Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 23 kwi 2024, 21:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jaki to herb?
PostNapisane: 20 kwi 2013, 19:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Witam.
Nie wiem, czy w dobrym miejscu umieszczam prośbę. Otóż zależy mi na rozpoznaniu z zamieszczonego obrazka, czy i jaki to jest herb?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/955 ... 7d224.html

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Ostatnio edytowano 21 kwi 2013, 18:11 przez jagodziank60, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2013, 05:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Jadwigo zapewne jest to herb szlachecki (posiada wszelkie cechy) , lecz trudno mi dokładnie określi jaki . Możliwe że jest to herb tzw Własny , czyli noszony przez jedną rodzinę . Według mnie może to być też herb to tego z nobilitacji (uszlachcenia osoby za zasługi wojenne ) Jeżeli jest herbem Własnym to też nie ma on swojej zawołania , bowiem jest nim własnie owe nazwisko . Lecz bez podania jakiś danych (nazwisk) trudno określić coś dokładniejszego .
Nie spotkałem tego herbu .
Podaj może jakieś bliższe informacje o pochodzeniu tego herbu : nazwisko , miejsce .

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2013, 15:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Olku, dziękuję za informacje. Dodam tyle, co wiem. Otóż herb ten jest w rodzinie o nazwisku Hinienko - Sawoyski. Wsiewołod Dmitriew ur. w 1887r. w Kijowie( bo to od niego wszystko się zaczęło) do 1917r. prawdopodobnie mieszkał na Ukrainie w Dubrowie k/ Chmielowa. Walczył w szeregach Petlury. Zdobył też wykształcenie prawnicze, bo po przeniesieniu sie z rodziną do Polski pełnił funkcję sędziego w Chełmnie, w Kępnie i Ostrowie Wlkp.Zmarł w 1936r. W międzyczasie zmienił nazwisko (kiedy i gdzie nie wiadomo) na Wszechwład Hinienko - Sawoyski. Z opisów rodzinnych wiadomo, że przyjął to nazwisko po przodkach ze strony matki, Marii Wodarskiej. Jeśli się dokładnie przyjrzeć to po herbem jest napis - herb "Różycz". Jest, ale wklejając zdjęcie , niestety, ucięłam ów napis.
Jeśli te informacje w jakiś sposób pomogą, będę bardzo rada i czekam na wieści.

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Ostatnio edytowano 21 kwi 2013, 18:11 przez jagodziank60, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2013, 17:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 496
Jadwigo , niestety nic te wiadomości nie wniosły nowego przynajmniej dla mnie .
Żadne z wymienionych przez Ciebie nazwisk (pisanych nawet oddzielnie , czy też jako pokrewnie brzmiące ) nie widnieje w spisie nazwisk w książce M.Paszkiewicza i J.Kulczyskiego pt"Herby Rodów Polskich" wydanej Londyn 1990 , a jest to pozycja raczej bardzo szczegółowa .
Nie spotkałem też herbu Różycz , ani takiego wizerunku herbu .
Polski herb o podobnym brzmieniu Poraj zwany Róża lub Różyc ( W polu czerwonym srebrna (biała) pięciolistna róża heraldyczna o listkach zielonych , nad hełmem w koronie taka sama róża )to jednak oczywiście nie jest tym herbem .
Niestety niewiele pomogłem , ale nie jestem heraldykiem .
Możliwe że mamy tutaj do czynienia z heraldyką rosyjską na co wskazywać się zdaje pochodzenie Wsiewołoda .

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2013, 18:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Olku, dziękuję za odpowiedź. Cóż, trzeba szukać dalej... Jeśli jednak nasunęła by Ci się myśl, gdzie miałabym skierować swoje poszukiwania, podpowiedz:)

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 kwi 2013, 21:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 sty 2010, 20:38
Posty: 1586
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Jadziu ,spróbuj na tych stronach poszukać:
heraldyka
http://goldarms.narod.ru/poisk.htm
http://arms-painting.narod.ru/index.html
rosyjska strona poszukiwań,genealogi
http://forum.vgd.ru/
Przeglądałam wstępnie i wklejam:
РОССИЙСКОЕ ДВОРЯНСТВО
Воронежская губерния.

Водарские (Вадарские)
http://goldarms.narod.ru/voronezh.htm

РОССИЙСКОЕ ДВОРЯНСТВО
Курская губерния.
Водарские

Список гербов малороссийских фамилий (Левобережная Украина).
Ханенко , Савойские-Езучевские,

Pozdrawiam
Ela

_________________
Pozdrawiam
Ela
Paplaczyk ,Turtoń,Lisiak,Tecław,Antkowiak,Jackowski,Błachowiak,Maćkowiak ,Powała,Kasprzak,Boiński,Roszak


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 kwi 2013, 19:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sty 2012, 17:07
Posty: 297
Lokalizacja: Wrocław
Elu,bardzo dziękuję za wiadomości i linki. Przed chwilą szybko je przejrzałam,rzeczywiście są tam interesujące mnie nazwiska...może to te właściwe...zobaczymy. Zaczynam dokładne wczytywanie .

_________________
Pozdrawiam :)
Jadwiga Kaleta (Kaletka)

Szukam: Kaletkowie ( Graniczki, Kuźnia) ; Rogaccy (Kuźnia); Lisieccy(Kuźnia);Skowrońscy(Zawidowice); Kaletowie (Marszew, Lutynia, Pleszew); Tworek ( Koźmin, Zakrzew);


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 88 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL