Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 23:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zapytanie
PostNapisane: 20 sty 2023, 10:30 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2018, 20:08
Posty: 581
Dzień dobry,
czy ktoś z Państwa napisał lub pisze księgę -historię rodziny? Chciałam prosić o radę, co powinno być umieszczone, np. rys historyczny? opis wsi,chałup?
pozdrawiam

_________________
Kasia K.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: 21 sty 2023, 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 23:03
Posty: 472
Lokalizacja: Bydgoszcz / Braunschweig
Hallo Kasiu,
Powiem Ci jak ja to zrobiłam. Nie tworzyłam księgi rodziny lecz napisałam 8 rodzinnych kronik (4 moje i 4 rodzin męża) Kierowałam sie nazwiskami rodowymi moich dziadków, zacieśniając w ten sposób grono osób zainteresowanych. Każda z tych książeczek (wydrukowana w formie broszury) ma inna objętość, od 80 do 350 stron. Uzależnione to było od wielkości rodziny i ilości informacji jakie udało mi się zebrać. Nie trzymałam sie żadnego schematu, ale pewne tematy ogólne poruszyłam we wszystkich kronikach a są to: Najważniejsze wydarzenia z historii Polski lub regionu, Etymologia nazwisk, Krótkie informacje o miejscowościach w których żyli członkowie rodzin (niekiedy wraz z mapami). Poza tym w zależności od życiorysów przodków informacje na temat np. Armii Cesarstwa Niemieckiego, uwłaszczenia chłopów, obozów jenieckich w ZSRR, obozów koncentracyjnych, Armii gen. Andersa itp.
Możliwie najwięcej informacji starałam sie napisać o każdej osobie (oczywiście z uwzględnieniem RODO w stosunku do osób żyjących). Oprócz moich opisów były to często wspomnienia innych osób, niekiedy jakieś listy lub inne źródła. Tam gdzie było to możliwe wstawiałam kopie akt metrykalnych, no i oczywiście wykazy przodków i potomków. Dodawałam również zdjęcia. Każdą z moich kronik poprzedziłam krótką historia dochodzenia do informacji...
Trudno w kilku słowach podać jakąś receptę. Najważniejsze aby ta historia była rzetelna, oparta na udowodnionych faktach, a jeżeli są to czyjeś opowieści trzeba to wyraźnie zaznaczyć. Uważam że musi być też tak napisana aby zachęcała do czytania, a takiej roli nie spełnią suche fakty i daty, a więc każda ciekawa informacja dotycząca życia rodziny może taką kronikę uatrakcyjnić.
Życzę powodzenia i pozdrawiam, Teresa

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Teresa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zapytanie
PostNapisane: 23 sty 2023, 15:26 
Offline

Dołączył(a): 18 cze 2018, 20:08
Posty: 581
Bardzo dziękuję za cenne rady, pozdrawiam.

_________________
Kasia K.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL