Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 12:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 kwi 2023, 00:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
Witam wszystkich forumowiczów,

Szukam mieszkańców Targowej Górki (w gminie Nekla), którzy mogą mieć w swoich rodzinnych albumach fotograficznych zdjęcia wykonane w latach 1943÷1953, przedstawiające nagrobki na cmentarzu parafialnym.
Od wielu lat poszukuję informacji o zgonie moich pradziadków:
Franciszka Kubiaczyka (ur. 20.08.1853 r. w Targowej Górce) oraz jego małżonki Józefy z d. Maślińska (ur. 8.03.1863 r. w Orzeszkowie), którzy umarli pod koniec II w. św. i zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Targowej Górce. Niestety na początku lat 50-tych ich grobowiec na wniosek rodziny został zlikwidowany (nie pozostał też żaden ślad w "Księdze Pochowań" Kościoła pw. św. Michała Archanioła) i stąd mój apel do mieszkańców tej miejscowości. Apel ten jest dla mnie "ostatnią deską ratunku", gdyż wykorzystałem już wszystkie możliwości i ścieżki w dojściu do prawdy. Bardzo proszę o pomoc.
Jako przykład - zdjęcie nieistniejącego już grobowca mojego dziadka z interesującego mnie cmentarza:

Obrazek

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 kwi 2023, 17:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Informacji o zgonie pradziadków możesz również szukać w USC Nekla i Dominowo.
W czasie IIWS zgony mieszkańców Targowej Górki były rejestrowane w Standesamt Herrenhofen (Dominowo).

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2023, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
Gregorius napisał(a):
...były rejestrowane w Standesamt Herrenhofen (Dominowo).


Wiedziałem już wcześniej, że latach 1940÷1950 Targowa Górka należała do USC Dominowo, ale niestety z tej strony również nie otrzymałem pomocy. Niezwykle uczynna Zastępczyni Kierownika USC w Dominowie, Pani Justyna przejrzała Akty Zgonów z tych lat i nie znalazła w nich aktów zgonu moich pradziadków.
Kontaktowałem się również z proboszczem Parafii pw. św. Michała Archanioła w Targowej Górce oraz z Archidiecezjalnym Archiwum w Gnieźnie i Archiwum Archidiecezji Poznańskiej. Niestety - też bez rezultatu.
Przyznaję, że nie "zastukałem" jeszcze do USC Nekla, ale akurat z tym urzędem nie mam związanych optymistycznych wspomnień, a poza tym w zasadzie w żadnym Urzędzie Stanu Cywilnego (dotyczy to też cmentarzy) nie chcą nawet kiwnąć palcem, nie podawszy im daty śmierci poszukiwanego krewnego...

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 kwi 2023, 21:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Może Franciszek i Józefa w tym trudnym okresie zamieszkali u córki w Gąsiorowie (Gonsenheim) ? Wtedy byłby to USC Nekla.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2023, 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
Gregorius napisał(a):
zamieszkali u córki w Gąsiorowie (Gonsenheim)


Przez moment mnie zatkało... Dużo wiesz, Grzegorzu - nie wspominałem o tej bliskiej memu sercu wiosce. Ale muszę Ci przyznać, że ma to sens. Muszę się w takim razie zwrócić do U.S.C. w Nekli. Może tym razem uzyskam większą przychylność, niż cztery lata temu?

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2023, 09:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Tutaj jest numeracja domów Targowej Górki z okresu międzywojennego:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=30 ... 8737929286
(Źródło: Nekielskie Archiwum Cyfrowe - Facebook)

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2023, 10:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5181
Talos napisał(a):
Witam wszystkich forumowiczów,

Szukam mieszkańców Targowej Górki (w gminie Nekla), którzy mogą mieć w swoich rodzinnych albumach fotograficznych zdjęcia wykonane w latach 1943÷1953, przedstawiające nagrobki na cmentarzu parafialnym.
Od wielu lat poszukuję informacji o zgonie moich pradziadków:
Franciszka Kubiaczyka (ur. 20.08.1853 r. w Targowej Górce) oraz jego małżonki Józefy z d. Maślińska (ur. 8.03.1863 r. w Orzeszkowie), którzy umarli pod koniec II w. św. i zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Targowej Górce. Niestety na początku lat 50-tych ich grobowiec na wniosek rodziny został zlikwidowany (nie pozostał też żaden ślad w "Księdze Pochowań" Kościoła pw. św. Michała Archanioła) i stąd mój apel do mieszkańców tej miejscowości. Apel ten jest dla mnie "ostatnią deską ratunku", gdyż wykorzystałem już wszystkie możliwości i ścieżki w dojściu do prawdy. Bardzo proszę o pomoc.
Jako przykład - zdjęcie nieistniejącego już grobowca mojego dziadka z interesującego mnie cmentarza:

Witaj Wiesiu.
Pewnie zrobię małe zamieszanie w temacie, ale wg własnego sumienia milczeć nie mogę.
Otóż po sprawdzeniu akt urodzeń USC i akt chrztów w parafiach, dochodzę do wniosku, że w Kubiaczykach ktoś narobił sporego zamieszania.

W 1890 r. w parafii Targowa Górka rodzą się dwie Marianny, których ojcowie noszą nazwisko Kubiaczyk
Obrazek matka Bosacka

Obrazek matka Maślińska

Chrzty dziewczynek w parafii Targowa Górka

Obrazek

Michał Kubiaczyk ( w akcie zapis - z Targowej Górki) i Michalina Bosacka ślubują 25-11-1866 w Jarząbkowie. ( wg zapisu w akcie chrztu, ich córka Marianna wyszła za Franciszka Majchrzyckiego dn. 30-05-1909 r.

Franciszek Kubiaczyk z Józefą Maślińską ślubują 04-07-1882 w USC Nekla.

W akcie chrztu Marianny, c. Bosadzkiej jest dopisek, że poślubiła Majchrzyckiego
W akcie małżeństwa Franciszka Majchrzyckiego jest wpis, że poślubia Mariannę urodzoną 23-06-1890 r.

Obrazek

A Opatówko sprawdzałeś?
Z lat wojennych brakuje wiele, wiele wpisów metrykalnych.
Książa byli aresztowani i zsyłani do obozów.
Wiele chrztów, ślubów i pochówków zapisywano jeszcze kilka lat po wojnie z najróżniejszych zapisków i notatek.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2023, 19:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5181
Sprawdziłam zgony w parafii Targowa Górka za lata 1938 - 1947, niestety w ewidencji nie ma nazwiska Kubiaczyk ani Majchrzycki.

Może byli we wojnę wysiedleni z Gąsiorowa i zmarli na wygnaniu?

W Opatówku w latach 1935-1947 nie ma nazwiska Kubiaczyk

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 kwi 2023, 23:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
DankaW napisał(a):
Pewnie zrobię małe zamieszanie w temacie


Witaj, Danusiu.

Chciałbym mieć takie "dojścia" do U.S.C. Nekla... Rzeczywiście jest zamieszanie i to wcale nie takie małe. "Moi" Kubiaczykowie, to ci od matki zd. Maślińska. Chyba wszystkiemu jest winny ten nieszczęsny dopisek w polu Marianny i jej ojca Michała Kubiaczyka o ślubie z Franciszkiem Majchrzyckim (czyli z moim dziadkiem). Po prostu jest on nieprawidłowo umieszczony - powinien znaleźć się ciut niżej.
Tak więc:
• parafia Targowa Górka - przeszukana,
• parafia Opatówko - przeszukane,
• USC Dominowo - przeszukane,
• USC Nekla - ???
Najbardziej zmartwiłem się wiadomościami od proboszcza Parafii Targowa Górka, odpowiadającego za cmentarz parafialny. Wiem na 100%, że "moi" Kubiaczykowie, czyli Franciszek i Józefa zostali pochowani w Targowej Górce i ... to wszystko, co wiem. Ich grób istniał jeszcze w pierwszej połowie lat 50-tych, ale żaden zapis o tym się nie zachował.

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2023, 10:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
DankaW napisał(a):
Może byli we wojnę wysiedleni z Gąsiorowa i zmarli na wygnaniu?

W roku 1940 został deportowany do GG Stanisław Kubiaczyk z Racławek lat 66 z rodziną a w roku 1941 Ignacy Kubiaczyk z Kokoszek z rodziną.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 kwi 2023, 12:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
To też Twój krewniak:

Władysław Kubiaczyk urodzony 5 czerwca 1887 w Targowej Górce, syn urzędnika pocztowego, Antoniego Kubiaczyka i Barbary Szwed (brata Franciszka), działacz niepodległościowy ziemi gdańskiej i poznańskiej.
Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. Działał tam jako członek Koła Mariackiego, jego nazwisko widnieje w tajnym raporcie prezydenta policji w Poznaniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rzeszy z dnia 12 IX 1905 r . Po zdaniu matury w 1907 roku, w październiku tegoż roku został studentem wydziału architektury na politechnice w Gdańsku. Na Pomorzu był komisarzem konspiracyjnego Związku Młodzieży Polskiej - ZET do spraw gimnazjów. Przebywał też w Warszawie, skąd w1921 powrócił do Poznania. Władysław był żonaty z Zofią Dąbrowską ur. 13.06.1896 w Wierzbołowie (obecnie Litwa). Miał córkę Annę ur. 30.06.1922 w Poznaniu.

Edycja 4.05.2023:

Anna Aleksandra Barbara Kubiaczyk zmarła w Pruszkowie 15.03.1923 roku. Rodzice Władysław i Zofia zamieszkali w Pruszkowie.
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... 525&zoom=1

29.12.1931 roku wdowa Zofia Kubiaczyk wyszła za mąż za Stanisława Pisaneckiego.
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... 367&zoom=1

_________________
Grzegorz


Ostatnio edytowano 04 maja 2023, 21:04 przez Gregorius, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 kwi 2023, 10:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5181
Jak na razie znalazłam zgon Antoniego Maślińskiego, ojca Józefy Kubiaczyk z d. Maślińska.

Obrazek

Teraz 1899 - zgon Magdaleny Kubiaczyk z d. Wośkowiak

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 maja 2023, 11:23 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Gregorius napisał(a):
Może Franciszek i Józefa w tym trudnym okresie zamieszkali u córki w Gąsiorowie (Gonsenheim) ? Wtedy byłby to USC Nekla.

Franciszek Kubiaczyk i Józefa Maślińska w 1901 roku mieszkali w Gąsiorowie. Tam 5 stycznia 1901 roku zmarła ich córka Tekla.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2023, 20:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
Gregorius napisał(a):
Wtedy byłby to USC Nekla.


Witam,

Chyba pojawiło się światełko w tunelu... Udało mi się nawiązać kontakt z U.S.C. w Nekli, gdzie odnalezione zostały poszukiwane przeze mnie dokumenty (w języku niemieckim), datowane na 1944 rok. Lecz, aby cieszyć się ich fotokopią, muszą one wcześniej trafić do Archiwum Państwowego w Poznaniu (80 lat od chwili zgonu)...

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2023, 06:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lip 2013, 09:11
Posty: 5125
Lokalizacja: Poznań
Talos napisał(a):
Gregorius napisał(a):
Wtedy byłby to USC Nekla.


Witam,

Chyba pojawiło się światełko w tunelu... Udało mi się nawiązać kontakt z U.S.C. w Nekli, gdzie odnalezione zostały poszukiwane przeze mnie dokumenty (w języku niemieckim), datowane na 1944 rok. Lecz, aby cieszyć się ich fotokopią, muszą one wcześniej trafić do Archiwum Państwowego w Poznaniu (80 lat od chwili zgonu)...


Ja bez problemu uzyskałem kserokopie dokumentów dotyczących moich bezpośrednich przodków z różnych USC i nie musiałem czekać na przekazanie ich do APP. Fakt, że ksero to nie skan, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma ;-)

_________________
Pozdrawiam
Henryk Krzyżan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 wrz 2023, 23:08 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2023, 19:19
Posty: 2
Talos napisał(a):
Witam wszystkich forumowiczów,

Szukam mieszkańców Targowej Górki (w gminie Nekla), którzy mogą mieć w swoich rodzinnych albumach fotograficznych zdjęcia wykonane w latach 1943÷1953, przedstawiające nagrobki na cmentarzu parafialnym.
Od wielu lat poszukuję informacji o zgonie moich pradziadków:
Franciszka Kubiaczyka (ur. 20.08.1853 r. w Targowej Górce) oraz jego małżonki Józefy z d. Maślińska (ur. 8.03.1863 r. w Orzeszkowie), którzy umarli pod koniec II w. św. i zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Targowej Górce. Niestety na początku lat 50-tych ich grobowiec na wniosek rodziny został zlikwidowany (nie pozostał też żaden ślad w "Księdze Pochowań" Kościoła pw. św. Michała Archanioła) i stąd mój apel do mieszkańców tej miejscowości. Apel ten jest dla mnie "ostatnią deską ratunku", gdyż wykorzystałem już wszystkie możliwości i ścieżki w dojściu do prawdy. Bardzo proszę o pomoc.
Jako przykład - zdjęcie nieistniejącego już grobowca mojego dziadka z interesującego mnie cmentarza:

Obrazek


Witaj Wiesławie,

Twój dziadek Franciszek Majchrzycki był moim pradziadkiem, a jego żoną była Marianna Kubiaczyk z Gąsiorowa, która przeżyła Franciszka o ponad 20 lat i została pochowana na cmentarzu w Nekli. Z tego co pamiętam to grób Franciszka został przeniesiony do Nekli na cmentarz parafialny.
Mieli oni pięcioro dzieci, z których Jan był moim dziadkiem. Ostatnią żyjącą w Gąsiorowie 12 , najmłodszą z ich córek (a moją ciocią) jest (lub była) Jadwiga Majchrzycka, po mężu Nowak.
Los i historia prababci Marianny jest nieco zawiły i smutny, ponieważ kiedy wyszła za Franciszka, to jej rodzice (nie wiedzieć czemu) wygnali ją po pewnym czasie z domu. Z opowieści mojego dziadka Jana wynikało, że Marianna odcięła się całkowicie od swoich rodziców i prawdopodobnie do tego stopnia, że zmieniła nazwisko panieńskie właśnie na Nowaczyk - to jest moja wiedza z opowiadań mojego dziadka Jana.
Podczas II WŚ w gminie Nekla było sporo Niemców (również dobrych gospodarzy), ale ci z SS i Wermachtu robili ostre czystki w metrykach suwerenów RP, więc poplątaniu czy wszelkim nieścisłościom w dokumentach nie można dziwić się wcale.

PS
Chyba jesteś kuzynem mojej matki Krystyny :)

Pozdrawiam,
Lidka


Ostatnio edytowano 24 wrz 2023, 00:57 przez Lidka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 wrz 2023, 21:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Ponieważ byłem autorem kilku postów, pozwolę sobie zamieścić informacje, które być może przybliżą powiązania rodzinne zainteresowanych stron:

Franciszek Majchrzycki zawarł związek małżeński 30 maja 1909 r. w parafii Targowa Górka z Marianną Kubiaczyk.
Takie dane są również zawarte w aktach chrztów dzieci Franciszka i Marianny:

1/Leon ur. 23.03.1910 Targowa Górka, ślub w Poznaniu 1945 z Jadwigą B.
2/Aleksander ur. 25.01.1912 Gąsiorowo
3/Marianna ur. 21.12.1913 Gąsiorowo, pierwszy ślub 30.04.1938 Targowa Górka z Janem K., drugi ślub 24.11.1945 z Kazimierzem M.
4/Tekla ur. 2.06.1918 Gąsiorowo
5/Jan ur. 25.12.1920 Gąsiorowo (+ 2007), ślub 1945 w Grodziszczku z Wandą R. (1925-1989)
6/Czesława Wanda ur. 21.05.1928 Gąsiorowo
7/Jadwiga Urszula ur. 29.08.1930 Gąsiorowo (w akcie urodzenia jest informacja o zawodzie ojca - kolejarz)

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 wrz 2023, 10:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 paź 2014, 16:15
Posty: 282
Lokalizacja: Konin
Witam.
Proponuję skontaktować się z panem Wiesławem Garstką. Prowadzi on drzewo rodziny Majchrzyckich na MyHeritage. U niego w drzewie są daty i miejsca śmierci Franciszka Kubiaczyka i Józefy zd.Maślińskiej.

_________________
Pozdrawiam, Leszek.

Nazwiska:
Jopek,Głowacki,Zbierski,Owczarzak - Janowo k/Środy,par.Mączniki
Szaroleta,Przybysz - Głuszyna k/Poznania
Krzyżan,Danecki - Budzisław,par.Gościeszyn
Szymański,Krzyżan - Szlachcin
Kaczmarek,Hurysz - Żerniki,par.Opatówko


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 wrz 2023, 00:41 
Offline

Dołączył(a): 20 wrz 2023, 19:19
Posty: 2
Gregorius napisał(a):
Ponieważ byłem autorem kilku postów, pozwolę sobie zamieścić informacje, które być może przybliżą powiązania rodzinne zainteresowanych stron:

Franciszek Majchrzycki zawarł związek małżeński 30 maja 1909 r. w parafii Targowa Górka z Marianną Kubiaczyk.
Takie dane są również zawarte w aktach chrztów dzieci Franciszka i Marianny:

1/Leon ur. 23.03.1910 Targowa Górka, ślub w Poznaniu 1945 z Jadwigą B.
2/Aleksander ur. 25.01.1912 Gąsiorowo
3/Marianna ur. 21.12.1913 Gąsiorowo, pierwszy ślub 30.04.1938 Targowa Górka z Janem K., drugi ślub 24.11.1945 z Kazimierzem M.
4/Tekla ur. 2.06.1918 Gąsiorowo
5/Jan ur. 25.12.1920 Gąsiorowo (+ 2007), ślub 1945 w Grodziszczku z Wandą R. (1925-1989)
6/Czesława Wanda ur. 21.05.1928 Gąsiorowo
7/Jadwiga Urszula ur. 29.08.1930 Gąsiorowo (w akcie urodzenia jest informacja o zawodzie ojca - kolejarz)


Witam Panie Grzegorzu,

Zgadza się! To jest moja rodzina ze strony mojej matki Krystyny, a córki Jana i Wandy (moi dziadkowie)
Niestety ze wszystkich sześciorga dzieci Franciszka i Marianny Majchrzyckich, żyje tylko moja ciocia Jadwiga (mam nadzieję, że żyje ponieważ nie miałam z nią kontaktu odkąd zamieszkałam poza Polską w 2014 r.)

PS
Leon jest chyba pochowany w Poznaniu.
Aleksander zmarł podczas wojny będąc na robotach przymusowych w Niemczech (miejsce pochówku nieznane)
Tekla i Czesława spoczywają we Wrześni.
A mój dziadek Jan wraz z jego żoną Wandą w Poznaniu na Miłostowie.

Marianna wymieniona przez Pana - nie była dzieckiem moich pradziadków.

Bardzo dziękuję za te szczegółowe informacje.

Pozdrawiam miło,
Lidka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 paź 2023, 23:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 wrz 2020, 23:10
Posty: 76
Lidka napisał(a):
Marianna wymieniona przez Pana - nie była dzieckiem moich pradziadków.
Lidka


Witam,

Marianna Majewska primo voto Kolberg była trzecim dzieckiem (najstarszą córką) Franciszka i Marianny Majchrzyckiej; urodziła się w Gąsiorowie 21.12.1913 r. i dożyła do 81 lat.

Lidko, napisałem do ciebie kilka słów na pw. Sprawdź.

Na historycznej fotografii: Twoja babcia, Twój dziadek, jego brat Leon oraz siostry, Marianna i Czesława.

Obrazek

_________________
Pozdrawiam - Wiesław


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 125 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL