Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 11:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 gru 2023, 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Ciekawy wywiad: https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177333,30446928,zdarzalo-mi-sie-szukac-przodkow-szlachcicow-a-znalezc-parobkow.html#s=BoxWeekSl-2-1

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2023, 18:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Bardzo interesujący wywiad, tylko ta genealożka i detektywka brzmi co najmniej dziwacznie.
Ciekawe jak w tym nowomodnym nazewnictwie mówi się na kobietę kierowcę - kierownica, kierowniczka, kierowczyni, a może szoferka?

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 gru 2023, 22:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Wywiad ciekawy, też zwróciłam na niego uwagę czytając Gazetę.
Heniu, może ten tekst rozstrzygnie Twoje wątpliwości:
https://rjp.pan.pl/porady-jezykowe-main ... qmarynarzq

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2023, 06:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Mnie też rażą feminatywy ale cóż począć takie signum tempores....

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2023, 07:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
Danusiu, ja nie mam wątpliwości, ja się po prostu nabijam z tej nowomody :-)
Zresztą sami językoznawcy mają wątpliwości co do poprawności niektórych nazw, bo skoro lekarz i lekarka, to minister i ministerka, a nie ministra, jak nie lekara.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2023, 14:59 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Heniu, tu nie ma się z czego nabijać:),np. ile było kiedyś kobiet z teką ministerialną? Nowe zawsze ma pod górkę, szczególnie w starszym pokoleniu. Język się zmienia od zawsze. Tak jak napisał Paweł- signum temporis. Ile ze starszego pokolenia rozumie clickbait, OMG, dissowanie, selfie, lanser, itd, itd. Chociaż nie, selfie przyjęło się od dość niedawna. O ile młode pokolenie, milenialsi, czy jeszcze młodsi łatwo łapie nowe to ci starsi już nie bardzo. Na razie wydawać by się mogło, że język międzypokoleniowy jest trudny do ogarnięcia, ale to tylko kwestia czasu. Osłuchania. Język jest bardzo dynamiczny, pojawiają się nowe zapożyczenia, nowe słowa, stare odchodzą do lamusa. Kto dzisiaj mówi wielmożna pani, azaliż, aliści, jeno, to już są archaizmy a jeszcze tak niedawno używane. Wszystko się zmienia, świat przyspieszył a wraz z nim język, który ciągle ewoluuje.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2023, 15:21 
Online

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Mam zupełnie odmienną opinię i nie bo tak sobie wyobrażam ale opieram się na naukowcach jak prace naukowe Sartoriego .

U młodzieży nie następuje ewolucja mowy ale zanik umiejętności posługiwania się mową .


A to zupełnie inna sprawa .

Powstał nowy gatunek człowieka o zmienionym kodzie genetycznym " HOmo vides " czyli człowiek myślący obrazami .

Czyli taki ,który ummie tylko klikać w samartfona a nie umie porozumiewać.

Język jest najwyższą formą i aby mówić a szczególnie opowiadać trzeba mieć wyobraźnię gdyż mowa jest wynikiem myślenia wyższego rządu czyli myślenia symbolicznego . Zupełnie nieznanego współczesnemu młodemu człowiekowi .

Od razu piszę---nie z jego winy ale chciwości światowego biznesu chcącego na komórkach zarobić krocie ----i zarabiają .

Przełomem w używaniu mowy były ikonki Gatesa czyli krok wstecz w używaniu mowy .


I tego nie da się odwrócić .

Homo Videns

TO zmiany genetyczne w mózgach .

Tacy ludzie bez obrazka nie rozumieją .

Nie mylmy rozwoju języka z zanikiem zdolności do porozumiewania się .

Następuje lawinowy zanik umiejętności porozumiewania się młodych ludzi .

Wszystkie Fora to tego doznają .

Aby dyskutować trzeba umieć Generalizować .

Generalizacja to szczyt Inteligencji .

Zanik zdolności do GeneralizacJI to cofnięcie się w ewolucji umysłu .

Proszę poczytać o zmianach a kodzie genetycznym przez komórki i pismo obrazkowe .

Emotikony to przykład zaniku wyrażania emocji .

Już nikt tego nie umie .

Co na to poradzić .???

Dokąd światowy biznes będzie miał przewagę nad Rządami nic nie poradzimy .

Zmiany w ewolucji ---a nie żaden rozwój mowy .

Zanik mowy i języka .

Nieodwracalny .

Szok

Nic nie poradzimy na to .
Rośnie nam pokolenie "Umiejących klikać "

Zanika kompletnie umiejętność pisma i czytania .

Apokalipsa

===================================
Mnie już zostało "Bliżej jak dalej "--więc mi to powiewa .
Ja umiem pisać i czytać i mówić .
Moje prawnuki pewnie już o pisaniu i czytaniu dowiedzą się z Wikipedii jak o archeologii .
W naszym Sądzie Okręgowym " już są kłopoty z biegłymi znającymi pismo ręczne .


Signa Czasów

Chciwość Oligarchii światowej robiących wielki biznes na smartfonach i na to nic nie poradzimy .

Klikanie i emotikony

Nara,pozdro i wporzo .

W 2024 roku

======================
Idę śladem współczesnej Głupoty
Ja też jestem TRendy a nie Dzbanem.

Ale jestem nowoczesny !!!!!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2023, 15:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5114
Lokalizacja: Poznań
danka55 napisał(a):
Heniu, tu nie ma się z czego nabijać:),np. ile było kiedyś kobiet z teką ministerialną? Nowe zawsze ma pod górkę, szczególnie w starszym pokoleniu. Język się zmienia od zawsze. Tak jak napisał Paweł- signum temporis. Ile ze starszego pokolenia rozumie clickbait, OMG, dissowanie, selfie, lanser, itd, itd. Chociaż nie, selfie przyjęło się od dość niedawna. O ile młode pokolenie, milenialsi, czy jeszcze młodsi łatwo łapie nowe to ci starsi już nie bardzo. Na razie wydawać by się mogło, że język międzypokoleniowy jest trudny do ogarnięcia, ale to tylko kwestia czasu. Osłuchania. Język jest bardzo dynamiczny, pojawiają się nowe zapożyczenia, nowe słowa, stare odchodzą do lamusa. Kto dzisiaj mówi wielmożna pani, azaliż, aliści, jeno, to już są archaizmy a jeszcze tak niedawno używane. Wszystko się zmienia, świat przyspieszył a wraz z nim język, który ciągle ewoluuje.


Ja mówię aliści, oczywiście żartobliwie, zresztą bardzo mi się podobają takie stare określenia. Np. leśniczyna brzmi znacznie ciekawiej niż żona leśniczego, ale widać jestem staroświecki.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2023, 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Panie Kubo, widocznie z inną młodzieżą mamy do czynienia.

Heniu, właśnie jestem w trakcie czytania książki Jerzego Waldorffa "Wielka gra", którego pewnie doskonale pamiętasz. Posługiwał się do końca wytwornym językiem Polski międzywojennej, bo i takież miał pochodzenie i wykształcenie. Człowiek-legenda. I owe "aliści" często gościło w Jego felietonach nie tylko muzycznych zresztą. Fajnie się czyta recenzje Jego pióra, jednocześnie mam świadomość, że tego świata już nie ma. Przez wiele lat praktyki zawodowej miałam do czynienia z ludźmi, których pokolenie już dawno przeszło do historii, a o jakże innej mentalności niż współczesna, którzy posługiwali jeszcze się piękną, starą polszczyzną, podobnie jak Waldorff. Ale ich już nie ma wśród nas, wszystko przemija. Niestety.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2023, 11:19 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
Przecież feminatywy to nie jest żadna nowomowa, to są stare określenia. Większość z nich funkcjonuje od wieków w języku polskim, były zupełnie rozpowszechnione sto lat temu, tak naprawdę rugowano je dopiero w PRL. Kobieta kierowca to oczywiście kierowczyni, analogicznie do znawczyni.

Polecam obejrzenie tego znakomitego wystąpienia o feminatywach: https://www.youtube.com/watch?v=MYH2qGS ... IHRhbGs%3D

_________________
Mikołaj


Ostatnio edytowano 27 gru 2023, 11:27 przez mikolajkirschke, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2023, 11:26 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
I Danka ma absolutną rację - język to żywy organizm, nie ma co się zżymać na jego dynamikę. Tak było i będzie zawsze, podobnie jak zawsze były zapożyczenia czy kalki językowe, tyle że dziś dominuje angielski, zastępując łacinę czy niemiecki.

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2023, 16:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
mikolajkirschke napisał(a):
Przecież feminatywy to nie jest żadna nowomowa, to są stare określenia. Większość z nich funkcjonuje od wieków w języku polskim, były zupełnie rozpowszechnione sto lat temu, tak naprawdę rugowano je dopiero w PRL. Kobieta kierowca to oczywiście kierowczyni, analogicznie do znawczyni.

Polecam obejrzenie tego znakomitego wystąpienia o feminatywach: https://www.youtube.com/watch?v=MYH2qGS ... IHRhbGs%3D


Wielkie dzięki Mikołaj. To nagranie jest genialne:) Robi furorę wśród moich znajomych.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2023, 13:33 
Online

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Doskonały wykład .
Papież Sylwester II cieszyłby się gdyż to szczyty logiki.

Polska język to piękna język.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL