Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 27 mar 2023, 01:05 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2023, 17:49
Posty: 7
Witam!

Przy jednym z wpisów w systemie BaSIA, dokładnie przy tym:
http://www.basia.famula.pl/record/NTRfN ... M19rYXRfYg

znajduje się ciekawy dla mnie dopisek "Marianna Małecka+ alias Adamczewska vel Adamczyk". Czy ktoś wie może, o co dokładnie chodzi w tej informacji? Szukając informacji o wspomnianej osobie rzeczywiście widzę w rejestrach swego rodzaju mix wyników z tymi trzema nazwiskami, ale nie widzę twardych dowodów na to, że to jedna i ta sama osoba posługująca się trzema nazwiskami.

Pozdrawiam!
Bartek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2023, 08:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 sty 2010, 19:57
Posty: 425
Lokalizacja: Gdynia, Grzegorzew pow. kolski
Prawdopodobnie chodzi o nazwisko przypisane w aktach urodzenia jej innych dzieci. Zależy jak bylo podawane, tak i zapisano.

Np. Jej syn Antoni gdy się urodził ma zapisane matka zd. Małecka.
A w akcie zgonu 19 lat później matka zd. Adamczewska.

Rafał

_________________
Rafał Kędziora syn Leona.


1/4 Kędziorów ze Skowrońskimi ( Poznań - Środa Wlkp.), 1/4 Żurów z Banaszakami ( Kościan ), 1/4 Warteckich z Drabinami (Iwanowice - Brudzew Kolski ), 1/4 Durków z Przeorami ( Turek - Wilamów - Grzegorzew )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2023, 08:59 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
bartekbartek napisał(a):
Witam!

Przy jednym z wpisów w systemie BaSIA, dokładnie przy tym:
http://www.basia.famula.pl/record/NTRfN ... M19rYXRfYg

znajduje się ciekawy dla mnie dopisek "Marianna Małecka+ alias Adamczewska vel Adamczyk". Czy ktoś wie może, o co dokładnie chodzi w tej informacji? Szukając informacji o wspomnianej osobie rzeczywiście widzę w rejestrach swego rodzaju mix wyników z tymi trzema nazwiskami, ale nie widzę twardych dowodów na to, że to jedna i ta sama osoba posługująca się trzema nazwiskami.

Pozdrawiam!
Bartek


Jako autor tego zapisu wyjaśniam, że w akcie ślubu:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 905c0511f9
(niestety BaSIA obecnie podaje stare linki do nieistniejącego już SZwA)
jest zapisane raczej błędne nazwisko matki - Małecka.
Indeksujący znając faktyczne nazwisko matki oraz nazwisko/nazwiska jakie zapisywano danej osobie w aktach, by ułatwić wyszukiwanie poszukującym, dopisuje te inne wersje nazwisk po słowach alias czy vel.
I tu mamy taki przypadek, że ojciec Marianny miał nazwisko Adamczyk, a po ślubie z Kazimierzem Sakwą Mariannie zapisywano też nazwisko Adamczewska.

Jak poszukamy ślubów to mamy:
Parafia katolicka Dobrów, wpis 7 / 1861
Kazimierz Sakwa (21 lat)
ojciec: Wawrzyn , matka: Bogumiła Zięba
Marianna Adamczewska (21 lat)
ojciec: Jakub , matka: Agnieszka z Całków

Parafia katolicka Dobrów, wpis 23 / 1837
Jakub Adamczyk (23 lat)
ojciec: Tomasz , matka: Rozalia
Agnieszka Szałek (20 lat)
ojciec: Szymon , matka: Marianna

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 mar 2023, 21:57 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2023, 17:49
Posty: 7
Dziękuję za odpowiedzi. Języka rosyjskiego niestety nie znam, dlatego dla pewności dopytam - czy w którymś z przytoczonych przez Ciebie aktów jest wzmianka o więcej niż jednym nazwisku, czy to Twoje wnioskowanie?

Na tę chwilę wygląda mi to na sytuację, w której ta rodzina posługiwała się zamiennie (i to przez min. 2 pokolenia) nazwiskiem Adamczyk (lub Adamczewski) oraz Małecki. W rejestrach znalazłem zarówno dzieci Kazimierza Sakwy i Marianny Małeckiej, jak i Kazimierza Sakwy i Marianny Adamczyk. Co więcej, w kilku wypadkach dziecko rodziło się jako dziecko Małeckiej, a umierało jako dziecko Adamczykowej. Podobnie w pokoleniu wyżej - wspomniany przez Ciebie Jakub Adamczyk zmarł w roku 1857 jako... Małecki.
Wygląda to jednak tak absurdalnie, że nie wiem, co o tym myśleć - czy to jakieś zbiegi okoliczności, czy rzeczywiście mogli się posługiwać 2 nazwiskami...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2023, 11:52 
Offline

Dołączył(a): 09 sty 2019, 11:08
Posty: 445
Lokalizacja: ok. Poznania, ok. Koła-Kościelca-Brudzewa
Nie jestem w stanie udzielić szczegółowych wyjaśnień, bo nie zajmowałem się dokładnie problemem skąd wzięło się nazwisko Małecki.
Kazimierz Sakwa to mój krewny i dlatego mam w drzewie Adamczewskich/Adamczyków.
Pewnie gdzieś jest źródło skąd wzięło się tu nazwisko Małecki, ale ja na razie nie wiem. Czy się posługiwali kilkoma wersjami nazwiska to sprawa zwykle dyskusyjna - bywało wielokrotnie tak, że np. w jednym akcie chrztu matce zapisano błędnie nazwisko i potem to samo błędne nazwisko pojawia się w akcie ślubu dziecka. Ojciec nie mógł mieć np. trzeciego dziecka ze ślubną małżonką o innym nazwisku, jeśli 1 i 2 oraz 4 i kolejne miał z żoną o nazwisku zapisanym w ich akcie ślubu. Bywało też tak, że w jednym z kolejnych aktów chrztu dzieci nagle matka ma inne nazwisko i z takim innym już pozostaje - a jest to cały czas ta sama osoba.

Chciałem sprawdzić do tyłu, czy Jakub Adamczyk (z wymienionego wyżej ślubu) mógł nazywać się Małecki? W akcie ślubu zapisano, że urodził się w Głowach. Według wieku z aktu ślubu powinien urodzić się w 1814 - i akurat tego rocznika z Janiszewa brakuje w BaSI.
Ale tacy rodzice jakich zapisano w jego akcie ślubu występują w tamtym okresie w parafii Janiszew, wieś Głowy - Tomasz Adamczyk i Rozalia Dąbrowska.
Według skanów mormońskich Jakub urodził się w Głowach 16.07.1814 (chrzest następnego dnia) - jego rodzice to Tomasz Adamiak i Rosina Dąbrowska.
Widzimy, że pojawiła się kolejna wersja nazwiska ...

_________________
Jak edytować czy scalać dodane przez innych profile publiczne na DARMOWYM koncie w Geni?
Wyszukać w drugiej przeglądarce będąc niezalogowanym, skopiować link do profilu i "odpalić" w przeglądarce, gdzie jesteś zalogowany/a.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 mar 2023, 16:20 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2023, 17:49
Posty: 7
Z ciekawości - w jaki sposób można uzyskać podgląd do tego skanu mormońskiego? Po wyszukaniu metryk parafii Janiszew (tak samo jak pobliskiej miejscowości Dobrów) pojawia mi się informacja, że dostęp jest ograniczony do bibliotek FamilySearch


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 106 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL