Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 19:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 mar 2020, 12:35 
Offline

Dołączył(a): 02 wrz 2013, 13:36
Posty: 3
Drodzy forumowicze!

Będąc studentem realizuję moje seminarium magisterskie z zakresu historii Kościoła. Tematem tworzonej przeze mnie pracy są losy duchownych posługujących i pochodzących z parafii Sypniewo (ob. diecezja bydgoska, wcześniej diecezja pelplińska)w czasie II wojny światowej. Wielu z kapłanów związanych z wyżej wymienioną parafią poniosło męczeńską śmierć w obozach rozlokowanych na terenie Pomorza na początku II wojny światowej. W swojej pracy pragnę ująć następujących kapłanów:

1. Ks. ppłk Sylwestra Ciemladę-Grabowskiego, proboszcza sypniewskiego w latach 1931-1939, zamordowanego w październiku 1939 w Karolewie,
2. Ks. Piotra Sosnowskiego, sługę Bożego, wikariusza sypniewskiego w latach 1923-1925, zamordowanego 27.10.1939 w Rudzkim Moście,
3. Ks. Franciszka Boruckiego, wikariusza sypniewskiego w latach 1922-1923 oraz 1928-1929, więźnia KL Stuthoff, Kl Mauthausen oraz KL Dachau,
4. Ks. Franciszka Czaplińskiego, wikariusza sypniewskiego w latach 1927-1928, zamordowanego 16.10.1939 w Szpęgawsku,
5. Ks. Ambrożego Lewandowskiego, administratora sypniewskiego w latach 1929-1931, zamordowanego 16.10.1939 w Szpęgawsku,
6. Ks. Franciszka Lipskiego, wikariusza sypniewskiego w 1939, zamordowanego prawdopodobnie w październiku 1939 pod Skarszewami,
7. Ks. Szczepana Gracza SAC, doktora weterynarii, pochodzącego z Sypniewa, zamordowanego 11.11.1942 r. w Radogoszczy.

Być może ktoś z Państwa posiada jakieś informacje na temat wyżej wymienionych kapłanów. Zależy mi na każdej rzeczy, która pomoże lepiej poznać duchownych, którzy pracowali w mojej rodzinnej parafii i udzielali moim przodkom i krewnym sakramentów i towarzyszyli swą posługą w codziennym życiu. Wartościowe będą dla mnie fotografie.

Więcej informacji w miarę rozwoju korespondencji.
Za każdą pomoc i odzew z góry dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 49 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL