Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 18:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 cze 2007, 16:48 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Spicimierz.
Niewielka wioska koło Uniejowa .Słynie z kwietnych kobierców-dywanów układanych na Boże Ciało. Tradycja tych dywanów-kwiatóe sięga początków XIX wieku. Teraz podobno robione to jest po raz dwusetny. Imponujące. Jak długo przetrwała ta tradycja.
Dojężdżamy na miejsce w samo południe. Jest upalnie i z trudem dostajemy sie na parkig. Tyle tu ludzi i samochodów. Idziemy kawałek do wioski. Po drodze jarmark. Stragany z dewocjonaliami, watą cukrową, precelkami itp. Piękny wiejski jarmark.
Obrazek
Dochodzimy do centrum wioski. I stajemy zaskoczeni. Wzdłuż drogi na klęczkach, na siedząco i jak komu wygodniej, ludzie tworzą cudne kwiatowe dywany. Dywany to mało powiedziane. To będzie jeden wielki dywan - kobierzec długi na ponad 2 kilometry. Chodzimy, podziwiamy i podglądamy jak to sie robi. Robię zdjęcia. Po pewnym czasie orientuję sie na czym polega i jaka jest kolejnośc tej artystycznej i ulotnej twórczości. Czemu ulotnej to powiem na końcu.
A teraz po kolei jak to powstaje.
Najpierw wytyczona zostaje droga na której powstanie dywan. Wytycza sie tworząc krawężnik z liści i kwiatów.
Obrazek
Tak wygląda dróżka przygotowana do zrobienia kobierca.
Obrazek
koniec części pierwszej. ( okazuje sie ,że trzeba wpisywać po trochu bo z tyloma zdjęciami nie można od razu)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 19:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Teraz do pracy przystepują projektanci. Tak ich nazwałem na własny użytek. Korzystają z przygotowanych na kartkach projektów, lub zdjęć z lat poprzednich. Zauważyłem również improwizatorów. Naradzaja sie w kilka osób i po chwili juz wiedzą co i jak. Wchodzą w wytyczoną ścieżke i rysują kredą . Wzory dywanu , ale i napisy. Można ręcznie .
Obrazek
Można również przy pomocy szablonu.
Obrazek
Narysowane kreski posypywane są piaskiem, tworząć kontury przyszłych wzorów.
Obrazek
i napisów
Obrazek
Koniec części drugiej. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 20:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
A teraz do dzieła artyści. Układają płatki kwiatów w wyznaczone wzory. Dobieraja kolory i ustalaja ilość.
Obrazek
Zastanawiam się skąd takie ilości płatków . Kiedy to zostało zebrane, że takie świeże? Odpowiedź znalazłem pod rozłorzystym drzewem. Zobaczyłem magazyn płatków kwiatowych. Pani która nim zawiaduje - mówi mi że od pięćdziesięciu lat bierze udział w robieniu dywanów - wyjaśnia co i jak. Płatki zbierane są od kilku dni i przechowywane w lodówkach i zamrażarkach aby nie zwiędły.
Obrazek
Fragmenty są juz gotowe.Oto one.
Obrazek
Obrazek
Koniec części trzeciej
:) :) :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 20:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Znalazłem fragment gotowej już drogi. Coś pieknego.
Obrazek
Pozostaje jeszcze konserwacja wykonanego kobierca. Kwiaty, płatki i piasek polewane są wodą. Z konewki lub zraszaczem.Mokre płatki nie wiedną i byle powiew wiatru ich nie zerwie.
Wezwany telefonicznie, ah te komórki, nie doczekałem sie procesji i końca wykonania dywanu.
Ale umówiłem sie z Darkiem, który przyjechał do Spycimierza - teraz wg nowej pisowni tak trzeba zapisywać - że dokończy moja relację. I wyjawi dlaczego tak ulotna jest ta artystyczna twórczość.

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Tak jak Wojtek wyżej napisał byłem w Spicimierzu.
Dla mnie jest to wyjątkowa miejscowość.
Wyjątkowa pod wieloma względami.
Co kilka lat jeżdżę tam w święto Bożego Ciała. Niestety niezapowiedziana wizyta znajomych nie pozwoliła mi zostać na procesji. Musiałem wracać do domu, ale zdążyłem wraz z rodzinką przejść całą trasę ozdobioną kwiecistymi dywanami i zrobić zdjęcia gotowych dywanów kwiatowych, po których podczas procesji podąża ksiądz proboszcz, a za nim wszyscy parafianie oraz dawni mieszkańcy tej miejscowości, którzy w ten dzień przyjeżdżają z najdalszych zakątków świata i niezliczone rzesze przyjezdnych z okolicznych parafii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 22:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 23:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 23:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Teraz foto części kwiatowego dywanu mogąca kojarzyć się z genealogią, przedstawiająca drzewo, nie wiem czy genealogiczne, ale pierwszy raz widzę korę użytą do dekoracji. Zawsze były to płatki kwiatów i liście.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 07 cze 2007, 23:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Kilka lat temu, będąc na pogrzebie w tej miejscowości, zauważyłem na miejscowym cmentarzu często powtarzające się nazwiska na nagrobkach. Wiele grobów, a niewiele nazwisk!!! W okolicy często powtarzana jest opinia o hermetyczności miejscowej ludności. Dawniej bardzo rzadko udawało się obcemu młodzieńcowi poślubić miejscową dziewczynę. Niektóre nazwiska żyjących obecnie mieszkańców tej wsi pojawiają się w źródłach już we wczesnym średniowieczu.
Wyjątkowy jest układ wsi, różniący się od wszystkich okolicznych układów wiosek. Spicimierz posiada „sieć” ulic. Pamiętam, że będąc jeszcze dzieckiem, często słyszałem o wyjątkowym układzie dróg w tej wsi, układzie, w którym orientowali się tylko miejscowi mieszkańcy, a przyjezdni zawsze się gubili.

Wyjątkowa jest też pisownia nazwy wsi.
Spycimierz?
Spicymierz?
Spicimierz?
Śpicimierz?

Obecnie można spotkać wszystkie te formy pisowni. Nawet na oficjalnych tablicach.
Oto kilka przykładów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 08 cze 2007, 01:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 lis 2006, 20:07
Posty: 628
Lokalizacja: Nekla, pow. wrzesiński
Wojtku, Darku!
Bardzo interesujące! :roll:
Jesteście lepsi niż sprawozdawcy telewizyjni.
Dziękuję za podjęcie tego tematu.
Pozdrawiam.
Jerzy


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 cze 2007, 16:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 gru 2006, 12:24
Posty: 399
Lokalizacja: 77-100
Może nie będę oryginalny, ale - jestem pod wrażeniem. Pozwolę sobie zaproponować inne rozwiązanie - umieszczenie tej kolekcji wspaniałych zdjęć w GALERII.
Dlatego w GALERII, że z biegiem czasu ten wątek zostanie zepchnięty na dalszy plan i może sie okazać że nie będzie się nim nikt interesował.
Oczywiście to co juz zamieszczono na forum należy zostawić chociażby ze względu na opisy.
A w GALERII zamieścić link do opracowanego już na forum tematu.

Wspaniala robota - spicymierzan i reporterów!!!!!

_________________
Bogusław.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 cze 2007, 18:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Już wiem gdzie spędzę następne Boże Ciało! Bardzo podobała mi się Wasza, Wojtku i Darku, relacja, jak i wspaniałe zdjęcia. Myślę jednak, że trzeba to zobaczyć samemu, co też na pewno uczynię :lol:

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 cze 2007, 21:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2538
Lokalizacja: Mnichowo
Witam!

Dzisiaj przeczytałem w Kronice Wielkopolskiej z 2005 roku ,że Spycimierz ( chyba taka jest oficjalna nazwa) należy do Wielkopolski, jakkolwiek teraz jest w woj Łódzkim. Może Darku podpowiesz jak to jest z tą przynależnością regionalną.
Pozdrawiam
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 09 cze 2007, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 maja 2007, 23:58
Posty: 167
Witajcie,
Dziekuje serdecznie za ten ciekawy "reportaz"o Bozym Ciele w Spycimierzu.
Nie znalam tej miejscowosci ,relacja wzbudzila duza ciekawosc ,a ta zmobilizowala mnie do lokalizacji wioski .Znalazlam kilka interesujacych linkow w tym jeden ,nawiazujacy do Bozego Ciala 2006.
http://www.spycimierz.wloclawek.opoka.o ... index.html
To sa tez zdjecia przepieknych kreacji kwiatowych na miare tych ,ktore Panowie zamiescili w poprzednich postach.

Teraz troche historii:
Nie ma zgodności co do brzmienia nazwy tej niewielkiej obecnie miejscowości. W źródłach występuje w różnych odmianach: od najwcześniejszej - Zbuczmir (dokument mogileński) poprez Spycimir (czasy Długosza), po Śpićmierz (początek XVI w.) Przy końcu XVIII w. pisano już Śpicimierz. Obecnie ustalono jej nazwę na Spycimierz.

Wieś położona jest nad rzeką Wartą niedaleko Uniejowa. "Niegdyś znajdował się tu gród książęcy i kasztelania broniąca na północy rubieży Ziemi Łęczyckiej, a później wschodniej granicy Ziemi Sieradzkiej. Stary gród kasztelański, po którym pozostało stożkowe grodzisko, położone na wschód od współczesnego Spicimierza, znajdował się w widłach rzek Warty i Czarnej Strugi."
Najstarsza wzmianka o tym grodzie (Zbuczmir) zawarta jest w tzw. dokumencie mogileńskim z 1065 r. O starożytności grodu świadczą odnalezione tu groby z popielicami. Gall Anonim w swej "Kronice" wspomina, że w latach 1106 osada została spalona przez Pomorców. Powstała jednak ze zgliszcz.
Tradycja utrwalona przez Paprockiego utrzymuje, że osadzie położonej obok grodu dał początek niejaki Spycimir, protoplasta rodu Lelewitów, który w czasach Władysława Hermana miał ją nadać arcybiskupom gnieźnieńskim. Wiadomość ta nosi cechy prawdopodobieństwa. Bulla gnieźnieńska Innocentego II z 1136 r. wymienia bowiem imiennie Spycimierz wśród posiadłości arcybiskupów gnieźnieńskich. Istnieje też informacja, że Kazimierz Wielki w 1347 r. zamienił z abpem Jarosławem Bogorią Skotnickim Spycimierz za dotychczasowe dobra arcybiskupie Przedecz, Żarowo i Monice. Wydaje się, że tym razem chodziło o podgrodzie, dotąd będące własnością monarszą. Sam zamek pozostał zapewne jeszcze przy królu, który zamków niechętnie się wyzbywał. Praktycznie więc w 1347 r. cała osada znalazła się we władaniu abpa gnieźnieńskiego, który w pobliskim Uniejowie miał podówczas swoją główną rezydencję. Pozostał w ich posiadaniu aż do czasu zabrania przez władze zaborcze po rozbiorach Polski.
Aczkolwiek Spycimierz miał wszelkie dane do rozwoju, bo znajdował się tu targ i komora celna, podgrodzie nie rozwinęło się w miasto, chociaż w 1357 r. mylnie je tak nazwano. Możliwe, że osada pretendowała do takiego miana. Kosztem Spycimierza rozwinął sie pobliski Uniejów. (...) Spycimierz pozostał ze swoim grodem jako kasztelania mniejsza. Ostateczny upadek grodu spycimierskiego nastąpił po zniszczeniach z 1331 r. spowodowanych przez Krzyżaków. (...)
Po 1491 r. nie było na miejscu szkoły parafialnej. Zawiniła tu zapewne bliskość Uniejowa. Podobnie ma się rzecz ze szpitalem, czyli przytułkiem dla biednych. Raz tylko, w 1761 r. wspomniano o małym przytułku, w którym mieszkał jeden ubogi z żoną. Przytułek ten nie posiadał własnego funduszu, zatem musieli oni utrzymywać się z jałmużny.
Wieś kilkakrotnie była nawiedzana przez pożary. I takie nawiedziły ją m.in. w 1937 r. oraz 24 kwietnia 1971 r. Na skutek bardzo zwartej zabudowy tzw. "kupowej", w ostatnim pożarze spłonęły 64 gospodarstwa. Także i pobliska rzeka Warta dawała o sobie znać. Ostatnia wielka powódź miała tu miejsce w sierpniu 1939 r. Obecnie brzegi jej są uregulowane, jest także zbudowany wał przeciwpowodziowy i stąd choć zdarzają się powodzie, to jednak o mniejszym stopniu niebezpieczeństwa.

Obecnie Spicimierz jest to niewielka wieś należąca do gminy Uniejów w powiecie Poddębickim, województwo łódzkie. Jej mieszkańcy zajmują się przede wszystkim rolnictwem. Niskie dochody z pracy na roli o słabej klasie ziemi zmuszają mieszkańców do migracji w inne zakątki Polski a nawet świata. Wszystkich jednak łączy jedno - umiłowanie swojej "małej ojczyzny" czego przejawem są zjazdy rodzinne z okazji choćby Święta Bożego Ciała. Inną jeszcze piękną cechą miezskańców jest duch społecznikowstwa. Dzięki temu został zbudowany kościół parafialny a także i inne inwestycje świeckie. Na wzmiankę zasługuje tu zbudowanie wodociągu, hydroforni, remizy strażackiej oraz oczyszczalni ścieków. Ostatnio ogrodzono cmentarz grzebalny.
Osobną świetlana kartą w dziejach Spycimierza jest miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Jej założycielem był miejscowy ksiądz proboszcz. Reprezentuje ona bardzo wysoki poziom sprawności. Wyrazem uznania dla jej sprawności jest przydzielony jej samochód bojowy "Mercedes 409" i włączenie jej do Krajowego Systemu Pożarnictwa - maj 2001 r. Przy jednostce działa orkiestra dęta znana w całej Polsce dzięki uczestnictwu w corocznych dożynkach diecezjalnych i ogólnopolskich na Jasnej Górze a także z udziału w innych uroczystościach. Jej pierwszym kapelmistrzem był Stanisław Wąsiołek, organista z Uniejowa. Po dwóch latach jego miejsce zajął dyplomowany kapelmistrz Zenon Jankowski z Turku, który jest z orkiestrą na dobre i na złe do dziś. Gra w niej także współzałożyciel - sołtys i prezes OSP w jednej osobie - Stanisław Pełka. Występowała ona także i w Watykanie w 1998 r. Zdjęcie z papieżem w wielu rodzinach jest przechowywane jak rodzinna relikwia. Nie było to jednak jedyne spotkanie z papieżem. 5 maja 2001 r. OSP obchodziła swoje 30-lecie istnienia.
Przyjemnej lektury.
Barbara


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2007, 07:21 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2006, 18:15
Posty: 12
.


Ostatnio edytowano 22 maja 2008, 12:18 przez ferdek61, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 10 cze 2007, 10:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Wojtku, dla mnie Spycimierz to oczywiście Wielkopolska. Odkąd sięgam pamięcią (a mam już tych wiosen kilka :) ) to zawsze Spicimierz i pobliski Uniejów były wschodnią rubieżą Wielkopolski.
W 1975, kiedy to likwidacji uległy powiaty i ustanowiono 49 województw, Spycimierz przestał należeć do powiatu tureckiego i znalazł się podobnie jak Turek w woj. konińskim.
Po ostatniej reformie administracyjnej kraju gmina Uniejów, wraz ze Spycimierzem, z woli ludu (lub tylko radnych) opowiedziała się za przynależnością do województwa łódzkiego i powiatu poddębickiego.
Choć do Łodzi jest ok. 70 km a do Poznania ok. 130 km, dla mnie było to bardzo niezrozumiałe.
W wyniku tych decyzji powiat turecki uległ pomniejszeniu o gminy Uniejów i Świnice Warckie (miejsce urodzenia św. Faustyny).
Mieszkańcy Turku często powtarzali z nutą ironii: "Przecież to od zawsze była Wielkopolska, gdzie oni się pakują w tą łódzką biedę?"

Dzisiaj już tych pytań nie słychać i nie widać też w Uniejowie tej przysłowiowej w naszym regionie "łódzkiej biedy" (która miała być alternatywą do gospodarności i bogactwa Poznania).
Uniejów w przeciwieństwie do gmin wschodniej Wielkopolski rozwija się, wygląd miasteczka stale się poprawia i wśród mieszkańców słychać opinie, że nie żałują wyboru Łodzi na swoje województwo.
Coraz częściej powtarzana jest opinia, że Poznań traktuje prowincjonalne gminy i powiaty jako płatników podatku, nie dając nic w zamian. Natomiast Łódź potrafi zadbać i wspomóc rozwój swych prowincjonalnych gnim.

A wracając do pytania Wojtka: czy to jeszcze Wielkopolska?
Odpowiedź zależy od kryteriów jakie przyjmiemy.
Administracyjnie?
Geograficznie?
Historycznie?
Kulturowo?

Choć dla mnie jest to nadal Wielkopolska, to, pod dużym wpływem Łodzi.
Jak znaczna część ziem wielkopolskich będących pod zaborem rosyjskim.
Podobna architektura, przemysł tkacki, podobny skład etniczny i wyznaniowy (Polacy, Żydzi i Niemcy) zwyczaje, folklor itd.
W literaturze etnograficznej cały ten region bywa wspólnie opisywany wraz z ziemią sieradzką i łęczycką.

Może pasowałoby tutaj, tak modne ostatnio, określenie pogranicza?

Narobili kłopotu zaborcy rodzierając i rozdzielając Wielkopolskę.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 mar 2009, 21:54 
Offline

Dołączył(a): 29 mar 2009, 21:48
Posty: 1
witajcie:P wy tak sobie gadacie o bożym ciele w spycimierzu a ja to zawsze układam i sprawia mi to dużą przyjemność... ostatnio miałam fajny wykład... jakiś pan zapytał sie gdzie zbieramy kwiaty a ja z kolegą odpowiadamy: no na polach po drzewach skakamy i jak sie da to z ogródków kradniemy xD


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Witam.
Tak wyglądało święto Bożego Ciała w Spycimierzu w 2009 r.
Dodaję kilka zdjęć zrobionych parę chwil przed wyruszeniem procesji.
Można kliknąć w miniaturkę, aby zobaczyć zdjęcie w pełnym wymiarze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 cze 2009, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
ciąg dalszy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapraszam wszystkich do tej wyjątkowej miejscowości w przyszłym roku. W czasie wakacyjno - weekendowych podróży warto odwiedzić te rejony choćby ze względu na pobliski Uniejów. Tam też po zwiedzeniu zamku i kościoła sił można nabrać biorąc kąpiel basenach z ciepłą wodą w mkiejscowych termach.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2009, 13:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2007, 08:22
Posty: 2661
Lokalizacja: Poznan
Wojtku i Darku - dziekuje za reportaz z Spicimierza a jego mieszkancow trzeba pochwalic za talent, inwencje i cierpliwosc !
Hania

_________________
Hania
___________________________
Poszukuje aktu urodzenia Franciszek Thym, Tym, Timm, Timme, Thiem urodzony przed 1780 rokiem, zawod:młynarz

Haplogrupa V

Magiczne slowa: Prosze, Dziekuje, Przepraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 cze 2009, 17:07 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 gru 2006, 14:28
Posty: 1097
Lokalizacja: Billy-Montigny we Francji
...


Ostatnio edytowano 16 sty 2012, 19:15 przez Chrystian Orpel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2009, 10:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 wrz 2007, 08:46
Posty: 725
Lokalizacja: Poznań
Moja ciocia pochodzi ze Spycimierza i wiem, że dla członków tej społeczności wszystkie tamtejsze święta są zawsze okazją do spotkań w gronie najbliższych. Rzeczywiście zjeżdżają się z najdalszych nawet zakątków na wspólne świętowanie.
Darku, zdjęcia piękne, szkoda tylko, że dla porównania nie są już dostępne te z wcześniejszych lat.

_________________
pozdrawiam
Magda


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 cze 2009, 11:34 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Były umieszczone na jakimś serwerze, który chyba już nie funckjonuje.
Poszukam jeszcze w domowym archiwum, może uda mi się wymienić na te niedziałające ikonki.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL