Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 25 kwi 2024, 07:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 20 sie 2015, 00:10 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Witam.
Zwracam się z prośbą o przetłumaczenie aktu ślubu Michała Świerczyńskiego i Marianny Durlak

http://szukajwarchiwach.pl/54/767/0/-/8 ... wMQbPWOwEw

Z góry dziękuje i pozdrawiam Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2015, 11:09 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
28 Konin
Działo się w mieście Konin pierwszego / trzynastego sierpnia tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego roku o godzinie dziewiątej rano. Oświadczamy, iż w obecności świadków Józefa Rajskiego, szewca, lat dwadzieścia dziewięć i Adama Woźniakowskiego, kowala, lat trzydzieści cztery, obydwóch w Koninie zamieszkałych, tego dnia zawarto religijne małżeństwo między Michałem Świerczyńskim, kawalerem, szewcem, tu w Koninie zamieszkałym a urodzonym we wsi Słaboludzi* parafii Kleczew, synem Szczepana i Józefy z domu Cmel prawowitych małżonków Świerczyńskich, lat dwadzieścia dziewięć mającym, a panną Marianną Durlak, przy matce wyrobnicy tu w Koninie zamieszkałą i tu urodzoną, córką zmarłego Franciszka i żyjącej Apolonii z Błaszczyków, prawowitych małżonków Durlak, lat dwadzieścia sześć mającą. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym parafialnym konińskim kościele w dniach piętnastym / dwudziestym siódmym lipca, dwudziestym drugim lipca / trzecim sierpnia i dwudziestego dziewiątego lipca / dziesiątego sierpnia tego roku. Nowożeńcy oświadczyli, iż nie zawarli umowy przedślubnej. Religijnego obrzędu dopełnił ksiądz Piotr Bogucki proboszcz konińskiej parafii. Akt ten nowożeńcom i świadkom niepiśmiennym przeczytany, przez nas tylko podpisany.
(-) Ksiądz Piotr Bogucki, urzędnik utrzymujący akta stanu cywilnego


*chodzi zapewne o miejscowość Sławoludź w parafii Kleczew: http://tpa_kalisz.republika.pl/indexee6d.html

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 24 sie 2015, 22:47 
Offline

Dołączył(a): 28 kwi 2012, 08:30
Posty: 128
Lokalizacja: Konin
Dziękuje bardzo, akt znalazłem tylko mam problem z odczytaniem daty urodzenia wydaje mi się że nazwisko rodowe matki brzmi Śnieg.
http://szukajwarchiwach.pl/54/764/0/1.1 ... SKv6Nw6SdQ
89wpis.

Pozdrawiam Adrian


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 25 sie 2015, 18:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 lis 2007, 17:27
Posty: 891
Lokalizacja: Kalisz / Poznań
Witaj,

nazwisko matki zapisano w taki sposób, że można je odczytać na kilka sposobów. Może być Cmel, Ćnieg - ostatnią literę zapisano w taki sposób, że można dwojako odczytać. Pierwsza litera to z pewnością "C", ale nie kierowałbym się tym zapisem aż tak bardzo. (Sam miałem kilka przykładów gdy ksiądz zapisywał nazwisko zaczynające się na "S" lub "Z" zaczynając od rosyjskiego "C"...) Podejrzewam że matka nazywała się Śnieg (ja przyjąłem pierwszą wersję która mi przyszła do głowy), a ksiądz mógł popełnić po prostu pomyłkę.

A data urodzenia to 13 września 1860 ;)

_________________
Pozdrawiam
Kuba


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL