Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 kwi 2024, 06:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 26 sie 2009, 14:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Zgodnie z obietnicą załączam spis treści wydawnictwa autorstwa Władysława Rusińskiego
pt. Inwentarz dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego.

Tom I

1Obrazek2Obrazek3Obrazek4Obrazek
5Obrazek6Obrazek7Obrazek8Obrazek
9Obrazek10Obrazek11Obrazek

Tom II

1Obrazek2Obrazek3Obrazek4Obrazek

Książki te dostępne są w czytelni Biblioteki Kórnickiej w Kórniku i jej oddziale w Poznaniu Stary Rynek -Pałac Działyńskich
cd. poniżej

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 25 lis 2009, 22:10 przez DankaW, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2009, 15:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
A oto informacja dla Krzysztofa i Leszka.
Być może przyda sie również pozostałym Forumowiczom.
Krzysztof i Leszek pytali o powiat gnieźnieński.

Ten rejon jest opisany w książce Janusza Deresiewicza pt. Materiały do dziejów chłopa wielkopolskiego w drugiej połowie XVIII wieku. Tom I - woj. poznańskie, tom II - woj. gnieźnieńskie, tom III - woj. kaliskie.

Tom II - województwo gnieźnieńskie.

1Obrazek2Obrazek3Obrazek4Obrazek

Przy okazji następnego pobytu w Poznaniu postaram się o spis treści tomu I i III

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2009, 15:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Materiały do dziejów... to naprawdę pomocna pozycja.

Dzięki schymek-owi :idea: :)
w tym wątku już są:
- spis treści jako tekst wszystkich tomów:
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=914&st=0&sk=t&sd=a&start=45
- skan spisu treści tomu III
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=2&t=914&st=0&sk=t&sd=a&start=35

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2009, 16:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Witaj Tomku,.
Widocznie Krzysztof i Leszek ten fakt przeoczyli. Prosili o to w temacie - Linki Genealogoczne.
Proszę Administratora o usunięcie tego zbytecznego postu.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2009, 17:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Danka,

Ależ niech ten post pozostanie na wieki, nie ma powtórzeń, jest nowy skan i łatwiej inni się doszukają !

Przy okazji - 'Inwentarz dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego' który wydobyłaś z niebytu to super sprawa, jakby tak jeszcze było coś takiego dla moich powiatów...
Szkoda że nie jest dostępny w WBC, wiem, prawa autorskie - ale...

Czasem łapałem się przeglądając zdigitalizowane publikacje że szukam odruchowo funkcji 'search' :-)
Teraz szukając informacji wchodzę sobie na http://books.google.com/, szukam tytułu, potem słów - mam numery stron !
W czytelni wiem już na jakiej stronie szukać tego co mnie interesuje, oszczędność czasu ogromna.
Pewnie prochu nie odkrywam ale może się komuś ten patent przyda...

Przy okazji na http://books.google.com/books?lr=&hl=pl&q=Inwentarze+d%C3%B3br+szlacheckich+powiatu+kaliskiego jest pozycja o identycznym tytule ale autor to 'pod redakcją Władysław Rusiński..'.
Czy to jest ta sama pozycja ?

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 sie 2009, 18:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Tomku.
Masz rację, to ja pomyliłam nazwisko autora. Sama nie wiem jak czytałam.Nie Rumiński a Rusiński.
Szukając można i trafić na takiego autora.
http://books.google.com/books?id=RDdDAA ... &lr=&hl=pl

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 sie 2009, 00:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
DankaW napisał(a):
A oto informacja dla Krzysztofa i Leszka.
Być może przyda sie również pozostałym Forumowiczom.
Krzysztof i Leszek pytali o powiat gnieźnieński.

Danusiu bardzo dziekuje za info. Juz namierzylem te ksiazke tutaj i bede wkrotce studiowal.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2009, 11:01 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, 22:32
Posty: 17
Lokalizacja: Kalisz
Witam wszystkich,
chciałem tylko dodać, że ukazał się także III tom Inwentarzy dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego.
III tom ukazał się w 3 częściach w Rocznikach kaliskich jako osobne artykuły w tym czasopiśmie. Są to Roczniki kaliskie (tomy XIV, XV, XVI), w których Rusiński obublikował inwentarze z końca XVIIIw. Całość jest prawdopodobnie możliwa jeszcze do nabycia w kaliskim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego, lub w siedzibie Towarzystwa Miłośników Kalisza. (proszę googlować :) ) Z tego co pamiętam to jeden Rocznik Kaliski kosztował jakiś rok temu chyba 10 zł - tak więc możliwe, że za około 30 zł można nabyć jeszcze III tom inwentarzy.
Pozdrawiam.

_________________
dominik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2009, 21:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
h2o napisał(a):
Całość jest prawdopodobnie możliwa jeszcze do nabycia w kaliskim oddziale Polskiego Towarzystwa Historycznego, lub w siedzibie Towarzystwa Miłośników Kalisza. (proszę googlować :) ) Z tego co pamiętam to jeden Rocznik Kaliski kosztował jakiś rok temu chyba 10 zł - tak więc możliwe, że za około 30 zł można nabyć jeszcze III tom inwentarzy.

Uzupełnienie informacji.

Profesor Rusiński był inicjatorem powstania i twórcą Rocznika Kaliskiego wraz ze swoim współpracownikiem a dzisiejszym redaktorem naczelnym P. Nowakiem.

Roczniki Kaliskie są jeszcze do nabycia po wcześniejszym kontakcie telefonicznym:

Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Kaliszu
tel. kontaktowy (62) 75 33 893

Towarzystwo Miłośników Kalisza
tel. kontaktowy ( 62) 75 72 717

i prawdopodobnie w Muzeum Ziemi Kaliskiej.

Oprócz Inwentarzy dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego prof. Rusiński jest również autorem ciekawej pozycji pt. Pełne inwentarze królewszczyzn, publikowane również w Roczniku Kaliskim, niestety szczegółową informację w którym numerze, zamieszczę dla zainteresowanych dopiero po niedzieli.
Wspomniany wyżej redaktor naczelny Rocznika Pan Nowak poinformował mnie, że jest to opis dóbr królewskich.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 lis 2009, 22:38 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, 22:32
Posty: 17
Lokalizacja: Kalisz
DankaW napisał(a):
Oprócz Inwentarzy dóbr szlacheckich powiatu kaliskiego prof. Rusiński jest również autorem ciekawej pozycji pt. Pełne inwentarze królewszczyzn, publikowane również w Roczniku Kaliskim, niestety szczegółową informację w którym numerze, zamieszczę dla zainteresowanych dopiero po niedzieli.
Wspomniany wyżej redaktor naczelny Rocznika Pan Nowak poinformował mnie, że jest to opis dóbr królewskich.



Zapewne chodzi o Królewszczyzny kaliskie w drugiej połowie XVIII w. Rusińskiego . Licząca 125 stron publikacja ukazała się w Roczniku Kaliskim tom XVII . Jak sam Rusiński we wstępie napisał - Jest to doskonałe uzupełnienie wydanych wcześniej "Inwentarzy". Opublikowane zostały tam lustracje wsi z okolic Kalisza oraz starostwa : kaliskie, stawiszyńskie i odolanowskie z II połowy XVIII w.
Prawie wszyscy wymienieni z imienia i nazwiska , tj : dzierżawcy wsi , załoga chłopska , rzemieślnicy karczmarze i komornicy - polecam !
W tomie VII "Rocznika" jest jeszcze jeden ciekawy zbiór źródeł opublikowany przez Rusińskiego - mianowicie : Inwentarze majątkowe mieszkańców kalisza z drugiej połowy XVIII w.

Jeśli nadal poszczególne tomy są po 10 pln , to nie ma co się ociągać !
Pozdrawiam

_________________
dominik


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 lis 2009, 18:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5182
Moi Drodzy.

Dziś byłam w Kaliszu. Po wizycie w AP odebrałam w Towarzystwie Miłośników Kalisza Roczniki Kaliskie.
Dla tych, którzy w tym regionie szukają swoich przodków - rzeczywiście rewelacja. Dla pozostałych wspaniała lektura.
Koszt jednego tomu to tylko 5,00 złotych ( ze wzgledu na przykurzone okładki, które można wytrzeć gumką).
Uzyskałam zgodę na zamieszczenie na Forum prywatnego numeru telefonu Pani, która zajmuje się sprzedażą.

oto tel. komórkowy do Pani Danuty 668 380 825

Dostępne są wszystkie wymienione wcześniej tomy tj. XIV, XV, XVI i XVII.

Życzę miłej lektury.

A przy okazji dziekuję Kubie Wojtczakowi za "opiekę" w Kaliszu

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL