Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 343 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 16:51 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 sie 2008, 19:09
Posty: 353
Lokalizacja: Luboń
Hania napisał(a):
Kosciol to panstwo w panstwie a ci,
ktorzy maja z Kosciolem jakiekolwiek powiazanie


oj, po bandzie!

_________________
Beata

Gdzie urodził się ok. 1781 roku Melchior Bręczewski ? Proszę o pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 16:57 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Haniu,

nie piszesz prawdy. Wielokrotnie nie mogłaś widzieć Wojtka na forum między poniedziałkiem a środą, bo napisał wtedy jeden post 25 stycznia o 10.26 dotyczący tylko spotkania opłatkowego. Poprzedni post jest z niedzieli, a kolejne z dzisiaj.
Jak dla mnie Twój wpis zahacza o pkt. 6 regulaminu forum. Powstrzymaj się proszę od personalnych ataków, bo w przeciwnym razie będę musiał wyciągnąć z tego konsekwencje.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 18:14 
Offline

Dołączył(a): 22 lis 2009, 18:58
Posty: 57
Lokalizacja: Łódź
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Rzecz pewna, ze takie ksiegi dlugo nie pociagna í trzeba wydawac ogromne pieniadze na konserwacje. Swoja droga bardzo jestem ceny konserwacji jednej ksiegi? Czy ktos zna cene?


W bibliotece miejskiej w Łodzi są księgi metrykalne
viewtopic.php?f=2&t=975&p=8625&hilit=ksi%C4%99gi+metrykalne#p8625
Księgi z par. Brzeźnio XVIIw, w formie dudki stron ok.100 po zeskanowaniu i zindeksowaniu zostały poddane konserwacji.
Cena konserwacji tego typu księgi co najmniej 10 000zł dwa lata temu.
Koszty zależą do stanu księgi, ilości kart, rodzaju stosowanej oprawy, jeśli grube księgi miały metalowe okucia- zamknięcia starano się je odtworzyć itd. Odnawianie ksiąg jest tak prowadzone aby po zabiegu były jak najbardziej podobne do oryginału.

Pozdrawiam
Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 18:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
krystyna napisał(a):
Księgi z par. Brzeźnio XVIIw, w formie dudki stron ok.100 po zeskanowaniu i zindeksowaniu zostały poddane konserwacji.
Cena konserwacji tego typu księgi co najmniej 10 000zł dwa lata temu.
Koszty zależą do stanu księgi, ilości kart, rodzaju stosowanej oprawy, jeśli grube księgi miały metalowe okucia- zamknięcia starano się je odtworzyć itd. Odnawianie ksiąg jest tak prowadzone aby po zabiegu były jak najbardziej podobne do oryginału.Pozdrawiam Krystyna

Krysiu zwalilas mnie z nog. Nigdy taka ogromna suma mnie nie przeszla przez mysl. 100 stron ksiega to niezbyt duza ksiega. Czasami sa 300 i wiecej stronicowe. Dziekuje za informacje.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 18:51 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2011, 09:52
Posty: 8
Lokalizacja: Poznań
Witam - gorąca dyskusja - na bieżąco - ale dlaczego, skoro jest dopiero 18.51, posty są datowane o godzinę później? Czyżbyśmy tu mieli letni czas w środku zimy? Stąd temperatura dyskusji?!?
Anna

_________________
Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 18:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
Wydaje mi się że to co napisał Wojtek to rzeczowe informacje i fakty z którymi trudno dyskutować.
W dyskusji z ostatnich dni jest to pierwsza informacja (oprócz telefonów Macieja i Łukasza) o konstruktywnych działaniach które mają szansę sprawić że treść ksiąg z AAG stanie się dostępna też dla nas.

Jednocześnie wydaje mi się że AAG nie sposób traktować jako prywatną firmę której działań nie mamy prawa oceniać czy próbować konstruktywnie na nie wpływać.
AAG jest tylko (i aż!) dysponentem i depozytariuszem, nie prywatnym właścicielem zbiorów.
To co zgromadzono w AAG jest częścią naszego dziedzictwa, naszej historii, do których mamy prawo oczekiwać swobodnego dostępu.

Dumą każdego Archiwum nie będą smutne szeregi regałów z unikatowymi dokumentami a liczni kwerendziści. Bez znaczenia jest to czy są oni naukowcami czy amatorami. Dzięki osobom zainteresowanym zbiorami archiwów zgromadzone dokumenty zyskują nowe życie a ich przechowywanie nabiera sensu.

Patrząc w ten sposób, niekiedy dziwi mnie podejście AAG i trochę mi przykro:

- kiedy czytam od miesięcy na forum o przesłanych do AAG zleceniach kwerend, dokonywanych wpłatach po których brak jakichkolwiek działań czy kontaktu ze strony Archiwum

- kiedy na stronach AAG pojawia się informacja o jego otwarciu tylko dla 'naukowców' i daremnie szukam choćby dwóch zdań skierowanych do genealogów stanowiących znaczącą liczbę gości tak w AP jak i AA - o problemach Archiwum z udostępnianiem i tym jakie są szanse aby także oni mogli ze zbiorów AAG też korzystać.

- kiedy na stronach AAG pojawia się informacja o zleceniu kwerend firmie zewnętrznej bez krótkiej informacji o tej firmie i zapewnienia że jakość kwerendy na tym nie ma szans ucierpieć a dzięki temu czas ich wykonania będzie znacznie krótszy

Przeraża mnie perspektywa wykorzystania w AAG dla kwerend (wewnętrznych czy pracowni naukowej) oryginałów ksiąg, a tak chyba to będzie wyglądało ?
Priorytetem powinno być -chronić- vide CAAP w AAP, czy przywołane przez Krzysztofa w tym wątku:
viewtopic.php?p=41466#p41466
i wiele innych inicjatyw które przy wsparciu wolontariuszy i współpracy Archiwów są realizowane z korzyścią przede wszystkim dla archiwaliów.

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 20:17 
Offline

Dołączył(a): 22 lis 2009, 18:58
Posty: 57
Lokalizacja: Łódź
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Czasami sa 300 i wiecej stronicowe.


Krzysztofie, w takich przypadkach szuka się sponsorów.
Zapraszam http://www.wimbp.lodz.pl/galerie/wystaw ... w_12_2011/
Gdzie można przeczytać, że [pewnie ze względu na koszty :D ]
Cały projekt dofinansowała Fundacja Kronenberga przy Citi handlowy.

Pozdrawiam
Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 21:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 lis 2006, 11:47
Posty: 1411
Lokalizacja: Poznań
Alcor napisał(a):
Witam - gorąca dyskusja - na bieżąco - ale dlaczego, skoro jest dopiero 18.51, posty są datowane o godzinę później? Czyżbyśmy tu mieli letni czas w środku zimy? Stąd temperatura dyskusji?!?
Anna



Trzeba zmienić ustawienia w panelu użytkownika, a konkretnie wejść w ustawienia forum - tam będzie podany czas.

_________________
Asiek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 sty 2012, 21:12 
Offline

Dołączył(a): 26 paź 2011, 09:52
Posty: 8
Lokalizacja: Poznań
Bardzo dziękuję - mała rzecz, a cieszy!
Pozdrawiam
Anna

_________________
Pozdrawiam
Anna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 11:40 
Offline

Dołączył(a): 02 sty 2008, 09:45
Posty: 510
Lokalizacja: Poznań
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
...
Ile Gniezno ma rolek mikrofilmow? Mysle, ze 1500 bedzie bardzo bliskie prawdy. W Stanach koszt digitalizacji jednej klatki mikrofilmu kosztuje ok 5 centow. I teraz moje obliczenia. Na jedna rolke mikrofilmu wchodzi od 500-900 klatek. A wiec 5 centow x 750 (srednia klatek) x 1500 rolek to $56,250 czyli po kursie 3.20 zl za dolara to daje 180,000 zl. Sa to ceny amerykanskie przeliczone na zl. Ile w Polsce firmy biora za zdigitalizowanie jednej rolki mikrofilmu tego nie udalo mnie sie doszukac. Przy 10 groszy za klatke to koszt 112,500 zl.
Miasto Gniezno moglo to zrobic í zupelnie za darmo udostepiajac ich Akta Miasta. I chyle czola za to. Tutaj rozwazam biznes a wiec ludzie przychodza í ogladaja w komputerach ksiegi koscielne. Placa za to. Niech godzina kosztuje 10 zl. Ile osob moze miesiecznie odwiedzac Archiwum? 500? Powiedzmy 200. Kazdy siedzi 4 godziny to miesiecznie mamy 8,000 zl. A wiec potrzeba 14 miesiecy by koszt sie zwrocil.
...

Pozwolę sobie na kalkulację opartą na przykładzie AAP.
1300 mikrofilmów * 600 zdjęć (średnio na mkr) * cena za digitalizację 20 gr (cena według oferty) = 156.000
Miesięczny wymiar czasu pracy Archiwum (144 godziny) * opłata za korzystanie ze stanowiska przez godzinę (4 zł) = Miesięczny dochód (576 zł)
156.000 / 576 = 270,83. Tyle miesięcy musiałoby pracować jedno stanowisko.
Maksymalna liczba stanowisk wynikająca z wielkości czytelni - 10 (po dwa stanowiska przy stole - nie byłyby to warunki komfortowe). Pozostałe stoły zajmują czytniki (5) i stanowiska dla naukowców pracujących z dokumentami (4).
Przy takim zagęszczeniu i pełnej obsadzie czas potrzebny do zwrócenia się kosztów skanowania mikrofilmów to 27 miesięcy. Oczywiście trzeba też doliczyć koszt samego stanowiska (komputer, oprogramowanie).

_________________
x. Jan M. Musielak
AAP


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 12:00 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Rozwiązaniem problemu (abstrahuję od konkretnego archiwum) byłby projekt digitalizacji i udostępnienia materiałów w internecie. Nie mówię, że bezpłatnie.

Koszt digitalizacji to jak piszecie ok. 200 tys (powiedzmy z opracowaniem tych danych). Dla pojedynczego człowieka, to olbrzymia suma, ale np. dla miasta czy województwa (bo taki projekt pewnie mógłby być finansowany przez marszałka) to małe pieniądze. Powiedzmy drugie tyle konieczne byłoby na wdrożenie infrastruktury informatycznej, ale - jak mówię - dostęp nie musi przecież być bezpłatny i może zarabiać na swoje utrzymanie (serwery, dyski, prąd, archiwizacja). Z pewnością część Archiwów kościelnych mogłaby się podłączyć do projektu szukaj-w-archiwach lub podobnego. W końcu nie widzę różnicy, czy dysponentem akt jest Kościół, Państwo czy np. fundacja albo prywatne osoby. Pokazuje to zresztą przykład bibliotek cyfrowych - część publikacji w WBC jest dostępna jedynie np. dla pracowników UAM (vide: Kronika Miasta Poznania).

Oczywiście, jak piszę - to jedynie wizja. Rozumiem rozmaite uwarunkowania, sprawy własności, opłat itd., ale coś takiego wydaje mi się na dłuższą metę jedynym rozwiązaniem, skoro niektóre Archiwa nie mają pieniędzy na udostępnianie i konserwację często przeglądanych akt, utrzymanie czytników, komputerów itd. A chyba najgorsze co można zrobić to zablokować ludziom dostęp do akt.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 14:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sie 2011, 18:54
Posty: 338
Lokalizacja: Lubocześnica
Witam.
Pozwolę sobie na przytoczenie kilku faktów.
Moje pierwsze pytanie (b.ogólne) do AA Gniezno w sprawie uzyskania danych o przodkach wysłałem mailem 15.08.2011 - odpowiedź - 29.12.2011. Zlecenie kwerendy do AA Gniezno 23.01.2012 - 25.01 kwerendę "przejmuje" Past and Future. Następuje wymiana informacji mailem, wyrażam zgodę na poszukiwania dokumentów, jeden z dokumentów nie został odnaleziony ale otrzymałem informację, że przy okazji poszukiwań znaleziono akta innych osób z rodziny. Wyraziłem zainteresowanie, przystałem na propozycję cenową i dzisiaj tj. 27 stycznia otrzymałem mailem skany interesujących mnie archiwaliów. (8 szt. - 4 dokumenty)
Koszty tej operacji to 121 zł; czas ok. 60 godz. Gdybym sam chciał jechać do Gniezna to ok. 210 km. koszt wg. ryczałtu samochodowego ok. 175 zł. Jako nowicjusz nie wiem jak poradziłbym sobie w archiwum.
Tak więc jak pisał -jado- to,że teraz firma będzie realizowała kwerendy to faktycznie nie jest zła informacja, Łukasz Bielecki dodaje, że wstęp do archiwum dla nas "amatorów" (nie naukowców) będzie wkrótce udostępniony (po remoncie). Szczerze mówiąc tak sprawa została rozwiązana i ja jestem zadowolony , że na swoje skany czekałem 3 dni. Cena? - jest jaka jest albo ja akceptujemy albo szukamy innych rozwiązań.
Pozdrowienia.

_________________
Tadeusz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 14:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Jan M. Musielak napisał(a):
Pozwolę sobie na kalkulację opartą na przykładzie AAP. 1300 mikrofilmów * 600 zdjęć (średnio na mkr) * cena za digitalizację 20 gr (cena według oferty) = 156.000
Miesięczny wymiar czasu pracy Archiwum (144 godziny) * opłata za korzystanie ze stanowiska przez godzinę (4 zł) = Miesięczny dochód (576 zł) 156.000 / 576 = 270,83. Tyle miesięcy musiałoby pracować jedno stanowisko. Maksymalna liczba stanowisk wynikająca z wielkości czytelni - 10 (po dwa stanowiska przy stole - nie byłyby to warunki komfortowe). Pozostałe stoły zajmują czytniki (5) i stanowiska dla naukowców pracujących z dokumentami (4). Przy takim zagęszczeniu i pełnej obsadzie czas potrzebny do zwrócenia się kosztów skanowania mikrofilmów to 27 miesięcy. Oczywiście trzeba też doliczyć koszt samego stanowiska (komputer, oprogramowanie).

Ogromnie dziekuje ksiedzu za "wyliczanke". Jak widze to nie bylem zbyt daleko od faktow. Moje obliczenia robilem na podstawie 10zl za godzine siedzenia przy komputerze. Skad 10 zl ano z prostego porownania. Zamiast placic za kwarende 45zl na godzine wole sam pojechac i przez 4 godziny mozna spokojnie przegladnac jedna cala rolke. Wiem co pisze bo przegladnalem ich w sumie grubo ponad 100. Tak wiec przez 4 godziny mialbym o owiele wiecej wiadomosci robiac to osobiscie. Dlatego dla mnie lepsza opcja jest placenie 10 zl za godzine niz placenie komus. Oczywiscie to rozumowanie jest oplacalne tylko dla ludzi mogacych przyjechac do archiwum. Inni moga korzystac z firm jak P&F.
Gdyby 10zl/godz mial AAP to wtedy wystarczy 10 miesiecy na splate skanowania.
Gdyby zwiekszyc ilosc godzin otwarcia archiwum do 8 dziennie mamy dochod podwojony.
Nawet 27 miesiecy na zwrot kosztow to dobry wynik. Po tych 27 miesiacach w nieskonczonosc sa same dochody. Czy 20groszy za kadr to jest cena do negocjacji? Jak na calym swiecie zawsze mozna negocjowac. Ceny ida na dol bo firm robiacych skany jest wiecej. Kazdy grosz skanowania to 7.8 tys zl. a wiec 15 groszy zaoszczedziloby 40 tys zl.
Swoja droga 156,000 zl to cena jednego skanera do mikrofilmu i to z gornej polki. Czy ksiadz nie rozwazal kupno skanera i pozniej robienie uslugi dla AAG i innych instytucji swieckich? Dobry byznes jak sie wydaje.
Jeszcze raz dziekuje za naswietlenie problemu od kuchni. Teraz majac liczby mozna konkretnie rozwazac inne opcje.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 15:45 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:44 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 16:08 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): 15 lis 2006, 10:51
Posty: 2290
Lokalizacja: Poznań
Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Ceny ida na dol bo firm robiacych skany jest wiecej. Kazdy grosz skanowania to 7.8 tys zl. a wiec 15 groszy zaoszczedziloby 40 tys zl.
Swoja droga 156,000 zl to cena jednego skanera do mikrofilmu i to z gornej polki. Czy ksiadz nie rozwazal kupno skanera i pozniej robienie uslugi dla AAG i innych instytucji swieckich? Dobry byznes jak sie wydaje.


Krzyśku,
mikrofilmy to nie wszystko. Przede wszystkim Archiwum nie ma wszystkiego na mikrofilmach, bo bazuje głównie na tym co zrobili mormoni. Poza tym mikrofilmy są czarno-białe, nawet zakładając, że istnieją taśmy "matki", z których można by zrobić skany, to i tak jakość będzie gorsza niż robienie skanów z oryginałów. Dlatego AAP poszło tą drogą i robi digitalizację przy użyciu aparatu cyfrowego. Oczywiście w porównaniu z profesjonalnym skanerem to półśrodek, ale dla celów genealogicznych w zupełności wystarczający, zazwyczaj efekty są lepsze niż z mikrofilmu. Świadczą o tym również inne projekty digitalizacji. Na przykład AP Poznań ma dobrze wyposażoną pracownię digitalizacji - i jak widać zdjęcia na portalu szukajwarchiwach są świetnej jakości.

_________________
Pozdrawiam, Maciej - http://www.glowiak.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 17:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
mac napisał(a):
Krzyśku, mikrofilmy to nie wszystko. Przede wszystkim Archiwum nie ma wszystkiego na mikrofilmach, bo bazuje głównie na tym co zrobili mormoni. Poza tym mikrofilmy są czarno-białe, nawet zakładając, że istnieją taśmy "matki", z których można by zrobić skany, to i tak jakość będzie gorsza niż robienie skanów z oryginałów. Dlatego AAP poszło tą drogą i robi digitalizację przy użyciu aparatu cyfrowego. Oczywiście w porównaniu z profesjonalnym skanerem to półśrodek, ale dla celów genealogicznych w zupełności wystarczający, zazwyczaj efekty są lepsze niż z mikrofilmu. Świadczą o tym również inne projekty digitalizacji. Na przykład AP Poznań ma dobrze wyposażoną pracownię digitalizacji - i jak widać zdjęcia na portalu szukajwarchiwach są świetnej jakości.

Stary czlek a dowiaduje sie codziennie czego nowego. Ja bylem przekonany, ze Mormoni mikrofilmowali wszystkie ksiegi jak leci. Oczywiscie to co bylo wtedy w rekach Archidiecezji. Pewnie w miedzyczasie parafie dosylaly nastepne ksiegi. Jakie jeszcze materialy nie zostaly sfilmowane przez Mormonow? Moze wystarczy sfilmowac te reszte nie objeta przez Mormonow?
Czy kolorowe czy czarno-biale ja mysle ze nie ma znaczenia dla przecietnego zjadacza chleba. Czy Ty Macku mowisz, ze AP zdjecia na portalu szukajwarchiwach sa robione ze skanow mikrofilmow? Jezeli tak to jakosc jest zupelnie wystarczajaca jak na nasze potrzeby.
Problemem AAP, jak ja czytalem, moze byc w przyszlosci obnizanie jakosci zdjec cyfrowych. Mikrofilmy niejako daja gwarancje zachowanej jakosci zdjec na 500 lat. Dlatego chyba najlepsza metoda jest: robienie mikrofilmow a z nich zdjec cyfrowych. Aparaty do robienia mikrofilmow tez juz sa lepszej jakosci niz te w latach 70-80 ktore Mormoni uzywali.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 27 sty 2012, 19:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
mac napisał(a):
mikrofilmy są czarno-białe, nawet zakładając, że istnieją taśmy "matki", z których można by zrobić skany, to i tak jakość będzie gorsza niż robienie skanów z oryginałów. Dlatego AAP poszło tą drogą i robi digitalizację przy użyciu aparatu cyfrowego.
Macieju,
sporo chyba zależy też od tego z jakiej półki mamy skaner z aparatem tym bardziej. Stare i kosztowne techniki oparte na srebrze mogą okazać się niekiedy trudne do pobicia.
W moim archiwum mam malutkie zdjęcie z pierwszych lat XX wieku.
Zawsze gdy pokazuje je osobom amatorsko czy profesjonalnie związanym z fotografią nie mogą się nadziwić uzyskanej i zachowanej rozdzielczości. To zdjęcie, już po zeskanowaniu, kilkukrotnym powiększeniu i wydrukowane cyfrowo wygląda jak zrobione cyfrówka o świetnej optyce i matrycą o rozdzielczości jakiej jeszcze chyba nie wyprodukowano :-)

Ciekawe porównanie różnych technik digitalizacji tutaj:
http://www.wbc.poznan.pl/Content/266/daniel.html


Krzysztof Dobrzynski napisał(a):
Czy kolorowe czy czarno-biale ja mysle ze nie ma znaczenia dla przecietnego zjadacza chleba.
Krzysztofie,
Miałem okazję porównać (szczególnie wpisy zapisane mało wyraźnie czy zapisane rozlewającym się atramentem) - z mikrofilmu BW vs w kolorze w CAAP. Kolor jednak często potrafi mieć znacznie - na plus - widać i można odczytać więcej !

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 29 sty 2012, 21:11 
Offline

Dołączył(a): 03 wrz 2011, 18:05
Posty: 31
Lokalizacja: Poznań
Witam!
Pewnie forumowiczów zainteresuje firma mająca monopol na badania genealogiczne w AA Gniezno:

Past and Future SEBASTIAN BŁOCHOWIAK
Dane podstawowe
Imię SEBASTIAN
Nazwisko BŁOCHOWIAK
Numer NIP 7842367041
Numer REGON 302020871
Firma przedsiębiorcy Past and Future SEBASTIAN BŁOCHOWIAK
Dane kontaktowe
Adres poczty elektronicznej SEBBLO@wp.pl

Adres strony internetowej -
Dane adresowe
Adres głównego miejsca wykonywania działalności os. Jagiellońskie 16A lok. 2, 62-200 Gniezno
Adresy dodatkowych miejsc wykonywania działalności -
Spółki cywilne, których wspólnikiem jest przedsiębiorca -
Adres do doręczeń os. Jagiellońskie 16A lok. 2, 62-200 Gniezno
Przedsiębiorca posiada obywatelstwa państw Polska
Dane dodatkowe
Data rozpoczęcia wykonywania działalności 2012-01-23
Data zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej -
Przewidywany okres zawieszenia do dnia -
Data wznowienia wykonywania działalności gospodarczej -
Data zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej -
Data wykreślenia działalności gospodarczej -
Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD) 96.09.Z Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana

Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD) 96.09.Z, 59.12.Z, 73.20.Z, 74.20.Z, 79.12.Z, 93.29.Z
Małżeńska wspólność majątkowa nie
Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nie
Status wpisu Aktywny

Pozdrawiam. Maciek_Iz.

_________________
Pozdrawiam
Maciek_Iz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 30 sty 2012, 18:18 
Offline

Dołączył(a): 08 gru 2010, 17:06
Posty: 44
Lokalizacja: Kutno
Witam
Mam wielką prośbę do forumowiczów odwiedzających to archiwum. Poszukuję aktu chrztu i ewentualnie aktu małżeństwa z parafii Trzemeszno. Mam rok urodzenia i rodziców. Krucho u mnie z finansami i nie mogę sobie pozwolić na wyjazd do Gniezna :(
Mogę odwdzięczyć się pomocą w Archiwum Państwowym Płock/oddział Kutno.
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Piotrek

_________________
Szukam:
ślub Ludwika Kowalskiego i Kunegundy Sowińskiej -przed 1800 r
zgon Ludwika Kowalskiego - po 1828 r
zgon Kunegundy Kowalskiej - po 1828 r
zgon Józefa Bukalskiego - po 1819 r
Urban i Anastazja Melińscy - zmarli przed 1810 r


Ostatnio edytowano 02 lut 2012, 09:50 przez diabołek81, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 31 sty 2012, 09:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Zaczęły się zapisy.
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl.html

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 31 sty 2012, 23:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2007, 10:19
Posty: 780
Lokalizacja: Września
Mam pecha, bo akurat te księgi z różnych parafii, które interesują mnie, są w konserwacji...

Pozdrawiam
Jarek

_________________
Gdzie i kiedy, na Kujawach lub w Wielkopolsce, wzięli ślub Józef Górski i Marianna Pytlińska (ok. 1829 r.) oraz Wiktor Górski i Marianna Nalazek (ok. 1860 r.)? Gdzie ok. 1803 r. urodził się Józef Górski?

http://www.gorscy.org.pl/

haplogrupa: I-M253


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 11 lut 2012, 14:49 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Strona firmy Past and future

http://www.pastandfuture.pl/index.php?p ... rta-Cennik

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 11 lut 2012, 15:19 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:44 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 11 lut 2012, 15:39 
Offline

Dołączył(a): 22 lis 2009, 18:58
Posty: 57
Lokalizacja: Łódź
Jacku,

Krótkie CV, które cytujesz przepisywałeś czy kopiowałeś, bo mam wrażenie, w trzeciej linijce to tylko literówka autora CV czy Twoja .....

Krystyna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 11 lut 2012, 15:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Oj, co tutaj będzie efektem "posikiwania?

.Ceny czy błędy w odczytywaniu nazwisk i pozostałych informacji.
Świetna reklama.
Pewnie ja, po mojej siedemnastoletniej przygodzie z genealogią, bez zadatków na mgr przed nazwiskiem zrobiłabym poszukiwania
na takim samym poziomie, ale za darmo.
Jak dokończę całkowitą indeksację zasobów jakie posiadam w domu, obiecuję bezpłatną pomoc w tym zakresie.
Są to okolice Pleszewa, ale proszę nie posikiwać zawczasu. :lol:

Obrazek

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Ostatnio edytowano 11 lut 2012, 15:59 przez DankaW, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 11 lut 2012, 15:58 
.


Ostatnio edytowano 03 kwi 2012, 20:45 przez jado, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 19 lut 2012, 16:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
....a ja obchodzę skromny jubileusz :lol: (mija rok od mojego pisma do AA Gniezno). Zero odpowiedzi - to jest prawdziwe chrześcijańskie podejście do petenta :lol: :lol:
Pozdrawiam
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 03 mar 2012, 11:59 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
Witam!
Czy w Archiwum AG jest możliwość przeglądania mikrofilmów?

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 03 mar 2012, 12:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
szczesna napisał(a):
....a ja obchodzę skromny jubileusz :lol: (mija rok od mojego pisma do AA Gniezno). Zero odpowiedzi - to jest prawdziwe chrześcijańskie podejście do petenta :lol: :lol:
Pozdrawiam
Joanna


Hm a czy sprawdzałaś (np. telefonicznie), czy Twój list w ogóle do nich dotarł?

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 03 mar 2012, 12:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
mikolaaj18 napisał(a):
Witam!
Czy w Archiwum AG jest możliwość przeglądania mikrofilmów?


Niestety nie - po prostu nie ma tam czytników.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 05 mar 2012, 15:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2009, 13:42
Posty: 140
Odpuściłam sobie. Więcej nie chcę mieć z nim do czynienia.
Szkoda, że nie ma rankingów odnośnie Archiwów, można byłoby przyznać "malinkę".
Pozdrawiam
Joanna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 06 mar 2012, 01:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Joanno, smutne doswiadczenie. Moze kierownik AA w Gnieznie znajdzie czas i przeczyta takie smutne historie. A wtedy stanie sie cud. Albo moze ktos inny bedzie kierownikiem i bedzie lepiej.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 28 mar 2012, 23:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Troche dalej w temacie AA Gniezno:

Projekt Kluczowy WRPO - Działanie 6.2. „Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego” - dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 projektu pod nazwą „Rewaloryzacja Wzgórza Lecha w Gnieźnie”. Całkowita wartość projektu Archidiecezji Gnieźnieńskiej wynosi 13 796 550,00 zł, w tym dofinansowanie 9 657 585,00 zł. Rzeczywisty poziom dofinansowania (w %): 70 %.
Wzgórze Lecha wraz z jego centralnym zabytkiem Katedrą stanowi unikatowy obiekt dziedzictwa kulturowego oraz pełni rolę niezwykle bogatego centrum życia kulturalnego. Realizacja projektu przyczyni się do wzmocnienia znaczenia Wzgórza Lecha jako czynnika stymulującego rozwój społeczny i przyczyniającego się do budowy tożsamości regionalnej mieszkańców Gniezna i okolic. W wyniku realizacji projektu znacznie zmieni się kompleksowy wizerunek estetyczny Wzgórza Lecha jako sztandarowego obiektu dziedzictwa kulturowego, co wpłynie na polepszenie wizerunku regionu z perspektywy odwiedzających obiekty dziedzictwa kulturowego województwa Wielkopolskiego.
Projekt „Rewaloryzacja Wzgórza Lecha w Gnieźnie” obejmuje prace budowlane i konserwatorskie obiektów kompleksu Wzgórza Lecha. W ramach projektu objętych wsparciem zostanie 5 obiektów dziedzictwa kulturowego. W tym 3 obiekty zostaną poddane konserwacji. 2 rodzaje zbiorów zostaną zabezpieczone.
Obiekty dziedzictwa kulturowego, które zostaną objęte wsparciem to: Katedra Gnieźnieńska, Relikty Kaplicy Łaskiego, kanonia przy ul. Kolegiaty 6 wraz z otoczeniem (brama wjazdowa i mur okalający), budynek przy ul. Kolegiaty 2 oraz budynek przy ul. Kolegiaty 5.
Rozpoczęcie realizacji Projektu nastąpi 01.09.2009roku natomiast zakończenie 31.03.2012 roku.
Zrodlo: http://www.umww.pl/urzad/aktualnosci/sz ... -wrpo.html

O pracach przy katedrze:
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 674&page=4
http://www.archidiecezja.pl/aktualnosci ... plus_.html

200,000 zl koszt digitalizacji to 1.54% calej sumy 13 mln zl. na rewaloryzacje Wzgorza. Ciekawe to gdy mowi sie o braku pieniedzy. Wazne sa marmury na chodnikach a nie zabezpieczenie dziedzictwa setek lat w postaci ksiag metrykalnych. Smutne to doprawdy.

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 01:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 09 cze 2007, 15:05
Posty: 1446
Lokalizacja: Gniezno-Poznan-Toronto
Moze jakies nowe swiatlo na koncu tunelu? Ale czy obejma ksiegi metrykalne?
http://gniezno.com.pl/wiadomosci/czytaj ... lnego.html

Ks Aleksandrowicz o potrzebach digitalizacji rok 2007.
http://www.przk.pl/nr/gniezno/archiwum_w_potrzebie.html

Wywiad z ks. Aleksandrowiczem rok 2007.
http://system.ekai.pl/kair//?screen=dep ... szy=386858

Wywiad z terazniejszym dyrektorem - genealogiem amatorem rok 2011.
http://www.przk.pl/nr/edycja_archidiece ... ryciu.html

_________________
Pozdrawiam Krzysztof Dobrzynski

Poszukuje wszelkich Dobrzynskich w okolicach Gniezna w XVII wieku


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 07:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
Z ostatniej chwili !!!!!!!!!
Tylko dziś otwarte jest archiwum i można do woli robić zdjęcia ksiąg metrykalnych. :))

Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 07:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 lis 2006, 07:34
Posty: 2333
Lokalizacja: Gniezno
Pierwsze to pisanie i rozgłaszanie problemu.
Dwa to osobiste podejście do sprawy, AAG mało pisze o tym na forum.
Lepszy przykład to archiwum USC Poznań, co pewien czas informacja o działalności USC.
Gdy była praktyka darmowego udostępniania zasobów metrykalnych, mało chęci i otwarcia na ten temat.
Najlepiej pozamykać księgi na klucz i to będzie wygodniejsze.
Aparaty nie są wrogami ksiąg, a zapaleńcy i woluntariusze to też użyteczni ludzie.
Trzy Apel o zbieranie funduszy.
Ogłaszałem to na genpolu i WTG, jako pierwszy, gdy ks. Aleksandrowicz ogłosił apel o "pomoc w zbieraniu funduszy" ciekawe czy dalsze prywatne fundusze dalej wpłynęły ?.
Pierwsza wpłata ....., pewnikiem i na pewno, to moje 10 złotych i nie ucieszyło archiwum, co można było odczuć w archiwum gdy informowałem i podałem zainicjowałem forum do zbiórki, W.T.G. Gniazdo i genpol który wtedy dobrze prosperował.
Wiem na pewno że był dalsze wpłaty po apelu.
Cztery, powinien ponownie wypowiedzieć się Prezes i jego i WTG propozycja pomocy w digitalizacji i stan aktualny w rozmowach.
Moje odczucie to .... nie zainteresowało to AAGniezno ?, bo dlaczego nie wypalił pomysł.
Po piąte manna wysokości 60 tysięcy sama nie spadnie.
Po szóste Ministerstwo da kasę, a kto ustali warunki finansowe udostępnienia wyników takiej digitalizacji.
Obecnie miejsc w czytelni znacznie ubyło, więc kolejka do archiwum będzie duża, warunki finansowe pewnie będą mało korzystne.
Jeśli archiwum samo nie pisze na forach genealogiczny to znaczy ma ta grupę "nawiedzionych" mało pomocną w rozwiązaniu tematu.
To co innych interesuje i inspiruje, nie koniecznie jest priorytetem, może w tym sprawa.
Kilka ostanich lat, niestety nic nowego nie wniosło.

_________________
Ala i Leszek Kabaciński-kabat53
http://www.leszekkabacinskikabat.com/
Springer+-1764iPriebe,Linette ej y
Brzeźniak:Kłecko,Łagiewniki Kościelne,Szamotuły,Koźmin,Obrzycko
Grempka,Srajek/Owczarczak/Majchrzak k/Kościana,Wyskoć,Wławie,Maciejewo


Ostatnio edytowano 01 kwi 2012, 07:56 przez kabat, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 07:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 lis 2009, 21:44
Posty: 422
Witam.

Wojtku jak to nie jest żart na dzisiejszą okoliczność to
chyba ta wiadomość powinna ukazać się myślę.??????
Czwartek a może Piątek najpóźniej.
Jesteś mieszkańcem Gniezna i masz kontakt z AAG jak
się domyślam często? Nie jestem złośliwy. Przepraszam.

_________________
Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
DankaW


Ostatnio edytowano 01 kwi 2012, 09:05 przez Bogdan54, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 08:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Z ostatniej chwili !!!!!!!!!
Tylko dziś otwarte jest archiwum i można do woli robić zdjęcia ksiąg metrykalnych. )

O jejciu Wojtku szkoda że nie podali tego wcześniej!
Muszę zatem przekonać ślubną żeby poświęciła dla sprawy ostatnie rajstopy (bo nie mam paska klinowego w aucie), teściową o pożyczenie na benzynę i teścia żeby pożyczył aparat "Druh" Może ktoś podratuje mnie filmem do aparatu? Obym tylko zdążył przed zamknięciem.

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 09:00 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
Powoli, powoli.
Nic za darmo, rozstawiłam już na rogatkach miasta swoich, będą pobierali „targowe”.
Sama ustawiłam się przy szlabanie na wzgórze św. Wojciecha, trzeba dbać o kasę i patrzeć skąd idzie, nie ważne w jaki sposób. :evil:
Romanie, zabiorę dodatkowe rajstopy dla żony. :)

:lol:

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 09:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Druh już załatwiony. Znalazłem rolkę filmu. Dzięki Dance ślubna zgodziła się dać rajstopy. Teściowa była przekonana że zamiast auta siebie chcę zatankować wyrobami monopolowymi... Na myto zebrałem ze skarbonek moich dzieci.
Teraz tylko odpalenie na pych fiata 126p (dobrze że jest lekki), zmówienie zdrowasiek żeby nic w drodze nie siadło i w drogę.

Trzymajcie kciuki za powodzenie wyprawy!

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 10:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lis 2006, 22:57
Posty: 2537
Lokalizacja: Mnichowo
O palmach nie zapomnij. Bez nich ani rusz w Gnieźnie, o rogatkach nie mówiąc :)
Wojtek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 10:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
"Złoty interes" może być tylko dziś, przy niedzieli palmowej i handlowej.
Do Wielkiego Piątku nie będę tam koczowała i czekała na boże rany.

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 21:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Wojtku palmę zabrałem.
Do Gniezna nie dotarłem ale dotarłem z powrotem do domu.
Po przejechaniu 30 kilometrów mój prowizoryczny pasek z rajstop się rozpadł. Tu niezawodny okazał się aparat Druh. Użyłem bowiem pasek od pokrowca solidny ze skóry a nie współczesna podróba. Będzie mi służył jeszcze długo. Po naprawie samochód odpalił i ruszył.. do tyłu. Ki diabeł myślę sobie. Okazało się że biegi mi się zablokowały i mogę jechać ale oddalając się od celu podróży. I tu zauważyłem że w kodeksie drogowym jest potężna luka. No bo którą stroną drogi mam jechać tak tyłem do przodu? Lewą czy prawą? Dotarłem jakoś do domu jadąc slalomem gdyż byłem niezdecydowany co do sposobu jazdy. Żona potem stwierdziła że mi pewnie palma odbiła. Nie wiem co też miała na myśli. Może dzisiejsze święto? Szkoda że taka okazja jak dzisiaj tak szybko się nie powtórzy. (Może za rok?) W domu pomyślałem że mogłem przecież skrzynię biegów przykręcić odwrotnie i bym wtedy jechał do przodu.
Danko przepraszam że czekałaś bezskutecznie aż dojadę.
I dziękuję wszystkim którzy Trzymali kciuki za powodzenie mojej wyprawy.

Pozdrawiam wszystkich

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 01 kwi 2012, 22:15 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Ale się ubawiłam!!! Brawo Romanie - masz talent. Może jakiś felieton do Rocznika napiszesz :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 02 kwi 2012, 07:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 maja 2008, 21:51
Posty: 348
Lokalizacja: Brzeg Dolny
Basiu nie wiem czy potrafię...
Aby tak pisać jak wczoraj muszą być spełnione dwa warunki:
Niedziela palmowa gdyż wówczas palma mi odbija
Data 1 kwietnia bo mogę bezkarnie pisać prawdę w którą nikt nie chce wierzyć.

Stwierdziłaś że mam talent. Sprawdziłem w Wikipedi co to takiego:

Talent – w starożytności jednostka miary - wagi i pieniądza. Służyła do odważania głównie złota lub srebra i równa była 60 minom. Masa t. zależała od lokalnych systemów pieniężnych, np. t. eubejskiego wynosiła 26,196 kg (Nowa encyklopedia powszechna PWN).
Później również nowogrecka jednostka wagi (występująca pod nazwą "talanton" równa 1/10 tonos lub 100 min (nowogreckich), o wadze 150 kg.

Oświadczam uroczyście że nie mam ani złota, ani min czy innych granatów, tak że nie mam talentu!

Co do felietonu to muszę pomyśleć. Może jednak palma znowu odbije.

Roman


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 02 kwi 2012, 14:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 lis 2006, 10:38
Posty: 1309
Lokalizacja: Luboń
Myślę, że parę talentów wyściubisz (nie bądź taki "oszczyndny Poznaniok").
A tak całkiem poważnie - przydałyby nam się w Roczniku takie artykuły "z przymrużeniem oka" :D

_________________
Pozdrawiam serdecznie, Basia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 29 wrz 2012, 10:02 
Offline

Dołączył(a): 04 lis 2011, 08:11
Posty: 854
Lokalizacja: Gniezno
film o mecenacie słowa

http://www.youtube.com/watch?v=gxh6OKEY9d4

_________________
Pozdrawiam. Mikołaj M


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 paź 2012, 09:23 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2012, 14:31
Posty: 68
Lokalizacja: Mogilno
Witam wszystkich i mam pytanie.

Wybieram się do Archiwum w Gnieźnie po raz pierwszy i mam pytanie, jaki jest limit ksiąg na jeden pobyt ?

_________________
Pozdrawiam

Maria Szczechowicz/ Górna




Górni, Strzeleccy, Kwiatkowscy, Ledzińscy, Grams, Kozłowscy, Krawczyk, Kościańscy, Bachorz, Kleczewscy, Czesławscy

zapraszam na bloga
http://moiprzodkowie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 paź 2012, 09:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 kwi 2009, 20:13
Posty: 1052
Lokalizacja: Poznań
mytka6 napisał(a):
Wybieram się do Archiwum w Gnieźnie po raz pierwszy i mam pytanie, jaki jest limit ksiąg na jeden pobyt ?
Mario,
Limit to pięć ksiąg.
Więcej tutaj:
http://www.archiwum.archidiecezja.pl/pl ... ianie.html
Z tego czego brak w opisie (lub jest w regulaminie):
- w pracowni nie można korzystać z notebooka przy badaniach genealogicznych
- do robienia notatek należy używać ołówka
- konieczne posiadanie białych bawełnianych rękawiczek (do kupienia na miejscu)

_________________
pozdrawiam, Tomek
Odoliński , Odaliński, Oduliński - jeżeli spotkasz się z tymi nazwiskami gdziekolwiek napisz do mnie koniecznie...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: AA Gniezno
PostNapisane: 26 paź 2012, 13:29 
Offline

Dołączył(a): 15 wrz 2012, 14:31
Posty: 68
Lokalizacja: Mogilno
Dziękuję bardzo Tomku !

_________________
Pozdrawiam

Maria Szczechowicz/ Górna




Górni, Strzeleccy, Kwiatkowscy, Ledzińscy, Grams, Kozłowscy, Krawczyk, Kościańscy, Bachorz, Kleczewscy, Czesławscy

zapraszam na bloga
http://moiprzodkowie.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 343 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL