Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne GNIAZDO

Forum dyskusyjne WTG GNIAZDO
Teraz jest 16 kwi 2024, 22:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 12 kwi 2020, 21:07 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Zdjęcie z archiwum rodzinnego rok 1950-1955r prawdopodobnie koło Wągrowca.
Może ktoś z państwa rozpoznaje na tym zdjęciu miejscowość w której zostało ono zrobione??

Obrazek


Pozdrawiam,
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 kwi 2020, 11:53 
Offline

Dołączył(a): 09 paź 2013, 14:30
Posty: 588
Dzisiaj otrzymałam wiadomość wobec tego szybko biegnę do państwa poinformować o jej treści.
Miejscowość na zdjęciu dotyczy Smogulca, a przedstawia ono wejście do dworu Hutten- Czapskich.
Nad wejściem znajdowała się duża biblioteka, która została zniszczona w 1945 roku przez wojska sowieckie i właśnie zdjęcie [ aczkolwiek słabej jakości] przedstawia zniszczenie tego piętra nad wejściem do dworu.
Zdjęcie zrobił mój ojciec w lecie 1952 roku kiedy przybył z żoną w te strony.

Zdjęcie archiwalne Macieja Pawłowskiego [ ostatnie ze zdjęć w linku] posłużyło mi do porównania [ potwierdzenia] ze zdjęciem wykonanym przez ojca tylko, że z innej perspektywy i w czasach dużo póżniejszych.

http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/5737/Smogulec/

W Smogulcu urodziła się moja starsza siostra Aleksandra Maria na który to fakt mam potwierdzenie dwóch aktów: metryki kościelnej oraz USC.
Rodzice przebywali tam do 1955 roku po czym wyprowadzili się na ziemię odzyskane.
Ojciec dokumentował swoje pobyty zdjęciami jak i je pieczołowicie przechowywał [ teraz ustalam miejsca i osoby] niemniej jednak myślałam, że o Smogulcu zapomniał.
Tym bardziej dzisiaj cieszy mnie fakt, iż jednak nie zapomniał :)

Bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie tym wątkiem, a szczególnie osobie, która pomogła mi, wspierając swoją wiedzą. :) :) :)

Pozdrawiam
Mirosława Giera


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL