Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 19:03

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 03 sty 2024, 00:37 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Hej,

ciekaw jestem Waszych opinii.

Sytuacja wygląda następująco - małżeństwo rzemieślników sprowadziło się do Poznania w 1880 r. On był mistrzem stolarskim i dopiero co wziął ślub z wdową w ciąży. Jej pierwszy syn zmarł zaraz po urodzeniu. Małżeństwo raczej nie było bogate. Rodzina kilka razy przeprowadzała się w Poznaniu, począwszy od przytułku św. Elżbiety na Łazarzu, przez Chwaliszewo, gdzie zabawili kilka lat, aż trafili na resztę życia na Śródkę (tam też było kilka adresów). Mieli czterech synów. Najstarszy został mistrzem malarskim, drugi był stolarzem jak ojciec. Trzeci syn, zapewne wybitnie uzdolniony artystycznie podbierał pewnie starszemu bratu farby i wyczarowywał piękne obrazki. W wieku 17 lat wyjechał do Drezna kształcić się w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Był rok 1903.

Jak to możliwe, że poznańskiego stolarza stać było na kształcenie syna w Dreźnie? Może były jakieś stypendia? Wyjazd dziecka na studia do innego miasta i dziś jest kosztowny, a 120 lat temu musiały to być jeszcze większe pieniądze.
Nie wiem jakie ukończył szkoły w Poznaniu ani jak wyglądała jego ścieżka edukacyjna.
Czy jest szansa, że zachowały się jakieś dokumenty w Akademii? Listy absolwentów w internecie są od 1947 r. Całkiem możliwe, że nie ukończył studiów, tylko kształcił się gdzieś przy okazji. Właściwie niewiele informacji się zachowało. Zmarł bezpotomnie pod koniec lat sześćdziesiątych, więc szansy na odnalezienie jakichkolwiek "nowych" dokumentów nie ma. Dopiero niedawno udało mi się odnaleźć zdjęcia artysty w przedwojennej gazecie.

ps. Nie podaję tu nazwiska, żeby nie mieszać, ale oczywiście to żadna tajemnica - było już w innym wątku: http://www.wtg-gniazdo.org/mobile/forum ... &view=next

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 08:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 694
Ojca na pewno nie byłoby stać na kształcenie, ale w dużych miastach działały Towarzystwa Naukowe, które miały min. na celu gromadzenie funduszy na wsparcie w formie stypendiów młodzieży biednej a zdolnej, polskiego pochodzenia. Była to forma mecenatu społecznego, „łącząca poszczególnych ofiarodawców w imię wyższego, ponadosobistego, społecznego, narodowego i patriotycznego celu".
Byłam tym tematem niegdyś bardzo zainteresowana gdyż miałam bardzo podobną sytuację. Bliski kuzyn mojej babki studiował na ASP w Krakowie, potem również jak Twój wuj w Dreźnie. O ile dobrze pamiętam, był synem woźnicy. Jemu jeszcze lepiej się powiodło, był dyrektorem artystycznym Warner Brothers'
https://en-m-wikipedia-org.translate.go ... _tr_pto=sc
Sytuacja o tyle się u mnie wyklarowała, bowiem jego wuj był członkiem TN w Toruniu, który aktywnie udzielał się min. na wspieraniu zdolnej młodzieży. Być może u Ciebie w rodzinie było podobnie i z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że mógł być stypendystą TN w Poznaniu. Może tam poszukaj.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 03 sty 2024, 12:24 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Dzięki za odpowiedź. Niestety, w spisie stypendystów Towarzystwa Naukowej Pomocy im. Karola Marcinkowskiego (publikacja Sławy Guci i WTG) Sipiński nie występuje, chociaż powinien się załapać czasowo (w Dreźnie w latach 1903-1906).

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL