Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 15:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 kwi 2020, 21:34 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2020, 21:53
Posty: 7
Czesć, poszukuję listy jeńców wojennych, którzy byli internowani w Żaganiu. Czy jest gdzieś dostępna w internecie taka lista albo może ktoś z was ma do takiej listy dostęp? Byłbym wdzięczny za każdą pomoc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2020, 17:11 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Nic nie wiem o liście, natomiast jeśli to dotyczy I wojny światowej to można wyszukać po nazwisku https://grandeguerre.icrc.org/.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 maja 2020, 19:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2016, 20:47
Posty: 592
Staatsbibliothek zu Berlin, Czasopismo Jeniec, 1918.
Tutaj jest lista ofiarodawców składek, zawierająca m.in. osoby z obozu w Żaganiu.

https://digital.staatsbibliothek-berlin ... MDLOG_0001

Pozdrawiam

_________________
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2020, 16:36 
Offline

Dołączył(a): 31 maja 2010, 17:36
Posty: 18
W Zaganiu był oboz dla jeńców rosyjskich i frontu zachodniego/francuzi.anglicy/
W 1919r w Żaganiu internowano powstanców wlkp oraz włościan z terenu Leszna i Wschowy.
Żagań-obóz przejściowy. W 1919r jenców przewieziono do obozów w Szprotawie i Howenbergu/za Berlinem/.
w sierpniu 1919r po odebraniu przyrzeczenia Wielkopolanie zostali zwolnieni do domów.
PS.
mam trzy zdjęcia/kopie/ z obozu w Żaganiu.
Jan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 cze 2020, 20:30 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Pytanie było o jeńców wojennych a nie o internowanych. Sprawozdania z inspekcji w Żaganiu są dostępne. Nie zawierają wszakże żadnych nazwisk prócz nazwiska komendanta Weissbrodta. Jeńców było około 16 tysięcy.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2020, 12:14 
Offline

Dołączył(a): 31 maja 2010, 17:36
Posty: 18
pytano o jeńców wojennych internowanych w Żaganiu.Chyba nie umiem czytać.

Jan


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 cze 2020, 17:16 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2008, 21:36
Posty: 491
Lokalizacja: Września
Ja rozróżniam pojęcia jeńca, pospolicie branego do niewoli. Wikipedia podaje:
Jeniec wojenny – zatrzymana osoba, zdefiniowana w artykule 4 i 5 Konwencji Genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych przyjętej 12 sierpnia 1949 jako ta, która angażowała się w działania bojowe pod rozkazami swojego rządu i została zatrzymana przez siły zbrojne strony przeciwnej. Osoba taka nazywana jest kombatantem posiadającym immunitet wynikający z międzynarodowego prawa konfliktów zbrojnych.
Internowanie (z łac. internus „wewnętrzny”)[1] – przymusowe umieszczenie określonych osób w wyznaczonym miejscu pobytu, bez prawa jego opuszczania[2].
Dotyczy zazwyczaj osób biorących udział w wojnie – rozbrojonych oddziałów wojskowych, które przekroczyły granicę państwa neutralnego. Dotyczyć może też osób cywilnych (obywateli państw prowadzących wojnę). Warunki internowania regulują konwencje genewskie z 1949.
W Cesarstwie Niemieckim do końca wojny można było mówić o branych do niewoli jeńcach wojennych, po 11.11.1918 r. o internowanych. Obozy dla internowanych funkcjonowały w Polsce i w Rzeszy Niemieckiej.
W swej istocie pytanie zadane przez piotrek 1147 było nieprecyzyjne, gdyż obejmowało zakres czasowy wojny i okresu powojennego. Sformułowanie jeńcy wyklucza jednak w tym przypadku internowanie, stąd moja uwaga, ale przyznaję, że mogę mieć w tej sprawie odrębne, nie akceptowane zdanie.
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 cze 2020, 21:48 
Offline

Dołączył(a): 21 lut 2020, 21:53
Posty: 7
Cześć,dzięki za zwrócenie uwagi na moje nazewnictwo niestety nie jestem aż tak obeznany z terminologią wojenną. Szukam listy, ponieważ podobno przebywał tam mój pradziadek. Dowiedziałem się ostatnio że o ile jest prawdą to, że przebywał w Żaganiu to własnie w czasie powstania wielkopolskiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 90 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL