Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 388 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
PostNapisane: 16 maja 2022, 09:05 
Offline

Dołączył(a): 22 lut 2022, 14:05
Posty: 252
Genialne te pamiętniki lekarzy, nie znałem, dzięki!

_________________

- Kamil


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2022, 10:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 mar 2020, 22:30
Posty: 24
Czytam właśnie Marię Żelewską-Dega "Dni dobre i złe 1906-1996". Maria była żoną Wiktora Degi i pochodziła z rodziny moich przodków Żelewskich z Kaszub. Książka upolowana w antykwariacie, ale warto było się trochę wysilić.
Z wydawnictwa Czarne oprócz Garapicha przeczytałam kilka książek o Galicji Martina Pollacka oraz książkę Marii Fredro-Bonieckiej "Za kryształową szybą". Polecam bardzo.

Magda

_________________
Poszukuję: Fabrowscy- Łagwy, Buk, Gdańsk; Królikowscy-Poznań


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2022, 13:30 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
kafi napisał(a):
Genialne te pamiętniki lekarzy, nie znałem, dzięki!

Pamiętniki ułożone według najlepszych na początku, ale warto wszystkie przeczytać. Teraz nie pamiętam nazwiska, ale jest też lekarz, który miał praktykę w Poznaniu.
Jeszcze sobie przypomniałem:
Grzeszne miasto - Maria Rataj

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 maja 2022, 14:35 
Offline

Dołączył(a): 22 lut 2022, 14:05
Posty: 252
pebro napisał(a):
Pamiętniki ułożone według najlepszych na początku, ale warto wszystkie przeczytać. Teraz nie pamiętam nazwiska, ale jest też lekarz, który miał praktykę w Poznaniu.
Jeszcze sobie przypomniałem:
Grzeszne miasto - Maria Rataj
Grzeszne miasto znam oczywiście, lektura obowiązkowa!!

Fragment z pamiętników lekarzy: "Bierze się w tym celu drucik lub jakikolwiek podobny przyrząd. Podobno i szczoteczki do zębów się nadają. A nieboszczyk, profesor Rosner wspominał kiedyś na wykładzie nawet o marchewce. Jednym słowem przyrządów jest wiele i bardzo różnorodnych. Tylko jedną wspólną mają cechę; do zabiegu się ich nie gotuje. Będzie zakażenie, to się powie, że lekarz winien." Od razu wiadomo o czym..

_________________

- Kamil


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2022, 14:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Obrazek

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się pewne Wasze zachowania, przyzwyczajenia ??
Warto poczytać o psychologicznych uwarunkowaniach naszych zachować generowanych prze pewne przekazy rodzinne.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2022, 15:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Czytałeś, Pawle?

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 02 sie 2022, 17:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Jestem w trakcie. Ciekawe spostrzeżenia i uwagi. Sam u siebie dostrzegam syndrom 'nie chcę powtarzać błędów mojego ojca' a i tak je robię. Dlaczego ? Bo trudno przejść obojętnie obok doświadczeń mojego dzieciństwa i młodości. Warto jednak umieć to dostrzec jakby z zewnątrz i kontrolować.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sty 2023, 14:20 
Offline

Dołączył(a): 15 sty 2020, 12:41
Posty: 80
Lokalizacja: Poznań
Learning Tree.
Genealogia w przeciwdziałaniu cyfrowemu wykluczeniu seniorów. Rok wydania 2022, Wrocław.
Autorzy: Ewa Jurczyk-Romanowska, Aleksandra Aszkiełowicz, Piotr Kwiatkowski, Krystyna Dziubacka, Ewa Musiał, Grzegorz Mendyka, Kacper Manikowski, Kamila Wylęgły, Sylwia Bokuniewicz, Anna Ptak, Magdalena Jaworska, Olga Niemasz, Hasan Yüce, Anita Sarno, Mustafa Çelik.
Wydanie pierwsze. Wydawnictwo Naukowe EDUsfera.

Wersję po polsku można pobrać tu:
https://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra ... 86/kontent
Niestety tylko pdf, nie ma wersji na czytnik :(

_________________
Paweł B.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2023, 08:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
"Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym".

https://culture.pl/pl/artykul/alicja-ur ... wym-wywiad

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 mar 2023, 11:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Ukazała się książka "Parafie ewangelickie w Wielkopolsce w XIX-XX wieku". Taką informację otrzymałam od znajomego,który już książkę zakupił:

Autor Olgierd Kiec opisał 9 parafii, 5 sięgających tradycją czasów przedrozbiorowych. W tej grupie znalazły się: Wschowa, Leszno, Kopanica, Rostarzewo oraz Nekielka i 4 parafie: w Pleszewie, Jarocinie, Czempiniu i Żabnie, utworzone dopiero w okresie zaboru pruskiego. Dostępne w księgarniach i internecie, ceny od 33 do 50 złotych. W "Śremskim Notatniku Historycznym" ukaże się kilkanaście tekstów o parafiach ewangel9ckich w dawnym powiecie śremskim - 8, już gotowych artykułów prof. O. Kieca i kilka innych autorów.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 kwi 2023, 15:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Nie jest to ksiazka ale link do strony gdzie mozna znalesc duzo wiadomosci o nazwiskach: https://nazwiska.ijp.pan.pl./

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 maja 2023, 07:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
17. PUŁK UŁANÓW WIELKOPOLSKICH
17 Pułk Ułanów Wielkopolskich17 Pułk Ułanów Wielkopolskich
Paweł Kochański, 17. Pułk Ułanów Wielkopolskich, red. Adam Pleskaczyński, Poznań–Warszawa 2023, 504 s., ISBN 978-83-8229-679-2
Wydanie na papierze kredowym A 4 stron 503 wydanie z twardą oprawą.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=63 ... 2973072200


Prezentacja książki i inne towarzyszące temu wydarzenia
05-06.05.2023 Leszno
https://www.facebook.com/photo/?fbid=17 ... 9112425428

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 maja 2023, 08:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Ciekawy artykuł z serii Kultura stołu- "Wsi spokojna, wsi głodna".
https://culture.pl/pl/artykul/wsi-spoko ... atkujacych

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 maja 2023, 18:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Brakowało TV & paparazzi, więc sam spróbowałem relacji z tego spotkania.
Prezentacja książki albumu
17. Pułk Ułanów Wielkopolskich.
https://www.youtube.com/watch?v=JZ-HU5exqjc

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 maja 2023, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Obrazek

Czytałem "Pańszczyznę". Czy ktoś czytał "Warcholstwo" i może podzielić się opinią ?

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 cze 2023, 09:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Może nie książka, ale ciekawy filmik https://www.youtube.com/watch?v=c8f9pmYaGvo

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2023, 17:15 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pasjonująca książka Pana Krzysztofa Mikulskiego ---

MIkołaj Kopernik Środowisko społeczne,pochodzenie i młodość

Pan Mikulski jako naukowiec genealog wykonał pełną genealogię Koperników i to odzielnie po linii ojca wykonał wielki wywód przodków z Nysy ,Wrocławia .Potężna praca naukowa genealogiczna .
To samo po linii matki Walenrode z pięknym wywodem graficznym.

Na you tube jest wywiad z Panem Mikulskim świetnie prowadzony przez Panią Gizę .

Piękna praca genealogiczna .

Pozdrawiam

Ryszard Welka
Łódź-Toruń


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2023, 19:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Poproszę o link.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 cze 2023, 19:50 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
https://www.youtube.com/watch?v=02n_twJl3rI


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 sie 2023, 22:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Może kogoś zainteresuje wystawiona na sprzedaż na Allegro książka "Budownictwo olęderskie na równinie nowotomyskiej. Wielkopolska".14 zł. Autor Antoni Pelczyk.Zdjęcia,ilustracje,tekst w j. niemieckim.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2023, 19:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
"Chłopki. Opowieść o naszych babkach"- Joanna Kuciel-Frydryszak


https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107 ... --veRSftFk

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 wrz 2023, 21:29 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Chciałby opisać tutaj pewien fenomen książek o tematyce genealogicznej .

Od lat uwielbiam takie książki kupuję je przy każdej okazji a połowę z nich przeczytałem od deski do deski.
Nieraz zdarza się że autor opisuje swoje dzieło a okazuje się ,że jest ono dziełem innego typu to jest historii rodzinnej .
I wtedy mniej się tym zaczytuję gdyż książki o historii rodzinnej nawet najlepsze opisują przeważnie intymne i znane autorowi historie .Jemu bliskie i fascynujące ale nie zawsze fascynują innych czytelników .

Zdarzyła się niewiarygodna praca skromnego człowieka Pana Tadeusza Izbickiego .

Pan Tadeusz założył sobie dzieło życia ,iż opisze genalogię swojej rodziny ,przodków i pełnej genealogii .

Kiedy wydał pierwszą książę jakieś 10 lat temu o tytule "Niech nasz krąg trwa.Izzbiccy znad Wigier" podarował mi ją a jako ,że mam przodków z tych samych parafii i niektórych tych samych aktorów wchłonąłem ją .

NIgdy nie widziałem tak pięknie edytorsko wydanej książki i tak świetnie przygotowanych materiałów .

Byłem wdzięczny .
To książka wzór dla tych ,którzy by chcieli zakończyć swoją przygodę z genealogią dziełem życia w postaci książki .

Bez tej książki nie wiedziałbym nawet w co ręce włożyć ..................

....................Pan Tadeusz wydał po 10 latach drugą książę będącą kontynuacją tamtej .Czyli nie suplement a książkę jako drugi tom poświęcony swojej rodzinie i jej genealogii .

" Moje dziedzictwo znad Wigier " wydanie 2020

No tę książę kupiłem bo bym pierwej się pochlastał ,gdybym jej nie kupił.
Tak pięknie edytorsko wydanej książki nie widziałem .

Tę drugą książkę Pan Tadeusz poświęcił dwóm dziedzinom.

Pierwsza to nieświadomie poświęcił socjotopografii miejsc rodowych .
Odnośnie socjotopografii napisałem oddzielny post .
Jest to dziedzina niewiarygodna gdyż często obejmuje dane genealogiczne sprzed okresu metrykalnego .
Wielkie dzieło Słownik geograficzno-historyczny Królestwa POlskiego PAN jest przykładem .

To mistrzostwo europy w tej dziedzinie .
A drugą część dokumentom kolorowym i jak widać sam je kopiował ,gdyż to nie filmy Mormonów ani geneteka czarno biała tylko sam osobiście sfotografował pięknie edytorsko każdą metrykę .

Obie książki to mistrzostwo Polski w tej dziedzinie .

=============================================================

Gorąco polecam dla tych genealogów którzy założyli sobie w życiu uwiecznić genealogię rodziny w postaci dzieła pisanego .

Tez kiedyś miałem taki zamiar ale jestem za cienki .
W porównaniu z Panem Tadeuszem mam więcej pokoleń czyli materiał kilka razy obszerniejszy .

Od roku próbuję wydrukować dla potomnych 880 metryk przodków opisanych po polskiemu drukowanemu po drugiej stronie dokumentu --no bo zakładam ,że po moim odejściu z tutejszego Świata nikt nie będzie w stanie przeczytać metryk rosyjskich i łacińskich a i polskich pisanych kaligrafią - bo kładeczki i łączniki .
Ci,którzy piszą jeszcze piórem wiecznym mają szansę .Pozostali chyba już nie .

Polecam tę tytaniczną pracę Pana Tadeusza Izbickiego .

Dawno już miałem je opisać ,gdyż takiej pozycji w swojej bibliotece nie mam ani podobnej .

Pan Tadeusz Izbicki to skromny człowiek ,który poświęcił się genealogii ( a nie pisaniu na Forach ) i tą drogą dziękuję Panu Tadeuszowi ,że pokazał mi świat mistrzostwa edytorskiego .

Ja od roku siedzę i z tych dwóch książek sporządziłem plan edycyjny dla siebie .

I plan dzieła .

Pozdrawiam tą drogą autora .

Ryszard Welka
Toruń Łódź

ps

Przypadek fenomenu Pana Tadeusza Izbickiego powinien być opisane na wszystkich Forach genealogicznych w Polsce ale jakoś nie znalazł zwolenników - jak mniemam nazwa Forum nie zawsze jest zgodna z tematem czyli genealogią co opisuje wiele moich kolegów po przygodach z niektórymi Forum w Polsce .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2023, 15:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Nie wiem czy to jest właściwy dział forum, ale zainspirowana Pańską pełną entuzjazmu recenzją chciałabym dodać też coś od siebie. Przed laty miałam pacjenta, był pod moją opieką. Znaliśmy się długo. Był to samotny mężczyzna z wyższym wykształceniem. Postanowił zająć się genealogią. Zbierał przez lata dokumenty w archiwach, poznawał ludzi, wymieniał korespondencję z zainteresowanymi osobami. Jak każdy poszukiwacz był pełen pasji.
W końcu wydał swoją genealogię rodową własnym sumptem. To było piękne wydanie formatu A4. Oprawione w skórę z tłoczonymi napisami, z opracowaniem graficznym plastyka, na stronie tytułowej ze wspaniałym herbem. Edycja miała zaledwie kilka sztuk. A jednak stało się coś zupełnie nioczekiwanego. Bardzo nieliczna rodzina(profesorska), której poszukiwania geneo w ogóle nie interesowały, odrzuciła tę genealogię uważając ją za absurd. Trudno mi ocenić dlaczego, takiego finału na pewno się nie spodziewałam. Jak widać na p/w przykładzie i takie sytuacje mogą się zdarzyć.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2023, 18:06 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pani Danko

Nie zdziwiłem się .W wielu rodzinach są tak zwane "Legendy rodzinne'

Genealogia to taka wściekła dziedzina historii ,że nic się nie ukryje .
Widocznie coś nie pasowało do Legend rodzinnych no i taki twórca stał się wrogiem publicznym .

Polska to dziwna Kraj .
Przezabawna .

Taka historia z polskiej historii powszechnej.

Na wtg Gniazdo zamieściłem indeksy Służewa .
Od 100 lat regionaliści w Służewie z przekazów rodzinnych opowiadają historię pobytu Chopina w Służewie u Teresy Wodzińskiej .

Ale naukowcy PAN twórcy oficjalnej państwowej biografii Chopina w setkach wydanych biografii uparciee twierdzą ,że Chopina nie było w Służewie .

A w Służewie stoi pomnik fortepianu Chopina a w parku są dwa kamienie z okazji randek Chipana no nie z Teresą bo była jak byśmy dzisiaj powiedzieli niepełnosprawna ale z kim innym ( ładną dziewczyną ).

Alle polscy naukowcy swoje farmazony .

I nie było by nic dziwnego tyle ,że 10 lat temu potomek Wodzińskich opublikował prywatne listy Chopina do Teresy . Są w internecie na serwerze amerykańskim do Teresy Wodzińskiej .
Każdy może te listy przeczytać jak Chopin opisuje ławkę w sadzie i jabłonkę którą przez okno widział w parku w Służewie.
Oczywiście listy Chopina to za mało .

To polscy pseudonaukowcy wydali oświadczenie ,że Wodzyński publikując "nielegalnie " listy zrobił ...........złośliwie .

Nie kala się pomników narodowych .

Polacy lubią bajki


Mamy setki takich narodowych świętości i nic genealog nie poradzi na to .
.
Wielki genealog i naukowiec Pan Krzysztof Mikulski narobił się nad genealogią rodziny Koppersmed z Nysy czyli po polsku Kopernik przodków Mikołaja .
Ażeby było śmieszniej jak to w POlska to pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

{ Przy okazji wieleńskie metryki i Dzieło Rontlza to nadal domena UMK w Toruniu i pracy wielu naukowców z Torunia}

Jedyna radość z tego ,że nie kala się narodowej świętości no i mamy jedynego Polaka ,który w ogóle nie znał języka polskiego .

Mamy wreszcie w Polsce biografię takiego Pana Andrzeja Benesza .Historia na kilka sensacyjnych filmów o międzynarodowym wymiarze .No Pani Holland miała by co na wieki kręcić .Sądzę nawet ,że ta genealogia to jakieś 10 godzinnych sensacyjnych filmów ----a nygusy z Netfixa śpią .
A jego przodek Tupac Amaru I przewraca się w grobie w Cuzco.
Taka piękna genealogia.

I tak dalej


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2023, 19:19 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Przy okazji świetna praca Pana Tadeusza Garczyńskiego

" Dorpowscy w Prusach Królewskich i Wielkopolsce"
Studium genealogiczne
rok wydania 2012.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2023, 21:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Panie Ryszardzie nie bardzo rozumiem tej hecy ze Służewem. Był, nie był, jaka różnica? Ową młodą panną była córka Teresy Maria z którą Chopin był zaręczony. Zaręczyny zerwano w 38 roku kiedy Chopin przyznał się do znajomości z George Sand. Trzeba jednak dodać, że panna Maria była utalentowaną malarką, w 1836 powstał portret Chopina jej ręki, który do dzisiaj jest uznawany za najwierniejszą podobizną kompozytora. Ja nie widzę nic "zdrożnego" w tej jego pierwszej miłości:) Są o wiele ciekawsze wątki z życia kompozytora. Tylko czy dzisiaj w XXI wieku mogą jeszcze szokować? :D Na pewno nie. A co najwyżej ubarwiają postać. U wybitnych osób ze świecznika wszystko jest bardziej widoczne i ciekawe. Przeciętniacy nikogo nie interesują, co nie oznacza że nie mają równie barwnego życia. Tylko mocno schowane. Serdecznie Pana pozdrawiam

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2023, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
No to nie moja heca .
NO bo jest oficjalna wersja państwowa ,że nie był .
No to ja się zaręczył ???? korespondencyjnie ???

To nie córka Teresy. Nawet w rachubę nie wchodziła .

ps

Pani Danko

Mnie to ganc pomada .
Relacjonuję tylko 10 letnią korespondencję między PANem a Wozińskim .
Takie dziwactwo


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2023, 21:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
I tu się Pan myli, była córką Teresy i Wincentego Wodzińskiego, a poznali się w Dreźnie w 35 roku, ona miała zaledwie 16 lat, On 25. Rok później się zaręczyli.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 wrz 2023, 21:29 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
A co ja mam do tego ???

Nie za bardzo rozumiem.

A gdzie ja napisałem ,że nie była córką ???
To gdzie się mylę ???
Ja nic takiego nie pisałem .

Po prostu nie o tej osobie piszemy.

Pozdrawiam

ps
Ja przez przypadek często jestem w Służewie
To ode mnie 30 kilometrów.
I znam dwie wersje .
Oficjalną
I miejscową .
Obie różni pobyt Chopina w Służewie .
To jest podstawą .
Bardzo podoba mi się taka heca .
Ale są ważniejsze sprawy .

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 16 lis 2023, 09:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam
Podrzucam tytuły dwóch bardzo ciekawych książek:
"Chamstwo" - Kacper Pobłocki
"Upodobanie. Małżeństwo i związki nieformalne na wsi polskiej XVII - XVIII wieku" - Tomasz Wiślicz

Miłej lektury życzę :)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2023, 09:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Dorzucę pierwszą "część" Kacpra Pobłockiego - Warcholstwo, historia polskiej szlachty

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 lis 2023, 17:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Paweł Wietrzykowski napisał(a):
Dorzucę pierwszą "część" Kacpra Pobłockiego - Warcholstwo, historia polskiej szlachty


Zapisana do przeczytania :D, ale to chyba chodzi o książkę Kamila Janickiego...chyba, że są dwie o tym samym tytule :wink:

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2023, 13:00 
Offline

Dołączył(a): 13 sie 2020, 22:31
Posty: 516
A tu trochę w kontrze do Pobłockiego i Janickiego (choć prof. Kuklo nie wymienia ich nazwisk wprost, ale można się domyślić, do kogo się odnosi) bardzo ciekawy wywiad zapowiadający syntezę badań nad dziejami chłopów:

https://dzieje.pl/wiadomosci/prof-c-kuk ... ch-chlopow

_________________
Mikołaj


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 01 gru 2023, 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Opowieść o fotografii chłopskiej.

https://culture.pl/pl/artykul/nie-bylo- ... pska#popup

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2023, 12:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 495
Polecam ciekawą książkę historyczną dla mających przodków w Grodzisku Wlkp a i zaintersowanych samą funkcją kata i ich genealogia w mieście. A i wplecionych mimo woli zdarzeń w mieście w kórych kat miał udział lub zadania... do wykonania.
Jędrzej Czechowski
"Urząd kata w Grodzisku Wielkopolskim od XV do XIX wieku w świetle zapisów w księgach miejskich i wójtowskich" wydaną Bogucki Wydawnictwo Naukowe

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 gru 2023, 19:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Ciekawy wywiad ze Sławomirem Leśniewskim autorem książki "Kościuszko. Rysa na pomniku?"
https://www.youtube.com/watch?v=tWfE2nbwQuM

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2024, 14:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
Zastanawiałam się kiedyś czy nasi przodkowie przeklinali do czasu kiedy brat(antropolog muzyczny) podesłał mi śpiewnik piosenek ludowych, który swoje przeleżał na półkach:) Okazuje się, że i owszem i to niemało.
https://histmag.org/Jak-przeklinali-nas ... kowie-8842
Ciekawe są komentarze, w tym Oferta Mehmada IV i odpowiedź, raczej mało dyplomatyczna, kozaków zaporoskich:)

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 lut 2024, 18:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02 sie 2008, 18:47
Posty: 951
Lokalizacja: Pępowo / Wrocław
Nie wiem,czy godna polecenia,bo jeszcze nie kupiłam,ale ukazała się książka Marka Hendrykowskiego pt. "Wiwat.Saga wielkopolska". Liczy ponad 900 stron,więc i cena stosowna do tego. Opisuje lata 1870-1920.

_________________
Pozdrawiam.
Barbara


"Gdzie się człowiek ulągnie,tam ciągnie".


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 388 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL