Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 28 mar 2024, 16:06

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 maja 2020, 11:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2012, 18:53
Posty: 90
Lokalizacja: Międzyrzecz
Maria Paulina Bimkiewicz urodziła się w Lentschen , tak podaje mi moja bardzo daleka krewna. Mam pytanie jaka to miejścowość obecnie ? domyslam się ,że są to okolice Trzciela

pozdrawiam
Marlena Stopka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2020, 11:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 kwi 2009, 17:30
Posty: 5180
http://www.kartenmeister.com

German Name Lentschen
Alternate Name 1: Leczna Oledry
Alternate Name 2: Lenczen Hauland 1893
Alternate Name 3: Lenczno Hauland
Alternate Name 4: Lenczyskie Oledry
Alternate Name 5: Lentschner Hauland
Polish/Russian Name Leczno
Kreis/County Meseritz
German Province Posen
Today's Province Wielkopolskie

_________________
Pozdrawiam Danka

Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych.
ks. Jan Twardowski


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 maja 2020, 12:11 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 lip 2012, 18:53
Posty: 90
Lokalizacja: Międzyrzecz
Dziękuję :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2020, 16:36 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2009, 11:03
Posty: 78
Witajcie,
od dłuższego czasu próbuję odnależć miejsce urodzenia Franciszka Michalskiego, który wyjechał do USA w 1913 r. z okolic Konina, jak podaje rodzina. Zdobyłam dość dużo informacji, w tym to, że przybył do Nowego Jorku na statku PRETORIA 21 grudnia 1913 r. Jednak nie mogę dotrzeć do oryginalnych list pasażerów tego statku, bo może tam byłyby informacje o miejscu urodzenia, wyjazdu, rodzicach, do kogo jechał. Przeglądałam kilkakrotnie, sporządzone ręcznie, w porządku alfabetycznym, listy pasażerów tego statku, ale nazwiska są strasznie przekręcone i nie widzę tam swojego Franciszka.
Miejscowości, które figurują w jego dokumentach to: SZENRIO, SZENIC, SERNIC.
Uznałam, że powinnam przeszukać Par. OSTROWITE, ponieważ jest tam wieś SIERNICZE Małe i Duże. We wsi tej, w r.1893 urodził się Franciszek Michalski, ale matką była Stanisława Michalska, panna. Franciszek w Ameryce podawał rok urodzenia 1894.
W akcie zgonu 1969 r. podano, że rodzicami jego byli - Stanislaw Michalski i Stella Tomaszewska.

Franciszek M. miał dwie żony. Jego I żoną była Cecilia Konecka, a ślub odbył się 02 lutego 1924 r. Oto link https://images89.fotosik.pl/366/b9e73fac39506f5dmed.jpg
Dane zawarte w tym dokumencie są dla mnie zaskoczeniem, bo rodzicami Franciszka M. są: Joannes i Stanisława Wilewska.
Znalazłam się w punkcie zero! Czyżby to nie był ten rejon gdzie szukam?

W związku z powyższym, zaczęłam wczoraj przeglądać Par. TULISZKÓW, ale tylko do r. 1884, bo nie ma skanów i zwróciłam uwagę na nazwę miejscowości, link https://www.fotosik.pl/zdjecie/1d19d2702fbcdab1 . Ślubuje jakiś Franciszek M. z panną Górską, która urodziła się w tej wsi. Nie chcę sugerować jej nazwy, dlatego proszę Państwa o pomoc w jej odczytaniu, jednocześnie mam pytanie, czy ta wieś należy do Par. Tuliszków, czy też do innej ?

Dziękuje za wszelkie sugestie i serdecznie pozdrawiam

Irena

_________________
Irena

Poszukuję :
Szymon Konopiński s. Pawła i Elżbiety ur.ok.1797 gdzie ?,
ślub z Maryanną Szwarc ok.1818 r.gdzie?

Michał Zajączkowski ,s. Melchiora i Małgorzaty -ślub- Par.Chełmce , ur.ok.1789 gdzie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 maja 2020, 18:16 
Offline

Dołączył(a): 07 cze 2013, 22:32
Posty: 1139
Witaj Irenko !
Miejscowość w parafii Tuliszków odczytuję jako Sierpik (Sierpik osadę znajdziesz tutaj)
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_XII/616

Ponadto żeby nie było tak łatwo to w parafii Konin znalazłam akt urodzenia Franciszka Michalskiego - akt 174/1893.
Matka niezamężna Marianna "z paszportem" gminy Tuliszków lat 23
https://szukajwarchiwach.pl/54/767/0/-/ ... /#tabSkany

Ciekawa jestem gdzie tego Franciszka znajdziesz???

_________________
Pozdrawiam, Danuta


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 maja 2020, 08:56 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28 paź 2009, 11:03
Posty: 78
Danusiu ,
bardzo dziekuję za te informacje.Sądzę, że to jednak chodzi tę wieś/osadę SIERPIK z Par.Tuliszków. On mógł urodzić się w Koninie , ale potem żył w tej wsi. Są podejrzenia , że mógł być wychowywany przez kogoś z rodziny , może był adoptowany ? Muszę zwrócić uwagę na tych rodziców ,którzy figurują w akcie ślubu z 1924r. W Genetece nie ma takiej pary /Jan Michalski + Stanisława Wilewska/ .
Jego wnuk , z drugiej żony, będąc kilka lat temu w Polsce, nawet zrobił sobie zdjęcie na tle tablicy z napisem KONIN i był w tamt.archiwum, ale potraktowano go obcesowo! Powinien nauczyć się języka rosyjskiego!

Franek wyjeżdżając z Polski ,miał 19 lat i dlatego myślę też o liście poborowych , ale trochę trudne są kontakty z tym archiwum.
W akcie zgonu natomiast , jeszcze inni rodzice, ale tamte dane są dla mnie mniej wiarygodne, bo to podawała jakas obca osoba.

Ten akt nr 174/93 przeglądałam na początku poszukiwań , ale potem poszłam w stronę Ostrowitego , Słupcy.
Same zagadki z tym Frankiem . Pewnie jeszcze to potrwa zanim dojdę do prawdy. Wtedy dam znać .

Pozdrawiam serdecznie :)

_________________
Irena

Poszukuję :
Szymon Konopiński s. Pawła i Elżbiety ur.ok.1797 gdzie ?,
ślub z Maryanną Szwarc ok.1818 r.gdzie?

Michał Zajączkowski ,s. Melchiora i Małgorzaty -ślub- Par.Chełmce , ur.ok.1789 gdzie ?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL