Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 17:21

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rogoźno
PostNapisane: 19 gru 2017, 13:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Dz.Urz. Król. Rej. w Poznaniu Nr 14 z 1816

Dwa razy w ciągu czterech miesięcy ogień niszczył miasto Rogozno w powiecie Obornickim.
Przez pożar w dniu 22 lipca r.b. wybuchły utraciło to miasto znowu 21 domów. Sto pięcdziesiąt familiy ogołoconych z własności, na naydotkliwszą nędzę iest wystawionych. Nieszczęśliwi ci maią prawo do litości swoich współobywateli; poczytuiemy więc sobie za obowiązek wezwać ninieyszem wszystkich mieszkańsów departamentu tuteyszego, aby składkami łagodzili ile możności smutny los pogorzelców.
Magistrat miasta Rogozna składki te przyymować i oneż między cierpiących nędę sumiennie dzielić będzie.
Poznań, dnia 14. Sierpnia 1816.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rogoźno
PostNapisane: 22 gru 2017, 08:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Spis pogorzelców

viewtopic.php?p=130963#p130963

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rogoźno
PostNapisane: 23 gru 2017, 23:22 
Offline

Dołączył(a): 20 sty 2014, 23:38
Posty: 63
Witam!

Widzę, że w Pani zainteresowaniu pozostają pożary na terenie pow. obornickiego:)

Trochę materiałów już zebrałem:
http://straz-oborniki.blog.pl/

Pozdrawiam
Tomek W.

_________________
pozdrawiam
Tomek

Poszukuję nazwisk: Darna/Dorna, Giermata, Gromala, Kajpust, Koput/Kaput, Majcherczyk, Mizera, Nowiccy, Pawlisiak, Pietrzak, Ratajczak, Sępek, Skarbek, Srebro, Tecław, Turek, Wałęga, Węgrzak.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rogoźno
PostNapisane: 24 gru 2017, 01:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
tomasz1989 napisał(a):
Witam! Widzę, że w Pani zainteresowaniu pozostają pożary na terenie pow. obornickiego:) Trochę materiałów już zebrałem: http://straz-oborniki.blog.pl/ Pozdrawiam Tomek W.

Nic bardziej błędnego :)
Przeglądam pruskie dzienniki urzędowe i wypisuję co ciekawsze informacje, w których wymienione są nazwiska lub miejscowości. Informacje rozrzucone są w różnych miejscach, a dzienniki bywają i kilkadziesiąt stronicowe więc trzeba przeglądać całe. Poza tym OCR tego rodzaju polszczyznę bardzo fałszuje przy tak niewyraźnym druku, pozostaje jedynie przepisywanie ręczne. Wyciągnięcie informacji na forum nie idzie tak szybko jak z innych czasopism.
Trochę się zrobiło "tłoczno" na forum, więc trzeba przystopować, co nie znaczy wycofać. :lol:
Myślę, że tym sposobem będzie więcej dostępnego materiału poprzez opcję "Szukaj", a i być może niektórzy z nas trafią na poszukiwane nazwisko czy dawną nazwę miejscowości.
Trafiłam na listy pogorzelców, więc je z tą myślą wklepałam.

Dzięki za dołączenie tematycznego linku, na pewno wzbogaci wiedzę zainteresowanych Rogoźnem.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL