Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 19:30

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 paź 2016, 12:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5123
Lokalizacja: Poznań
Witam.

Posiadam zdjęcia dokumentu dotyczącego zniesienia wspólności ziemi w Holendrach Gorgoszewskich (Gorgoszewo koło Młodaska i Bytynia) w pow. szamotulskim w roku 1847.
Wymienione osoby:
1. Marianna z domu Kroske wdowa po Andrzeju Bruch(u) – tytuł własności od 8.05.1814r.
2. Krystian Greiser alias Graser i żona Rozyna z Pawłowskich - tytuł własności (na nią) 20.08.1821r.
3. Andrzej Rissman – tytuł własności od 27.08.1827r.
4. Franciszek Skręty i jego żona Katarzyna z domu Tomalonka – tytuł własności – tytuł własności od 26.05.1843r.
5. Jan Gottfried Bruck i jego żona Marga Dorota z Schillerów – tytuł własności od 12.01.1838r.
6. Gottfried Hoffmann i jego żona Ernestina z domu Blaer
„Należy tu history nadmienić, iż posiedziciele tychże sześciu gospodarstw stosownie do przywileju z dnia 3. lipca 1792 roku obowiazni byli każdorazowemu dziedzicowi Bytynia czynsze pieniężne, a w przypadkach przedaży gospodarstw dziesiąty grosz jako landemium płacić, daninę w naturaliach oddać i rozmaite pańszczyzny odrabiać. Nawzajem służyło im prawo pasowania na polach Bytyńskich i pobora dominialnym, oraz pobierania opołu ze zbieranego drzewa się składającego. Względem tych wszystkich praw i obowiązków służyło się osobne postępowanie ablucyjne (ablacyjne?), w którym gospodarze za prawa swe do pastwiska i drzewa na opał, jak to recesy osobno w tym względzie spisany do których się tutey odsyła… Na cel wspomnianey czynności ablucyiney zostały pola Holedrów Gorgoszewskich w roku 1841 przez mierniczego O? rozmierzone, a przez znawców bonitowane, bonitacja ta wniesiona i na trzy mappy przez tegoż mierniczego sporządzone…”
http://szukajwarchiwach.pl/53/3229/0/-/ ... bJednostka

Dalej jest mowa o tym że nowe naliczenia „wynagrodzenia gruntowego” przyjęli wszyscy gospodarze, wyjąwszy Franciszka Skrętego, a sprawa skończyła się w sądzie.

Tekst jest dwujęzyczny i bardzo długi, niemniej dla mnie bardzo ciekawy. Dowiedziałem się z niego m.in. że nazwisko mojego przodka różnie się pisało – Greiser, Graser, ale również Grajzer – ale również to, że gospodarstwo odziedziczyła jego żona, więc nie było męskiego potomka. Ponieważ przejęła gospodarstwo w sierpniu 1821, to w tym roku zapewne zmarł jej ojciec, więc czeka mnie powtórne przeglądanie ksiąg parafii ewangelickiej w Szamotułach.
Przepraszam za ewentualne błędy, nie znam łaciny.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL