Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 00:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 cze 2022, 09:36 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
Dzień dobry,

to mój pierwszy post na forum, więc od razu się przywitam. :D

A problem i zagadka genealogiczna którą od lat próbuję rozwiązać jest związana z załączonym zdjęciem. Przedstawiona oberża należała do mojego 2x pradziadka Stefana Urbańskiego - i nie mam pojęcia gdzie się znajdowała. W zasadzie nie wiem również kiedy.
Od lat grzebię w wielkopolskiej prasie i nigdy nie trafiłem na żaden ślad. Zaczynam już podejrzewać, że to fotomontaż.

Co wiem:

- architektura dwufazowa: pierwsza faza to dom z dwuspadowym dachem ustawiony szczytowo do ulicy, pochodzący z 2. połowy XIX wieku, druga faza to dwukondygnacyjna rozbudowa którą datowałbym ostrożnie na sam początek XX wieku.
- Stefan Urbański urodził się w Krobi w 1859 roku, ale "nosiło go" po połowie Wielkopolski. Ślub wziął w 1883 r. w Owińskach i zgodnie z aktem mieszkał tam wówczas. Jego dzieci rodziły się kolejno w: Sannikach koło Kostrzyna (1885), Świniarach (1893, 1895), Skokach (1898, 1899). Między 1906 a 1912 przeprowadzili się do Święciechowy (pod Lesznem). Był ślusarzem (Maschinenbauer), zgodnie z rodzinną opowieścią przez większą część życia związanym z koleją.
- Stefan najprawdopodobniej stoi po środku zdjęcia. Wszystkie inne zdjęcia jakie mam są dużo późniejsze, ale myślę, że identyfikacja jest na 90% trafiona.
- Jeśli dzieci po lewej stronie są jego, to datę zrobienia zdjęcia obstawiałbym na około 1905. Dzieci miał w sumie 6, z czego na zdjęciu 3 i pół. Różnica wieku mniej więcej się zgadza.
- Jest rodzinna legenda o oberży w Osiecznej, ale po latach poszukiwań byłbym co do niej bardzo sceptyczny.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi i pomysły.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 16:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Nie wiem gdzie Stefan Urbański miał gospodę ale w 1913 roku (po przybyciu do Święciechowy) sprzedawał budynki w Wielkiej Wsi koło Ostrowa Wielkopolskiego z urządzoną tam piekarnią.

Obrazek

Źródło: "Przewodnik Katolicki" z dn. 28.09.1913 roku.

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 19:09 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
:shock:
jakim cudem Ty to wykopałeś i skojarzyłeś?
bardzo dziękuję, jest nowy trop, można kopać :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 19:27 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
...nie jest tak różowo. pod Ostrowem nie ma Wielkiej Wsi, na mapach z 1906 też nie widzę takiej nazwy...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 19:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Może niepotrzebnie skojarzyłem to z Ostrowem Wielkopolskim, to ze względu na Krobię.
Trzeba poszukać: https://s.meyersgaz.org/search?search=ostrowo

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lis 2022, 19:50 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
boję się, że "wielka wieś" w ogłoszeniu jest małymi literami - czyli to nie nazwa. z tego co widzę w ogłoszeniach w Przewodniku - powszechną praktyką jest nie podawanie precyzyjnej nazwy miejscowości...
nic to - wiadomo czego szukać :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 141 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL