Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 27 kwi 2024, 12:54

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bogusławski
PostNapisane: 03 sty 2024, 15:36 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Dzień dobry!

Czy mogę poprosić Was o pomoc i skorzystać z Waszego wielkiego doświadczenia?

Otóż dotarłem w pewnym sensie do ściany i nie mam już żadnego pomysłu, jak ją przeskoczyć.

Poszukuję wszelkich informacji o moim przodku (Michale) Antonim Bogusławskim. Oto co udało mnie się ustalić:

- ślub w 1796 r. w Poznaniu w parafii św. Marcina z Marianną Kaczmarzonką (Marianna pochodziła według metryki z przedmieścia św. Marcina w Poznaniu). Tutaj są podane jego obydwa imiona. Potem jest już tylko Antoni (wyjątek: chrzest syna Michała, tam też są obydwa).

chrzty ich dzieci:
- Poznań, parafia św. Marcina: Wiktoria (*1797 (Wilda) +1800 (Wilda))

- Poznań, parafia św. Rocha: Joanna Anastazja Marianna (*1798 +1847 (Chojnica)); 1822 ślub z Ludwikiem Szulcem w Chojnicy

- Poznań, parafia św. Marcina: Tomasz Antoni (*1800 (Wilda) +1882 (Strzeszynek)); żonaty najpierw z Katarzyną Ruciną, później z Marianna Czajką.

- Poznań, parafia św. Marcina: Jan Franciszek (*1802 (przedmieście św. Marcina) +1808 (Chojnica))

- Poznań, parafia św. Marcina: Michał (*1804 (Święty Marcin) +1804 (Święty Marcin))

- Poznań, parafia św. Marcina: Andrzej Józef (*1805 (Święty Marcin))

- Wojciech (* ok. 1808/13); ślub z Michaliną Graik

- Chojnica: Katarzyna (*1812 (Chojnica) +1884 (Strzeszynek); mąż: Wojciech Szymański

- Jadwiga (*ok. 1818 +1823 (Chojnica))

Zmarł w 1834 r. w wieku 70 lat w Chojnicy jako ekonom parafii chojnickiej (wcześniej: famatus, silvanus, lignor, Waldläufer).

Znalazłem więc jego ślady na terenie poznańskich parafii pw. św. Marcina i św. Rocha (1796 - ok. 1805) oraz w Chojnicy koło Poznania (ok. 1808 - 1834).

W Glinnie, w parafii chojnickiej, występuje Leopold Bogusławski z dziećmi, który opuścił te tereny ok. 1774 r., więc długo przed przybyciem tam Antoniego.
W Chojnicy pod koniec XVIII w. występuje sporadycznie o. Paweł Bogusławski OFMConv, który był związany z klasztorem w Poznaniu, również z parafią św. Rocha, gdzie Antoni także przebywał, natomiast później, według tego, co udało mnie się ustalić, był gwardianem w dalekiej Warszawie, a zmarł w 1804 r. w Nieszawie.
Związek Antoniego z Leopoldem nie wydaje mnie się prawdopodobny, z Pawłem chyba też nie.
W Ceradźiu Kościelnym koło Poznania występuje jako chrzestny według bazy danych Basia niejaki szlachcic Antoni Bogusławski. Według mnie to nazwisko zostało źle odczytane (Borusławski?).

W aktach zgonu USC Antoniego juniora oraz Katarzyny o ich rodzicach jakiś innych informacji brak.

Tyle mam. Czy ktoś z Was miałby może jakieś sugestie, rady, wskazówki? Byłbym wdzięcznym!

Pozdrawiam
Grzegorz


Ostatnio edytowano 03 sty 2024, 16:19 przez Grzesiek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 16:14 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Famatus czyli obywatel - pewnie miasta Poznania albo jurydyki św. Marcina. Czy u św. Marcina występuje jako chrzestny przed 1796?

Parafię św. Michała założono dopiero w 1932 r.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 16:23 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Tak, św. Marcina. Poprawiłem. Przepraszam


Czy występuje jako chrzestny, nie wiem. Natomiast nie ma tam jego własnego chrztu ani powiązań z garstką innych Bogusławskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
W Genetyce od jakiegoś czasu jest nowa opcja wyszukiwania i można wyszukać nazwiska, które są w uwagach pod literką "i". To właśnie nad napisem Uwagi jest Szukaj: i tu trzeba wpisać wyszukiwane nazwisko. Jedna uwaga, wpisy i tak trzeba sprawdzić najeżdżając kursorem na "i", bo nazwisko będzie tam ukryte.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=[[0,%22asc%22],[1,%22asc%22],[2,%22asc%22]]&searchtable=&rpp1=3150&rpp2=50

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Dziękuję! Szukałem tej funkcji.

Sprawdziłem: Nie był ani chrzestnym ani świadkiem przed 1796 r. w św. Marcinie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Niestety, ale w akcie ślubu jest mało informacji, a sam ślub odbył się 20 listopada.
Katarzyna Rucina, czyli Ruta jest w drzewie mojego kuzyna, ale niewiele na jej temat wiadomo.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 22:03 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Katarzyna Ruta to tylko synowa (Michała) Antoniego (seniora), żona jego syna (Tomasza) Antoniego (juniora).

Zastanawiałem się, czy Antoni mógłby być potomkiem pisarza miejskiego poznańskiego Walentego Antoniego Bogusławskiego (+1714), ale ślady po jgo potomkach się gubią. Nie mam pomysłu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 00:23 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Możesz sprawdzić księgi miejskie, część została zeskanowana:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ser ... eria_cur=2

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 01:45 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Dzięki! Tego nie znałem jeszcze.
Niestety kończą się w 1790 r., a śladów Antoniego sprzed 1796 r. nie znalazłem w metrykach kościelnych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 01:54 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Istnieją może jakieś rejestry mieszkańców od 1796 r.?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 02:19 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Grzesiek napisał(a):
Istnieją może jakieś rejestry mieszkańców od 1796 r.?

Niestety tylko tych, którzy posiadali nieruchomości. Bogusławskiego w nich nie ma.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 14:48 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
O czym Waszym zdaniem świadczy, że i Michał Antoni Bogusławski i jego dzieci nosili, oprócz wyjątków, po dwa imiona (jedna córka nawet trzy). Tradycja rodzinna? Tradycja (po)szlachecka? Antoni nie jest zapisany jako szlachcic. Czy to świadczy o tym, że mógł stracić stan szlachecki, być zpauperyzowanym (byłym) szlachcicem?

Co by ktoś z Was zasugerował, chcąc odnaleźć korzenie Antoniego? Przejrzeć wszystkie parafie? W Archiwum w Poznaniu osobiście szukać rady (nie jestem miejscowym)? Zrezygnować?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 15:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5127
Lokalizacja: Poznań
Dwa imiona nadawano również dzieciom w rodzinach chłopskich, więc to o niczym nie świadczy.
Równie dobrze Michał Antoni mógł być synem jakiegoś Bogusława bez nazwiska.
Możesz przeglądać wszystkie parafie, ale też możesz uzbroić się w cierpliwość, bo zamierzam zindeksować wszystkie parafie byłego i obecnego powiatu poznańskiego, ale to trochę potrwa.
Może też być tak, że nie znajdziesz aktu urodzenia Michała Antoniego, bo albo ksiądz zapomniał wpisać do księgi, albo brakuje kartki, albo jest coś tak wyblaknięte, że nie da się tego odczytać, albo w ogóle księga się nie zachowała, jak np. w przypadku mojego pradziadka, który urodził się w 1849 roku.

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 17:38 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Grzesiek napisał(a):
Dzięki! Tego nie znałem jeszcze.
Niestety kończą się w 1790 r., a śladów Antoniego sprzed 1796 r. nie znalazłem w metrykach kościelnych.

Ta seria kończy się w 1790, ale inne w 1793. Brak śladów w starszych metrykach niczego nie przesądza.

Księga, w której Michał pojawi się na bank, to KA II 108/1 z Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu, ale nie będzie tam raczej informacji genealogicznych, a różne wzmianki o nim z okresu, gdy pełnił funkcję ekonoma kościelnego, pewnie też podpis.

Warto również zapytać w Archiwum Prowincji Franciszkanów Konwentualnych (Kraków ul. Wszystkich Świętych) o tego zakonnika, może zachowały się jakieś papiery po nim, np. CV.

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sty 2024, 18:09 
Offline

Dołączył(a): 04 kwi 2009, 10:52
Posty: 88
Lokalizacja: Kolonia
Masz na myśli księgę z Chojnicy? Też się tam nie spodziewam takich informacji.

W Archiwum u franciszkanów już się pytałem. W Poznaniu niczego nie mieli, a z Krakowa mam właśnie te informacje, które podałem. Niestety akta personalna się nie zachowała, jedynie właśnie te informacje cząstkowe.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 178 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL