Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 08:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 gru 2011, 16:42 
Offline
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 mar 2007, 00:14
Posty: 1332
Lokalizacja: Śrem
Witam,

Na stornie Zygmunta Sibilskiego dostępne są wraz z opracowaniem(!) księgi dusz miejscowości należących do parafii wielichowskiej. Adres strony to http://www.sibilski.org
Zainteresowane osoby z pewnością odnajdą tam wiele ciekawych informacji :)

Pozdrawiam
Piotr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2011, 19:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03 sie 2007, 11:59
Posty: 439
Lokalizacja: Środa Wlkp.
Parafialne księgi metrykalne miasta Wielichowa, stanowiące pierwotne i podstawowe źródło badań genealogicznych, są bardzo ubogie. Zarówno księgi ochrzczonych, zaślubionych jak i zmarłych, rozpoczynają się dopiero w roku 1729. Ciągłość zapisów w księgach chrztów i zgonów, pochodzących z XVIII w., kończy się na 1796 bądź 1797 roku, a w przypadku księgi zaślubionych na 1836. Początek XIX w. pokrywają w części zapisy pochodzące z duplikatów ksiąg metrykalnych, przechowywanych w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Tu znajdziemy księgi chrztów, małżeństw i zgonów (w skrócie księgi - BMD) za lata 1818–1825 i 1827-1829.
Ciągłość zapisów do lat obecnych, w przypadku chrztów, rozpoczyna się dopiero od 1850 r., w przypadku małżeństw od 1864, a księgi zmarłych zachowały się w ciągłości do naszych czasów od 1878 (!).

W tym stanie rzeczy księgi dusz miasta Wielichowa, które udostępnia p. Zygmunt (odnalezione poza APP!) są bezcennym źródłem genealogicznym. Przesyłam serdeczne podziękowania p. Zygmuntowi (tym razem publicznie) i - chapeaux bas przed jego pracą!

_________________
Pozdrawiam
Mariusz Formanowicz
(kontakt na e-mail: mariusz@formanowicz.pl)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2012, 15:32 
Offline

Dołączył(a): 26 cze 2008, 20:42
Posty: 25
Lokalizacja: Nysa
Witam!
Dziękuję za podanie tej informacji. Przy przeglądaniu księgi znalazłam pra pra prababkę mojego męża i jej całą rodzinę. Następna luka uzupełniona dzięki forum WTG Gniazdo i jego uczestnikom. Dzięki Piotrze. Pozdrawiam, Agata.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 sty 2012, 19:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
W swojej pracy Zygmunt Sibilski pisze o Sibilski/Sibila z Wielichowa i wspomina o mojej linii Sibilski/Sibilak/Sibila w Łękach Małych.Podobnie jak Panu Zygmuntowi tak i mi nie udało znaleść wspólnego pochodzenia czy powiązań między tymi Sibilskimi pomimo tego że mieszkali od siebie ok 15 km.Może to tylko zwykła zbieżność cognome, a może łączyło ich np. owczarstwo. Wiem że mój przodek wspomniany w pracy Pana Zygmunta Stanisław Sibilski przyjął poddaństwo w 1769 roku i ożenił się z córką fornala w tych że Łękach Małych.Niestety nie udało się mi jeszcze (?) ustalić jego pochodzenia , ani wcześniejszej profesji od 1774 jest już kmieciem.
Praca Zygmunta Sibilskiego i "naszego" Cristovoro (czyli Krzysztofa) zasługuje na uznanie i podziw.Gratuluje :D
Olek

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 10:42 
Offline

Dołączył(a): 24 sty 2011, 10:05
Posty: 22
Lokalizacja: Nowa Sól
Przed paroma dniami zakończyłem przeszukiwanie skanów z Parafii Grodziska Wlkp. i tam że widziałem kilka zapisów z nazwiskiem Sibilski .
Może jest pomiędzy nimi a tymi z Łęki Wielkiej powiązanie , wszak to kilka/nascie kilometrów.


Pozdrawiam - Romuald

_________________
Pozdrawiam - Romuald Pierzyński
Poszukuję : Bober z Mościejewa gm. Chrzypsko Wielkie,Koszykowskich,Kędziora.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 sty 2012, 15:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Romualdzie znane mi są skany par.Grodzisk Wlkp. i "niestety" , ale to ci z "Wielichowa".
Moi już w drugim pokoleniu to Sibilak/Sibila.
Dziękuję za podpowiedż :) i pozdrawiam :)
Olek
Poprawna nazwa brzmi Łęki Wielkie/Łęki Małe (czyli Łękach Wielkich/Łękach Małych ) w odróżnieniu do znajdujących się w powiecie gostyńskim/gmina poniec Łęka Wielka/Łęka Mała.
Znany jest mi przypadek przyjazdu do właśnie Łęk Wielkich i poszukiwanie znajomych przez Niemców i jakie było ich zdziwienie gdy okazało się że chodzi o Łękę Wielką ale tą pod Poniecem. pozdrawiam :wink:

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2012, 00:54 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2009, 21:22
Posty: 134
Lokalizacja: Szczecin
Mała uwaga,
dawniej nazwa brzmiała - Wielkie Łęki/Małe Łęki
pozdrawiam
Piotr

_________________
pozdrawiam
Piotr

Poszukuję: miejsca zgonu Franciszka Szmyta (Szmidta, Schmidta) ur. 30.03.1897 w Łękach Wielkich i jego rodziny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2012, 09:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Piotrze masz racje pierwotnie tak zapisywano te wioski.Ja podałem w obecnym brzmieniu.
pozdrawiam :)
Olek
W średniowieczu były jeszcze tutaj Łęki Średnie. A w końcu XVIII w zamiast Małe Łęki pleban Wojciech Stęszewski przemiennie pisał Nowe Łęki (?) lub Małe Łęki nie wiedzieć czemu.Małe Łęki wszak były cały czas zamieszkałe , a przynajmniej mi nic nie wiadomo o nowej lokalizacji (przenosinach) tej wsi.Dopiero w1836 czy 1838 zostało w procesie uwłaszczeniowym wyodrębniona wieś Willanowo i część włościan przeniesiona głównie gospodarzy z Małych Łęk.A Małe Łęki pozostały wsią/folwarkiem.

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 sty 2012, 10:05 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2009, 21:22
Posty: 134
Lokalizacja: Szczecin
Olku,
nie znam historii tych miejscowości, bo moje poszukiwania zaczęły się w Wielkich Łękach od 1870 r., ale wiadomości Twoje są cenne.
A tak przy okazji, to dzięki p.Zygmuntowi (choć miałem takie przypuszczenia), nazwisko Sibilska (po mężu Orzałkiewicz), jest również w moim drzewie.
I jeszcze jedno - moja uwaga nawiązywała do opisywanego przez Ciebie przypadku.
pozdrawiam
Piotr

_________________
pozdrawiam
Piotr

Poszukuję: miejsca zgonu Franciszka Szmyta (Szmidta, Schmidta) ur. 30.03.1897 w Łękach Wielkich i jego rodziny


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2023, 16:39 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 sie 2014, 23:08
Posty: 196
Lokalizacja: Gdańsk
Czy tylko u mnie nie wyświetla się strona http://www.genealogia.sibilski.org/

Wyświetla się komunikat

Ta witryna jest nieosiągalna Sprawdź, czy w adresie www.genealogia.sibilski.org nie ma błędu.
Jeśli pisownia jest poprawna, uruchom Diagnostykę sieci systemu Windows.
Pozdrawiam
Alina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lis 2023, 16:51 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
Widocznie właściciel nie opłacił hostingu i strona odeszła w niebyt.

Tutaj jej częściowa, niezbyt funkcjonalna kopia:
https://web.archive.org/web/20220509051 ... ilski.org/

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL