Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 19 kwi 2024, 09:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 25 sty 2012, 00:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Jestem bardzo zainteresowany zagadnieniem wyszkolenia chłopskiego syna na mistrza np masarskiego. Interesuje mnie okres II połowy XIX. Jakie były wymogi by uzyskac tytuł mistrza? Czy istnieja jakieś dokumenty cechow rzemiesniczych? Jesli rzemieśnicy byli zorganizowali, to struktury ich organizacji były powiatowe czy wojewódzkie?
Być może ktoś już ma wiedzę w tym zakresie więc bardzo proszę o wskazówki i rady. Pozdrawiam serdecznie. Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 08:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 16:04
Posty: 618
Lokalizacja: Turek
Witaj Zbyszku.
W przypadku Władysławowa księgi cechowe gromadzone są w zespole akt miejskich, tu link:

http://szukajwarchiwach.pl/53/1387/0/-?q=władysławów&skany=on&num=25&wynik=13

a tutaj protokolarz przyjęć mistrzów do cechu:

http://szukajwarchiwach.pl/53/1387/0/1/1?q=władysławów&skany=on&num=25&wynik=10

Nie podałeś o jaki teren czy też miasto chodzi, ale może wyglądać to podobnie.

_________________
Pozdrawiam
Darek 100

Uzyskałeś darmową pomoc na naszym forum? Znalazłeś przodków w naszych projektach? Wspomóż nas, nic Cię to nie kosztuje:
https://fanimani.pl/wtggniazdo/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 09:03 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2010, 10:02
Posty: 105
Chciałbym podłączyć się do tego wątku. Czy zawody II/XIXw.:
- kowala (rejon Poznań - Czarnków)
- kołodzeja (stellmach) (rejon Poznań-Jarocin)
również były przez jakiś organ weryfikowany, żeby zostać czeladnikiem/mistrzem? Szukałem jakiś informacji, ale na nic specjalnego nie natrafiłem. Były to tzw. "wolne zawody" i często rodziny się przemieszczały.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 14:06 
Offline

Dołączył(a): 19 kwi 2007, 01:47
Posty: 132
Lokalizacja: Poznań
Zbyszek_C napisał(a):
Chciałbym podłączyć się do tego wątku. Czy zawody II/XIXw.:
- kowala (rejon Poznań - Czarnków)
- kołodzeja (stellmach) (rejon Poznań-Jarocin)
również były przez jakiś organ weryfikowany, żeby zostać czeladnikiem/mistrzem? Szukałem jakiś informacji, ale na nic specjalnego nie natrafiłem. Były to tzw. "wolne zawody" i często rodziny się przemieszczały.
W aktach cechowych zachowane są wzory świadectw, protokoły egzaminów, wymogi i wiele innych dziwnych rzeczy (np. wykaz świec cechowych).
Nie spotkałem opracowań przekrojowych tych zasobów. Każdy cech ma swój zespół w AP Poznań, a pogrupowane są do tego miastami, (do tej pory "o moich" dokumentów nie odnalazłem zbyt wiele).
Przykładowo dla kowali masz zarówno Czarnków zesp. 1304 jak i Poznań zesp. 636, ale już stelmachów np. z Jarocina brak.
W pracowni naukowej Archiwum jest inwentarz książkowy, który dokładniej niż Zosia opisuje co znajduje się
w poszczególnych zespołach, zaś szukajwarchiwach pomoże znaleźć czy są zespoły interesujących
nas zawodów i miejsc.
Powodzenia !

_________________
pozdrawiam
Roman, genealogicznie amatOR
---------
Sentetiam sanguinis nullus clericus dictet aut proferat, sed nec sanguinis vindictam exerceat aut ubi exertus intersit.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 14:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 paź 2008, 19:06
Posty: 611
Lokalizacja: Poznanianka obecnie woj.mazowieckie
Witam
Posiadam Świadectwo ukończenia nauki mojego prapradziadka z 1894r w zawodzie bednarza
"Świadectwo ukończenia nauki
Uczeń Maksymilian Basta ur. 2.04.1875r. W Śmieszkowie, przez okres 3 ½ roku bez przerwy a mianowicie w okresie od 1 marca 1890r. do 11 sierpnia 1894r. u cechmistrza p. Tomasza Jankowskiego z Czarnkowa wyuczył się porządnie zawodu bednarza i przed niżej podpisaną komisją egzaminacyjną, według obowiązujących przepisów egzaminacyjnych zdał swój egzamin czeladniczy i otrzymał ocenę dobrą. Jako tego świadectwo otrzymuje on niniejszy certyfikat.
Czarnków, dnia 11 sierpnia 1894r.
Komisja cech-mistrzowska:
(podpisy )
Na podstawie niniejszego świadectwa egzaminu przyznajemy panu Maksymilianowi Basta to świadectwo ukończenia nauki z pieczęcią cechu i upraszamy każdego, któremu zostanie ono przedłożone, szczególnie członków cechu, aby całkowicie wierzyli w jego prawdziwość i wspomnianemu czeladnikowi byli pomocni w jego drodze zawodowej, co także i my jesteśmy gotowi czynić i chcemy czynić w podobnych przypadkach.
Działo się w Czarnkowie, dnia 11 sierpnia 1894r.
Zarząd cechu bednarzy:
dla magistratu
podpis właściciela:"
Obrazek[/URL]
Beata

_________________
Poszukuję
Kalupa Feliks +Bednatzka Jadwiga ślub
Franciszka Unisławska Ur.28.02.1917-rodzice?
Kazimierz Jelonek ur.03.03.1919-rodzice?
Duszyński Stanisław ur.1833? i żona Bandurska Antonina ur 1834 -rodzice?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 17:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2010, 01:54
Posty: 439
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dużo ciekawych dokumentów dotyczących cechu piekarzy w Lesznie jest dostępnych na szukajwarchiwach.pl
http://szukajwarchiwach.pl/53/1336/0/14#tab2 : statuty, księgi rejestracji uczniów, świadectwa czeladnicze, legitymacje, rachunki, spisy członków,
Wato zajrzeć szczególnie do zbioru "Materiały 300 - letniej rocznicy istnienia cechu piekarzy w Lesznie" i zapoznać się z tłumaczeniem statutu zawodowego piekarzy.
http://szukajwarchiwach.pl/53/1336/0/14 ... 25&wynik=9

Tam tak szczegółowe wytyczne dla przyszłych majstrów:
"Kto chce być piekarzem w Lesznie lub wpisać się do cechu, ten winien wpierw uzyskać prawo obywatelskie i posiadać własny skład chleba oraz być dzielnym wobec wroga i pożaru i postarać się o własnych poczciwych odbiorców"

"Kto tu majstrem pragnie zostać, winien wpierw pewien czas wędrować, aby swoje rzemiosło lepiej opanował. Syn majstra winien rok wędrować, syn obywatela dwa lata, a obcy trzy lata."

Dużo cennych uwag, jak uniknąć płacenia wysokiego wpisowego poprzez ożenek z córką piekarza lub wdową po piekarzu ;)

_________________
Pozdrawiam
Olga T.
_____
Tyliński, Drzymała,Słociński, Napierała, Przybylski, Kaczmarek, Jaskóła, Szafrański, Roszak, Biskup, Danielewicz. Zapraszam na bloga: Poznań 1908. Śladami Marianny - przewodnik dla prawnuczki http://poznan1908.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sty 2012, 18:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
Witam!

Ciekawie opisano jak zdobywało się zawód w XIX w. :
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=201226&from=latest

Pozdrawiam. Jolanta

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, 09:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 kwi 2010, 20:59
Posty: 112
Lokalizacja: Wąsowo pow. Nowy Tomyśl
Chciałbym serdecznie podziekować za linki, porady wszystkim co odpowiedzieli na moj apel. Z wielkim zainteresowniem przeczytałem o nauce zawodu garbarza. Korzystając z porady Romana nawiązuję kontakt z Cechem Rzeżniczym w Poznaniu. Ciekaw jestem czy wielkopolscy rzeżnicy też musieli wędrować by podnieść swoje kwalifikacje. Ciekaw jestem tylko gdzie, bo przeciaż polskie wyroby masarnicze biją resztę świata na głowę a byłem juz na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.
Jadłem w Vancouwer (Kanada) kiełbasę wyrabianą przez polskiego rzeźnika (autentycznie smakowała jak polska) ale reklamowaną ze ma znacznie obniżoną zawartość cholesterolu. Piekielnie droga ale równie smakowita. Próbowaliśmy ją smarzyć i rzeczywiście smalec się z niej nie wytopił. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Zbyszek

_________________
>Navigare necesse est<
Poszukuję: Przydrożny, Grześkowiak, Bryłka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, 10:03 
Offline

Dołączył(a): 03 mar 2010, 10:02
Posty: 105
Serdeczne dzięki za cenne wskazówki do dalszych poszukiwań.

_________________
Zbyszek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sty 2012, 20:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Zbyszku,

Też byłem i jestem zainteresowany archiwaliami dotyczącymi Cechu Wędliniarzy w Poznaniu z okresu międzywojennego i po II WŚ.

W APP znajdują się przynajmniej dwie jednostki:
http://szukajwarchiwach.pl/53/1204/0/3.33/1727
http://szukajwarchiwach.pl/53/1204/0/3.33/1728
z którymi jeszcze nie udało mi się zapoznać.

Według mojej wiedzy w 1945 zniszczone zostały m.in. budynki Izby Rzemieślniczej czy Dyrekcji PKP w ciągu Alei Niepodległości. To prawdopodobnie jest przyczyną utraty wielu dokumentów tak dotyczących rzemiosła jak i pracowników PKP z lat przed rokiem 1945.

Z moich nieoficjalnych rozmów zdaje się wynikać że Cechy nie będąc zobligowanymi do przekazywania dokumentów do AP pozostawiają je często nadal w swojej dyspozycji.

Kilkanaście miesięcy temu próbowałem skontaktować się z Wielkopolską Izba Rzemieślniczą, Cechem Rzeźników – Wędliniarzy. Otrzymałem informację że Cech nie jest w posiadaniu żadnych dokumentów które mogłyby być pomocne w moich poszukiwaniach.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 lut 2012, 14:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
....

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Ostatnio edytowano 13 mar 2013, 17:26 przez Bogdan54, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2012, 20:58 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 504
Lokalizacja: Trójmiasto
Proponuję odnośnie cechu piekarzy odwiedzić prywatne
muzeum piekarstwa Tomasza Vogta w Pleszewie Wlkp,
ul.Kraszewskiego 7.
Myślę,że mógłby coś podpowiedzieć.
Lewandowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 12 maja 2012, 21:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 paź 2009, 18:31
Posty: 235
gerszewski napisał(a):
Proponuję odnośnie cechu piekarzy odwiedzić prywatne
muzeum piekarstwa Tomasza Vogta w Pleszewie Wlkp,
ul.Kraszewskiego 7.
Myślę,że mógłby coś podpowiedzieć.
Lewandowski


Na spotkaniu 19 maja między innymi przewidziana jest powtarzając za panem Romanem: "wizyta u Pana Tomasza Vogta, właściciela firmy piekarniczej, działającej od 1830 roku.
Zapoznamy się z historią rodziny i firmy oraz zwiedzimy muzeum piekarnictwa."

_________________
Pozdrawiam
Anna

Poszukuję osób o nazwisku:
Balasiewicz, Litwin, Szklarek, Snycer, Smektała, Szpurtacz (Jutrosin),


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 maja 2012, 21:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 mar 2009, 20:06
Posty: 1145
WBC „Dziennik Poznański” nr111, 14-5-1868r., str.4:
„Podczas kilkuletniej wędrówki mojej pracowałem w wielkich miastach Europy a osiadłszy teraz w Kępnie w W.Ks.Pozn., wykonuję z wielką akuratnością obuwię męzkie i damskie dla szan. wyższej publiczności. O czem zawiadamiając szan. rodaków, proszę o łaskawe względy. Udalski, mistrz szewski.”

Pozdrawiam. Jolanta Fontowicz

_________________
Jolanta Fontowicz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2022, 19:31 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2011, 16:48
Posty: 399
Lokalizacja: STARGARD SZCZECINSKI
Witam

Poszukuję księgi cechowe rzezników powiatu gostyńskiego?

Z góry dziękuję za informacje.

Pozdr
Agnieszka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 sty 2022, 22:08 
Offline

Dołączył(a): 21 mar 2007, 10:02
Posty: 2457
MG, sygn. 1348, Księga protokolarna cechu rzeźnickiego w Gostyniu z lat 1777-1923
https://www.muzeum.gostyn.pl/ARCHIWALIA

_________________
Pozdrawiam - Bartek

HIC MORTVI VIVVNT ET MVTI LOQVVNTVR. A dbałość o naukę jest miłość.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 30 sty 2022, 20:06 
Offline

Dołączył(a): 27 gru 2011, 16:48
Posty: 399
Lokalizacja: STARGARD SZCZECINSKI
Bardzo dziękuję za informacje. Interesują mnie również księgi cechowe rzezników dla Raszkowa

Bedę wdzięczna za pomoc.

Pozdr
Agnieszka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 04 lut 2022, 23:59 
Offline

Dołączył(a): 12 maja 2012, 15:48
Posty: 504
Lokalizacja: Trójmiasto
Zibip47:
Mogę podpowiedzieć odnośnie cechu rzeźników z Pleszewa:
Na Basi jest skierowanie do księgi suchodziennego cechu rzeźników w Pleszewie z r.1793.Widocznie ta księga była niedawno opracowywana.Aby tam wejść,wpisuję nazwisko znanego rzeźnika tamtejszego, np.Słoniński do ramki w Basi i mi to wychodzi.I tam jest dane, kto to opracował i numer tej części księgi,Pamiętam,że jest generalnie do tych ksiąg i inne wejście on-line,ale już nie pomnę,czy to jest przez szukajwarchiwach. Czy inaczej.Proszę Koleżeństwo o podpowiedzenia tutaj tego Koledze zibip47.Dziękuję "z góry". W tych księgach są informacje odnośnie szczegółów procedur wyzwoleniowych oraz wiek uczniów.
Jacek"gerszewski"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL