Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:25

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2019, 08:18 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Mija 20 lat, od kiedy zamieszkałem na poznańskich Naramowicach (choć chciałoby się napisać "w poznańskich Naramowicach"...). Wcześniej traktowałem to miejsce - po prostu - jako kolejne miejsce do życia, interesując się bardziej historią starego Poznania, Ostrowa Tumskiego czy Śródki, gdzie na przełomie XIX i XX wieku mieszkali moi przodkowie. Jednak ostatnio coś "zaskoczyło" i chyba zacząłem traktować Naramowice jako swoje miejsce. Jeszcze 50 lat temu wychodząc na balkon mojego domu (zakładając, że stałby tam, bo to nowy blok) widziałbym wypływający z Żurawińca i Lasu Piątkowskiego Strumień Naramowicki. Ha!, z jakiego lasu - zasadzono go dopiero w latach 60-tych, więc byłyby to co najwyżej małe drzewka i krzaczki. A może po pracy poszedłbym na piwo do Wilczego Młyna - ale nie na obecne osiedle, a do knajpy nad jeziorkiem, w którym pływały łódeczki z paniami w białych kapeluszach. Patrząc na taplające się w stawie kaczki, oblizywałbym pianę z ust i głośno mlaskał, czekając na pyszne Bratwursty z musztardą... Ale, ale... tutaj musiałbym się cofnąć do początku XX wieku, kiedy to w Wilczym Młynie prosperowała restauracja.

Przy tejże restauracji do 1902 r. rosła, jak podają, największa czarna topola w Księstwie Poznańskim, a wtedy raczej w Prowincji Poznańskiej. (Choć korzeniami, na pewno tkwiła jeszcze w Księstwie...) Miała ponad 7 m obwodu i 37 metrów wysokości i z pewnością szczycono się nią daleko poza granicami wsi Naramowice. W 1902 r. powalił ją (niemiecki - bo takie były czasy i wszystko tutaj było niemieckie) piorun. W 1914 roku pisano o niej, że została ścięta, jednakże autor artykułu w czasopiśmie "Ziemia" nie znał chyba dokładnie tej historii, a wykorzystał topolę jedynie jako przykład dewastacji środowiska. (I znów źli Niemcy - bo kto inny ściął topolę?) Być może od 1902 do 1913/14 r. stały w Wilczym Młynie jakieś pozostałości topoli i w końcu wycięto ją, bo zagrażała bezpieczeństwu.

Obrazek

Naramowicka czarna topola (Schwarzpappel) zyskała swoje "drugie życie" jednak również po wycięciu. Stała się bohaterką niemieckiej kartki pocztowej, na którą trafić można i dzisiaj na allegro lub ebay. Przekrój pnia gigantycznej topoli znajdował się po wojnie w Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu. Dzisiaj nie ma śladu ani po topoli, ani po Muzeum. Może pień topoli o średnicy 2,2 m służy komuś za stolik na działce?

Obrazek

Dziś nie ma także Wilczego Młyna w dawnym kształcie, nie ma też Strumienia Naramowickiego, który skanalizowano i nie ma innych rzeczy. Wkrótce kolejny post.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL