) Ja mam wątpliwość.

Pozdrawiam,
Mirka G.


O jaki błąd w zapisie imienia chodzi?
Czy chodzi Tobie o to, że imię Berta jest zapisane trochę innym stylem pisma?
A przyglądałaś się całemu aktowi. Zwróć uwagę choćby na zapisy miesiąca, w tym samym akcie, jak one się różnią - raz pisze stylem gotyckim, a za chwilę inaczej.
Zresztą kilkanaście aktów dalej jest wpisana ta sama osoba - tam imię zapisane zostało gotykiem - a różni się stylem pisma pierwsza litera nazwiska.
Nawet sam podpis urzędnika nie jest identyczny we wszystkich aktach.
I niby o czym według Ciebie to świadczy?

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 16:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2660
Lokalizacja: Poznan
Miroslawa, kilka godzin temu drugi obrazek z podpisami byl zupelnie inny niz teraz,
ale podpisy na obu obrazkach byly takie same mimo, ze pochodzily z innych
dokumentow bo kolory papieru czy skanu byly rozne, ogladalam.
Teraz drugi obrazek jest zupelnie inny, zupelnie inne podpisy. Nie wiem o co chodzi,
to inne nazwiska.

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 19:47 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Jarek82 napisał(a):
A przyglądałaś się całemu aktowi. Zwróć uwagę choćby na zapisy miesiąca, w tym samym akcie, jak one się różnią - raz pisze stylem gotyckim, a za chwilę inaczej.
Zresztą kilkanaście aktów dalej jest wpisana ta sama osoba - tam imię zapisane zostało gotykiem - a różni się stylem pisma pierwsza litera nazwiska.
Nawet sam podpis urzędnika nie jest identyczny we wszystkich aktach.
I niby o czym według Ciebie to świadczy?
Pozdrawiam
Jarek


Tak Jarku chodzi mi o styl pisania podpisów- zaznaczam podpisów.
Nie chciałam nikomu sugerować, ale....
I. Ślub brał Franz Musiał -Polak z krwi i kości , a podpisał się jako Frańcziszek z „F” oraz „r” „a” z niemieckiej starej pisowni, Anna Fischer podpisała się jako Fisher, równie dobrze to mogło być napisane nazwisko Fisier gdyż widać tam poprawę, natomiast jako świadek występuje Stanisław Fischer, a podpisał się jako Stanisław Fischier a nie Fischer- wg mnie ślub brała Anna Fisier, a świadkiem na jej ślubie był Stanisław Fisier. To jest ważny szczegół , którego poszukiwałam od lat, ale mogę się mylić. Jak sądzicie??
II. W drugim ślubie podpis małżonki czyli Gertrudy Dupiczak też budzi moje wątpliwości- również między polskimi literami istnieją pojedyncze litery niemieckiego pisma. Gietruda Giera jest napisane innym pismem niż geb. Dupiczak. Po drugie w tym nazwisku doszło moim zdaniem do jego poprawy. Wyżej jest prawidłowy zapis w języku polskim nazwiska Giera dla porównania. Nawet jeżeli pisałaby go osoba mało biegła w piśmie polskim podpis nie powinien zawierać pojedynczych niemieckich liter.
Zrodziła się wątpliwość dlaczego w polskich podpisach małżonków występują pojedyncze niemieckie litery. Czyżby podpisywały je osoby mało biegłe w języku polskim, a dobrze niemieckim?? To jest bynajmniej dla mnie bardzo ważny szczegół. Jak sądzicie??

Pozdrawiam,
Mirka G.
Ps. Dla kogoś to może normalność, ale oba akty nie zgadzają się z aktami zgonów z II poł. XXw, które posiadam. Po prostu Anna i Gertruda nazywają się inaczej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 19:51 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.
Kurzagóra, wpis 37, 1802.
Przyczyna zgonu -
"Przy napuchnięciu Wielkiey Choroby, zapewne się utopił"

Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.

poprawiam -
po odczytaniu przez Henryka, mała poprawka :wink:
przyczyna zgonu: "przy napadnięciu".
Przepraszam za pomyłkę.


Ostatnio edytowano 22 lut 2019, 13:33 przez Gosia53, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Gosia53 napisał(a):
Witam.
Kurzagóra, wpis 37, 1802.
Przyczyna zgonu -
"Przy napuchnięciu Wielkiey Choroby, zapewne się utopił"

Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


"Przy napadnięciu..."

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 21:05 
Offline

Dołączył(a): 12 lis 2013, 12:38
Posty: 183
Tak pokrótce,to:
1. mój drugi wpis odnosił się do wpisu Pawła i akuszerki Berty Wiese
2. co do podpisów na aktach małżeństw (i zgonów), to należałoby dopytać jeszcze o akta urodzeń i informacji tam zawartych
3. czy w aktach zgonów poza imionami, reszta informacji się zgadza?
4. to prawda, przynajmniej dla mnie takie nieścisłości w nazwiskach to "normalność" nawet (co może dziwić) w II poł. XX w.
5. to chyba nie do końca najlepszy dział na kontynuację tego tematu :wink:

Pozdrawiam
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lut 2019, 21:30 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Henryk Krzyżan napisał(a):
Gosia53 napisał(a):
Witam.
Kurzagóra, wpis 37, 1802.
Przyczyna zgonu -
"Przy napuchnięciu Wielkiey Choroby, zapewne się utopił"

Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


"Przy napadnięciu..."

Henryku, faktycznie :wink:
Przepraszam za błąd i dziękuję za poprawienie.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lut 2019, 08:58 
Offline

Dołączył(a): 27 maja 2015, 12:45
Posty: 145
Witam,
ciekawy zapis znalazłem w księdze chrztów podpoznańskiej parafii Skórzewo-wpis nr 36 z 1810 r. Chrzestnym syna Sebastiana i Julianny ze Stadnickich Migdalskich, właścicieli Dąbrówki,został Henricus Dąbrowski Dux Exercitus Polonia. Czyżby był to generał Jan Henryk Dąbrowski z naszego hymnu narodowego?

Pozdrawiam,
Łukasz.

_________________
Pozdrawiam,
Łukasz Urbaniak.


Poszukuję informacji o ślubie Stanisława Urbaniaka i Heleny Szczepaniak (ok. 1812-1815 r.) oraz Stefana Samoląga i Jadwigi Rupa bądź Rupianki (ok. 1815-1819 r.)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2019, 17:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Jak byście zinterpretowali zapis dotyczący chrzestnych/świadków chrztu w poz. 5 tego aktu (parafia Pogorzela pow. Gostyń, rok 1835) ?
http://szukajwarchiwach.pl/53/3451/0/4/48/skan/img/7s85QBJf_PlVRoC0YyPhSQ

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2019, 17:23 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Trzech świadków bez imion, tytułowanych "generosus".

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lut 2019, 18:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Dzięki Bartek, tak też chciałem zapisać w indeksie.
Tutaj jeden z nich: Maksymilian Taczanowski
http://szukajwarchiwach.pl/53/3451/0/1/50/skan/img/7s85QBJf_PlVRoC0YyPhSQ
Już trzeci raz występuje jako chrzestny.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 lut 2019, 21:02 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Kościan, wpis 50, 11.X.1802.
Pochowany Andreas Smok lat 28, Żołnierz Legionów Generała Stockhausena.
Przyczyna zgonu - "na oparzelinę przy robieniu piwa wpadłszy do kotła".

Obrazek

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 mar 2019, 13:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Otorowo księga urodzeń rok 1801.

Przestroga
Względem wydawania metryk dla każdego z plebanów od rządu Prus Południowych w roku 1800 podano w ten sposób.
Aby w zapisywaniu y wydawaniu Metryk dla Dzieci Szlachetnych, osobliwie do Stanu Woyskowego się zabierających, pewne reguły przez J.X. Proboszczów y Plebanów zachowane były.
Aby każdy Pleban zapisując Metrykę Dziecięcia Szlacheckiego rodu płci męskiej w teyże Księdze Metrycznej dodał = Czy mu z pewnością Stan Ojca, y prawe urodzenie ochrzczonego dziecięcia jest wiadome, albo w powieści Rodziców, albo z kogo innego.
Cosię zaś tycze wydawania Metryk dla Młodzieży do Woyska lub do Domów Kadetowych udających się, tedy następujące Reguły zachowane bydź mają.
1. Ma bydź dokładnie y słowo w słowo wypisane Metryka z Xsiąk Kościelnych.
2. Niżey pod Metryką ma Pleban dodać czy w samey rzeczy, albo podług powszechnej opinii, lub według powieści tego lub owego Dziecka w Małżeństwie spłodzone, albo potym legitymowane było. Czy li Oyciec jest aktualnie Szlachcic, albo tylko z powszechnego mniemania miany. W tych zaś okolicznościach któryby z Plebanów miał bydź nierzetelnym, karą Privatum Beneficii, niezawodnie ukaranym będzie.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2019, 18:20 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Zapis o śmierci Jana III Sobieskiego.
Kościan, 17.VI.1696.

Obrazek

Ciekawe, dlaczego akurat taki wpis w księdze kościańskiej, bo to raczej nie akt zgonu.
Sobieski zmarł w Wilanowie, data się zgadza.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_III_Sobieski

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2019, 18:25 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2450
Księgę zmarłych traktowano nierzadko jako księgę "ku pamięci", notując tam ciekawsze zdarzenia.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 mar 2019, 18:33 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1742
Lokalizacja: Gdańsk
Bartku, dziękuję za wyjaśnienie, a mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy tej łaciny i ogólnie chociaż przetłumaczyć?
Przepraszam, wiem, że to nie ten dział, ale jak już się odezwałeś :D


Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2019, 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5110
Lokalizacja: Poznań
Ponieważ nie mam miejsca w tabelce, żeby zmieścić wszystkie nazwiska, postanowiłem przepisać cały akt tutaj.
Otorowo akt urodzenia 1813/31
Jan Burczyński ochrzcił dziecko dwoma imionami : Jan Nepomucen i Antoni.
Rodzicami dziecka byli szlachetnie urodzeni:
Antoni Kamiński posesor Przystanków i Urszula z Grabskich Kamińska (jeśli dobrze pamiętam z innych aktów była córką dziedzica majątku Słopanowo).
Chrzestni:
Kajetan Kowalski dziedzic Szczepankowa (pow. Szamotuły), kanonik metropolitalny gnieźnieński, prepozyt otorowski i pobiedziski
Urszula z Kowalskich Cielecka dziedziczka majątku Rudki, podkomorzyna
Osoby asystujące:
Józef Gostyński posesor majątku Brodziszewo
Anna Taylerów Unrugowa dziedziczka majątku Lubosina
Tadeusz Gostyński MD z Brodziszewa
Teodora Cielecka córka dziedzica majątku Lipnica
Augustyn Somerfeld posesor majątku Lubosina
Wiktoria z Miaskowskich Grabska dziedziczka majątku Słopanowo
MD Robert Boukiet naddzierżawca bukowski
Eleonora Grabska córka dziedzica majątku Słopanowo
Michał Cielecki syn dziedzica majątku Lipnica
Rozalia Wasilkowska córka dziedzica majątku Rakówka

Jedno dziecko i łącznie z rodzicami 14 osób w jednym akcie :-)

Widzę, że w Tekach Dworzaczka też to jest, ale nie wszystkie osoby.
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... page=12638

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2019, 14:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2218
Lokalizacja: Poznań
Parafia Pogorzela, rok 1843, panna młoda lat 15
http://szukajwarchiwach.pl/53/3451/0/4/72/skan/img/Pbz5-cHU5JC5H0rQrJHRig

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2019, 20:39 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Henryk Krzyżan napisał(a):

Jedno dziecko i łącznie z rodzicami 14 osób w jednym akcie :-)

Widzę, że w Tekach Dworzaczka też to jest, ale nie wszystkie osoby.
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... page=12638


Rany boskie, na co im tyle chrzestnych?
Ciekawostka niezła, zanotuję. Pierwszy raz widzę tak przebogaty zestaw chrzestnych ;-)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2019, 20:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3711
Asiek napisał(a):
Rany boskie, na co im tyle chrzestnych?
Ciekawostka niezła, zanotuję. Pierwszy raz widzę tak przebogaty zestaw chrzestnych ;-)


A to Koleżanka nie wie, jaki ma obowiązek chrzestny na wesele chrześniaka? :lol:
Jak więcej chrzestnych, to i "wyprawka" większa. Trza myśleć przyszłościowo...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 mar 2019, 23:55 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Gdyby tak było, każdy by miał ich tylu :) :) :)

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2019, 00:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lip 2013, 23:08
Posty: 1200
Łukasz Bielecki napisał(a):
Asiek napisał(a):
Rany boskie, na co im tyle chrzestnych?
Ciekawostka niezła, zanotuję. Pierwszy raz widzę tak przebogaty zestaw chrzestnych ;-)


A to Koleżanka nie wie, jaki ma obowiązek chrzestny na wesele chrześniaka? :lol:
Jak więcej chrzestnych, to i "wyprawka" większa. Trza myśleć przyszłościowo...

No, i okazja do zjazdu rodzinnego. Można pogadać "o sprawach" (data!)

_________________
- Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2019, 18:28 
Offline

Dołączył(a): 15 gru 2015, 22:28
Posty: 485
Asiek napisał(a):
Henryk Krzyżan napisał(a):

Jedno dziecko i łącznie z rodzicami 14 osób w jednym akcie :-)

Widzę, że w Tekach Dworzaczka też to jest, ale nie wszystkie osoby.
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... page=12638


Rany boskie, na co im tyle chrzestnych?
Ciekawostka niezła, zanotuję. Pierwszy raz widzę tak przebogaty zestaw chrzestnych ;-)

Tam jest tylko dwoje chrzestnych, pozostali to tzw. osoby asystujące, a to nie to samo co chrzestni (z tego co wiem). Tak na marginesie to istnieje też pojęcie świadka chrztu ale to nie w tym przypadku.

_________________
Pozdrawiam, Ryszard.

Poszukuję aktu zgonu Melanii Józefy Kurnatowskiej z domu Bronikowska zm. 31.10.1834 r. w nieustalonym miejscu. Przed śmiercią zamieszkała w Ruszkowie pow. Koło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2019, 20:28 
Offline

Dołączył(a): 07 wrz 2014, 15:56
Posty: 86
Krótki opis z księgi zmarłych. Św. Jana Jerozolimskiego - rok 1716 Konfederaci bombardują Poznań.
https://zapodaj.net/4f07a48ac2f5b.jpg.html

_________________
Pozdrawiam
Paweł L.
Poszukuję: Bartłomieja lierscha ( lyer , Lerz i.t.p) gdzie się ur. Ślub brał w Żabnie koło Mosiny w 1747r.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 mar 2019, 21:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Henryk Krzyżan napisał(a):
Ponieważ nie mam miejsca w tabelce, żeby zmieścić wszystkie nazwiska, postanowiłem przepisać cały akt tutaj.
Otorowo akt urodzenia 1813/31
Jan Burczyński ochrzcił dziecko dwoma imionami : Jan Nepomucen i Antoni.
Rodzicami dziecka byli szlachetnie urodzeni:
Antoni Kamiński posesor Przystanków i Urszula z Grabskich Kamińska (jeśli dobrze pamiętam z innych aktów była córką dziedzica majątku Słopanowo).
Chrzestni:
Kajetan Kowalski dziedzic Szczepankowa (pow. Szamotuły), kanonik metropolitalny gnieźnieński, prepozyt otorowski i pobiedziski
Urszula z Kowalskich Cielecka dziedziczka majątku Rudki, podkomorzyna
Osoby asystujące:
Józef Gostyński posesor majątku Brodziszewo
Anna Taylerów Unrugowa dziedziczka majątku Lubosina
Tadeusz Gostyński MD z Brodziszewa
Teodora Cielecka córka dziedzica majątku Lipnica
Augustyn Somerfeld posesor majątku Lubosina
Wiktoria z Miaskowskich Grabska dziedziczka majątku Słopanowo
MD Robert Boukiet naddzierżawca bukowski
Eleonora Grabska córka dziedzica majątku Słopanowo
Michał Cielecki syn dziedzica majątku Lipnica
Rozalia Wasilkowska córka dziedzica majątku Rakówka

Jedno dziecko i łącznie z rodzicami 14 osób w jednym akcie :-)

Widzę, że w Tekach Dworzaczka też to jest, ale nie wszystkie osoby.
http://teki.bkpan.poznan.pl/search.php? ... page=12638



Dla niektórych indeksujących samo indeksowanie polega na wpisaniu imion i nazwisk rodziców i dziecka.
Reszta jest nieważna.

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1237 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 25  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL