Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 12:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 06 gru 2022, 14:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 150
Witam. Proszę mi powiedzieć, czy jest jakaś szansa pozyskać odpisy z USC dotyczące osoby, która zmarła 50 lat temu, a nie pozostawiła po sobie krewnych, gdyż nie miała dzieci?

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2022, 15:45 
Offline

Dołączył(a): 27 lut 2010, 13:15
Posty: 1008
Pani Karolino

No chyba nie pozostawiła potomnych po sobie a nie krewnych ,bo kawenych to kązdy człowiek ma .

Mój przyjaciel Mirek załatwia każdy akt zgonu dla siebie bo ma tak zwany "Urok osobisty " i urzędniczki nic nie wymagają .
No ale na poważnie to trzeba wykazać interes prawny .
Ale interesem prawnym moze być uczestnictwo jako zainteresowanego w sprawie cywilnej majątkowej a nie konicznie dokumenty spowinowacenia .
Ja tak się zwracałem do USCw Trzciance ,i nie było porblemów .Trzeba wpisac w formularzu powód .
Niekoniecznie udokumentowany .
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2022, 16:02 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 maja 2020, 09:50
Posty: 150
Kubuś napisał(a):
Pani Karolino

No chyba nie pozostawiła potomnych po sobie a nie krewnych ,bo kawenych to kązdy człowiek ma .

Mój przyjaciel Mirek załatwia każdy akt zgonu dla siebie bo ma tak zwany "Urok osobisty " i urzędniczki nic nie wymagają .
No ale na poważnie to trzeba wykazać interes prawny .
Ale interesem prawnym moze być uczestnictwo jako zainteresowanego w sprawie cywilnej majątkowej a nie konicznie dokumenty spowinowacenia .
Ja tak się zwracałem do USCw Trzciance ,i nie było porblemów .Trzeba wpisac w formularzu powód .
Niekoniecznie udokumentowany .
Pozdrawiam

Owszem są urzędy na które "urok osobisty" działa, z czego też czasem korzystam. Jednakże są też urzędy które twardo stoją przy swoim czyli biorą pod wagę wstępnych i zstępnych i na kogoś spoza tego obszaru nie zwracają uwagi kwitując "NIE MA PANI UPRAWNIEŃ" :/ Stąd problem

_________________
Karolina Pawlak (Rodzina JANIK, GRZECZKA, PAWLAK, ZACHWIEJA, BABSKI, PIETRZAK)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2022, 16:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Czasem nawet w urzędzie, który nie chce pokazać czy wydać aktu nieuprawnionej (ustawowo) osobie, może się udać wynegocjować, że urzędnik sam przeczyta i przekaże jakąś konkretną informację z aktu, która jest kluczowa dla naszych poszukiwań, zaś bez samego aktu możemy się wówczas obejść. Na przykład datę śmierci, miejsce urodzenia, wiek, miejsce śmierci rodziców czy co tam jeszcze. Zwłaszcza, jeśli się uargumentuje, że dane te są niezbędne, by zlokalizować jakiś inny dokument, który nie jest już chroniony ustawą, np. akt urodzenia osoby, która urodziła się ponad 100 lat temu, ale nie wiemy gdzie - zaś zmarła 30 lat temu i wiemy gdzie. Pole do wykazania zdolności negocjacyjnych i przekonania urzędnika, że to czego od niego chcemy, nie jest bezprawne.

Ano tak, do pozyskania aktu zgonu osoby o którą było pytanie byłoby uprawnione także jej rodzeństwo, w tym przyrodnie, ale oczywiście rozumiem, że obecnie nikt z nich może już nie żyć, o ile istnieli.

Potomkowie zmarłego rodzeństwa nie są uprawnieni do uzyskania tego aktu zgonu, natomiast SĄ spadkobiercami ustawowymi, więc gdyby była szansa, że da się uprawdopodobnić jakieś postępowanie w kwestii spadku po zmarłej bezpotomnie osobie, to siostrzeńcy wtedy mają ten konieczny interes prawny i bez problemu dostaną odpis aktu.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 gru 2022, 17:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04 lis 2016, 21:04
Posty: 689
To może ja się podepnę pod pytanie Karoliny. Czy USC może mi udostępnić ew. akt zgonu męża mojej babci, który nie był ojcem mojego ojca. Nikt nie wie kiedy i gdzie zmarł, jedyną pewną wiadomością uzyskaną przez moją ciotkę była ta, że uciekł z niemieckiego wojska pod koniec II wojny, uzyskaną z Archiwum Niemieckiego.

_________________
--------------------------
Pozdrawiam, Danka


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 89 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL