Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 24 lis 2022, 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sie 2015, 09:53
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Witam serdecznie!

Proszę o pomoc, ponieważ od bardzo długiego czasu stoję w miejscu i nie mogę ruszyć z dalszymi poszukiwaniami. Nie mogę znaleźć aktów urodzenia Jana Godka i Jadwigii Kasprzak. Z ich aktu ślubu z 21.11.1858 [26/1858 Pobiedziska] wynika, że on pochodzi z Kociałkowej Górki i ma 23 lata, ona pochodzi z Czachurek i ma 20 lat. Z aktu zgonu Jana 25.12.1879 Przyborowo [262/1879 Czerniejewo (usc)] wynika że miał 44 lata, mieszkał w Przyborowie, urodził się w Leśniewie, a jego rodzicami byli Jan i Jadwiga Manikowska. Natomiast Jadwika Godek (zd. Kasprzak) zmarła 1.04.1910 Pobiedziska mając 73 lata, rodzice nieznani - akt [20/1910 Pobiedziska].

Ich aktów urodzenia szukałem w parafiach: Pobiedziska (ze względu na Czachurki i Kociałkową Górkę) oraz Łubowo (tak podobno podlega Leśniewo). Niestety ani tutaj, ani tutaj (szukając +/- 5 lat od orientacyjnych dat) nie mogę nic znaleźć. Podobnie, nie mogę znaleźć aktu urodzenia (ok 1830r.) Michała Godka (brata Jana). Albo jestem ślepy, albo błędnie szukam. Jeśli szukam w błędnych parafiach prośba o info, gdzie skierować poszukiwania. Chyba, że ktoś lepiej jak ja odczytuje księgi i mógłby wskazać lokalizację tych aktów urodzenia. Pomoże mi to w możliwości odszukania dalej dokumentów dotyczących Jana i Jadwigi Godek (zd. Manikowska), oraz poznać rodziców Jadwigi Kasprzak. A może znajdą się właśnie jakieś dokumenty rodziców - tutaj nie mam ani dat, ani dokumentów, ani żadnych innych tropów.

Z góry dziękuję za sugestie i pomoc!

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Godek

Poszukuję informacji o członkach rodzin: Godek, Giecewicz, Koperski, Nowicki (rejon Kostrzyn Wlkp./Iwno), Walotka, Ławicki, Grzelak, Menzel/Mencel, Karolek/Karólak, Boruszak, Ostaszewski, Bajon, Podleski, Mielcarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2022, 12:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Sprawdź parafię Imielno. Z Czachurek było tam bliżej niż do Pobiedzisk.
Świadek na ślubie Jana Godka i Jadwigi Kasprzak, Mateusz Kaźmierczak, zawarł związek małżeński z Marianną Kasprzakowną właśnie w parafii Imielno (8/1815).

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2022, 18:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
mariuszg3 napisał(a):
Z aktu zgonu Jana ... urodził się w Leśniewie, a jego rodzicami byli Jan i Jadwiga Manikowska.

A może było tak:
Jan Godek, mąż Jadwigi Kasprzak urodził się 9 maja 1835 w Łubowie. Jego ojcem był Jan Godek a matką Jadwiga Białożyńska.
Chrzest odbył się w parafii Łubowo dnia 17 maja 1835 roku a chrzestnymi byli Jan Godek z Łubowa i Małgorzata Waligowska /Waligorska/ z Leśniewa.


Jan Godek /Głodek/ (1796) i Jadwiga Białożyńska /Białożycka/(1799) zawarli związek małżeński w parafii Wronczyn w 1821 roku (13/1821).

Ojciec Jadwigi Białożyńskiej to Tomasz Białożyński /Białężycki/ który jako wdowiec zawarł związek małżeński z Marianną Murską w 1808 roku w parafii Wronczyn.

Wdowa Jadwiga Białożyńska /Białężycka/ zmarła w Witkowie w 15 listopada 1858 roku.
Jej mąż, Jan Godek, zmarł w Łubowie w 1837 roku.

Jadwiga Godek z domu Białożyńska pozostawiła dzieci:

Mariannę Żurawską z domu Godek (1823),
Andrzeja (1824-1895),
Michała (1829-1870),
Agnieszkę,
Jana (1835).

Być może synem Jana Godka i Jadwigi Białożyńskiej był również Franciszek Godek.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2022, 10:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sie 2015, 09:53
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Gregorius napisał(a):
mariuszg3 napisał(a):
Z aktu zgonu Jana ... urodził się w Leśniewie, a jego rodzicami byli Jan i Jadwiga Manikowska.

A może było tak:
Jan Godek, mąż Jadwigi Kasprzak urodził się 9 maja 1835 w Łubowie. Jego ojcem był Jan Godek a matką Jadwiga Białożyńska.
Chrzest odbył się w parafii Łubowo dnia 17 maja 1835 roku a chrzestnymi byli Jan Godek z Łubowa i Małgorzata Waligowska /Waligorska/ z Leśniewa.


Dziękuję za sugestię. Miałem już przypadek w innej linii, gdzie w akcie ślubu młodych wpisana była macocha zamiast matki. Możliwe, że tutaj został poczyniony podobny zabieg, gdzie w akcie zgonu Jana wpisana jest jego macocha, a nie biologiczna matka. Trudno mi się do tego w tej chwili odnieść, ponieważ Jan zmarł w 1879, a Jadwiga (zd. Kasprzak) jego żona w 1910. Więc w tym przypadku nieco dziwny trop. Przeglądałem akt urodzenia o którym mowa i tam jako ojciec wpisany jest "Zgodecki". Możliwe że to błąd w zapisie, tym bardziej, że chrzestnym jest Józef Godek [nie Jan].
Przejrzałem Imielno i w podobnych latach ok. 1835, nie widzę aktu urodzin... hmmm ... szukam dalej... a może jeszcze, ktoś ma jakieś sugestie?

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Godek

Poszukuję informacji o członkach rodzin: Godek, Giecewicz, Koperski, Nowicki (rejon Kostrzyn Wlkp./Iwno), Walotka, Ławicki, Grzelak, Menzel/Mencel, Karolek/Karólak, Boruszak, Ostaszewski, Bajon, Podleski, Mielcarek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2022, 13:01 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Dotarłem do dokumentu urodzin Jana z 1835 roku.
W danych ojca skreślono litery "Z", "c" i "i" - ja odczytuję nazwisko Godek (wcześniejszy zapis nazwiska to" Zgodecki").
Powyżej nazwiska wpisane jest imię ojca - Jan. Imię chrzestnego to faktycznie Józef, nazwisko chrzestnej - "Waligorska".

Obrazek

Do danych umieszczanych w aktach zgonów należy podchodzić bardzo sceptycznie, pochodziły one z ustnych deklaracji osób zgłaszających zgon.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 lis 2022, 13:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Obrazek

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 lis 2022, 18:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sie 2015, 09:53
Posty: 28
Lokalizacja: Poznań
Faktycznie jak wskazał mi Pan informacje o przekreśleniu poszczególnych liter to tak to wychodzi. Próbuję sobie to poukładać. W akcie zgonu Jana 262/1879 Czerniejewo (USC) [https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/0d55221aab534eacc92e0f659f9b77fa15c2b0482a60caee45eebdc16fd99dd2]
tłumaczę sobie że zgłaszająca była jego żona, a więc trochę dziwne by było, żeby nie znała nazwiska panieńskiego swojej teściowej.
Z tłumaczenia tego aktu:
Czerniejewo (Schwarzenau), 27 grudnia 1879 r.
Przed niżej podpisanym Urzędnikiem Stanu Cywilnego stawiła się dzisiaj znana urzędnikowi żona mieszkańca (Einwohnerfrau) Jadwiga (Hedwig) Godek urodzona Kaspszak zamieszkała w Przyborowie (Przyborowo) i zgłosiła, że mieszkaniec (Einwohner) Jan (Johann) Godek, 44 lata, wyznania katolickiego, zamieszkały w Przyborowie (Przyborowo), urodzony w Leśniewie (Lesniewo), żonaty z nią, zgłaszającą, syn nieżyjącego robotnika dniówkowego (Tagelöhner) Jana (Johann) Godek i tegoż nieżyjącej żony Jadwigi (Hedwig) urodzonej Manikowska, zmarł w Przyborowie (Przyborowo) w domostwie zgłaszającej 25 grudnia 1879 r. nad ranem o 3.45 z powodu choroby żołądka.

Już sam nie wiem co o tym myśleć....

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Godek

Poszukuję informacji o członkach rodzin: Godek, Giecewicz, Koperski, Nowicki (rejon Kostrzyn Wlkp./Iwno), Walotka, Ławicki, Grzelak, Menzel/Mencel, Karolek/Karólak, Boruszak, Ostaszewski, Bajon, Podleski, Mielcarek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL