Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 20:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 04 gru 2022, 14:28 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry!
Prowadzę poszukiwania członków rodu Glapiaków z Kąkolewa koło Leszna i okolic.
Poszukuję kontaktu z potomkami następujących małżeństw:
1. Glapiak Franciszka ur. 1855 Kąkolewo Glapiak Jan ur.1858 Kąkolewo,
ślub 1882, mieszkali w Kąkolewie
2. Glapiak Tomasz ur. 1858 Kąkolewo Szwon Apolonia ur. 1859 Łoniewo,
ślub 1883, mieszkali w Kąkolewie i Drzeczkowie
3. Glapiak Wojciech ur. 1864 Kąkolewo Szwon Józefa ur.1864 Łoniewo,
ślub 1888, mieszkali w Kąkolewie, Drzeczkowie i Zaborowie
4.Glapiak Katarzyna ur. 1868 Kąkolewo Majorczyk Walenty ur.1865 Łoniewo,
ślub 1887, mieszkali w Łoniewie
5.Glapiak Antonina ur. 1872 Kąkolewo Grześkowiak Ignacy ur.1870 Śrem,
ślub 1902, mieszkali w Kąkolewie
6. Glapiak Józef ur. 1975 Kąkolewo Ławniczak Antonina ur. 1875 Kąkolewo,
ślub 1898, mieszkali w Kąkolewie
7. Glapiak Józefa ur. 1877 Kąkolewo Jakubowski Jan ur. 1880 Chełkowo,
ślub 1906, mieszkali w Zaborowie i Lesznie.

Poszukuję danych biograficznych o dalszych losach członków w/w rodzin. Podzielę się danymi, które już posiadam! Każda informacja o losie tych rodzin jest dla mnie bardzo cenna i dlatego proszę o pomoc!

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2023, 11:59 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Witam .. Moi pra pra dziadkowie to Jan i Franciszka Glapiak. Tylko ona była z domu Prałat i urodziła się w 1880 roku. ...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2023, 15:49 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Szanowny Marcinie!
Rodzina Glapiaków to prawdziwy węzeł gordyjski i bardzo dobrze, że znasz swoich przodków, ale twój prapradziadek Jan żenił się dwa razy. Pierwszy raz ze Stanisławą Prałat, a po jej śmierci w 1905 roku z jej siostra Franciszką. Resztę wyjaśni poniższy schemat DG
https://naforum.zapodaj.net/8f5aa77e644c.jpg.html
Jeżeli nie sprawi to kłopotu, to chciałbym wiedzieć gdzie mieszka Twoja rodzina Glapiaków!
Pozdrawiam!
Sylwester

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2023, 19:02 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Witam. Franciszek miał syna Antoniego ur. 1905 roku. Nic nie wiem o nim i o jego rodzeństwie,ani skąd pochodził.Antoni ożenił się z Antoniną Lewandowską z Krzywinia.Podobno wbrew woli rodziców i rodzina sìę go wyrzekła... I tam urodził się mój dziadek Roman i jego siostra.Antoni zginął w forcie siódmym w 1939,a Antoniną wyszła za mąż za Skrzypczaka i miała jeszcze 2 synów. Mój dziadek ożenił się Z Heleną Kmieć z Augustowa koło Grodziska Wlkp. Zmarł w 1977. Moja babcia żyje do dzisiaj. Gdyby mógł Pan coś więcej napisać o Antonim ,jego rodzeństwie i Rodzicach,byłbym wdzięczny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2023, 19:04 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Teraz spojrzałem na schemat. To trochę rozjaśnia tą dziurę..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 23 sty 2023, 19:17 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
I mam jeszcze pytanie .Antoni pochodził z Osiecznej czy z Kąkolewo.. bo na ten temat zdania są podzielone..?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2023, 10:57 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry Marcinie!
Odpowiem po kolei! O tym co się pisze trzeba być precyzyjnym i opierać się na faktach popartych dokumentami, otóż Twój pradziadek Antoni ur. się w Osiecznej 06.06.1907 , akt ur. nr 99 USC Osieczna, jako syn Franciszki dd Prałat i Jana Glapiaka(pochodził z Kąkolewa). W dokumentach IPN sygn. Po 621/22 Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu,
jako miejsce zatrzymania Antoniego wpisano Krzywiń, data zatrzymania 09.02.1940, a miejsce osadzenia Kościan.
Dnia 27 lutego 1940 r. został wywieziony przez Gestapo w nieznanym kierunku. Wyrokiem Sądu Grodzkiego w Kościanie z dnia 30 października 1947 r., uznany został za zmarłego.
Prababcia Antonina ur. 25.05.1909 w Maciejewie akt nr 76 USC Krzywin, jako nieślubne dziecko Marii Paszkiewicz i 06.11.1910 r. została uznana w czasie zawierania związku małżeńskiego przez Antoniego Lewandowskiego jako ojca. Kiedy wyszła powtórne za mąż za Stefana Skrzypczaka to musisz ustalić! O dziadku Romanie i swoich rodzicach nic nie napisałeś!!! Czy znane są Tobie osoby o nazwisku: Adam Glapiak, Jacek Skrzypczak i Iwona Glapiak-Szkuta!? Jeżeli mam pomóc, to przede wszystkim muszę otrzymać od Ciebie wiarygodne dane. Interesuje mnie Twoja rodzina przez fakt, że wszyscy Glapiakowie mieszkające w tamtych czasach na tym terenie Wielkopolski byli ze sobą spokrewnieni.
Pozdrawiam!
Sylwester

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2023, 22:30 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Dziękuję bardzo. U mnie w rodzinie była to jedna wielka niewiadoma...nikt dokładnie nic nie wie. Ja pracuję w Niemczech i staram się na własną rękę dowiedzieć o przodkach... Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2023, 22:42 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Adam Glapiak to mój syn .Ma 12 lat i mieszka w Wielichowie razem z moją byłą żoną i synem Sebastianem 8 lat i córką Martyną 16 lat . Iwona Glapiak Szkuta 1975 to moja siostra,. Mam jeszcze 2 Wioletta 1974 i Magdalenę 1978. Dwie pierwsze mieszkają w Augustowie koło Grodziska, Magda mieszka z mężem w Ruchocicach.. Moim ojcem jest Roman Glapiak 1955 i Urszula Glapiak z d. Łuczka. Historia się powtarza ,bo mój ojciec to syn Romana i ma także siostrę Genowefa Lajsner ,,która mieszka w Wielichowie. ROMAN Glapiak syn Antoniego poślubił Helenę Jankowską z d. Kmieć. Mieszkali w Augustowie..Zmarł w 77 w Przysiece


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2023, 22:45 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Z tego co mój ojciec mówił a niby wiedział od babci Antoni został wywieziony do fortu siódmego w Poznaniu. Antoniną dostała tylko pasek i rzeczy osobiste..


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 sty 2023, 16:04 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry Marcinie!
Nie jestem zdziwiony, że masz kłopot z wiedzą o pochodzeniu rodziny. Jak już wspomniałem na udokumentowanie różnych wydarzeń z życia członków rodziny trzeba niestety posługiwać się dokumentami!
Wspomniany przez mnie Adam Glapiak to raczej nie Twój syn(jest za młody na zakładanie profilu na portalu MyHeritage). W Waszej gałęzi Glapiaków jest sporo dzieci zrodzonych przez jednego ojca lub matkę w dwóch małżeństwach stąd trudno znaleźć powiazania rodzinne bez aktów stanu cywilnego. Sporo informacji można uzyskać z tablic nagrobnych i tak np. Twój dziadek Roman jest pochowany na cmentarzu w Wielichowie patrz załączone foto nagrobka, a data jego śmierci to 1976.
https://naforum.zapodaj.net/ef5e3ea78d23.png.html
W tej chwili zajmuję się inną gałęzią rodu Glapiaków, a interesuje mnie Wasza rodzina przez osobę Jana Glapiaka r. 1844!!!
Jeżeli dysponujesz fotografiami i dokumentami rodziny z początku XX wieku byłbym w pełni usatysfakcjonowany.

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2023, 14:44 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Witam. Tak jak mówiłem zajmuję się tym hobbystycznie przy chwili czasu. Wiem że mój dziadek jest pochowany w Wielichowie razem ze swoją teściową Walentyną i roczną córką także Walentyną. Adam to mój syn. Konto pomogła mu założyć osoba dorosła. Niestety nie dysponuję żadnymi zdjęciami. Wszystko zostało w Krzywiniu. Może córka Genowefy Kasprzak Danuta Ślotała będzie coś miała..zapytam. A czy wiadomo coś więcej o rodzicach Antoniego?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2023, 16:01 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry Marcinie!
Genealogia to nie tylko hobby, to przede wszystkim pamięć o przodkach. Jak wcześniej sugerowałem trzeba do tego podchodzić rzetelnie i systematycznie. Dane otrzymane od Ciebie są niestety mało precyzyjne i dlatego nie pozwalają na korygowanie oczywistych błędów robionych przez inne osoby z Waszej rodziny publikujących na portalu MyHeritage!!! Najlepszym tego przykładem jest brak danych biograficznych o Twojej babci Helenie, która była z domu Jankowska czy Kmieć!? Twoje dane uzyskałem nie od Ciebie, ale z tzw. "białego wywiadu", analizując dane zamieszczane przez twoich krewnych(stąd wiem, że urodziłeś się w 1979 r.). Pytasz o rodzicach Antoniego(pradziadka), jego ojcem był Jan Glapiak ur. w 1875 roku w Kąkolewie, a matką Franciszka Prałat ur. w 1880 roku w Drzeczkowie, ich ślub w 1906 roku, cywilny w USC Osieczna, a ślub kościelny w parafii katolickiej w Drzeczkowie. I to by było na tyle!!!

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2023, 20:15 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Dziękuję za odpowiedź Babcia Helena ur. 1933 jest córką Walentyny Jankowskiej z domu Kmieć i Stanisława Jankowskiego. Walentyna Jankowska zmarła przy porodzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2023, 14:17 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry Marcinie!
Informowałeś mnie poprzednio, że mieszkasz w Niemczech. Czy mógłbyś podać gdzie mieszkasz i czy w razie mojej prośby o pomoc w poszukiwaniach miejsc lub aktów, byłbyś skłonny do pomocy!?
Pozdrawiam!
Sylwester

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2023, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Witam. Ogólnie mieszkam w Grodzisku Wielkopolskim razem z partnerką i 4 letnią córką Nicolą. Pracuję w Niemczech w Dreźnie i większość czasu spędzam tam. Zjeżdżam do Polski co 10 dni. Zameldowany jestem w dwóch krajach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2023, 20:47 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Witam. Ogólnie mieszkam w Grodzisku Wielkopolskim razem z partnerką i 4 letnią córką Nicolą. Pracuję w Niemczech w Dreźnie i większość czasu spędzam tam. Zjeżdżam do Polski co 10 dni. Zameldowany jestem w dwóch krajach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2023, 20:51 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Witam. Ogólnie mieszkam w Grodzisku Wielkopolskim razem z partnerką Julia Abuziarova i 4 letnią córką Nicolą..Pracuję w Radebeul pod Dreznem . Zameldowany jestem w dwóch krajach. Zjeżdżam do Polski co 10 dni. W miarę możliwości mogę pomóc,


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lut 2023, 16:33 
Offline

Dołączył(a): 28 sty 2018, 11:47
Posty: 628
Dzień dobry Marcinie!
Odszukałem akt ślubu cywilnego z 1906 roku Jana Glapiaka i Franciszki Prałat. Przesyłam dokładne jego przetłumaczenie z uwagami:

Akt ślubu nr 19,
USC Storchnest(Osieczna), 15.06.1906,

Przed niżej podpisanym urzędnikiem stanu cywilnego stawili się
dzisiaj narzeczeni celem zawarcia ślubu,

1. mieszczanin-rolnik /der Ackerbürger/ Johann Glapiak, wdowiec /der Witwer/,
o tożsamości znanej, katolik, ur. 1.06.1875 Kankel(Kąkolewo), zam. Storchnest,
syn zmarłego gospodarza /der Wirt/ Johann Glapiak, ostatnio zamieszkałego w Laune(Łoniewo) i jego żony Marianna urodzonej Pawlak.

2. wolnego stanu Franziska Prałat, bez szczególnego zawodu,
też osoba znana, katoliczka, ur. 11.10.1880 Retschke(Drzeczkowo), zam. Retschke,
córka gospodarza /der Wirt/ Joseph Prałat i jego żony Viktoria urodzonej Schwabka, zamieszkałych w Retschke.

Świadkowie: stawili się osoby też znane,

3. szewc /der Schuhmacher/ Franz Juchniewicz, lat 35, zam. Storchnest

4. Szewc Franz Peikert, lat 35, zam. Storchnest

Narzeczeni na pytanie czy chcą wejść w związek małżeński odpowiedzieli
twierdząco, wobec czego urzędnik orzekł, iż na mocy kodeksu cywilnego
zostali prawomocnie skojarzonymi małżonkami.
Odczytano, przyjęto i podpisano:
Jan Glapiak,
Franziska Glapiak geborene(urodzona) Prałat,
Franz Juchniewicz,
Franz Peikert

Urzędnik: Kotz

Pozdrawiam!
Sylwester

_________________
Pozdrawiam!
Sylwester

Nie umiera ten, kto pozostaje w sercu i pamięci bliskich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 lut 2023, 11:33 
Offline

Dołączył(a): 21 sty 2023, 20:35
Posty: 13
Dziękuję bardzo i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 132 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL