Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 22:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 lis 2016, 00:08 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2015, 20:49
Posty: 51
Witam.mam pytanie: tzw.'Karub" niewielki staw na cieku wodnym w ww miejscowości to twór naturalny czy sztuczny?Czy ktoś posiada jakieś wiarygodne informacje na ten temat?Czy ktoś tak jak ja bawił się tam za dziecięcych lat,słyszał jakieś ciekawe historie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 lis 2016, 00:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Potwierdzonych info raczej nie mam, ale z tego co mi wiadomo od kiedy pamiętam Karub jest raczej tworem naturalnym i zawsze się mówiło iż jest głęboki i niebezpieczny z powodu bijącego w nim źródła. Poza tym jak tylko sięgam pamięcią nigdy, nawet pomimo niskiego stanu wody na rzeczce go zasilającej, nie pamiętam aby poziom wody w nim się obniżył. Co do źródła w nim bijącego to o nim dowiedziałem się od moich rodziców urodzonych w latach 30 XXw.
P.S Z jakich Tomaszewskich pochodzisz?moja babcia była z.d. Tomaszewska

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 lis 2016, 23:44 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2015, 20:49
Posty: 51
Witaj Tadeo ! W tej chwili Karub jest trzcinowiskiem,przeciętym wąskim kanałem,rowem...Nie sądzę żeby było tam jakiekolwiek źródło...Ale jeszcze 25-30 lat temu było tam spore lustro wody...Sąsiad,który nieopodal Karubia miał pole twiedził,że przed wojną było tam mnóstwo ryb,a nazwa wzięła się od słusznych rozmiarów karpia...Ile w tym prawdy nie wiem.... ;)
P.S. Nie z tych Tomaszewskich... ;)) Moi wywodzą się z okolic Konina-Krzymów,Złotków...
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2016, 08:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 wrz 2009, 10:03
Posty: 130
Witaj.
Fakt że nie byłem nad Karubiem ponad 20 lat, co do istnienia źródła to jednak jestem przekonany że istnieje. Mam prawie 50 lat i znam ten staw od małego i nie pamiętam aby kiedykolwiek ktokolwiek z okolicy wykorzystywał go do kąpieli, pomimo niewielu zbiorników naturalnych w okolicy. Jako małolatowi zdarzyło mi się próbować gałęzią badać jego głębokość i była zawsze znaczna już przy brzegu. Obecne trzcinowisko jest zapewne efektem intensywnego nawożenia okolicznych pól.

_________________
Pozdrawiam Tadeusz Koszarek

Poszukiwane nazwiska: Koszarek, Grala, Tomaszewski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 63 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL