Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 10:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 01 sie 2020, 15:17 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Dzień dobry!
Poszukuję informacji dotyczących Józefa Łuczkowskiego i Marianny z domu Stachowiak.
Z systemu BaSIA wynika, że ta para wzięła ślub w 1859 roku w parafii Modrze - Józef miał wtedy 40 lat (czyli urodził się w 1819 roku) a Marianna 25 lat (urodzona w 1834 roku). Niestety rodziców w akcie małżeństwa nie podano :(
Z innych wpisów ze strony BaSIA domyślam się, że mieli ośmioro dzieci: Ignacego, Jakuba, Petronelę, Józefa, Balbinę, Małgorzatę i Katarzynę.

Udało mi się dotrzeć do aktu urodzenia Marianny Stachowiak z 1834 roku, ale nie jestem pewien czy jest to właściwy akt (podano rodziców - Kacpra i Ewę), ponieważ wydaje się, że w 1853 roku ta Marianna wychodzi za mąż za Walentego Jankowskiego i w akcie małżeństwa ma wpisany wiek 30 lat (czyli urodziła by się w 1823), mimo że Marianna, której poszukuję miała wtedy 19 lat. Walenty Janowski umiera w 1855 roku zostawiając żonę i kilkoro dzieci.

Podobnie dziwną sytuację ma Józef Łuczkowski, który też mógł mieć przed Marianną Stachowiak żonę tj. Barbarę Musielak, z którą ma kilkoro dzieci. Tak wynika przynajmniej z programu BaSIA. Barbara umiera w 1858 roku w wieku 30 lat.

Czy dobrze rozumiem, że Józef Łuczkowski miał przed Marianną Stachowiak żonę Barbarę Musielak? Czy Marianna Stachowiak przed Józefem Łuczkowskim miała męża Walentego Jankowskiego? A może wszystko mi się pomieszało? Może ustalenie ich rodziców pozwoli rozwiać wątpliwości?

Proszę o pomoc!

Pozdrawiam,
Andrzej


Ostatnio edytowano 13 sie 2020, 09:23 przez Andrzej!, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2020, 15:41 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Andrzej! napisał(a):
Podobnie dziwną sytuację ma Józef Łuczkowski, który też mógł mieć przed Marianną Stachowiak żonę tj. Barbarę Musielak, z którą ma kilkoro dzieci. Tak wynika przynajmniej z programu BaSIA. Barbara umiera w 1858 roku w wieku 30 lat.
Czy dobrze rozumiem, że Józef Łuczkowski miał przed Marianną Stachowiak żonę Barbarę Musielak? Andrzej
Myślę, że tak. Barbara umiera w Zadorach, a w akcie ślubu Józefa z Marianną pisze, że Józef pochodzi z Zador.

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 sie 2020, 15:55 
Offline

Dołączył(a): 03 cze 2014, 11:57
Posty: 5188
Andrzej! napisał(a):
Czy Marianna Stachowiak przed Józefem Łuczkowskim miała męża Walentego Jankowskiego?
Marianna w dniu ślubu z Józefem była panną [virgo, coloni filia de Srocko Nowe].

_________________
pozdrawiam Grażyna
bugakg@gmail.com

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim''


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2020, 11:30 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Bardzo dziękuję za te rady. Teraz muszę znaleźć odpowiednie metryki i sprawa powinna się wyjaśnić.
Choć z odnalezieniem odpowiednich aktów mogę mieć problem przez zbieżność imion i nazwisk :-(

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sie 2020, 14:00 
Offline

Dołączył(a): 21 paź 2019, 20:16
Posty: 45
Lokalizacja: Pobiedziska
Proszę też zajrzeć na genealodzy.pl bo indeksowałam parafię Modrze, zostało mi kilka roczników ale większość została już opublikowana.

_________________
Pozdrawiam :)
Agata Pakuza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 sie 2020, 11:40 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Pani Agato,
Dziękuję, że o tym Pani wspomniała! Niestety nie odnalazłem tam danych dotyczących małżonków Łuczkowskich :-(
Ale i tak dziękuję za radę.

Pozdrawiam,
Andrzej


Ostatnio edytowano 05 sie 2020, 20:07 przez Andrzej!, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2020, 12:06 
Offline

Dołączył(a): 21 paź 2019, 20:16
Posty: 45
Lokalizacja: Pobiedziska
Tu ma Pan link do aktu ich ślubu, jak nie było w metrykach informacji o imionach rodziców, a często nie było, to rzeczywiście potem ciężko odróżnić jedną Mariannę od drugiej:)
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=
proszę co jakiś czas zaglądać bo dorzucamy nowe metryki, pozdrawiam:)

_________________
Pozdrawiam :)
Agata Pakuza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2020, 20:23 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Faktycznie w Genetyce jest akt ślubu! Nie mam pojęcia dlaczego go nie zauważyłem :-)
Szkoda jednak, że nie podano tam danych rodziców...

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 sie 2020, 20:59 
Offline

Dołączył(a): 21 paź 2019, 20:16
Posty: 45
Lokalizacja: Pobiedziska
Niestety czasami nie zapisywali:(
pozdrawiam i powodzenia w dalszych poszukiwaniach:)

_________________
Pozdrawiam :)
Agata Pakuza


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 13:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Józef Łuczkowski kawaler lat 30 z Zador
Barbara Musielak panna lat 24 z Jarogniewic
ślub 3.05.1852 w Głuchowie
Barbara była siostrą mojej 3xprababki Katarzyny
rodzice Barbary Walenty Musielak alias Musioł i Magdalena Bruma
Barbara urodziła się 3.12.1828 Jarogniewice

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 13:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Modrze (par. rzymskokatolicka) - akt urodzenia/chrztu, rok 1866 , Duplicatus baptisatorum, copulatorum, mortuorum

Josepha , rodzice: Josephus Łuczkowski
, Maryanna Stachowiak ,

Inne osoby występujące w dokumencie:
Adam Skałecki -Zadory
Petronella Stachowiak -Srocko

Komentarz indeksującego:
Zadory miejsce urodzenia dziecka

Chrzestną jest moja 3xprababka Petronela z domu Jankowska,żona Jana Stachowiaka.Jan urodził się 25.01.1818 Wronczyn,rodzice Andrzej i Anna z Błachów.Być może to jakiś trop
Kilkakrotnie chrzestnym u dzieci Józefa i Marianny jest też Marcin Jakubiak.Prawdopodobnie chodzi o Marcina żonatego z Katarzyną z Musielaków.Jako chrzestna występuje też Katarzyna Nyk,która od 1873 jest żoną Michałą Jakubiaka(synowa Marcina)

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 14:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Żona Walentego Jankowskiego Marianna ze Stachowiaków nie może być tożsama z Marianną Łuczkowską.Para Walenty i Marianna Jankowscy mają dziecko Piotra urodzonego 9.04.1860 we Wronczynie.
W okolicy jest więcej niż jeden Walenty Jankowski
Jeden żonaty z Marianną Błaszyk,I voto Przywecka(dziecko w 1853,1855,1857,1859,1861,1862,1864)
Drugi żonaty z Marianną Stachowiak(dziecko w 1855,1857,1860)
Trzeci żonaty z Petronelą Adamską(ślub 1839)

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 14:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Czy w ślubie Łuczkowskiego z Marianną na pewno jest imię Marianna?Według mnie może chodzić o Marcjannę,córkę Michała i Brygidy Stachowiaków urodzoną 29.12.1833 we Wronczynie.Wówczas Petronela z Jankowskich Stachowiak jest siostrą rodzoną jej matki Brygidy
Według duplikatu ślubu z AAP jest Marcyjanna
https://szukajwarchiwach.pl/53/3405/0/6 ... x4j6UahWQw

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 17:24 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Ago,
Faktycznie gdy teraz oglądam akt ślubu Józefa Łuczkowskiego z 1859 roku widać wyraźnie, że imię panny młodej zapisane jest jako Marcjanna. Muszę przyznać, że wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. Możliwe że Marcjanna, córka Michała i Brygidy Stachowiaków o której piszesz może być tą poszukiwaną przeze mnie osobą. Pasuje też wiek podany w akcie ślubu, czyli 25 lat w 1859 roku, co daje narodziny w 1834 roku a to właściwie tożsame z datą urodzin podaną przez Ciebie.

Bardzo dziękuję za pomoc! Pozostaje mi jeszcze odnaleźć rodziców Józefa Łuczkowskiego :-)

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 20:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Według tego aktu ślubu Józef żyje i mieszka w Zadorach.Jest też informacją,kiedy zmarła jego córka.
https://szukajwarchiwach.pl/53/1852/0/3 ... uRDNCycMug
Warto przeszukać USC Głuchowo,w 1884 nadal mieszka w Zadorach
Jego dzieci z obu małżeństw są ze mną spokrewnione :)

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 20:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
Parafia katolicka Modrze, wpis 14 / 1847

Paulus Łuczkowski (30 lat) 100%
ojciec: Thomas , matka: Catharina
Marianna Leśnikoska (23 lat)
ojciec: Stanislaus , matka: Catharina

Czy znasz ten ślub?
Paweł i Józef często są u siebie chrzestnymi
Marianna,żona Pawła również jest ze mną spokrewniona,jej ,jest kuzynką Barbary z Musielaków(ich matki to siostry)
Marianna umiera w Modrzu w 1850,Paweł żeni się prawdopodobnie z Katarzyną Lemańska/Leymann
Paweł umiera w 1876
https://szukajwarchiwach.pl/53/1864/0/4 ... hN1eaOExyw

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 sie 2020, 21:32 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Możliwe, że Paweł Łuczkowski i poszukiwany przeze mnie Józef Łuczkowski są ze sobą spokrewnieni. Możliwe, że są braćmi - wskazywałby na to fakt, że często są u siebie chrzestnymi. Ponadto w podobnym czasie się urodzili - Paweł w 1817 roku, natomiast Józef w 1819 roku. Oczywiście może to być zbieżność nazwisk, ale i tak warto to bliżej zbadać!

Skoro Józef Łuczkowski nadal żyje w 1884 roku, czyli ma około 65 lat. Jest to wiek dość zaawansowany, więc może w Głuchowie natrafię na akt zgonu.

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sie 2020, 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lip 2009, 18:32
Posty: 739
Lokalizacja: Nowy Tomyśl\Łagwy
akt 76/1888 parafia Modrze
Józef Łuczkowski lat 70
zmarł 6.11.1888 Zadory,pogrzeb 11.11.1888 Modrze
rodzice i powód śmierci nieznany,status agricola(rolnik)
zgłosił syn
Być może w akcie USC będzie więcej informacji

_________________
Aga
Dyderski,Pierzyński-Opalenica,Grodzisk
Drzymała,Koza-Grodzisk,Bukowiec
Piotrowski-Granowo
Dota,Dotka-Modrze,Buk,Słupia


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2020, 13:16 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Witam,
Dalej drążę temat małżeństwa Łuczkowskich. Niestety napotkałem trudność, z którą nie mogę sobie poradzić.
Marianna Stachowiak urodzona w 1834 roku, wychodzi za mąż za Józefa Łuczkowskiego w 1859 roku w parafii Modrze. Jak na złość w akcie ślubu nie zapisano rodziców - https://ibb.co/b3GDW2L
W związku z tym nie jestem wstanie stwierdzić, która Marianna (albo Marcjanna) jest tą właściwą, ponieważ w parafii Modrze w okolicy 1834 roku urodziły się dwie Marianny Stachowiak.
Jedna 29 grudnia 1833 roku we Wronczynie, jako córka Michała i Brygidy Stachowiaków (akt urodzenia, pozycja nr 1 - https://ibb.co/CBWDQnW) , natomiast druga urodzona 4 kwietnia 1834 we Wronczynie, jako córka Kacpra i Ewy Stachowiaków (akt urodzenia, pozycja nr 25 - https://ibb.co/3z9D4y4).
Kilka postów wyżej padł pomysł, że chodzi o pierwszą Mariannę, ponieważ w akcie ślubu Józefa i Marianny, imię panny możemy odczytać jako Marcjanna, co sugerowałoby Mariannę/Marcjannę, córkę Michała i Brygidy a nie Kacpra i Ewy.

Jak dojść do tego, która Marianna wyszła za Józefa Łuczkowskiego w 1859 roku? Proszę o pomoc!

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2020, 16:29 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Witam.

Andrzeju, może to coś pomoże?

O ile dobrze odczytałam, to:
W akcie małż. Marianny i Józefa wpisano-
Marcjanna, córka rolnika/wieśniaczka, Srocko Nowe.
Jednym ze świadków jest Marcin Jankowski, Srocko (Małe?).

W akcie ur. 1834/1-
ur. Marcianna, rodz- Michał, Brygida, famulus- pracownik gospodarski/folwarczny.
Chrzestną jest Petronela Jankowska, Srocko.

Nazwisko chrzestnej i świadka jest takie same, miejscowość również, a i status Marcjanny jak i rodziców pasuje do siebie.
Może to są jakieś punkty wspólne?

Z kolei, akt 1834/25
Ojciec ur. Marianny to molitoris- młynarz.

Może w innych aktach potwierdzi się któryś z powyższych zapisów?

Edycja-
Andrzeju, przejrzyj jeszcze raz wpisy Agi-
Figuruje tam Petronela z Jankowskich Stachowiak.
Te wszystkie dane wskazują, że żoną Józefa była Marcjanna, córka Michała i Brygidy.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2020, 17:10 
Offline

Dołączył(a): 04 maja 2020, 20:04
Posty: 125
Małgorzato, dziękuję za to podsumowanie. Jak słusznie zauważyłaś, już wcześniej we wpisach Agi padało podejrzenie, że chodzi o Marcjannę córkę Michała i Brygidy. Twoje tłumaczenie statusu i zawodu rodziny Marcjanny faktycznie sugeruje, że odnaleźliśmy kolejnych moich przodków.
Niestety po perypetiach związanych z tym odkryciem, chciałbym mieć pewność, że to na 100% właściwa osoba, żeby dalej nie poszukiwać fałszywych przodków małżeństwa Stachowiaków.
Czy dobrze myślę, że w akcie cywilnym ślubu Józefa Łuczkowskiego i Marcjanny Stachowiak powinni być wpisani rodzice? Czy w jakimś innym akcie mogą być wymienieni?

Pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2020, 18:12 
Offline

Dołączył(a): 28 lut 2017, 07:45
Posty: 1746
Lokalizacja: Gdańsk
Andrzeju, w aktach podanych przez Agę jest dużo wspólnych faktów, powtarzające się nazwiska.
Poradziła już Tobie- akta USC.
Nie mam takiego długiego "stażu" i doświadczenia jak Aga, więc nic ponad to, co poradziła Aga, nie jestem w stanie dodać.
Wiem ze swoich poszukiwań- niejednokrotnie w akcie ur. małż. czy zg. dziecka natrafiłam na wpis, z którego wynikało jednoznacznie, kto jest ojcem czy matką rodzica tego dziecka.
Więc nigdy nie wiadomo, jakie zapisy znajdziemy w aktach, i im więcej aktów przejrzymy- ze strony pana młodego, panny młodej, dzieci, tym większa szansa na znalezienie nowych informacji, np. w akcie zg. rodziców Marianny może akurat figurować jej mąż, i odwrotnie.

Pozdrawiam.
Kaniewska Małgorzata.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL