Dzień dobry. Zwracam się do Państwa o pomoc w poszukiwaniach mojego przodka i jego przodków. Sprawa dotyczy marginalnej ilościowo części moich przodków o pochodzeniu szlacheckim (których szukać mi trudno gdyż nie posiadam zarówno odpowiedniej wiedzy i jak i doświadczenia w tym zakresie). Jedną z tych linii reprezentuje Józef Jaworski. Zgromadziłem o nim trochę faktów i poszlak, wszystko na podstawie metryk i Tek Dworzaczka.
Fakty: Był mężem Marianny Mokrzyckiej (o Mokrzyckich napiszę w osobnym poście), ślub zawarli w roku 1767 w parafii Gozdowo. W zapisie tego ślubu występuje jako mieszkaniec wsi Nadarzyce i jako podstarości (nie wiem jakiego rejonu), światkami są Michael Poklekowski i Francisco Korytowski. W tej wsi rodzą się mu kolejne dzieci (nie wiem do końca ile gdyż metryki nie są kompletne). Józef prawdopodobnie żyje jeszcze w 1805 (w akcie ślubu jego córki Katarzyny nie ma informacji o śmierci jej rodziców) i mieszka w Graboszewie (którym to majątkiem zarządza jako oddanym w komis). Natomiast w zapisie dotyczącym zgonu jego żony Marianny (1808 r., Chwalibogowo, w wieku 65 lat) występuje ona już jako wdowa.
Poszlaki:
We wsi Soleczna (4,4 km drogi od Gozdowa) w drugiej połowie XVIII w. żyje inna rodzina Jaworskich. Nie wiem czy jest ona powiązana z moim przodkiem i w jakim zakresie. W roku 1758 we wsi Soleczna umiera Wojciech Jaworski (mając około 90 lat). W tejże wsi mieszka wdowa po nim Ludwika Marianna (córka Jana Wacława Lichnowskiego i Doroty Marianny Gruszczyńskiej) oraz jej syn Antoni (i jego żona Apolonia Szczepanowska). Ludwika Marianna i Antoni, jako matka i syn występują w aktach grodzkich i ziemskich ze Wschowy (6035 (Nr. 100) 1781). Ostatnia informacja wskazuje raczej na to, iż Józef nie był synem Ludwiki Marianny (lub po niej nie dziedziczył). Z drugiej strony Wojciech, z racji swego długiego żywota, mógł więcej niż raz się żenić i mój przodek mógł pochodzić z wcześniejszego związku. Dodam, iż w metrykach rodzina Józefa oraz Ludwiki Marianny i Antoniego - nie występują wzajemnie jako świadkowie czy chrzestni.
Zapewne to informacja bez większego znaczenia ale przytoczę. W 1804 r. w parafii Czerlejno (wieś Poklatki) ślub zawierają Jan Jaworski z Kębłowa (30 lat) oraz Brygitta Koszutska (30 lat), świadkami są Ignacy Łaszkowski (posesor Zielnik) oraz Michał Mokrzycki (administrator Węgierskiego). W Zielnikach w 1806 roku rodzi się wnuczka Józefa Jaworskiego a Michał Mokrzycki to brat żony Józefa Jaworskiego.
Pozdrawiam - Leszek Wojciechowski.
_________________ @margallus Poszukiwani: Roch Chudzyński (Chudziński) - Elżbieta Pruska Casimirus Kotecki - Marianna Antoni Mokrzycki - Teresa (Pstrokońska ?) Józef Piotrowski - Magdalena (XVIII/XIX w.) Bartłomiej Piotrowski - Marianna Chudzyńska (ślub).
|