Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 29 mar 2024, 03:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 maja 2020, 19:22 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2018, 11:43
Posty: 16
Lokalizacja: Leszno
Poszukuję aktu ślubu Macieja Stróżaka i Balbiny Marcinek.
Ślub mógł się odbyć w Bukówcu Górnym (gdzie później zamieszkali) w latach 1872-1873.
Tylko akty ślubu kościelne kończą się na początku 1872 roku (poznań projekt) a USC Włoszakowice rozpoczyna swoją działalność 1874 roku.
Jest to jedyna czarna dziura w moim drzewie, nie mogę nawet znaleźć ich aktów urodzenia.
Z aktu ślubu córki wiem tylko, że Maciej zmarł w Gelsenkirchen.
Z góry dziękuję za pomoc.
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 maja 2020, 21:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 lis 2006, 16:07
Posty: 3715
Być może księga jest jeszcze u proboszcza. Do AAP w każdym razie nie dotarła jeszcze, wg stanu ukazanego aktualnie przez katalog online archiwum.
Jeśli tej księgi nie posiada parafia, to niestety pewnie zaginęła.

_________________
Łukasz Bielecki

...et Marcus genuit Lucam. Lucas autem genuit Ignatium.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 maja 2020, 19:20 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2018, 11:43
Posty: 16
Lokalizacja: Leszno
Dzięki, spróbuję się dowiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 05 cze 2020, 19:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 mar 2010, 21:25
Posty: 495
W sprawie szukanego małżeństwa mogę podpowiedzieć iż w zasobach AP w Lesznie znajdują się księgi dusz z Bukówca Górnego. Nie wiem czy znajdziesz coś ale warto gdy będzie już owarte archiwum tam zajrzeć. Myślę że jako zamieszkały w Lesznie nie masz dużej z tym trudności.
O to w jakim zasobie znajdziesz te księgi:

https://szukajwarchiwach.pl/34/57/0?fil ... bJednostki

Z moich notatek i analizy wynika... Iż mamy inny jeszcze wcześniejszy ślub szukanego Twego Macieja Stróżaka.
Parafia Włoszakowice 23listopada 1869r wieś Włoszakowice. Gdzie mamy taki zapis:
Maciej Strózak lat 24 parobek dworski w Włoszakowicach syn Marcina Stróżaka zagrodznika w Boguszynie (to par. Bronikowo) już zmarłego i Józefy Ratajczak
Franciszka Grochowczak lat 23 kucharka dworska w Włoszakowicach córka Feliksa Grochowczaka wyrobnika w Bukowcu iWktori Florek zmarłej

Para ta doczekała się tylko jednej córki Rozali ur. 02.09.1870 we Włoszakowicach - gdzie Maciej jest zapisany jako wyrobnik. Ta Rozalia bierze ślub w 1895 w USC Włoszakowice gdzie wyrażnie zapisano że urodzona w Włoszakowicach a zamieszkała jest w Bukówcu
Niestety brak mi wypisu z zgonów z parafii Bukówiec jak i Włoszakowice z lat 1870-1873 aby potwierdzić zgon pierwszej żony Macieja. Jednak sam Maciej przy urodzeniu pierwszego dziecka (Adama Karola) już z Balbiną Marcinek 23 pażdziernika 1873 w Bukówcu jest określany jako operarius (czyli wyrobnik)
Istnieje duże prawdopodobieństwo że mowa w obydwóch ślubach o jednym i tym samym Macieju Sróżaku. Nazwisko Strózak jest nazwiskiem napływowym w Bukówcu i pojawia się dopiero wraz z Maciejem.
A Stnisław Malepszak w swojej książce "Bukówiec Górny na tle dziejów Krainy Przemęckiej" gdzie dość bogato opisuje rodziny tam zamieszkałe tylko raz wspomina Stróżak. Strózak (bez podania imenia) jest wymienione na liście ofiarodawców w 1906 roku wspaniałej chorągwi dla kościoła w Bukówcu od wyemigrowanych parafian w Niemczech.

Tyle tylko mogę zasugerować a może i pomóc.

_________________
Pozdrawiam
Olgierd


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 06 cze 2020, 15:41 
Offline

Dołączył(a): 06 mar 2018, 11:43
Posty: 16
Lokalizacja: Leszno
Macieja z Włoszakowic widziałem ale jak piszesz o córce Rozalii to wielce prawdopodobne, że jako wdowiec ożenił i przeprowadził się do Bukówca.
Gdzie w drugim małżeństwie w 1874 ma syna Adama. Tylko to nic pewnego :)
Aktów z Włoszakowic też na razie nie mam. Akta zgonów z Bukówca kończą mi się w 1872 i tam Franciszki nie ma.
Dzięki za odpowiedź. W wolnej chwili zawitam do AP.
Pozdrawiam
Grzegorz


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL