Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 07 lut 2023, 22:25 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Witam,

Jako potomek Wawrzyńca Wojciaka i jego syna Tomasza męczy mnie od dawna pewna sprawa i pomyślałem w końcu, że drobna konsultacja nie zaszkodzi.
Zechciejcie proszę powiedzieć, czy według Was, porównując oba wpisy (jeden dotyczący ślubu, zaś drugi chrztu) jest to ta sama para. Swoją drogą, nie mam pojęcia jak odczytać nazwisko panieńskie matki mojego przodka Tomasza. A jakby było mało, to jeszcze ta adnotacja "czyli Woyciak" - intrygujące.
Bardzo jestem ciekaw opinii, sugestii, za co z góry dziękuję.

Obrazek

Obrazek

Serdeczne pozdrowienia,

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 22:38 
Offline

Dołączył(a): 28 cze 2022, 10:13
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
moim zdaniem ta sama para. "podwójne" nazwiska nie są bardzo dziwne, u mnie np. w tej samej linii co drugie pokolenie przeskakują Kubaccy (od imienia) i Mielcarze / Mielcarkowie (od zawodu). I tak od 1650. Ostatecznie na Kubackich "zdecydowali się" dopiero na początku XIX w. To samo (chociaż nie tak długo) z zamiennym stosowaniem Tomala / Talaga. I weź tu człowieku nie zwariuj ;-)

A nazwisko panieńskie to Kowal. Czyli pewnie od zawodu ojca ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 22:44 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Dziękuję Piotrze za zabranie głosu.

Tak, masz rację, że tak bywało z tymi nazwiskami. Kto mógł uczynić tę adnotację i po jakim czasie?
Druga sprawa dotycząca nazwiska kobiety: przy innym ich dziecku (oprócz mojego przodka Tomasza) również widnieje jej nazwisko. Zatem Iłowska? Dlaczego więc przy ślubie Kowalczanka? Stąd moje dylematy czy to ta sama para.

Obrazek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 23:42 
Online

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Ta sama para . Pewnie ojcem kobiety był kowal ,a ojcem mężczyzny wójt . Stąd te drugie nazwiska.

Pozdrawiam
Janusz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 07 lut 2023, 23:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Dziękuję za wypowiedź Januszu.

Zatem Woyciak od wójta, a nie od Wojciecha? A jego wcześniejsze nazwisko Jadamczak i możliwy powód zmiany na Woyciak?
Również jak wyjaśnić (jeśli to rzeczywiście była ta sama para) zmianę Kowalczonka na Iłoszczonka/Iłoskie?

Pozdrawiam,

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2023, 07:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Barbara córka kowala pochodziła z Iłowa stąd ten 'przydomek', de Iłoskie czyli z Iłowa, Iłoszczonka czyli mieszkanka Iłowa

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2023, 08:38 
Online

Dołączył(a): 18 lut 2016, 23:12
Posty: 985
Jadamczak bo syn albo wnuk Jadama(Adama). Do połowy XIX nazwiska były zmienne , a także dużo było podwójnych, bo oprócz dziedzicznego nazwiska używano innego utworzonego od funkcji , imienia ojca , zawodu ,cechy fizycznej. Mój przodek był na początku XIX ławnikiem wiejskim. Jego syn przy ślubie w 1832 miał dwa nazwiska i to drugie Ławniczak. Po dwustu latach ta rodzina w tamtym miejscu ma przezwisko Ławniczaki jako dodatkowy wyróżnik mimo, że w "papierach" jedyny ślad znalazłem w tym 1832 roku w obcej (u panny młodej) parafii.
Imiona były niezmienne i traktowane z większą powagą. Aby wykluczyć istnienie innej pary należy sprawdzić , czy w tej wsi byli inni Wawrzyniec i Barbara w tym czasie. Najłatwiej poznać po cyklu rodzenia dzieci. Jeżeli terminy się nałożą (np. urodzenie dzieci w odstępie pół roku), to były dwie pary o tych samych imionach. Jeżeli terminy są w logicznych odstępach , to jedna para.

Pozdrawiam
Janusz

PS . A od czego nazwisko Wojciak, to sprawa otwarta. Od Wojciecha raczej Woś, Wosiak, Wojtczak, Wojcieszak, ale i Wojciak nie wykluczony. Od wójta Wójciak(Woyciak w dawnej pisowni), Wójcik.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 08 lut 2023, 14:12 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Drodzy Pawle i Januszu - dziękuję za Wasze rozjaśniające sprawę komentarze.

Zaczyna mnie przekonywać do tego, że była to ta sama para (Wawrzyniec i Barbara) znalezienie wpisu z Parlinka z 1774 r., choć dotyczącego innej pary, gdzie przy kobiecie jest napisane zarazem "de Iłowskie", jak i "Kowalczonka" :

Obrazek

Pawle, jeśli "moja" Barbara pochodziła z Iłowa, a zawarła ślub z "moim" Wawrzyńcem" w Parlinie to owy Iłów powinien być gdzieś w okolicy, a jakoś nie potrafię znaleźć tam miejscowości o tej (lub podobnie brzmiącej) nazwie. A może jednak to nie było od Iłowa? Znalazłem z tych lat z Parlinka taki wpis, gdzie mowa jest o mężczyźnie o nazwisku Iłoski/Iłowski:

Obrazek

Jeśli chodzi o nazwisko Woyciak, to wcześniejszych wpisów, niż ten z początku niniejszego wątku w Parlinie nie znalazłem. Może więc rzeczywiście pierwotnie tak, jak sugerujesz Januszu "mój" Wawrzyniec był synem (bądź wnukiem) jakiegoś Adama, a Woyciak mogło pochodzić od syna wójta. Póki co w Parlinie nie znalazłem wpisów, które mogłyby jakoś nakierować mnie na datę i miejsce urodzenia Wawrzyńca (podobnie, jak i jego żony Barbary).

Pozdrawiam serdecznie,

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2023, 08:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 sty 2017, 11:10
Posty: 2221
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
Pawle, jeśli "moja" Barbara pochodziła z Iłowa, a zawarła ślub z "moim" Wawrzyńcem" w Parlinie to owy Iłów powinien być gdzieś w okolicy,


Radku - niekoniecznie, być może imć Iłowski przybył w te okolice z Iłowa stąd ten przydomek a Iłów mógł leżeć daleko... jak choćby Iłówiec koło Czempinia.
Moi Przodkowie po kądzieli wywodzą się ze Strzelec Wielkich k. Gostynia a gniazdo rodzinne założyli w Pecnej, 40 km na północ.

_________________
Pozdrawiam, Paweł
poszukuję: Wietrzykowski, Wyzuj, Gibowski, Sławek

Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 09 lut 2023, 15:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 wrz 2020, 01:01
Posty: 124
Masz rację Pawle odnośnie takich możliwych okoliczności. Ja zaś jedynie sugerowałem się tradycją zawierania związku małżeńskiego w parafii panny młodej.
Przy okazji zapytanie (w podobnym tonie, jak mój inny wątek w tym dziale) : zgaduję, że Parlin podlegał jurysdykcją pod Mogilno. Jeśli tak, to czy istnieją księgi miejskie (wójtowskie, radzieckie) Mogilna z XVIII wieku (być może tam bym coś znalazł) ?

Pozdrowienia serdeczne,

Radek

_________________
Szukam - Dolsk i okolice:

Kazimierz Chwieralski/Chwierała - ur.? ;
Szymon Raczka - ur.? ;
Zofia Chwieralska z d.Bukowska - ur.? ;
Jakub Maślankiewicz - ur., śl., zg.? ;
Ignacy Śmigielski - ur.? ;
Laurentius Łuczkiewicz - ur., śl., zg.?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 117 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL