Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 08:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 gru 2009, 15:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Mam ogromny problem-wiem,że moi prapra i pradziadkowie mieszkali na ul.Kronprinzenstrasse w dzielnicy Dębiec (Dembsen),Poznań. Lecz przeszukując WBC z lat 1879,1885 nie ma takiej ulicy i niestety nie mogę odszukać dawniejsze nazwy ulicy Kronprinzenstrasse.Może ktoś z Państwa mi pomoże,będę Bardzo Wdzięczna za każdą wskazówkę

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 15:58 
Offline

Dołączył(a): 01 mar 2007, 17:56
Posty: 64
Lokalizacja: Łódź
Kronprinzenstr. - to ulica Górna Wilda
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 16:34 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Jak mogę podpowiedzieć to Kronprinzenstr była przedłużeniem ulicy Górna Wilda za Rynkiem Wildeckim w stronę Dębca,obecnie ulica 28 czerwca 1956r.. W Wielkop.Bibliot.Cyfrow. w książce adres.m.Poznania z 1904 roku jest mapa Poznania łacznie z Wildą-polecam.

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 gru 2009, 19:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Kronprinzenstrasse (Następcy Tronu) to dzisiejsze ulice Górna Wilda i 28 Czerwca 1956.

Widać na planie miasta z 1905 roku:
Plan Poznania 1905 rok

Ulica nosiła tą nazwę od roku 1900 czyli włączenia Wildy w granice miasta Poznań.
Nazwa dotyczyła całej ulicy - od Półwiejskiej do Dębca.
Po 1919 pojawia się Górna Wilda.
Na planie z 1905 widać też Villenstrasse (ulicę Willową), potem UnterWildaStrasse, od 1919 już po polsku Dolną Wildę.

vide: Nazwy ulic w Poznaniu z planem Wielkiego Poznania 1926

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 09:46 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Witam
Moi pra też mieszkali przy tej ulicy ok 1905 r. Interesuje mnie jak "szła" numeracja. Numery 28 i 32 to Wilda czy już Dębiec i jaka to parafia.

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 10:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Alicjo,

Do 1919 roku Kronprinzenstrasse ciągnęła się od dzisiejszej ulicy Kościuszki (wtedy Wallstrasse) aż do Dębca. Jak sądzę numery 28 i 30 to dzisiejsza ulica Półwiejska która powstała w 1919.
Pozostałością jest numeracja na Górnej Wildzie która rozpoczyna się chyba około numeru 50 i rośnie w kierunku Dębca.
Z tego co wiem była to parafia Bożego Ciała.

uzupełnienie:
Pisząc z pamięci napisałem bzdury :-(
Kronprinzenstrasse nie obejmowała Półwiejskiej która istnieła jako Halbdorfstrasse, a Wallstrasse to nie Kościuszki.
Nie wiem jak to było...

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Ostatnio edytowano 08 gru 2009, 11:10 przez TomekD, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 10:49 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Bardzo dziękuję
Jesteś tak miły to może pomożesz zrozumieć ...
Skoro mieszkali tam to dlaczego (jak zginął w wypadku w 1908) był pochowany na cmentarzu na terenie sprzed Targów. Czy to też cmentarz parafii Boże Ciało.

Pozdrawiam Alicja


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 10:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Alicjo,

Parafia Bożego Ciała nie miała wtedy własnego cmentarza, zmarłych chowano na cmentarzu który należał chyba do parafii św. Marcina.
Zmieniło się to w 1912 roku, wtedy powstał istniejący do dziś cmentarz parafii Bożego Ciała przy ulicy Bluszczowej na Dębcu.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 12:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
TomekD napisał(a):
Alicjo,

Do 1919 roku Kronprinzenstrasse ciągnęła się od dzisiejszej ulicy Kościuszki (wtedy Wallstrasse) aż do Dębca. Jak sądzę numery 28 i 30 to dzisiejsza ulica Półwiejska która powstała w 1919.
Pozostałością jest numeracja na Górnej Wildzie która rozpoczyna się chyba około numeru 50 i rośnie w kierunku Dębca.
Z tego co wiem była to parafia Bożego Ciała.



To chyba nie jest dokładnie tak. Ciągłość numeracji Półwiejskiej i Górnej Wildy, a dalej 28 Czerwca pochodzi z okresu powojennego, kiedy cały ten ciąg nosił nazwę ulicy Dzierżyńskiego :twisted: :evil:
W roku 1981 przywrócono Półwiejską i chyba też wtedy odcinek dębiecki nazwano 28 Czerwca, a część wildecka nadal nosiła imię wielkiego polskiego patrioty(*). Schemat numeracji zaś pozostawiono.

Natomiast w okresie pruskim i międzywojennym Półwiejska istniała (oczywiście za zaborów jako Halbdorfstr.) i na pewno miała osobną numerację.

Według Adressbuch dla Poznania rok 1908 (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... E455D1DF-2) kościół przy rynku Wildeckim zajmował parcele 20-22. Pamiętajmy, że numeracja pruska prawie zawsze była wg. schematu, jak do dziś na Matejki, czyli jedna strona ulicy numery od 1 w górę, a od końca ulicy do początku dalsze numery kolejno w drugą stronę. Czyli np. na jednym końcu ulicy mamy na przeciw siebie nry 1 i 52, a z drugiego końca 23 i 24. Zatem numery 28 i 32 to pewnie kamienice po stronie zachodniej, gdzieś koło dzisiejszej ul. Kilińskiego. Jest to oczywiście Wilda, a tamtych czasach parafia Bożego Ciała.

Pozdrawiam,
Łukasz

(*) Podobno żaden inny Polak nie posłał na tamten świat tylu Rosjan, co on...

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 gru 2009, 12:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
TomekD napisał(a):
uzupełnienie:
Pisząc z pamięci napisałem bzdury :-(
Kronprinzenstrasse nie obejmowała Półwiejskiej która istnieła jako Halbdorfstrasse, a Wallstrasse to nie Kościuszki.
Nie wiem jak to było...


Owszem, od strony zachodniej Kościuszki, a od wschodniej Krakowska.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2009, 17:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Może zacznę od paru słów do Alicji.
Alicjo numeracja tej ulicy szybko ulegała zmianom.Moi prapra w 1898r mieli nr.15,w roku 1905 był to nr.72,a w 1916 roku to był już nr.139.Mam nadzieję,że to Ci pomoże.
Przeglądałm mapę Poznania z 1905 i tak rzeczywiście jest tam ul.Kronprinzenstrasse.Z moich poszukiwań wiem ,że nazwa ulicy Kronprinzenstrasse istniała już w 1898 roku.(http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccont ... 5&dirids=1).Mam problem odnośnie nazwy tej ulicy.Zanim ją nazwano Kronprinzensrtasse-jak się nazywała???

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2009, 19:49 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
W AP mają taką mądrą książkę o nazwach ulic. Można tam sprawdzić.

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 gru 2009, 20:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Bardzo dziękuję za podpowiedź

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2009, 17:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
W AP Poznań zapisałam sobie takie dane dotyczące ul.Górna Wilda: Kronprinzenstrasse(1900r.), Górna Wilda(1919r.), Schwabenstrasse(1939r.), Daszyńskiego(1946r.), Górna Wilda(1981r.).
W książce adresowej Poznania z 1876r. figuruje mój pradziadek ogrodnik Wojciech Funtowicz. Mieszkał pod adresem Ober Wilda 20.
Mój dziadek Edmund Fontowicz mieszkał w 1912r. na ul. Kronprinzenstr.32, a od 1917 na Kronprinzenstrastr. 22.
Na mapie Poznania z 1917r. zlokalizowałam ten numer domu (22). Zdjęcie tego miejsca, tak jak wygląda obecnie na :htp://chomikuj.pl/fontowiczroman
Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2009, 18:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3726
Łukasz Bielecki napisał(a):
Ciągłość numeracji Półwiejskiej i Górnej Wildy, a dalej 28 Czerwca pochodzi z okresu powojennego, kiedy cały ten ciąg nosił nazwę ulicy Dzierżyńskiego :twisted: :evil:
W roku 1981 przywrócono Półwiejską i chyba też wtedy odcinek dębiecki nazwano 28 Czerwca, a część wildecka nadal nosiła imię "wielkiego polskiego patrioty"



Chyba tu mnie z kolei pamięć zawodzi. Na pewno już na planie z 1984 roku ulicy Dzierżyńskiego nie ma. Na planie z 1972 wszystkie 3 ulice są oznaczone "Dzierżyńskiego". Może ktoś dokładnie sobie przypomina, jak było w 1980-81? Stale wydawało mi się, że był moment, kiedy któryś odcinek (wildecki, czy dębiecki) nadal nosił nazwę Dzierżyńskiego, ale teraz mam wątpliwości.

Pozdrawiam,
Łukasz

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2009, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Poszukałam w książce „Wilda dzielnica Poznania 1253-1939” M.Mrugalskiej-Banaszak, co pisze na ten temat. Cytuję: „W tekście zastosowano obecną numerację ulic dzielnicy, ponieważ część dawnych numerów uległa zmianie, przede wszystkim w latach międzywojennych, a numerację domów położonych przy ul. Górna Wilda zmieniano nawet kilkakrotnie.”…”Numeracja ul. Górna Wilda ulegała trzykrotnie zmianom. Po raz pierwszy nadano ulicy numery w latach 90. XIX wieku. Wówczas „obiegały” one ulicę dookoła, a numer pierwszy i końcowy był przy ob. ul. Królowej Jadwigi. Około 1914 roku numeracja uległa zmianie, numery podzielone zostały na parzyste (zachodnia strona) i nieparzyste (strona wschodnia). Obecna numeracja pochodzi z końca lat 40., kiedy to zmieniając nazwę ulic Półwiejskiej i Górna Wilda na Feliksa Dzierżyńskiego, jednocześnie zmieniono numerację. Rozpoczynała się ona przy ul. Strzeleckiej. W Archiwum Państwowym w Poznaniu nie ma dla ul. Górna Wilda wykazów, które umożliwiłyby porównanie dawnych numerów z obecnymi. Zachowały się one natomiast dla innych wildeckich ulic (por. „Indeks nazw ulic”). W przypadku ul. Górna Wilda (a także Drogi Dębińskiej) obecną numerację ustalono przede wszystkim przez porównanie dawnych i współczesnych planów dzielnicy, na których częściowo naniesiono numerację posesji, oraz przez skonfrontowanie kolejnych edycji ksiąg adresowych.”
We wspomnianym indeksie nazw ulic jest zapis: „Górna Wilda,1919 = do 1892 Ober Wilda, Kronprinzenstrasse, 1882; 28 Czerwca 1956, 1981 (od Rynku Wildeckiego do granicy miasta)”.

Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 10 gru 2009, 20:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Łukasz Bielecki napisał(a):
Może ktoś dokładnie sobie przypomina, jak było w 1980-81? Stale wydawało mi się, że był moment, kiedy któryś odcinek (wildecki, czy dębiecki) nadal nosił nazwę Dzierżyńskiego, ale teraz mam wątpliwości.

Mieszkając w tych latach na Wildzie wydaje mi się że najpierw zmieniono nazwę ulicy od Rynku Wildeckiego do Dębca na '28 Czerwca 1956'. Odcinek od Rynku do wtedy Marchlewskiego (dzisiaj i dawniej Królowej Jadwigi) nadal pozostał pod nazwiskiem na literkę D. Zmieniło się to po jakimś czasie.
Zmiana nazwy ulicy miała miejsce chyba w czasie stawiania pomnika Czerwca 1956 (1981), mieszkańcy Wildy pewnie pamietają przejazd krzyży z HCP na plac Mickiewicza...

Likwidacja ulicy Dzierżyńskiego miała miejsce może dopiero po 1989, jeżeli na planach z 1984 jej już nie ma - może było to jeszcze przed stanem wojennym ?
W każdym razie z tego co pamiętam obie zmiany nie były dokonane jednocześnie, choć nie wiem czy razem z 28 Czerwca 1956 nie powróciła Półwiejska.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 gru 2009, 16:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam.
Bardzo dziękuję Ci Jolanto za tak cenne wskazówki.
Aha,jeszcze jedno-odcinek od Rynku Wildeckiego do Półwiejskiej w 1988 roku,napewno się już nazywał Górna Wilda.
Pozdrawiam.Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2009, 12:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!
Dzisiaj znalazłam w KMP Nr.2 z 2001r. pt.”Pomniki” artykuł Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak „Materiały żródłowe do badań nad rozwojem architektoniczno-przestrzennym Wildy w latach 1824-1920”. Materiały te zawierają informacje opracowane na podstawie wszystkich wildeckich akt ubezpieczeń ogniowych z AP Poznań. Informacje umożliwiają odtworzenie stanu zabudowy Wildy.
W artykule przy nazwach ulic podano m.in. sygnaturę akt APP, nr.posesji, właściciela, a także uwzględniono zmiany nazw i numeracji.
Autorka podaje, że w AP w Poznaniu, prawie do każdej polisy ubezpieczeniowej dołączone są plany sytuacyjne posesji z naniesioną lokalizacją stojących na niej budynków, rok budowy, zmiany właścicieli, opis a niekiedy i rzuty poziome budynków.
Książką, która może pomóc w ustaleniu, czy obecny budynek zachował się w formie sprzed 1939r., jest „Raport o stratach wojennych Poznania 1939-1945”
Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 gru 2009, 16:25 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2008, 13:57
Posty: 251
Uwaga :lol:
Jak dzisiaj poszukujecie numeru na ulicy to uważajcie bo numeracja mogła się nie zmienić od lat. Dzisiaj musiałam coś załatwić na ul. Taczaka (dawniej Chudoby) i zostałam zaskoczona (a bywałam tam wielokrotnie), że numeracja jest stara bo numery idą jedną stroną i wracają drugą.

_________________
Pozdrawiam Alicja
------------------
Kruk, Skubiszyński, Małecki, Kozłowicz, Wilczyński, Rembacz, Rębarz, Krzyszkowiak
Pobiedziska, Kostrzyn, Wronki,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2009, 01:13 
Offline

Dołączył(a): 08 lut 2008, 00:36
Posty: 651
Lokalizacja: Poznań
Jolu co to jest KMP nr.2 -nie wiem co to jest za skrót?Jeżeli mogę prosić oświeć mnie ?
Własnie skończyłam czytać " Króla smalcu" autorstwa M.Mrugalskiej-Banaszak-wprost fantastycznie opisane lata poczatku
XX w.w Poznaniu, tak ,że przypuszczam ,że wymieniona przez Ciebie pozycja tej samej autorki daje dużo informacji i Wildzie.

Pozdrowienia

_________________
Hanka

Poszukuje informacji Sępiński Piotr Paweł ,Kubaczewski/a ,Guza Augustyn, Malczewscy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 gru 2009, 06:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lis 2006, 10:34
Posty: 223
Lokalizacja: Górny Śląsk
Hanko,
wg wikipedii: Kronika Miasta Poznania - polskie czasopismo naukowe (kwartalnik) wydawane w Poznaniu od 1923, poświęcone głównie historii i kulturze tego miasta.
Więcej: http://www.poznan.pl/mim/public/wydano/ ... seria=1006
http://www.poznan.pl/mim/public/kmp/pag ... blications
Ina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 sie 2012, 15:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2011, 02:50
Posty: 1075
Lokalizacja: Poznań
wspomnienia3 napisał(a):
Witam.
Bardzo dziękuję Ci Jolanto za tak cenne wskazówki.
Aha,jeszcze jedno-odcinek od Rynku Wildeckiego do Półwiejskiej w 1988 roku, na pewno się już nazywał Górna Wilda.
Pozdrawiam.Beata

Witam
Beato a mnie się wydaję, że zmiana ulicy Dzierżyńskiego na Górna Wilda nastąpiła ok. 1990 a trochę później Gwardii Ludowej na Wierzbięcice (do Rynku Wildeckiego). Pamiętam,że w 1991 odbierałam swój pierwszy dowód osobisty z adresem Gwardii Ludowej a niedługo potem musiałam go wymienić właśnie ze względu na zmianę ulicy. Od Rynku Wildeckiego do Krzyżowej zmiana nastąpiła jeszcze później. Ale być może się mylę, z upływem czasu człowieka czasem pamięć zawodzi :lol:
Jestem w posiadaniu mapy, na której dzisiejsza Górna Wilda razem z 28 czerwca 1956 roku nosiła nazwę Daszyńskiego a dzisiejsza Chwiałkowskiego - Szwajcarska. Niestety nie mam pojęcia z którego jest roku. Z Serbskiej na Bałtycką pływał prom. Na drugiej stronie mapy są reklamy firm.

_________________
Pozdrawiam
Izabela
Poszukuję:Mańczak Kacper+Agnieszka Bernacik/Bernad (Komorniki, Rudnicze), Zgoła (Lusowo, Luboń), Hadyniak Tomasz + Barbara Frąszczak (Wiry), Kozłowski Szczepan+Julianna Jakubiak (Żabikowo)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2016, 22:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2012, 08:30
Posty: 130
Lokalizacja: Gryfino
Jak odczytać te numeracje w ww publikacji? Mój prapra mieszkał w 1911 na Kronprinzenst. 91 / nowy nr 69 w 1920 G. Wilda 56
Można jakoś określić w którym dokładnie miejscu stała / stoi ten budynek?

Pozdrawiam.

_________________
Pozdrawiam | Aleksander


Poszukuję informacji o drukarni plac Działowy 9 / św. Wojciech 4 którą prowadził Aldon Dąbkiewicz w latach 1930-ch
Ktokolwiek widział > akt urodzenia Bronisława Kordelasińska 22/08/1906 oraz Aldon Dabkiewicz 27/07/1904


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2016, 22:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Górna Wilda 56 to budynek starego szpitala św. Łazarza.
https://www.google.pl/maps/place/g%C3%B ... 15!6m1!1e1
https://pl.wikipedia.org/wiki/Leprozori ... w_Poznaniu
http://poznanskiefyrtle.pl/po-fyrtlach- ... -wilda-cd/

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lis 2016, 22:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2012, 08:30
Posty: 130
Lokalizacja: Gryfino
Dziękuję bardzo.

A w 1920 nr 56 znajdował się tam gdzie dzisiejszy? Dziwne trochę by mieszkać w szpitalu?

_________________
Pozdrawiam | Aleksander


Poszukuję informacji o drukarni plac Działowy 9 / św. Wojciech 4 którą prowadził Aldon Dąbkiewicz w latach 1930-ch
Ktokolwiek widział > akt urodzenia Bronisława Kordelasińska 22/08/1906 oraz Aldon Dabkiewicz 27/07/1904


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2016, 00:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Kilka lat temu zacząłem gromadzić informacje o numeracji ulicy Górna Wilda w okresie międzywojennym i współczesnym. Temat porzuciłem, jednak z potwierdzonych:
- współczesny numer 95 to międzywojenny 51 (Zgoda)
- współczesny numer 105 to międzywojenny 59 (firma Agol)
- współczesny numer 107 to międzywojenny 61 (apteka Pod Koroną)
- współczesny numer 122 to międzywojenny 76 (skrzyżowanie z ul. Jerzego)

Książka adresowa miasta Poznania z 1933 jest jedyną w której podano skrzyżowania i wynika z informacji w niej zawartych że:
- pomiędzy ul. Szwajcarską (Chwiałkowskiego) a ul. Wierzbięcice były w okresie międzywojennym numery 43-60
- pomiędzy Rynkiem Wildeckim a ul.św.Jerzego były w okresie międzywojennym numery 63-75

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2016, 01:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06 gru 2012, 08:30
Posty: 130
Lokalizacja: Gryfino
Dziękuję bardzo!

_________________
Pozdrawiam | Aleksander


Poszukuję informacji o drukarni plac Działowy 9 / św. Wojciech 4 którą prowadził Aldon Dąbkiewicz w latach 1930-ch
Ktokolwiek widział > akt urodzenia Bronisława Kordelasińska 22/08/1906 oraz Aldon Dabkiewicz 27/07/1904


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2016, 09:34 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2016, 11:54
Posty: 46
Tomku, a czy dysponujesz wiedzą nt. numeracji przedwojennej Dolnej Wildy? W szczególności chodzi o numer 73.

Pozdrawiam,

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2016, 16:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Obecna numeracja na Dolnej Wildzie to efekt zmian wprowadzonych prawdopodobnie około roku 1951 kiedy to Dolna Wilda wchłonęła ulicę Lwowską.
Więcej o tym co się wtedy z nazwami ulic działo tutaj: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=146522

Z drugiej strony na stronie Cyryl jest plan datowany na rok 1947:
http://www.cyryl.poznan.pl/katalog.php? ... da%20Szyca
prócz Dolnej Wildy (z numeracją już współczesną) oraz fragmentem ulicy już Dzierżyńskiego jednak nadal z numeracją jeszcze przedwojenną !
Wydaje się że plan został po prostu błędnie datowany, na samym dokumencie jakichkolwiek dat brak.
Bez względu na datowanie zachowana na tym planie przedwojenna numeracja Dzierżyńskiego trochę kłóci się z informacją cytowaną w tym wątku wcześniej:
Jolanta napisał(a):
Poszukałam w książce „Wilda dzielnica Poznania 1253-1939” M.Mrugalskiej-Banaszak [...] Cytuję: „[...]Obecna numeracja pochodzi z końca lat 40., kiedy to zmieniając nazwę ulic Półwiejskiej i Górna Wilda na Feliksa Dzierżyńskiego, jednocześnie zmieniono numerację.

Wracając do numeracji Dolnej Wildy.
W okresie międzywojennym i do wspomnianych na początku lat 50 obowiązywała nadal numeracja typu pruskiego czyli 'na około'.

Wspierając się tak wspomnianą książką adresową z 1933 jak i planem Poznania z 1913 - numer 73 to była prawdopodobnie narożnikowa posesja przy ulicy Głębokiej w kierunku centrum miasta.
Czyli dzisiaj numer 16:
https://goo.gl/maps/3PotfVgUovm

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2016, 21:50 
Offline

Dołączył(a): 18 lip 2016, 11:54
Posty: 46
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Maciej


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL